Gastroezofagálny reflux u detí nad 1 rok. Recepty?

krakulka
11. apr 2011

Mojmu synovi pred mesiacom diagnostikovali reflux, predpisane ma lieky Helicid. Co varite svojim detom, akych potravin sa treba vyvarovat? Andrejko sa koji.

csina
20. apr 2011

@krakulka ahoj..teda neviem, či ti priamo poradím nejaké tie receptíky, ale snáď aspoň nejaké vlasné postrehy pripojím...tiež nám potrvrdili reflux, ale ešte v 3. mesiaci...dr. ma ubezpečovala, že do pol roka najneskôr do roka to samo ustane, pri vážnejšom priebehu nám chcela predpisovať Nutriton, ten som však odmietla a pasovali sme sa s tým po svojom... grckávala vždy a veľa, už od pôrodnice, akosi sme si zvykli, ale samozrejme nás to veľmi trápilo.. ešt v 10. mes sa stávalo pomerne často, že po kojení grckala a po príkrme tiež...z toho dôvodu niektoré príkrmy aj odmietala, i keď sa jej to nedostávalo celkom z pusy, ako to býva u malinkých , bolo vidieť, že ju po jedle v pažeráku dráždi kyselinka a natrávené jedlo....papávali sme radšej častejšie v malých dávkach, čo najmenej sme s malou po jedle manipulovali a hľadali vhodnú polohu...niekedy mala obdobie, že jej vyhovovalo sedieť, niekedy pololežať alebo sa nosiť...a niekdy ani jedna poloha nezaručila úľavu....z tohto mi akosi vyplynulo, že som sa vyhýbala potravinám, ktoré ju najviac dráždili, myslím, že aj ty najlepšie odskúšaním na vlastnom drobčekovi zistíš, čo mu vadí...teraz máme 15 mes. a stále máme reflux...už síce negrcká, pretože papá hutnejšiu potravu a tá sa ťažšie dostane späť, ale po kojení si veru ráno grcne...ale to preto, že sa samozrejme začne hneď od radosti jašiť a vystrájať... 😀 myslím, že postupne z toho naozaj vyrastie, len to trošku dlhšie potrvá...čo ma však prekvapilo z tvojho odkazu, že vám dali helicid... 😕 ten som užívala ja, keď mi našli helicobaktera, na preliečenie žalúdka, ale asi má všestrannejšie využitie, než som myslela...

alba24
22. nov 2012

@krakulka Ahoj i ja sa opytam, moj syn ma 14,5 mesiaca stale ma reflux, nemoze spavat. Zatial nam nikto nedal ziadny liek. Helicid vam vtedy pomohol? Ako sa mate dnes? Mozem sa opytat, kam ste chodili k lekarovi, do akeho mesta? Nas Adam ma aj ma stale len skryty reflux. Malokedy vygrcol. Zato o to zakernejsi, ked mu to beha hore dole, niekedy az do ust. Vdaka Sasa

krakulka
autor
22. nov 2012

@alba24 ahoj, mame velke stastie, ze nas pediater ma sono a podozrenie na reflux mal, tak mu spravil vysetrenie a helicid nam napisal. A. je lepsie, ukludnil sa. zmenili sme aj stravovanie - ma bezlepkovu a bezmliecku dietu. od vtedy nebol ani raz chory, nemal atb. zahlienenie zmizlo. helicid uziva stale, neublizuje mu. davam mu ho rano, skusali sme s dr. zmenit, ze dostaval len vecer, ale nebolo to dobre, bolo mu zle. rano mu bolo citit kyselinku v ustach.
skus viac tlacit na pediatra, aby vas poslal na gastroenterologiu, tam mu spravia sono vys.

alba24
25. nov 2012

@krakulka Dakujem za odpoved, toto vsetko mame absolvovane. Na sone sa nic neukazalo, len ked bol uplne malicky. Syn nemava kasel ani nie je (klop-klop) casto chory, len obyc. nadchy zatial. Alergie nepocitam :(

mackoxxx
25. nov 2012

Moja starišia mala reflux. Vyvarovať sme sa mali paradajok, papriky, šupky z jablka a všetkému kyslému, žadne bublinkaté vody a džusiky. Viac si nespomínam no bolo toho dosť. Lekár ti to nepovedal? Mala som taký letáčik čo áno a čo nie. Ináč museli sme dodržiavať zásadu ráno tekuté a k večeru zahusťovať. Dve hodiny pred spaním už jesť minimum a nepiť. Spala s vyvýšeným matracom. Každý vravel, že z toho vyrastie no nestalo sa tak. Ešte aj teraz počujem prehĺtanie a pokašliavanie v noci tak ju idem podkladať. Takže režim dodržiavame aj teraz. Kontrolu sme mali pred viac ako rokom. Nepodceňuj to. My sme si pár krát aj poležali v nemocnici na infuzkach. Nech vás to obchádza a stav sa zlepšuje a aby ste z toho naozaj vyrástli. Žalám hlavne trpezlivosť.
K tym vyšetreniam mala aj sono no aj sondu ( tam jej odoberali aj vrorku). Neviem si spomenúť názov toho vyšetrenia.