Ako rátajú ochrannú lehotu v SP?

barbara4908
26. sep 2023

Prosím o pomoc
Ako správne!? Tak ako pani na soc. Vyrátam ochrannú lehotu viem ze je to do 180 dni od ukončenia nemocenského poistenia
Ale v definícii na určenie ochrannej lehoty v soc poisťovni je napísané (ochranná lehota bude 8 mesiacov po skončení nemocenského poistenia zanikne poistenie v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom ...) termín mám na konci Marca začiatok apríla bojím sa že mi tam budú zachádzať 2-3 dni a nic nedostaneme prac pomer mi skončil 22.12.2022 do kedy musím mat termín pôrodu aby som mala nárok na materskú a tehotenskú?

melanta
26. sep 2023

Záleží na tom, aký máš termín pôrodu oficiálne. Nie kedy naozaj porodíš. veď o materské sa žiada pred pôrodom. Čiže záleží, aký termín pôrodu máš u gynekológa a aký ti zapíše do žiadosti o materské. Samozrejme, do žiadosti ti napíše to, čo budeš mať u neho. Čiže s najväčšou pravdepodobnosťou termín pôrodu podľa menzesu, jedine že ti ho zmení po ultrazvuku v 10tt alebo 12tt.

patta89
26. sep 2023

@barbara4908 Ak ti skoncil pracovny pomer v 12/2022, tak aj ochranna lehota ti uz skoncila....narok na materske uz nemas, takisto ani na tehotenske

elanor
26. sep 2023

ochranna doba ti skoncila v auguste tohto roka. Takze je to bezpredmetne. Nemas narok ani na jedno, ani na druhe.

melanta
26. sep 2023

@patta89 @elanor ak má termín pôrodu v marci, otehotnela zrejme v júny. Takže môže sa zmestiť do ochrannej lehoty.

patta89
26. sep 2023

@melanta pise, ze aj zaciatok aprila...tak neviem, mne to uz nevychadza...ja som so starsim syncekom mala termin 19.4 a otehotnela som az 26. jula, tak neviem...pri nej mi to vychadza, ze to uz nestihla...nech napise presne datumy

patta89
26. sep 2023

@melanta lebo uz by mala byt cca v 13 tyzdni, tak nech si da ziadost o tehotenske a uvidi, ci jej SP schvali

melanta
26. sep 2023

@patta89 ak jej skončil pracovný pomer 22.12., ochranná lehota 180 dní jej skončila koncom júna. Takže budú to dni. Píše, že vlastne nevie, kedy má termín. V takých prípadoch ťažko radiť, ale určite by som netvrdila, že rozhodne nárok nemá. Lebo nevieme tie termíny. Áno, ak požiada o tehotenské, zistí to.

melanta
26. sep 2023

@elanor ochranná lehota je 180 dní od skončenia nemocenského poistenia, čiže ak otehotnie do 180 dní od skončenia pracovného pomeru, tak má nárok na tehotenské aj materské. Ty píšeš o auguste, to je 8 mesiacov, to bolo predtým, že musela porodiť do 8 mesiacov od skončenia pracovného pomeru. Teraz môže otehotnieť až do 180 dní od skončenia.

melanta
26. sep 2023

@barbara4908 v 13tt požiadaj o tehotenské. Ak budeš mať nárok, tak budeš mať nárok aj na materské. Ak nebudeš mať nárok na tehotenské, nebude ani na materské. S tehotenským už nič neurobíš, ale materské ešte môžeš dostať, ak sa ešte zamestnáš alebo dobrovoľne poistíš.

patta89
26. sep 2023

@melanta jasne, moze a nemusi...OL 180 dni pri skonceni PP 22.12 je 20.6.2023 takze dovtedy musela otehotniet...takze nech posle ziadost na SP a uvidi, ked si to nevie vyrata