Budem mať nárok na materské?

27. apr 2024

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, plánujem dať v práci výpoveď, na cca 2-3 mesiace by som sa dala na podporu, potom od septembra by som chcela začať v novej práci. Plánujeme babo, v tejto práci čo som, som iba v strese a preto som už dva krát potratila. Tým že budem mať pauzu chcem sa dať trošku doporiadku. Ak si nájdem prácu v septembri a poprípade ku koncu roka by som otehotnela, budem mat nárok na materku? Alebo si mám dať dobrovoľne nemocenské poistenie a to platiť? Moc sa mi nechce platiť to dobrovoľne keďže, keď som počítala výšku mojej podpory tak sa mi každý cent zíde. Mame už aj 3 ročného chlapca a cez letné prazndiny bude u nás škôlka zatvorená, tak aj za to by som chcela byt snim doma,keďže nemáme ho kde nechať.
Dakujem za každú odpoved.

petamich
27. apr 2024

budes mat narok na matersku, kedze podmienku 270 dni za posledne dva roky budes mat splnenu a zaroven ak budes pracovat, tak budes mat aktivne nemocenske, len pozor na to, ze ak v novej praci odrobis aspon 90 dni bez OCR a PN materska sa ti bude pocitat z tohto pracovneho pomeru (tak aby si sa nezamestnala napr. s vyrazne nizsim platom ako doteraz, by si si poskodila)

autor
27. apr 2024

@petamich lenže ak budem poberať podporu dajme tomu 3 mesiace tak vtedy sa neplatí nemocenske nie? To sa nebude brat ako prerušenie a potom v novej práci nebude treba mať zas 270 dni odrobených?
Platovo urcite pojdem dole, stym som už zmierena.

petamich
27. apr 2024

nie netreba mat opat 270 dni - podmienka znie 270 dni nemocenskeho za posledne dva roky od porodu

ns994
27. apr 2024

Tych 270 dní nemusi byt suvisle. Len ich treba mat tolko.

ns994
27. apr 2024

A ak sa das na podporu dala by som sa na 3 mesiace. Lebo ak poberas podporu 3 mesiace tak tie zvysne 3 mesiace si mozes dat jednorazorovo vyplatit. Vyplaca sa potom polka z tych zvysnych. Aby ti neprepadli potom niekedy ze nato zabudnes. Ale je to na tebe. Uvidíš. Ak planujete babo hlavne daj pozor aby ti vyslo materske a tehotenske. Len ma napadlo ze toto by ti mohlo pomoct. Tak skus premysliet

autor
27. apr 2024

@ns994 to som ani nevedela, tak to urcite využijem podporu. Urcite si to poznačim. Ešte sa skúsim známej spýtať s tou materskou. Nechcem kvôli 3 mesiacom prísť o materskú do budúcna