Dobrovoľné nemocenské poistenie alebo uzatvoriť prac.pomer s vyššími odvodmi?

wewaaaaa
16. júl 2019

ahojte, prosím o radu. Dá sa spätne doplatiť dobrovoľné nemocenské poistenie?
Podmienkou tohto poistenia je, že posledné dva roky pred pôrodom treba mať aspoň 270 kalendárnych dní nemocenského poistenia. Od konca januára 2019 som bola na podpore v nezamestnanosti a táto podpora trvá do 17.7.2019. Predtým som však mala pracovnú zmluvu na 18 mesiacov, ale len s minimálnou mzdou. Som v prvom mesiaci tehotenstva. Moja otázka teda znie, či na najvyššiu možnú materskú postačí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (teda aj prípadné spätné doplatenie) alebo by bolo vhodnejšie zamestnať sa v nejakej s.r.o-čke s hrubou mzdou aspoň vo výške 1260 eur/mesiac na 90 dní a platiť tieto odvody zamestnávateľovi. Čo by bolo vhodnejšie? Ďakujem pekne za každú radu. Wewa

zienka21
17. júl 2019

Ahoj, neviem ti síce odpovedať na všetky otázky ale čo viem ti rada poviem, 🙂 dobrovoľné nemocenské poistenie sa nedá doplatiť spätne. A ak chceš zvýšenú materskú stačí 90/3 mesiace ak si zamestnaná a platí odvody za teba zamestnávateľ ale ak by si nemocenské platila sama dobrovoľne musí to byť aspoň 6 mesiacov pred pôrodom

draik
17. júl 2019

Spätne doplatiť nemožno. Aby bolo počítané materské z dobrovoľného poistenia, musí trvať aspoň 26 týždňov. Buď uzatvoriť dobrovoľné (ak to vychádza termínovo do nástupu na MD) z max. základu a po pár dňoch ísť na PN (PN minimálna, materské maximálne), alebo zvoliť variantu zamestnania na aspoň 90 dní bez PN a OČR, aby sa materské počítalo zo mzdy (max. zo mzdy cca 1900 eur).

wewaaaaa
autor
17. júl 2019

@draik ďakujem 🙂 A je nutné ísť aj na PN po pár dňoch pri dobrovoľnom nemocenskom poistení? Z akého dôvodu? Počula som o nejakom systematickom prihlasovaní a odhlasovaní, ale viac o tom naštudované nemám. Čo by podľa tvojho názoru bolo vhodnejšie? V roku 2018 sa mi už započítavalo nejaké najnižšie nemocenské poistenie z pracovného pomeru, ale výšku by som musela zistiť v soc. poisťovni.

draik
17. júl 2019

@wewaaaaa
Ak ho nechcete platiť 26t, čo sa neoplatí, keďže je len v balíku. Nedá sa NP samostatne.