Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

miselkanalu
17. jan 2014

@bosorkabb A tvoj brat vie po nemecky? Môj muž robí vlastne u živnostníka, na ich pomery zarobí minimum, ale bez jazyka si bohužial nemôže vyberať. Uvidíme neskôr. Tak tvoj muž je šikovný a nadaný na jazyky. To je v dnešnej dobe dôležité, o mne sa to povedať nedá, tie jazyky... 😒

bosorkabb
17. jan 2014

@miselkanalu Ale kde môj brat vie ledva po slovensky 😀
Ja tiež jazyky neovládam,veď načo,mám manžela 😎
Ale budem sa musieť hlavne nemecky doučiť,ale ja tak nemám rada ten jazyk 😖

gituska72
17. jan 2014

@mamelka ja tu pracujem ako opatrovateľka na riadnu pracovnú zmluvu ,už som raz poslala žiadosť na detské prídavky a doteraz nič -je tomu asi1 rok a 4 mesiace .Keď som tam volala tak mi povedali že mi napíšu odpoveď do dvoch týždňov prečo a nič a to som volala tri krát .Chcem poslať znovu žiadosť a snáď to teraz vybavim.
No neviem či tu musím mať aj potvrdený prechodný pobyt alebo to netreba. Môj zamestnávateľ za mňa platí všetky odvody .Deti sú na Slovensku a aj odtiaľ poberám prídavky .Najviac ma hnevá ,že mi aj pridelili číslo ale neviem čo mi chýba -nemajú chuť mi to oznámiť .Ak niečo viac viete do mojej situácie prosím napíšte mi veľmi pekne Ďakujem

gituska72
17. jan 2014

@bosorkabb môžem sa ťa spýtať kde sa môžem spojiť s tým- solvit ,ak máš t.č .alebo adresu prosím pošli mi ak sa ti dá dakujem

mamelka
17. jan 2014

@gituska72 rok a 4m??? pane tak to nemyslis vazne to už je fakt brutalne 😠 😠 😠 😠 😠 😠
no ja som to študovala a začinam lamať manžela ...to je hrozne ked človek ma tak dlho čakať 😖 je to na nervy a ked vieš, že mas dostavat tie peniaze a zadržuju ich ☹

http://ec.europa.eu/solvit/site/centres/address... skus tu kuknuť kontakty ...

gituska72
19. jan 2014

@mamelka Neveríš mi aká som z toho nervozna no najhoršie je ,že stále pritakajú a sľubujú že mi hned napíšu čo ešte potrebujem a čakám 6 týždňov na odpoved a pritom mi sľubujú ,že do 2 týždňov sa mi ozvú.Volám znova a stále nič .Ale chcela by som vedieť či potrebujem mať tu aj prechodný pobyt .Ak vieš napíš mi prosím ,nech to ešte vybavím a ak to ani tak nebude fungovať ,tak už fakt neviem čo budem robiť

linda81
19. jan 2014

@gituska72 pracujes ale cez slovensku agnturu a s tou mas zmluvu?

linda81
19. jan 2014

@mamelka
@gituska72 my sme v DE od 2006 mm a ja od 2008/2009, obaja pracujeme a s nicim nebol Problem...vsetko sa vybavilo za par dni...

bosorkabb
19. jan 2014

@gituska72 Ako pozerám tak mamelka ti už poslala.

@linda81 tak to gratulujem,po odovzdaný všetkých papierov si dostala peniaze za ako dlho?

mamelka
19. jan 2014

@linda81 ano, lenže v DE menili system ... určite urady sa zlučovali - proste všetko sa menilo 😉 ... naši tu tiež vybavovali pred 2r a do 3m mali všetko hotove ...
Dnes mi jeden učtovnik hovoril (venuje sa všetkemu kider, eltern, poistky atd) že v Passau bola povoden a stahovali sa ... pytal sa kde spadame a ja, že pod Passau a on, že to bude ešte asi trvať ... tak musim čakať ...

@gituska72 tu prechodny pobyt neexistuje tu to maju ako trvaly pobyt ... my tu mame tiež pobyt ... ano ja ta chapem, u nas tiež to iste a len si nas takto posuvaju ako teba ... neviem ako to je v tvojom pripade, mas tu poistenie?...
Ja som bola dnes na SK omši a jeden pan mi dal kontakt a on s tymto robi ak by si potrebovala pomocť tak ti odfotim jeho vizitku a dam ti ju ... ale on je tu v Mníchove ... potom ešte dalsia možnosť ist an ten urad-neviem kde ho mas ty ...

linda81
19. jan 2014

@bosorkabb no pred nasupom na matersku sa vsetko nahlasilo, mala sa narodila v januari, vo februari dostala peniazky ( Kindergeld ) za 2 mesiace...a potom uz normalne mesacne

linda81
19. jan 2014

@mamelka neviem kedy a co sa menilo, nasa je narodena v januari 2013

mamelka
19. jan 2014

@linda81 ja viem o minulom roku ...
a kde je narodena mala?...ak v nemecku tak to nie je o čom a ked ste tu dlho, tak to je jasne, že ste s tym nemali problem ... my sme tu v situacii, ked matka je na SK a otec v DE ... napr my sme tu prišli v aprilii ... kamoške sa narodil mali v polke septembra(tu v DE) a hned mala kindergeld 😉 tam nemaju čo tolko vybavovať ... u nas je viac papierovačiek ... komunikuju s SK uradom a tak ... asi najhoršie je, ked je otec tu a matka s detmi na SK - vtedy sa to dlhšie rieši - a teda možno nam to ešte aj to skomplikovalo, že sme tu prišli v aprili... no zas su isto pripady, ktore su rychlo vybavene - zaleži aj od pracovnika, kt. vybavuje papiere ...

ale čo som zatiala ja počula, tak tu narodene deti a deti nemcov nečakaju dlho 😉 cudzincov natahuju dlhšie

linda81
19. jan 2014

@mamelka mala je samozrejme v DE narodena....ale mas slovenske obcianstvo zatial...oni si celkom davaju pozor na to , aby sa nezneuzival socialny System...mnohi chcu aj Doma aj tu peniaze...tak sa ani nedivim..

mamelka
19. jan 2014

@linda81 ano ale nemci aj to skumaju kolko je rodic v DE ....no neviem ako oklamu kindergeld .... my sme museli uviest v ziadosti nazov institucie a si myslim,ze z toho uradu budu pozadovat,kedy nam pozastavili pridavky ... viem,ze urady medzi sebou komunikuju a nejake formulare ziadaju ... neviem ci sa to da nejak oklamat mna ani take nenapadlo 🙂

miselkanalu
20. jan 2014

@mamelka moja čo si bola v kostole, ten pán bol Slovák a vie pomôcť s kindergeld? Ak áno, pošleš mi jeho vizitku? môJ MUž JE neďaleko Mníchova. Ďakujem

mamelka
20. jan 2014
bosorkabb
20. jan 2014

Tak baby dnes bol manžel u toho finančného poradcu,tak celkom slušné peniaze nám môžu vrátiť.Takže dá sa uplatniť dvojitá domácnosť ak muž je v Nemecku a žena na SK.Všetci z daňovou triedou 3 musia povinne podať daňové priznanie,treba si nato dať pozor.Všetci ktorý sú ženatý a majú dieťa majú nárok na daňovú triedu 3 aj spätne,poradca to vie zariadiť. Poradca si berie peniaze až vtedy keď ich pošle daňový úrad z toho si to stiahne,podľa sadzobníka.
Už si presne nepamätám kto sa pýtal 😎

gituska72
20. jan 2014

@bosorkabb Po odoslaní všetkých papierov ešte stále čakám -dokedy ? neviem

gituska72
20. jan 2014

@mamelka poistená som,všetko mám v poriadku počkam ešte mesiac a potom neviem,vybavujem to vo Schvandorfe-tu ma pridelili

gituska72
20. jan 2014

@linda81 pracujem cez nemecku agenturu som riadne poistená aj zamestnávateľ riadne odvádza dane , ale pridavky si musim vybaviť sama to vraj nie je ich starosť

miselkanalu
21. jan 2014

@mamelka Ďakujem veľmi pekne, uvidíme ako ďalej. A tebe pomohol, či si ho nepotrebovala ešte?

miselkanalu
21. jan 2014

@bosorkabb Ja som sa na to pýtala, len som ešte bola zvedavá, či treba doklady z benzínky, alebo podľa čoho to vrátia?

mamelka
21. jan 2014

@miselkanalu v nedlu som s nim bola ale ešte sme ho nekontaktovali a asi ani nebudeme ... chceme tam zavolat, MM ma ist ešte na jeden urad a uvidime či ten to neurychli ...

@gituska72 tak držim palce až sa to vyrieši ... je to na nervy tak dlho čakať

bosorkabb
21. jan 2014

@miselkanalu Od manžela žiadne bloky nepýtala, len mu povedala že všetko spraví ona.

miselkanalu
22. jan 2014

@bosorkabb ahoj moja, čítala som si tú diskusiu toho čecha, čo si mi poradila. Píše však, že na uplatnenie dvojitej domácnosti treba odfotiť tachometer v aute atď. Viem aký je môj manžel, keď mu toto poviem, že čo všetko sa musí, tak sa radčej nato vykašle. Aj ja obdivujem ľudí, čo majú na takéto všelijaké vybavovačky nervy. My asi medzi nich nepatríme...

bosorkabb
22. jan 2014

@miselkanalu Asi to nebude treba,manžel už dnes odovzdal všetky papiere daňovej poradkyni a nepotrebuje nič odfotiť. Všetko za neho urobí ona,on len odovzdal papiere od zamestnávateľa.To je všetko.

mamelka
24. jan 2014

@miselkanalu @bosorkabb @gituska72 baby zahajili sme ,,vojnu,, mame Kindergeld 😝

miselkanalu
24. jan 2014

Super, teším sa s tebou....Už normálne na účte? Po koľkých mesiacoch? Ale oplatilo sa čakať, však? S tým Solvitom ste dačo robili?

miselkanalu
24. jan 2014

@mamelka Predchádzajúci príspevok patril tebe.