Recepty mamičiek z Nemecka

neurologia
24. feb 2010

Ahojte babizne,

tak som zalozila temu ....aby sme si mali kde pisat tie nase recepty a nezahlcovali tym nasu diskusiu....takze veselo piste kopirujte....diskutujte...

mnaaaaam uz sa tesim... 😉

iii
22. sep 2011

@leelo peti, kysnute cesto robim od oka - pol kila muky, cca 100g masla (rozpustene najlepsie, ale nie horuce), jedno vajco, dve hrste cukru (do knedlikov menej, do kolacoveho cesta viac), sol, drozdie (1 kocku cesrtveho drozdia rozmiesam v asi deci tepleho, nie horuceho mlieka s lyzickou cukru a necham postat 5 minut na teplom mieste), a este mlieko podla konzistencie (cca deci). vsetko poriadne s vareskou vymiesat, kym sa cesto neodlepuje od kraja a nerobi bubliny, posypat mukou, zakryt utierkou a dat na teple miesto vykysnut (asi pol hodiny az hodinu, ja to davam vykysnut do mierne teplej rury, babka to davala pod perinu). no a mam cesto, ktore pouzivam na kysnute kolace, knedliky (dve velke knedle, dam na utierku nad paru), pampuchy (cesto vyvalkam, vykrojim kruhy poharom a spravim v oleji na panvici, potom jeme s dzemom), buchty na pare (opat kruhy poharom, a niekedy aj naplnim dzemom, potom ich robim nad parou), alebo lokse (s tvarohom, kapustou, dzemom......vvyvalkam velke placky ako panvica, naplnim, na vrchu zlepim a potom peciem na suchej teflonovej panvici). no prste vsetko rozne.
a na ten tvarohovy kolac potom dam tvaroh (resp. 2 körnige frischkäse s vajcom a cukrom, vanilkou, citronom) a este si necham bokom trosku cesta, z ktoreho usulam take dlhe hady a urobim z nich na vrchu mriezku.
mnam, to kysnute cesto je naozaj relativne jednoduche a strasne vsestranne.

evinkaaa
22. sep 2011

@iii - aj ja robim kysnute od oka. Mam aj nejake recepty, ale pravdupovediac to robim od oka, pretoze uz viem, coho a kolko treba. Uz som castokrat jedla, ze niektore kysnute cesta su velmi hutne a take tuhe. Ja mam rada take lahucke a vzdusne, to je podla mna mnamkovske kysnute cesto. Ale kazdy mame rad nieco ine 😉
Ale ako to tu citam, tak ty pecies tiez o dusu.....vsestranne pouzitie....klobuk dole 😵 😵 😵

@leelo - peti, no ja som taku formu kedysi kupila a ta knizocka, co bola pri nej, nebola od veci. Su to take prakticke recepty, niektore rychle a nietore troska aufwändig, ale chutne. Ja si myslim, ze kazdy si tam nieco najde. Ja osobne som este nikdy nenasla kucharsku knihu, z ktorej peciem a varim uplne vsetko a z ktorej mi vsetko chuti. V kazdej knihe su recepty, ktore su oblubene a clovek ich robi rad a casto a potom tie ostatne, ktore su "nevyuzitelne", pretoze niesu podla chuti...😉

iii
22. sep 2011

@evinkaaa evi, ako robis ty kysnute cesto?
no ja totiz strasne nemam rada polotovary, a tie pravselijake prisady a aditiva a aromy a cojaviem co vsetko v tom, radsej to spravim sama, a castokrat to nie je az o tolko namahavejsie. mno, u nas je teda ale spotreba dost velka, manzel doma veceria, ja zjem teraz strasne vela, elenka papka teda len male porcie, ale marcel je ako dospely clovek, takze castokrat spravim nieco z kila masa a to sa zje na veceru.

evinkaaa
22. sep 2011

@iii - ingus, ja to robim v podstate tak ako ty. Do misticky si dam zohriat mlieko, v ktorom dam lyzicku krystaloveho cukru. Ked je mlieko teple (nie horuce!!!) rozmrvim do neho cerstve drozdie a necham stat, nech vykysne. Pocas toho dam rozpustit do misky maslo, do velkej misky si dam muku, cukor, vajce, sol......a potom dam do toho rozpustene maslo a to mlieko s drozdim a mixerom najprv zhruba pomixujem a potom uz len rukou miesim. Necham v miske, prikryjem utierkou a dam na teple miesto vykysnut tak na hodinku. Ale zalezi podla toho, ako kysne. Ak je uz aj za 40 minut vykysnute uplne dohora, tak necakam a uz s nim pracujem.
Ja som velakrat robila podla tohoto receptu a je naozaj velmi-velmi vynikajuce. Fakt ake lahucke a vzdusne. 😵 😵 😵
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=12078&use...
Polotovary nekupujem ani ja. Tiez ich nemusim prave kvoli tym vselijakym prisadam. Jedine, co kupim je listkove cesto hotove, pretoze to urobit je nenormalne namahave a velmi zdlhave. Moja maminka ho kedysi robila, tak viem velmi dobre, kolky kopec roboty je za tym. Ale inak vsetko si robim sama. Zdlhave jedla na pripravu, co sa tyka casu, si planujem preto na dni, ked mam na to cas. Ale vsetko robim sama. Ked mam chut a cas, tak aj cestoviny. 😉

rpinguin
30. sep 2011

zeny, otazocka, mam v mrazaku asi 7 masiel a neviem co s nimi, poradte nejake rychle cosi, co by som vedela aj ja upiect a ide tam maslo. Vyhodit mi ich je skoda a o 2 tyzdne sa stahujeme. Ostatok zjem, co mam v mrazaku, len tie masla ... 😒

mooc
30. sep 2011

@rpinguin poslem ti nickyho? on ti tie masla zje 😝

zuzanecka1
7. nov 2011

@evinkaaa ahoj, velmi dobrý obchodík, koľko ťa stálo poštovné?

evinkaaa
7. nov 2011

@zuzanecka1 - o akom obchodiku hovoris? Nemam vobec tusenia... Napis mi meno, ak si ho citala tu v diskusii a potom budem zasa v obraze 😀

leelo
7. nov 2011

@rpinguin renca, daj vediet co si nakoniec zrobila s tymi maslami... diki 🙂

rpinguin
8. nov 2011

@leelo
zozrala a pouzila namiesto oleja 😀

mamina1978
10. dec 2011

@zdenallicka
TO S TEBOU SUHLASIM, som totiz tiez od Passau -Bavorsko ......pekny pozdrav praje z Nemecka Zdenka

zdenallicka
11. dec 2011

@mamina1978 Na co jsi reagovala?

zape269
15. dec 2011

@evinkaaa
ahoj, prosim ta mohla by si mi poradit? chcela by som piest samrole , ale potrebujem na to tie rurky, neviesmi poradit stranku kde by som to mohla najst? DAKUJEM
samozrejme nemecku , 🙂

evinkaaa
15. dec 2011

@zape269 - ahoj. No tie rurky dostanes v kazdom lepsom obchode s kuchynskymi potrebami. Ale na nete si ich kludne mozes objednat tiez hocikde. Ja uz ani neviem, kde som ich kupila.
Ale napriklad tu ich dostanes:
http://www.casserole.de/index.php?&product=1629...

http://www.amazon.de/schaumrollenformen-Küche-H...

Dufam, ze som pomohla. 😉

zape269
15. dec 2011

@evinkaaa
dakujem Evi, super , pomohla si mi velmi. idem to popozerat.
mas uz skusenosti so samrolamy? co myslis? pojde to aj s tym list.cestom co uz predavaju vyvalkane?

stardust
15. dec 2011

@zape269 skusala som minuly rok...nechutia mi take samrole 😖 A vobec, co si o nich musela pisat, teraz mi na ne nabehla slina....zlate Slovensko s vynikajucimi trubickami 😅

zape269
15. dec 2011

jaj ani nehovor, a s tymi zakuskami v cukrarnach klasickych - nie tu v DE- som z toho sutma, len doma musime piect a potomsa vsetci zalizuju....

zape269
15. dec 2011

@stardust jaj ani nehovor, a s tymi zakuskami v cukrarnach klasickych - nie tu v DE- som z toho sutma, len doma musime piect a potomsa vsetci zalizuju....

😀

stardust
15. dec 2011

@zape269 no, tie slovenske cukrarne ponukaju tovar pomaly ako za vojny...same nahrazky...jest to moze akurat ten, co mu nefunguju chutove pohariky. A naozaj dobru cukraren treba krvopotne hladat.

anjelicek26
15. dec 2011

@rpinguin - xixi no uz je ti asi neskoro radit, ale spravit normalne piskotove cesto, dat ho upiect na dva plechy, na prvy plech natries ribezlovy lekvar, vymiesat jedno zmeknute maslo a rovnako vela cukru a puding (200ml mlieka a cely sacik pudingu a predtym poriadne vychladit - ak sa ti spravia hrcky, rozmixovat), druhe maslo postupjes rovnako, len pridas cokoladovy puding a trochu kakoveho prasku (ja davam dve PL). Kym budes miesat druhy krem, daj ten prvy korpus natrety kremom do chladnicky, ti to pekne stuhne, ten druhy krem lahko potom rozotries. Natri teda druhu vrstvu kremu, prikry druhym platom, roztop dve cokolady na varenie s troskou masla a zalej to 🙂 Ja to cele robim na plechu 🙂 Potom uz len ujedame a davam ku tomu slahacku na tanier. Je to taka rychlovka, hotove je to za 40 minut... teda ak mam uz upeceny korpus, ten predsalen musi vychladnut dlhsie 😉

My letime domov do nemecka az v nedelu som zvedava, ako stihnem vsetko vianocne zdobenie, pecenie a nakupovanie za 5 dni 😖

zape269
15. dec 2011

@anjelicek26
neboj stihnes vsetko ,hlavne sa nestresuj... 😀

anjelicek26
15. dec 2011

@zape269 - no ja dufam, dnes som citala, ze je nad severnym nemeckom v piatok ocakavany nejaky orkan, no skoro mi srdce zastalo, ze my zas nepoletime, priroda tento rok nam dokakala uz par letov, tak nech sa ten orkan pakuje niekam prec... nas maly poleti uz 17x 🙄

evinkaaa
15. dec 2011

@zape269 - jooj, uz som ich strasne davno nerobila. Neporadim ti. NEviem ani, kde mam recept. 😉 Ak nechces listkove cesto robit sama, tak namiesto toho tenuckeho vyvalkaneho, co vsade dostat kupit, by som kupila to mrazene. To je na tieto samrole lepsie.

A co sa tyka zakuskov a cukrarni.....tak nahodou ja mam dobre skusenosti. Zalezi to aj od toho, kde zakusok kupis.....ja som predtym, ako som piekla sama, kupovala zakusky a torty v jednom dost drahom cukrarstve a tam boli neskutocne fantasticke dobrotky. Je jedno ci ovocne, cokoladove a z akehokolvek cesta....no proste maskrta uzasna. 😵

evinkaaa
15. dec 2011

@anjelicek26 - a kde v nemecku byvate? 🙂

anjelicek26
15. dec 2011

@evinkaaa - hodinku od Hannoveru v malej dedine 😀

evinkaaa
15. dec 2011

@anjelicek26 - jaaaj, to je daleko od mnichova 😀. A to sa stahujete z anglicka do nemecka? Za pracou?`(ak sa mozem spytat) 🙂

anjelicek26
15. dec 2011

@evinkaaa - opacne, my sme zakotveny v nemecku, pracovne sme tri roky v anglicku 🙂 Ale uz teraz v lete sa ide hajde spät domov do nemecka, hadam natrvalo 😎 Manzel je nemec, ma tam aj rodinu, mame tam dom, sme tam domenka 🙂

zape269
15. dec 2011

@anjelicek26
tak drzim velmi velmi palce
vsetko bude okkkk 🙂

zape269
15. dec 2011

@evinkaaa
no skusim to pozriet - zial este som nekupovala to mrazene a myslela som si , ze tu take ani nedostat
skusim V-markt - ci?

evinkaaa
15. dec 2011

@anjelicek26 - aha, takze tak. Tak nech sa vam natrvalo dobre byva 😵 😵 Ty pecies aj torticky ,vsak? Som ta jeden cas videla aj v teme marcipanove torty. 😉

@zape269 - ano, dostat tu take mrazene ako na sk. Take to male balenie. 🙂 Ano, vo V-Markte to kupis urcite. Vlastne to mrazene dostat v kazdych lepsich potravinach....edeke, rewe...
Kde v de si?