Ako získať max. materskú?

deydy
11. aug 2018

chcela by som veľmi pekne poprosiť, ak by mi vedel niekto poradiť, ako získam maximálnu materskú, som zamestnaná od 1,februára 2018, zistila som, že som tehotná, cca 7 týždeň, takže podmienku poistenia 270 dní splním, ale ako si materskú zvýšiť, kedže zarábam min. mzdu? Dakujem

ukulela
11. aug 2018

@deydy zmeniť zamestnávateľa s lepšou mzdou a odrobiť u neho minimalne 90 dní. Dobrovoľné poistenie a pod veci už nestihnes.

kikina84
11. aug 2018

@deydy materska sa odvija prvy pol rol od zarobku..cim viac zarobis tym vyssia materska

luliu
11. aug 2018

@deydy jediná možnosť je nájsť si inú prácu, čo je asi pre tehotnú nereálne, takže asi bohužiaľ....

motovidlo83
11. aug 2018

Mozes 90 dni pred nastupom na MD uzatvorit novu pracovnu zmluvu, max sa rata z cca 1830 eur...mozes sa pripadne dohodnut s terajsim zam, alebo nejaky tvoj znamy, aby ti dal takuto zmluvu a budes si sama platit odvody...len musis ratat ze ta to vyjde cca 3000 eur...myslim ze budes mat narok aj z tejto prace a bude stacit uzatvorit novu zmluvu o tento prijem menej, ale radsej si to zisti na SP

elizita
11. aug 2018

@motovidlo83 ale pred nastupom na matersku musi povodnu terajsiy zmluvu zrusit

evittam
11. aug 2018

@kikina84 To si kde čítala taku hlupost?

evittam
11. aug 2018

@deydy Bud navýšiť hrubú mzdu u terajšieho zamestnavatela-tvoj VZ pre MD bude hruby príjem za obdobie od 1.2.2018-do konca mesiaca predchádzajúceho nastupu na MD, pripadne ako ti tu uz bolo poradene zmenit zamestnavatela a mat u neho aspoň 90dni bez PN a OCR na max.VZ. Samozrejme musi byt najskôr splnená hlavná podmienka naroku na MD, ktorú splnis 28.10.2018 ak si pred týmto PP nemala ine NP.

evittam
11. aug 2018

@elizita Pôvodne zamestnanie musí skončiť ak nastúpi u nového zamestnávateľa hned ak chce využiť tých 90dni.😉

kikina84
11. aug 2018

@evittam co je na tom hlupe ze prvy pol rok pobera matersku od vysky prijmu? Potom uz dostava len almuznu tych 220e alebo kolko to je..alebo ze by sa zmenilo nieco o com neviem za tri roky?

evittam
11. aug 2018

@kikina84 To,že MD poberas 34tyzdnov a nie polroka. Btw.ona sa nepýtala od coho sa odvíja vyska MD a tiez nie je pravda,ze sa odvija od vysky zárobku. Zalezi na výške VZ,z ktoreho sa platia odvody na NP.😉

kikina84
11. aug 2018

@evittam samozrejme a cim vyssi plat tym vyssie odvody..nechytaj ma za slovicka..pytala sa ako moze prist k vyssej md tak jej baby hovorili o zarobku,cim vyssi tym lepsie..naco ta byrokracia od teba zbytocne?

evittam
11. aug 2018

@kikina84 Aka byrokracia?! Ty vies co to slovo vôbec znamena? A ako som už napísala-nemusi to byt zarobok ale VZ,z ktorého sa platia odvody. Viac nemam co dodat. Kto sa rozumie problematike pochopi o com pisem.

vivien16
11. aug 2018

@deydy môžeš ostať pracovať u svojho zamestnávateľa a ak máš známeho, ktorý tá zamestná napr. na dohodu s tým, že tvoj plat bude 1800 (odvody by si si musela platiť sama čo je nejakých 3400 € za tých 90 dni čo potrebuješ). Predošlý prác. pomer by si ale musela skončiť (napr. mesiac pred uplynutím 90 dni, ktoré máš odrobiť na dohodu) aby sa ti materská nespriemerovala a ostala by si už len na tu dohodu aby sa ti mohlo rátať posledné zamestnanie.

bielavila
12. aug 2018

Ahoj ja som to urobila tak ze som ukoncila pracovny pomer dohodou u mojho zamestnavstela a o tyzden som sa zamestnala u znameho ktory mi dal plat 1700 euro, na 90 dni, ja som si dala az 93 dni lebo mi to tak vychadza z vikendom...potom idem na pn, na pn budem cca 3 tyzdne a potom mi uz zacina materska...kazdy mesiac platim odvody cca 1050 euro...

tuqanqa
12. aug 2018

@bielavila nie som si 100% istá ale počas tých 90 dní by si nemala byť ani PN ani na OČR. Ja som to tiež teraz tak urobila. U manžela som dala výpoveď a zamestnala sa u známej a keď sme to "spekulovali" tuším tam bola táto podmienka. Čistých odpracovaných 90 dní bez PN !!!!

evittam
12. aug 2018

@tuqanqa Nie odpracovanych ale 90 kalendárnych dni bez PN a OCR. A jasne pise,ze jej vyjde 93dni a potom pojde PN. Co si nepochopila?

tuqanqa
12. aug 2018

@evittam za1. To nebolo písané tebe. Za 2. Nevyskakuj tu do každej, dá sa to aj normálne napísať! Za 3. Čítala som to v rýchlosti a myslela som to v dobrom aby neurobila chybu a neprišla o investované peniaze. Pekný večer prajem.

evittam
12. aug 2018

@tuqanqa Do nikoho nevyskakujem. Aj tebe pekny vecer.

elizita
12. aug 2018

@evittam ja riesim podobne, nejaka majka tusim mi tu poradila tak, ze ked mam nastup na MD cca 15.1, staci sa zamestnat u ineho zamestnavatela napr za 1800eur od 1.10, na min 90 dni bez pn, a sucasny prac pomer zrusit napr k 31.12 a potom si ziadat matersku len od toho zamestnavatela, kde budem od 1.10... podla teba to tak nie je?

bielavila
12. aug 2018

@tuqanqa ano ja idem na pn az po 93 dnoch

evittam
13. aug 2018

@elizita Pisem niekde,ze to tak nie je?

elizita
13. aug 2018

@evittam ano, napisala si, ze povodne zamestnanie musi skoncit hned ak chce vyuzit tych 90 dni... nie hned, staci ho skoncit aj 2 dni pred MD

evittam
13. aug 2018

@elizita Prepac, zle som ta pochopila. No ja mám info,ze povodny PP musí skoncit....
@majusqa77 🤔

elizita
13. aug 2018

@evittam no to mi ani nehovor... tak mam na vypoved 2 tyzdne len... s tym som neratala..... ako to teda je?@majusqa77

vivien16
13. aug 2018

@elizita PP nemusí skončiť hneď, môžeš byt ďalej zamestnaná a druhe zamestnanie ti stačí na dohodu... tak ako si to napísala hore je to správne.

sinabe
14. aug 2018

@evittam
@elizita vobec to nemusi byt hned. Hlavne den pred nastupom na matersku uz musi byt len ten jeden pracovny pomer z ktoreho chces aby ti ratali matersku. Lebo materska sa posudzuje vraj ku dnu 1. Den pred nastupom. Vtedy by malo byt uz tych 90 dni.

elizita
14. aug 2018

@sinabe dufam, ze to tak je teda.. lebo este planujem robit do konca oktobra a novu zmluvu u iného zamestnavatela budem mat uz od 1.10

sinabe
14. aug 2018

@elizita ja to tak tiez robim. Dokonca mam naraz 3 dohody a jeden pracovny pomer na dobu neurcitu. Aby som aj z tych dohod nazbierala tych povinnych 270 dni nemocenskeho poistenia....lebo sa to scitava a vobec to nemusi byt 270 dni, ale to ti na socialke malokto povie a malokto o tom vobec vie. Posledna dohoda mi konci tusim 15.augusta a nastup na matersku mam 30.augusta, kedy uz budem mat vsetky dohody ukoncene a bude trvat len ten hlavny pracovny pomer. Je to vsetko overene na socialke. Na odvody som dala cca 3400 euro....tak to musi vyjst 😀 ale aj par kamosiek to tak urobilo, takze to je uz aj potvrdene....oni uz na materskej su.

elizita
15. aug 2018

@sinabe ja praveze nebudem mat 270dni z posledneho pracov pomeru. Len cca 100 dni. A matersku budem ziadat Len z tohto 100 dnoveho pomeru. O nejakom scitavani neviem cize neviem ci by som to mohla aj ja vyuzit lepsie. Min rok k 30.7 mi skoncila dohoda.