Výživa detí v materských školách - jedálničky

daisy77
22. sep 2014

Ahojte mamičky, chcela by som Vás poprosiť o spoluprácu, ak Vám nie je jedno čo vaše deti denne jedia v MŠ. Mnohé vieme, že stravovanie v škôlkach nie je práve ideálne, i keď osoby za to zodpovedné tvrdia, že iba dodržiavajú "normy", ktoré sú však zastranné a nemenené desaťročia. Touto cestou Vás prosím o zaslanie jedálničkov z MŠ Vašich ratolestí. Buď priamo do vlákna alebo do súkromnej pošty. Jedálničky budú z analyzované z hľadiska živín v rámci jedného projektu v oblasti výžvivy detí v školských zariadeniach.

Budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM ZA SPOLUPRÁCU.

daisy77
autor
22. sep 2014

@ikika to mas pravdu, natierky z margarinov na dennom poriadku.... moj maly mal minuly tyzden jeden kusok kalerabu k chlebiku. Podla jeho kategorie z jedalnicka to vychadza 7g cerstvej zeleniny dostal za tyzden v skolke, co je alarmujuce. Pricom skolky su zaradene i v programe ZDRAVE OVOCIE na podporu zdravia deti a elmininaciu obezity u deti. Je to dotovane EU fondami, zial to ovocie tam je, raz tyzdenne. Takze niekde je chyba.

luciahromadkova
22. sep 2014

@daisy77 a súhlasim možno fajn by bolo sa zaoberať aj týmto, a možno v rámci výskumu priamo osloviť školské jedálne prostredníctvom zriaďovateľa, alebo okresných úradov odborov školstva, kde sú metodici školského stravovania 😉

zuzi79
22. sep 2014

@ikika žiadne zahusťovadlá nepoužívame, ak treba tak len obyčajnú múku, čo používate určite aj doma. A do nátierky dávame zásadne len maslo RAJO, nikdy nie nátierkové tuky, šaláty ku každému jedlu ku ktorému sa hodia a ovocie čerstvé, ktoré deti po východe z jedálne zahadzujú po školskom dvore.

miku1
22. sep 2014

@daisy77 http://www.eskoly.sk/galakticka9ms/jedalen Dúfam, že som ti ušetrila trochu roboty 🙂 Prvý krát som nemala čas, tak posielam odkaz na stránku.

ilijanka
22. sep 2014

A čo by ste chceli za euro čosi na deň? Napríklad viem,že nesmú pripravovať vyprážané jedlá,moje deti mávali aj ovocie a nie raz do týždňa,natierky,veľmi chutné....Mne osobne rastlinné masla nevadia,pred par rokmi všetci ohrnali nos nad maslom a mastou,teraz je to úplne naopak...Keď sa niekomu nepaci,nech si dá deti do škôlky so super zdravou vyzivou,ale za 1,10 na deň to isto nebude,veľa šťastia

sweetsuzi
22. sep 2014

ja pridavam nas - http://www.msipelska.sk/kategoria/jedalny-listok alee ja som vcelku spokojna, lebo moj syn je chronicky "nejedlik" a tu ho naucili na vela veci vratane salatov a zeleniny.

zuzike123
22. sep 2014

Nechce sa mi citat vsetky vase odkazy.
Mam vsak na maminy otazocku: Jedavaju vase deti v skolke ovocie? Mam pocit, ze v nasej skolke sa blysne len ked rodicia prinesu kybel ceresni. A pritom, kym su deti doma, tak takmer kazda mamicka dava na desiatu ovocie (vidim na ihrisku), ale ze v skolke takmer ziadne nemaju uz nikomu neprekaza (ak neratam 1 mozno 2x tyzdenne hrusku alebo banan v skrinke na domov).

ikika
22. sep 2014

@daisy77 no skoda, ze nerobis peticiu... 😀
Ale drzim palce k praci! 😉

Jo, ved to, tie rastlinne nahrady masla do natierok... ovocie ani z rychlika... 2x som bola pre obed, ked mala dcera absenciu (no jo, bola som zvedava, co tam varia 😅 ), a zistenie, ze salatu mala asi 3 kruzky uhorky... ale sa chlacholim, ze mozno nam len malo nabrali, kedze mame doma stravu, ked nebola v skolke... 😕
A nabalili nam vyzivu CBA (co som zvazovala, ze necham, ale tak, ze precitam zlozenie, tak som ju zobrala tiez)... aj to len pol poharika + 5 piskot... 😕

Ale, aby som bola spravodliva, tak obed bol chutovo dobry - pecene kuracie stehna, ryza - nebolo presolene ani korenene, druhykrat mali spagety, dalo sa prezit... 🙂

@zuzi79 klobuk dolu, ak mate taku poctivu kuchynu! Uprimne! 😔

sweetsuzi
22. sep 2014

Jedine asi co mi vadi su ochutene mlieka, lebo moj ma rad ciste a nevidim dovod mu davat karamelove/kakao/vanilkove a ine sladke zbytocne, mali by mat moznost vyberu. Ale myslim ze kazdy si nieco najde keby velmi chcel, treba aj druhu stranu mince pozerat, ze takto im to mlieko deti vypiju a ciste by zrejme aspon polovica nechcela ...

liz_lemon
22. sep 2014

http://www.eskoly.sk/dudvazska4/jedalen
http://www.eskoly.sk/linzbothova18/jedalen
http://www.eskoly.sk/latorickac2/jedalen

jedlo by este ako tak uslo, co ma vsak najviac vytaca, ze detom davaju pit sirupovu vodu, nechapem preco takto deti ucia na sladke gebuziny

sweetsuzi
22. sep 2014

@liz_lemon suhlasim, preto sa tesim ze unas davaju cistu vodu a caj tiez nesladeny, len s citronom

zuzi79
22. sep 2014

@ikika ďakujem, ja to beriem ako samozrejmosť, neviem ako to prebieha v iných kuchyniach, ale mi varíme pre detičky v škôlke aj škole, pre učiteľov aj pre dôchodcov a môžem povedať, že sme sa stretli super žienky, ktoré to berú ako by varili svojim detičkám, robíme čo sa dá, čistota nadovšetko, a veľmi ma hnevá, keď niekto všetkých hádže do jedného vreca, že sa tam podávajú samé hnusy, plesnivé potraviny, po záruke, nezdravé atd. - takých komentárov som čítala už veľa.

ikika
22. sep 2014

@zuzike123 ja som to zacala robit tak, ze jej dam ovocie na ranajky (lebo ved v skolke budu mat chlebove hody cely den, malokedy je nieco ine 🙄 )... a desiatu maju uz o nejakych 8:30, takze sa to celkom da, aby nebola hladna...
Veceru sa snazim varenu, lebo tretikrat do nej pchat chlieb nemienim... 😕

janage
22. sep 2014

no ja dcére síce zo zdravotných dôvodom nosím a na pitie som dala čaj čo môže a nakázala čistú vodu dávať - Ale udivuje ma nesmierne jedna vec a to sirupové vody a dokonca aj čaj so sirupom - čo ja osobne raz nechápem načo je dobré - akurát sa deti naučia na sladené vody a čaje a ani nerozumiem akú vyživovaciu normu to môže spĺňať 😠

ikika
22. sep 2014

@zuzi79 ja chapem, ze maju vycleneny nejaky balik penazi a aj rodicia doplacaju, nie kazdy moze platit mesacne este do skolky na stravu neviem kolko penazi... ale si myslim, ze keby sa pridalo 50 centov denne (mozno aj 20 by stacilo), dalo by sa to trosku skvalitnit - aspon ovocie denne...

Inak, pani kucharku mame velmi milu, nemozem povedat, zlata je... ale co ma robit? Podla mna je problem s verejnym obstaravanim... tam rozhoduju, co jej do kuchyne poslu... ona nemoze povedat, ze objedna detske vyzivy babylove zo 100% ovocia... 😕

libka1
22. sep 2014

My jedalnicek zverejneny nemame. Mame ho len na nastenke. Obcas rano stretnem zasobovaca a nosi tie najlacnejsie margariny, dzemy, atd. Tiez nie som nadsena zo stravy co v MS davaju, ale mojim deckam chuti, tak aspon to...

vivusika
22. sep 2014

ja pracujem od marca v MŠ, pripravujem deťom desiatu a olovrant, obedy sa privážajú z inej MŠ, ale myslím, že deti majú stravu pestrú a vyváženú. U nás sa nátierky pripravujú iba z masla a bývajú skutočne rôzne, kým som tam nerobila, tak som ich poznala pár... Chlieb prevažne celozrnný, na pitie najviac čisté mlieko alebo čaj s citrónom, denne zelenina buď ako príloha k chlebíku alebo priamo v nátierkach. Varieva sa kaša krupicová, ryžová alebo s ovsenými vločkami a určite 4x do týždňa je k obedu zeleninový šalát - myslíte, že ho deti jedia? Ani školáci, ani škôlkári - česť výnimkám. Ja keď vidím, aké množstvá jedla - niekedy z úplne nedotknutých tanierov ide do odpadu... ☹ A najlepšie, keď začujem školákov ,, mne iba suché zemiaky (ryžu, knedľu...) bez mäsa a omáčky a bez zeleniny... ,,
Napríklad dnes bola na raňajky krupicová kaša s ovsenými vločkami, maslom a kakaom, ovocný čaj. Na obed hrachová polievka s pohánkou a zemiakmi, tarhoňové rizoto, uhorokovo-paradajkový šalát, mlieko. Na olovrant grahamový rožok, nátierka z treščej pečene, paradajka, mlieko, jablko.

zuzi79
22. sep 2014

@vivusika presne

zuzike123
22. sep 2014

@ikika presne aj moj odmieta uplne chlieb na veceru kvoli skolke ☹ a rano fici u nas termix, aby zas nemal chlieb ☹

vivusika
22. sep 2014

@zuzike123 a myslíte si, že vianočku, kašu, cereálie s mliekom jedia všetky deti? Ja som sa čudovala, že opak je pravdou...

ikika
22. sep 2014

@zuzike123 moja v podstate chlieb nechce vobec, iba maaalokedy, a aj to preferuje 1 druh (dovazany priamo z Madarska, kupujeme v specialnom obchodiku)... no ja neviem, ci v tej skolke nebude hladna 😖
A tepla vecera aj kvoli tomu, ze neviem, kolko masa tam zje, tak chcem, aby mala kvalitnu stravu, aby jej nechybali ziviny... a biely chlieb do nej pchat 3x denne je o nicom, okolo zdravej stravy to ani omylom nejde... 😒

Ale som si povedala, ze nejak to musime prezit... ked bude na ZŠ, tak snad to bude lepsie - minimalne tie desiate a olovranty budu domace... 😕

ikika
22. sep 2014

@vivusika tak ano, deti su zvyknute z domu kazde na nieco ine... uznavam, ze ani moja napr. ovsenu kasu nezje... ovsene vlocky niekedy pridavam do mrkvickovej polievocky, to spapa... 🙂

Jasne, ze nie kazde jedlo musi chutit kazdemu jednemu dietatu... ale v priemere je to, podla mna, fajn - chutovo... nehovorim o kvalite surovin...
Aj ked, teda, cest vynimkam, ze pouzivaju kvalitnejsie varianty potravin... 😉

luliu
22. sep 2014

@daisy77 tu je jedalnicek nasej skolky www.mssevcenkova.sk

kokorunecka
22. sep 2014

http://zsvradiste.edupage.sk/menu/? - jedálny lístok MŠ, ktorú navštevuje moja dcérka - chutí jej tam.

kimina7
22. sep 2014

Ja si myslim, ze u nas je jedalnicek suprovy oproti tomu, co mam skusenost zo zahranicia...okrem sirupovej vody. Mali by davat pit len vodu a mlieko. V zahranici maju na obedy casto parky so zemiakmi s omackou, spagety, na olovrant pizzu...U nas super polievky, aj druhy chod. Tu sa mi nestalo, ze mi dojde dieta zo skolky hladne domov. V zahranici denne so musela dat akoze obed po prichode domov...

ikika
23. sep 2014

@kimina7 jedalnicek, teda jeho vypracovanie, nie je zle... len kvalita vstupnych surovin... na olovrant napr. vyziva znacky CBA - pozri si zlozenie... vstupne suroviny su najlacnejsie 😠 🤐 😲 😢

kimina7
23. sep 2014

@ikika Ja som nevedela, ze davaju hotove výživy....a este k tomu najlacnejsie...Tak vela trpezlivosti prajem s tymto bojom. Mne sa nepaci, ze deti zacali nosit curiky a cojaviemco do skolky a uz je to na dennom poriadku....nieze by som nevedela priniest aj ja, no nejak to nechcem podporovat, ale je mi trapne, ze vsetcia nosia a potom nechcem, aby syn tiez nejak vytrcal spomedzi kamaratov takto, no ucitelky by to mali zakazat rázne! Torty na narodky ano, ale nie takto kazdy den....vsak z tolkych deti uz len narodeniny, meniny maju vkuse 😉 Inak v zahranici v mnohych skolkach maju zakazane aj torty na narodky, lebo chcu zachovat rovnost deti, nie kazdy si to môze dovolit. Ked uz v niektorej skolke aj dovolili, tak povedali, že tie eskimo mrazeny krem nech kupime 2-3, nie tortu. Syn prave navstevuje 7. skolku :( ...., co je aj jeho 2. skolka..davnejsie tam bol asi 3 mesiace a teraz zas

libka1
23. sep 2014

tak mi mozeme o celozrnnom chlebe len snivat, mlieko mame vacsinou vo forme kakaa, alebo bananove, vanilkove a vsetko to robia z trvanliveho mlieka, co osobne nechapem... a maslo? tak to urcite nie... stale margarin ja nevravim ze je ta strava zla co im davaju, aj pestra je, aj ked u nas na desiatu a olovrant len natierky, chutovo je mozno aj dobra, moje deti si ju pochvaluju, ale so zdravou vyzivou to nema nic spolocne. akurat teda ten salat musim potvrdit ze maju ku kazdemu obedu co je aspon pozitivne...podla mna by sa tam dalo vela zlepsit, otazka je, ci by to detom chutilo... ale podla toho co hovorili na rodicovskom nejedia ani teraz, salat skoro nikto, mojho tam vychvalili ze zje 3 misky salatu vzdy, asi sluzi ako dojedac salatov pre tie nejediace deti 😅
ja to zas az tak neriesim, lebo si vzdy pozriem jedalnicek a podla toho zariadim zbytok doma, ked maju sladku desiatu, co v nasom pripade existuju len nejake 4 varianty co som postrehla (vianocka, krupicova kasa, gulicky v mlieku a chlieb s dzemom) tak dam doma nieco zdrave na ranajky. natierky neriesim, robia milion druhov (rybickova zo sardiniek, vajickova, syrova, sunkova, salamova, skvarkova, z trescej pecene, z rybieho file, medova, mrkvova) aj ked ma teda rozculuje ten margarin, co uz narobim...
obedy su v norme pre mna, tam si nedovolim kritizovat
no a olovrant to iste co ranajky, akurat niekedy puding a raz do mesiaca jogurt, inac natierky

libka1
23. sep 2014

ked som onehdy ucitelke povedala ci by mohla dcere davat cistu vodu, lebo mi stale ked isla domov hovorila ze je smadna tak na mna kukala ako na puka, davaju len sirupovu vodu a osladeny caj... jej reakcia bola, ze ved vasa dcerka vzdy prva vypije 😠 jasne, ked je smadna ako tava lebo jej to nezahasi smad... aj teraz ked zacala chodit do skoly si nosi len vodu a vobec sladene nepyta, akurat rano mava caj s medom a citronom a obcas poobede vypyta za pohar vody s bazovym sirupom, ale to tak raz za 2-3 dni, vobec jej to nechyba, v tomto ju neskazili...

ikika
23. sep 2014

@kimina7 ved to... keby im nastruhali jablko, tak by som nepindala 😀
Len tiez nechcem velmi rypat... lebo sme tam novi, ostatni velmi neriesia 🙄 , nechapem... mozno to aj niekomu vadi - co verim, ze ano, len to chce cas a na nejakej spolocnej akcii nejak soft vysnorit alebo co 😅
Neviem... je to problem komplet skolskeho stravovania... na nic nie su peniaze, len na rozkradanie... 😖
A pritom, deti su nasa buducnost... 😔