Prečo mi splasol vrch chlebíka z pekárničky?

peaxsa
21. jan 2017

Ahojte babenky. Mate skusenosti s pecenim chlebika z pekarnicky? Dnes som piekla chutovo super aj vyska dobra ale vrch mi splaskol.Viete niekto poradit?

bosoriak
21. jan 2017

@peaxsa Ahoj, tipla by som si vela vody a dlhe kysnutie pred pecenim. Totiz, ked sa da viac vody a cesto dlho kysne, na vrchu sa vytvoria velke bubliny a tie kym sa chleba pecie, tak je v nich horuci vzduch a funguju ako balon. Ked vzduch vychladne, resp. vyfuci cez dierky, tak chleba spasne.

Este to moze byt aj nedobrym rozmiesanim kvasnic v ceste. Ale primarne skus menej vody. Mala som aj pekaren, teraz peciem normalne rucne a je to rychlejsie a sa mi vzdy podari. V pekarni to bol vzdy taky mensi risk pre mna 🙂

peaxsa
autor
21. jan 2017

Ja som dala program a kyslo to 90 min.cesto bolo take akurat 500 g muky a 300 ml vody a bubliny som v nom nevidela.mozno to je aj semienkami co som dala alebo drozdim.robievam s praskoveho a dala som dve cl. Dakujem za radu

inka04
21. jan 2017

Mne sa to stavalo roky, ked som piekla bezlepkovy chlieb v pekarni, isla som presne podla receptu a nerozumela, preco sa to stava. Odvtedy davam menej kvasnic, pouzivam susene a chlebik je vzdy super (aj v pekarnicke). Ale posledne obdobie (asi 2 roky) peciem chlieb len v rure, nie v pekarnicke, zda sa mi chrumkavejsi a lepsi.

natalushka
21. jan 2017

Mne sa to stava tiez..ale priznavam,ze netusim preco..vzdy vsetkeho rovnake mnozstvo,teplotu..ale stane sa to..tiez som citala,ze je to kvasnicami,ze ich das viac..ale tak zasa od oka neviem,kolko mozem ubrat,tak som to neskusala,ci je to tym😊

peaxsa
autor
21. jan 2017

@natalushka a jake drozdie pouzivas? Ja susene

peaxsa
autor
21. jan 2017

@inka04 to je kolko menej? 1 cl?

natalushka
21. jan 2017

@peaxsa ja teda cerstve,na 600g muky davam 1/2balenia

peaxsa
autor
21. jan 2017

@natalushka tak s tej polky o dober este polku

natalushka
21. jan 2017

Len stvrtku kvasnic?nebude to malo?

inka04
21. jan 2017

@peaxsa V mojom recepte bolo 1,5 balicka suseneho drozdia. Uz roky davam iba jeden balicek. ale ja peciem iba bezlepkovy chlieb, mozno je v tom rozdiel.

peaxsa
autor
21. jan 2017

@natalushka nie nebude.ja som dala 2cl sušeného a splasol Tak jedna čl bude stačiť a tebe štvrťka bude stačiť. Vyskúšaj a daj vedieť. Ja som spravila mix 200g špaldovej 150g hladkej chlebovej a 150g celozrnnej jemne mletej. Tekvicové semená a slnecnicove.rasca celá. Tak som dnes ja robila. Chuťovo super v nútri jemný a na vrchu chrumkavý.Dala som svetlú kvôrku lebo potom ten spodok je moc tuhý ks dám strednú farbu

peaxsa
autor
21. jan 2017

@inka04 je to možné no to je iná múka.skús dať ešte menej len pol balíčka. Asi to droždie rýchlo nafúkne a potom splasne

erickatt
21. jan 2017

Baby dajte presní recept prosim.

peaxsa
autor
21. jan 2017

Presný není si sprav podľa seba jaký chceš.Najlešie keď si spravíš mix z múk

peaxsa
autor
21. jan 2017

@erickatt písala o niečo vyššie. Môžeš si spraviť podľa seba

peaxsa
autor
21. jan 2017

@erickatt na 500g múky najlepšie mix viacero múk a 300 ml vody a 1 čl droždia.

erickatt
21. jan 2017

@peaxsa dakujeeeem

peaxsa
autor
21. jan 2017

@erickatt A ešte 1cl cukru a soli a rasca A potom už je na tebe či dáš semienka

erickatt
21. jan 2017

Takže, múka, cukor, Kvasnice, sol a voda,?

peaxsa
autor
21. jan 2017

@erickatt áno to máš základ .Potom už dávaš čo chceš ale doporučujem rascu celú.ja dávam aj tekvicové semená aj slnečnicové

natalushka
21. jan 2017

@peaxsa no vyskusam teda..ja davam cca 150raznej,250 spaldovej a 200chlebovej bud psenicnej alebo raznej..na 400ml vody..a vacsinou vzdy ten vrch sa zda,ze jaky pekny nafuknuty bude a nakoniec sa prepadne..ale som zistila,ze ked peciem na rychly program(2,10h) ja ten chleba krajsi,lepsi,niekedy sa ani neprepadne..ako ked ho oecem na klasika celozrnny,3,5h..ale asi aj od pekarne zalezi..no skusim tp drozdie

peaxsa
autor
21. jan 2017

@natalushka ja čítala že tie celozrnné a ražné sú ťahšie preto ich treba miešať. Tie programy sú u každej iné. Skúsim aj ja dať rýchlejší program ja som dnes piekla 3 h takzvaný sladký program

erickatt
21. jan 2017

@peaxsa ďakujem

sykorkauhliarka
21. jan 2017

@peaxsa a ja som citala ze miesanie muk je zataz na zaludok lebo zaludok nevie co skorej travit.. tak teraz je to ako ?

jonki
21. jan 2017

@peaxsa vela vody alebo vela drozdia a prekysol

bosoriak
21. jan 2017

@peaxsa Ja davam 500g celozrnnej muky, 1 CL suseneho drozdia, 1 CL soli, a cca 400 ml vody + od oka sprcnem trochu olivoveho oleja a trochu octu (odstrani chut kvasnic). Podari sa vzdy.

bosoriak
21. jan 2017

@sykorkauhliarka To je podla mna dost nezmysel. Akoze nevie, co skor travit, travi to, co je v zaludku. Tak isto ako ked travi zemiaky a maso naraz. Ten chlieb sa tiez neje samotny suchy, predpokladam, ze si na neho clovek da maslo a sunku napriklad. Preco by nevedel travit niekolko druhov muky, je mi zahadou. Aj to malo nejake zdovodnenie?

sykorkauhliarka
21. jan 2017

bolo to porovnanie ako skodi kupovany chlieb z obchodu s kvasnicami s domacim kvaskovym chlebom ....a zemiaky a maso by sa vraj tiez nemali spolu nie?

peaxsa
autor
21. jan 2017

@sykorkauhliarka no ja neviem mne to zle nič nerobí.

peaxsa
autor
21. jan 2017

@jonki asi to droždie bude