Od výplaty do výplaty. Ako navariť lacnejšie?

zabka4
5. sep 2013

Tak maminy, zakladám novú tému pre tie, ktoré vychádzajú ťažko s peniažkami, hlavne pred výplatou. Podeľme sa o recepty s minimálnymi nákladmi, o to čo varíte, aby ste vydržali do výplaty. Teším sa na vaše príspevky. 😉

zabka4
autor
16. sep 2013

Zeleninova polievka s vaclavkami s mrvenkou a zemiakmi a francuzske zemiaky. oboje zo včera 🙂

cukrik580
1. okt 2013

Neviem ci lacno ale podla mna hej.z jedneho prsa som spravila rizoto na dnes 🙂 take dietnejsie netazke lebo mm ma nievo so zaludkom.uvarila som ryzu bez cibule len s troskou oleja a soli vedla som si na trosicke oleja opiekla na male kusocky nakrajane masko pridala som hrasok mrkvu a pre mna aj kukuricku podliala troskou vody a dusila kym sa voda nevydusila.medzitym sa uvarila ryza.zmiesala som a hotovo.na masko som dala len sol a trosku korenia

luci78p
1. okt 2013

@zabka4 my sme mali včera václavky ku zemiakovej kaši, som to prvý krát jedla,chutí to ako hliva, len to rastie zadarmo v lese 😀 😀 😀 😀

zabka4
autor
1. okt 2013

vaclavka mi pride lepsia ako hliva. hliva je tvrdsia a dlhsie sa musi varit. na vaclavkach mam rada to ze ked su v polievke uvarene, tak su take slizke 🙂mnam.

cukrik580
2. okt 2013

Vcerajsia vecera:sulance s oprazenou struhankou cukrom a maslom a zo zvysneho cesta som spravila opecenych slimacikov 🙂 inak na zemiakove cesto nevarim zemiaky v supke ale osupane nakrajane na malicke kusky.su rychlejsie hotove.scedim a preplachnem v studenej vode a pomagam-takze ani necakam kym vychladnu 😉

sona367
19. nov 2013

este ako tu citam recepty ma napadla koložvárska kapusta alebo kapusta s fliackami ( ked je teraz sezona) a my sme robili napr. aj tekvicu zavaranu ako ananas .. no mnamka 🙂

katarina_04
10. dec 2014

@tamarar ahoj, môžem ťa poprosiť - ako robievaš tie fašírky z ovsených vločiek? ďakujem

katarina_04
10. dec 2014

@sona367 ahoj, môžem aj teba poprosiť o recept koložvárskej kapusty? Ďakujem

katarina_04
10. dec 2014

ahojte maminy kuchárky, môžem Vás poprosiť o vaše recepty na fašírky zo sóje? ešte som ich nerobila a už potrebujem nejakú zmenu - mäso mi ide hore krkom a mojim babám tiež chcem zmeniť jedálniček.

tamarar
13. dec 2014

@katarina_04 ovsene vlocky zalejem vriacou vodou a asi hodinu necham napucat. uz studene osolim, pridam korenie, majoranku, cesnak, vajicko.ked su riedke, pridam mlete ovsene vlocky - suché, v mixeri, a vyformujem fasirky. klasicky obalit a vysmazit....su chutne, ako masove🙂. podla fantazie mozete do nich pridavat - struhanu mrkvu, alebo repu.....

kibuk
23. feb 2015

dnes francuzke zemiaky

zabka4
autor
23. feb 2015

Ja možem poradiť. kupili sme si na jesen domace brojlerove kurence, aj tento rok na jar ich berieme. jedno kurca vazi asi 2,5 až 3 kg aj s drobkami. tak ja som včera kura rozporcovala z trupu, a drobkov som spravila vyvar ale ten bol vyborny, nie taka zbrnda ako z obchodu, krasne masna polievocka, aj chutovo vyrazna. a kridla, stehna a prsia som upiekla ako ked sa pece kura a k nemu rýžu, takze z jedneh okurcata som mala polievku na tri dni- zajtra dojedame a druhe na nedelu a pondelok. a to sme 4. ak by niekto chcel kontakt na toho pana co chova domace brojlery, bez hormonov! tak v ip dam cislo. je zo Svinnej pri trencine

lusyinka
23. feb 2015

Ahojte maminy!
Neviem čo tu už spomenuté bolo a čo nie.. Zvyknem kúpiť celé kura a porozdeľovať: celé stehná rozdelím a buď upečiem a k tomu zemiaky pečené/kaša/ryža alebo urobím perkelt s haluškami alebo cestovinami, prsia vyrežem, nakrájam na rezance a naložím do pácu-zvyknem olej, soľ, červená paprika, horčica, cesnak a k tomu zemiaky pečené alebo kašu, zvyšné kosti a krídla dám do sáčkov a do mrazničky na vývar, krídla niekedy zvyknem upiecť spolu so stehnami. Ďalej máme veľmi radi cestoviny alebo halušky s vajcom a keď je slaninka, dáme aj tú. Lečo robím pomerne často, ďalej rezance s tvarohom/grankom/lekvárom/orechmi. Ďalej robím francúzske zemiaky, paprikáš krumple so špekačkou to je čistá paráda mňam... Z polievok robotnícku-na masle opražim cibuľu,cesnak, zalejem vriacou vodou, pridám zemiaky, vegetu, ČK a varím kým zemiaky nezmäkknú. Potom pridám 1PL krupice tak nasypem, aby neboli hrudky. V hrnčeku si vymiešam 2 vajcia s 1PL krupice a po vidličke vylejem do polievky, dovarím. Polievočku milujeme. Robím ešte cesnačku, šošovicovú kyslú aj sladkú, zemiakovú kyslú

tuppe
27. jan 2016

mačanka 🙂 Je to polievka zo šťavy z kyslej kapusty - môj muž to miluje. 1l tej štavy stojí okolo 80 - 90 centov, zriediš s vodou, ja dávam 1l šťavy a cca 2 l vody (aby to nebolo také kyslé), do toho bobkový list, nové korenie, čierne korenie - huby - možu a nemusia byť (ja dávam z mrazáku, čo nazbierame alebo čo mám sterilizované len také čisté huby), keď to povrie, zahustíš s múkou, v druhom hrnceku oprazis na oleji cibulku,príp.dáš slaninku ak máš a dáš to potom do mačanky. Muž to je s chlebom .. je to sýta polievka a lacná 🙂)

zeytin
27. jan 2016

Aj ja sa pridávam svojou troškou... možno tu už niektoré boli spomenuté... Napríklad aj granadír je super, decká ho milujú. Cestoviny s omáčkami, rôzne druhy prívarkov - zemiakový, šošovicový, fazuľová, špenát so zemiakmi, zemiakové placky, knedľová omeleta, rajčinová polievka so slížami, fazuľová kaša s opečenou cibuľkou, falošný guláš, pečené buchty....

ckatka
11. feb 2016

este mam nejake tipy, ktory dokazu usetrit dost penazi
1. mat velky mrazak. Rocne naklady su minimalne (treba kupit samozrejme novy s nizkou spotrebou), v porovnani s usetrenymi peniazkami, ked ho mozte narvat sezonnymi vecami typu mrazene ovocie, zelenina, hotove zamrazene jedla ked ostanu, pol svine rozobratej, darovana ryba a pod.
2.dohodnut sa s priatelmi/rodinou, kupit/vychovat jedno prasiatko, rozobrat - vysledna cena masa ovela nizsia ako v masiarstve, a zuzitkovat sa da prakticky vsetko.
3.bartrovy obchod - mate niecoho doma prebytok? viete nieco robit? mozno vas nejaky kamarat polovnik/rybar/zahradkar oceni vasu pomoc a daruje vam nieco zo svojej urody/ulovku
4. sledovat inernetove stranky/skupiny kde sa daruju/vymienaju/predavaju veci/vyrobky/jedlo, rozne mestske biomatky ponukaju sialene sumy za veci, ktore vy mate na zahrade takmer zadara...predajte cast svojej zasoby dzemov a zavaranin, ak mate prebytok (na rok bude uroda zas)
5. nebyt lenivy a ist do lesa na bazu (domaci sirup, susena na caj), huby, bylinky, medvedi cesnak, cernice, maliny (jasne ze nie v chranenej oblasti, ale tak bezne za kazdou druhou dedinou je cernicia ako maku), takisto sa daju najst napr.orechy, ktore nikomu nepatria, alebo ktore patria babicke ktora to uz ani neje, ani nelupe, a rada vas necha si to pozbierat za to ze jej pokosite travnik... treba hladat ine moznosti a byt spolupatricny
6. kupovat veci vo vacsich baleniach (ak je to zrovna lacne v Metre, tak poprosit niekoho, kto chodi do Metra, ci by vam nekupil to a to).
7. oschnute pecivo nevyhadzovat, spravit krutony do polievky, chlieb vo vajci, hrianky alebo ho zamrazit (plesnive vzdy vyhodit)
8. mysliet na to, ze aj ked potrebujem setrit, zdravie je prvorade, a nekrmit svoje deti samym cukrom (priklad rano rozok s dzemom, desiata horalka, obed cestoviny s grankom, vecera granadir - to je sacharid jeden cez druhy), improvizovat a maskovat zeleninu aj tam, kde sa to na pohlad neda (priklad fasirky robim zo struhanej tekvice,mrkvy,ovsenych vlociek, sojovej drte a minima masa, zato ich koreninami tak ochutim, ze moj manzel masozrut sa oblizuje az po lakte - NEMINAM OLEJ, peciem vsetko co sa da na silikonovej podlozke v rure, bez tuku), myslite na bielkoviny, aspon strukoviny, tvaroh ked sa da (v kauflande teglik aj za 40 centov sa da zohnat nizkotucny, a obsahuje bielkovin viac ako normalny)
9. koreniny spravia vela. Fakt vela. Dokazu obycajne jedlo premenit na kulinarsku lahodku. Nebojte sa koriandru, garam masaly, kari, kayenskeho korenia a podobne. Pestujte si bylinky na okne v crepnikoch, v lete na dvore ak mate. Aspon zeruchu, nech deti maju vitaminy v zime.
10. zavarat, zavarat, zavarat. Robit domace sirupy, dzemy, kompoty. Uhorky, cviklu, papriku, paradajky,(lupane krajane), fazulove lusky, huby, ovocie (so stipkou soli,usetrite cukor - recepty na internete)... ak mate zahradu, pestujte co najviac, ak nemate, vycihajte si v sezone na trhu najlacnejsie, alebo najdite na internete lokalnych predajcov, pripadne samozber. Nabijajte vlastnu kapustu, pockajte si na najlacnejsiu ponuku.Tak ako robili nase stare mamy.
11. nemate na uvarenie obeda v sobotu/nedelu? Vezmite rodinku opekat na vylet do lesa, chlieb, horcica, spekacky, cisty vzduch,...a nikomu nebude luto za maskom a ryzou 🙂 juj hned by som sla.

Myslite na zdravie a imunitu, lieky stoja strasne vela, a blbou stravou zdravi nebudeme. Vyskusajte tento recept - v chripkovom obdobi (aj inokedy) je to maly zazrak, mam vyskusane na sebe http://varecha.pravda.sk/recepty/citronovo-cesn...

zanet63
11. feb 2016
Používateľ zanet63 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od zanet63.

@zeytin dobre ze si to napisala, ten som uz riadne dlho nerobila

natalym
11. feb 2016

Super nápady, ja Vás čítavam a ja aj moje deti by sa kľudne najedli, ale aj tak tak nevarím, resp. málokedy lebo mm to nezje:
perkelt, paprikáš - neznáša, halušky s vajcom - nikdy, lečo - neznáša, rezance jedine s makom, francúzske zemiaky - neznáša, paprikové zemiaky so špekačkou - to nehrozí a špekačku to by ma asi zabil.
Česnečku - nie, fazuľu - keď nič iné nie je, zje 1 tanier, zemiakovú - nie.
Jeho mama šetrila, tak, že dávala malé porcie a dokrmovali sa koláčmi. Dievčatá naučila málo jesť čo v konečnom dôsledku nevadí a môj muž bol jediný syn, tak je zvyknutý málo jesť a dokrmuje sa sladkosťami. Takže keď chcem aby normálne jedol, varím normálne jedlá väčšinou s mäsom, prílohou a šalátmi, aby mal aspoň aký taký prísun vitamínov a teda doparoma neušetrím nič.

karolina04
11. feb 2016

@ckatka dakujem za recept vyskusam ten cc 😉

great
15. feb 2016

Ahojte....Ďakujem za skvelú tému.... sa teda pridávam...máme tri deti - dvoch chlapcov, jedno dievča vek 12-14 rokov....takže sme sa akurát rozjedli a musím povedať, že len ľahšou stravou ich už teraz veru nenachovám, k tomu muž a starká, dokopy je nás 6.... Vždy na začiatku mesiaca (už tu bolo spomenuté tiež 🙂, kúpim mäso do mraziaka - väčšinou bravčové - pliecko, krkovičku, bôčik, nejaké trupy a krídelká na vývar - všetko zásadne v akcii, za plnú cenu by sme sa nedoplatili), veľa nám pomáhajú rodičia, niečo vypestujeme...zavaríme, zamrazíme. Zvykli sme si urobiť jeden väčší nákup, to sa mi podarí kúpiť brokolicu za 55 centov, karfiol, potom to dávam do mraziaka.... Veľa varíme z kyslej kapusty, čo sme na jeseň naložili - kapustnicu (takú chudobnejšiu, ale zjeme 🙂 ), segedín, pečený bôčik na kyslej kapuste s fučkou. Teraz mi ostala fučka, trochu brokolice, dva párky, kúsok tvrdého syra ....urobila som krokety. Ak nám niekedy zvýšia rožky, robím jablkovú žemľovku, jabĺčka máme našťastie na záhrade. Miesto sladkostí zvyknem upiecť nejaký z hrnčekových koláčov - máme potom na raňajky a olovrant (perníkový, kokosový, bublaninu, makový, recepty mám z netu). Varíme tiež halušky - kapustové, syrové. Osvedčila sa mi aj pizza na plech - mávam doma tie pasírované paradajky za 55 centov krabička, to mi na 4 plechy stačí bohate, miesto šunky strúham jemnú salámu s paprikou, posypem mrazenou kukuricou, trochu postraším syrom. Veľa varím kyslé polievky a krémové - brokolicovú, karfiolovú, mrkvovú, zelerovú, paradajkovú. Kaša z ovsených vločiek má u nás tiež úspech, je sýta a dá sa urobiť na rôzne spôsoby - s jabĺčkom, s trochu kokosom, so škoricou.... Pri praženici by sme sa nedoplatili, tak im robím aspoň kolienka s vajcom, cibuľkou. Najhoršie sú desiaty....tam mi už dochádza fantázia - chlieb so syrom, salámu kupujem len presne na desiatu, rybacia pomazánka, pomazánka z tvarohu ako šmirkas, rožky s maslom a lekvárom, paštika. Tento týždeň mám na pláne rizoto, zemiakový paprikáš, rezance s tvarohom, kyslé zemiaky s popraženou špekačkou na cibuľke, pečené zemiaky s kyslím mliekom, špagety so syrom. Kvôli pestrej strave sa snažíme mať v chladničke aj jogurty... Tie potom robím do misky s piškótami, aby to viac zasýtilo.... V lete sme robili aj domácu výživu jabĺčkovú, tú tiež zarobím do misky s piškótami a máme na raňajky. Musím povedať, že toto obdobie rastu u detí je pre mňa kuchynský šok....o peňaženke nehovoriac. Ak máte niektorá v zásobe recept na nejakú dobrú pomazánku na desiatu...budem rada 🙂

zupap
15. feb 2016

@great ak mate radu cviklu,tak cviklova natierka je zdrava a lacna -uvarenu cviklu nastruhat , pridat cesnak,sol,mletu rascu a smotanu...dalej vyborna natierka z grilovanych paprik,teraz su drahe,ale v sezone v pohode ,na jednu davku- ugrilovat cca 12min v rure ,2ks zelenwj a 1cervenu papriku,prekrojenu napoly pokvapkanu olejom a s tym rovnako jednu cervenu cibulu...nasledne stiahnut kozu a vsetko mixnut so solou a platkom masla.. Je toho dost a je to lahodka...dalej cuketova ked jw sezona je lacna - nastruhanu vyzmykanu cuketu poprazit ,udusit,dochutit a pridat jeden syr crievko..

elidala
6. okt 2016

@briketa Si šikulka, určite vyskúšam.

kp7333
6. okt 2016

Husta strukovinova polievka (sosovicova, fazulova, hrstkova alebo z lupaneho hrachu) a k tomu upeciem pizza stangle, pripadne langose alebo nieco nasladko (zemlovka, ryzovy nakyp, palacinky, lievance, sisky...)

ckatka
12. okt 2016

dam vam recept na moje oblubene jesenne jedla

1. tekvicova / hokkaidova polievka
hokaido dlho vydrzi a ked nemam nikoho kto by ich mal prebytok, kupujem ked je v akcii po par centov - kupim aj 10 ks a na balkone/v pivnici vydrzia aj 2-3 mesiace
Hokkaido nakrajat na kocky aj so supou, opiect na cibuli a na masti/oleji,nejakych 5 min, pridat struhanu /krajanu mrkvu zo 2 jablcka ocistene pokrajane, pridat koreniny:
skorica, kari, garam masala, koriander, muskatovy orech, zazvor, korenie, trochu soli (mozte nieco vynechat, podla toho komu ako chuti, ale v tejto kombinacii je to absolutne dokonala vianocna chut), podliat vodou, varit tak 20 min, odstavit, hodit bazalku (ak mate cerstvu) , rozmixovat ponornym mixerom.
Ja podavam s troskou struhaneho syra a tekvicovymi jadierkami. Mozu byt aj krutony, je syta, zdrava, a absolutne bez muky a inych zahustovadiel, husta je sama o sebe.

2. plnena tekvica
Prekrojit a vydlabat tekvicu. Potriet olejom a dat na 10 min do rury piect. Vybrat. Naplnit:
mlete maso alebo sojova drt, struhana mrkva, struhany syr, ovsene vlocky, vajcia (na 2 tekvice davam 3 vajcia. Ochutit - oregano, vela, cesnak, trochu horcice a kecupu a sojovky, sol korenie, kajenska paprika alebo nieco trosku pikantne. Zapiect. Ak su velke, peciem aj hodinu. Zaklad do plnky su ovsene vlocky a mrkva. Podavam so zemiakovou kasou.

3. paprikova natierka / omacka - ked je vela papriky na zahrade (cervena, kapia napr), a aj prebytok cukiet (cuketa je super plnivo inak), tak papriku nakrajam,dam spustit do hrnca, pridam cuketu struhanu, ochutim cesnakom, solou, korenim, trochu cukru a octu, povarim podla toho ake chcem huste, (ak chcete natierat nebojte sa pridat gelfix 🙂
rozmixujem ponornym mixerom plnim do poharov, sterilizujem.
Ked chcem chilli omacku brutalnu, tak to nevarim dlho, len do toho este pacnem par smrtiacich chilli papriciek co pestuje moj muz a jedna vam staci tak na 400l gulasu :D
Vdaka cukete (ktoru dostavam zadarmo, lebo furt jej ma niekto prilis), mame tej omacky/natierky asi 3x tolko .:D

4. ked nazbierame huby - ocistim ich a udusim ich na masti a na cibuli, nasolene okorenene,... a hodim to do poharov a pol hodinu sterilizujem. Potom cez rok to len hodim na panvicu, do toho hodim 1 vajce a ranajky ako lusk.

tomasko27
20. okt 2016

@natalym Ahoj.No to mas doma tazke s varenim.Moj zje hoc co ALE musi to obsahovat maso,mna to vytaca ja maso moc nemusim.V robote ma obed a skoro vzdy masovy a pride domov a na veceru zase maso.A to je tak nauceny z domu,tam kazdy den maso okrem piatku,z druheho dna nieco jest-kuka na mna ze ci mi hrabe ale musi a to hlavne v pondelok, po nedeli ked zostane.Niekedy mam nervy

natalym
21. okt 2016

@tomasko27 Ďakujem za uznanie. Niekedy mám toho fakt dosť. Veľa peňazí takto prežerieme.

tomasko27
21. okt 2016

@natalym Byvame z nasimi,a tu maso sa moc cez tyzden nejedlo,mi tak palacinky,cestoviny a take normalne jedla a hlavne polievky no ale teraz musim maso dost casto robit lebo by to ten moj neprezil,ale posledne dni sa zamyslam nad tym ze aj ked byvame s nasimi aj tak vela minieme na stravu a vsetci si zvykly u nas doma ze ked sa nieco vari tak dost casto kupim na obed vsetko ja ale som sa rozhodla ze nebudem chodit do obchodu 🙂 a nebudem ani varit a usetrime a moj sa musi uskromnit troska 🙂

natalym
21. okt 2016

@tomasko27 No ja preto aj nevarím. Lebo vyhovieť každému to je ťažko. Plus mám decká, síce dievčatá, ale 13 a 18 násť. Najedia sa. Je to des. Im nie je problém navariť, ale manželovi, to je katastrofa.Keby sme boli tri tak som už dávno v balíku a namiesto žranice chodíme po dovolenkách. Lebo oni zjedia, aj také obyčajné jedlá, lenže on nezje a aj potrebuje riadne chody. S týmto jedením je to hrozné.

tomasko27
21. okt 2016

@natalym To ti verim,moj tiez zje co je navarene ale este vyrabuje chladnicku a potom ach treba mi chudnut.A to svokra,tam u nich sa z druheho dna skoro nikdy neje a ani na veceru ze jest to co ostalo z obeda,no malokedy.A to ked nie je obed o 12 tak uz je nervozny ako nerobi hadky koli tomu ale sa mu to nelubi

natalym
21. okt 2016

@tomasko27 No práveže môj muž je zase chudý a málo je.