Dostala som príspevok na SZČO. Dostanem rodičovský?

kwa_kwa
9. nov 2010

Zienky potrebujem poradit.. nic aktualne som tu nenasla... som zivnostnik a zivnost zrusit nemozem, kedze som brala prispevok od uradu prace na podnikanie. neviete mi poradit, ako to bude dalej??? znamena to, ze nebudem dostavat rodicovsky prispevok? a ako to bude s platenim zdravotky??? 😒

tinara23
9. nov 2010

uvidíš čo bude od nového roku schválené, malo by sa dať pracovať popri materskej, takže živnosť by si zatvárať nemusela. Nie som si istá, ale zdravotku si myslím, že by si platiť musela. Živnosť zrušiť môžeš, len by si musela vrátiť alikv. časť príspevku.

abbey1
9. nov 2010

Od nového roka živnosť môžeš ďalej prevádzkovať,ale tým pádom aj platiť všetky odvody zdravotné i sociálne.Preto by lepšie bolo robiť len na dohodu alebo podobne.Ale to až keď doriešiš príspevok.

kwa_kwa
autor
9. nov 2010

abbey1.. nemozem zrusit zivnost, kedze by som musela vracat prispevok od uradu prace na podnikanie.. takze ked budem mat zivnost rodicovsky prispevok dostanem?

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

ja tomu vobec nechapem, uz som sa tu tolko toho nacitala ze sa neviem vysomarit... 😒

kvojtanikova
10. nov 2010

@kwa_kwa ahoj. ja som tiez zivnostnik a zivnost sa zrusit nechystam, rodicovsky podla sucasneho zakona mozes normalne poberat a co sa tyka materskej tam zavisi ci si si zo zivnosti platila do socialky poistenie alebo nie. zdravotne poistenie si musis platit stale ale jeho vyska sa vypocitava od prijmu - ja teraz napr. platim 7,46E mesacne.

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova.. ja by som aj zrusila, ale nemozem... takze ja mozem ist normalne na urad nahlasit sa na matersku a dostanem prispevok? socialku som neplatila, lebo prvy rok som oslobodena, ale zdravotku som si platila normalne tych 44 eur.. ja momentalne nemam ziaden prijem, som doma na rozikovom.

kvojtanikova
10. nov 2010

urcite sa chod prihlasit na urad ved oni ti tam povedia. na matersku potrebujes papier od gynekologicky. a ty si predtym nikde nerobila? lebo ak by si bola robila v nejakej firme a odtial si odisla az ked si bola tehotna a zalozila si si zivnost, v pripade ze si vo firme pracovala viac ako 270 dni mohla by sa na teba vztahovat ochranna lehota a dali by ti aj matersku (aj PN-ku ak si na rizikovom)... to je tazke ti poradit ked neviem vsetky podrobnosti.ale ked prepokladam ze si nerobila nikde a po skole si si zalozila zivnost, potom nedostavas ani PNku ani matersku nebudes dostavat a budes dostavat az rodicovsky po narodeni dietata. tam potom treba prilozit rodny list dietata a ze sa dozilo 28 dni a potom ti to budu vyplacat - takze to im das az v januari a prve peniaze ti pridu vo februari.

kaktusik007
10. nov 2010

@kwa_kwa ad jeden, mozes zrusit zivnost... brala si si sice dotaciu, a tam si sa zaviazala ze zivnost nezrusis, ale zaroven je tam napisane, ze ak ju zrusis pred tymi dvoma rokmi, tak si povinna vratit alikvotnu cast prispevku - cize je dolezite si to zratat...
dalsia vec - co mam ja info, tak tieto peniaze vies pouzit aj na platenie socialneho poistenia resp. zdravotneho, ale tu ide o to ze ci si to uz minula alebo nie.... 😒
ak nemas ziaden prijem, tak... to je blbe.... preco sa nezamesttnas u niekoho na trvaly pracovny pomer??? teda.. ak za posledne dva roky mas 270 dni nemocnenskeho poistenia zaplatene... vyrieslio by ti to viacero veci, jedna je materska - takto na nu narok nemas - a dalsia je odvody zo zivnosti.....

inak, presne na toto upozornovali - na tu dieru v zakone, aka je to nespravodlivost... ze ak si vezme tento prispevok zena, tak zaroven nesmie ostat tie dva roky tehotna, pretoze potom je to problem 😠 😠 😠 😠
ale skus sa opytat na urade prace, pripadne v poradni hospodrarskych novin, mozno medzicasom to nejako osetrili a je mozne prerusit zivnost z dovodu MD a RD, pretoze takto ako je to nastavene je to diskkriminacne!!! 😠

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova... ale tu neplati zakon, ze zena nesmie pracovat?? ja som po skole robila 3 roky v novembri 2009 som ukoncila pracovny pomer a otvorila som si salon, ale kedze som chcela dotaciu od statu nemohla som hned zalozit zivnost, tak som si ju otvorila neskor... nooo a teraz neviem, co dalej.. zivnost zrusit nemozem a vraj ked ju nezrusim nedostanem rodicovsky prispevok.

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kaktusik007.. vidis a kazdy pise inak.. nooo a nieje to trosku blbost, ze nesmies otehotniet? o tom nikto nehovoril.. :D ci co som mala povedat malej, tak zlatko nemozes a narodit, lebo mamka ma prispevok z uradu prace? a ako zamestnat? ja som od 4 mesiaca na rizikovom nikto ta nezamestna.. a dalsia vec je ze nechapem, ako pise kvojtanikova, ze ona je zivnostnicka a prispevok pobera...

kvojtanikova
10. nov 2010

@kwa_kwa no najlepsie ti asi poradia priamo na socialke. viem ze to od noveho roku maju menit a kedze tvoje dietatko sa narodi az v januari, RP zacnes poberat az vtedy a teda by si mala mat moznost pracovat popri RP. ale pokial je to tak ako pises, ze si robila v roku 2009 do novembra, za rok 2009 mas odrobenych 270 dni a teda by si mozno mala sancu dostavat aj matersku. skus sa na socialke spytat ci by ti nepomohlo keby si si teraz zaplatila DNP (dobrovolne nemocenske poistenie), platila by si ho mozno tyzden, a potom sa zase odhlasila. tym padom by si mala mat narok na matersku lebo: a) tvoje DNP zaniklo pocas tehotenstva a b) za posledne 2 roky mas odrobenych 270 dni...
fakt sa skus na to spytat lebo by si mohla mat prijem od statu uz 6 tyzdnov pred porodom a aj potom... mne to takto vysvetlovali na socialke ked som riesila seba a hoci sa mi to zda postavene na hlavu, tvrdili mi ze by to mohlo fungovat.

kvojtanikova
10. nov 2010

@kwa_kwa este aby som uviedla na pravu mieru... pri prvom dietati som bola zivnostnicka a prispevok som normalne poberala. potom ked myl syn 3 roky zanikol mi narok na prispevok a akurat vtedy to tak zaviedli zakon ze sa nemoze popri poberani pracovat na zivnost. teraz cakam druhe dieta ale oni zase zmenili zakon ze od noveho roku sa bude moct zivnostnicit a kedze mne narok na RP vznikne az po novom roku budem ho moct normalne poberat...

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova.. ja som z toho uplny debil....... kde mam teraz zacat? ist sa pytat na urad, ako to je s tou dotaciou, alebo ist na socialku?

kvojtanikova
10. nov 2010

najprv chod na socialku. tam je to pre teba najdolezitejsie lebo mozno sa ti podari vybavit si prijem uz pred porodom, co by si chcela, nie? skus sa informovat o DNP, povedz ze v dvojrocnej lehote mas odrobene 270 dni, a spytaj sa ci by ti nevznikol narok na matersku. ak ano, tak chod do toho. zaplat si DNP z najvyssieho zakladu a potom ho zase zrusis. potom pojdes ku svojej gynekologicke a ona ti 6 tyzdnov pred porodom vypise Ziadost o materske s tym zase pojdes na socialku a oni ti to tam vypocitaju.
Co sa tyka RP, to je aktualne az po narodeni dietata. to by si teraz este nemusela riesit. Urcite chod na socialnu poistovnu cim skor.

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova... ok chapem... idem tam sa opytat co mi povedia.. ja mam ist na matersku od buduceho tyzdna kedze som na rizikovom..

kvojtanikova
10. nov 2010

@kwa_kwa no takze ak by ti povedali ze sa to da, platila by si si to DNP do nastupu na matersku co by bolo par eur a potom uz by si neplatila... normalne im to vysvetli, ze co od nich chces, ved tie pracovnicky tam nemaju dovod ti klamat ta materska nejde z ich vrecka ale od statu... stat treba vyuzit pokial sa da. drzim vsetky palce hadam sa ti to podari a budes mat viacej koruniek to musi byt ozaj zle byt uplne bez prijmu...

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova... volala som na urad, tak mi tam vsetko zistuju.. vraj sa mam odhlasit na par dni z marodky ist zaplatit DNP a opat sa nahlasit na marodku.. a vraj mam narok na uz ani neviem co ze tych 270 dni mam.. uz je to naozaj na mna strasne vela informacii... :D

baby2
10. nov 2010

ak mas dotaciu z UP a chces ukoncit zivnost VRATIS len alikvotnu cast penazi .....

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

baby2.. ale ja nechcem ukoncit zivnot... ja chcem, aby mi salon siel dalej ja tam mam zamestnankynu..

elise
10. nov 2010

@kwa_kwa a stojí ti rodičovský príspevok za to? nemáš viacej penazí ked prevádzkuješ živnosť? klasická materská ktoru by si poberala pol roka plus to čo ti dáva prevádzka -salon ako zisk . 😉

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

elise.. ale ja zo salonu nemam nic... kvojtanikova.. bola som na socialke, vyratala mi ze mam narok na nejakych 2OO eur ak si zacnem platit nemocenske od dnesneho dna a dostenem normalne aj rodicovsky.. :D

elise
10. nov 2010

@kwa_kwa jedna otázka a prečo prevádzkuješ salo, zamestnávaš jednu pracovníčku ked ti to neprináša zisk?

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

elise. pretoze som brala dotaciu od uradu prace...

elise
10. nov 2010

@kwa_kwa tvoje rozhodnutie ja keby som podnikala tak rozhodne tak aby som mala zisk aj keby som brala príspevok z uradu práce, keby mi to neprinieslo zisk tak do toho nejdem alebo rozrátam tak aby mi po určitej dobe sa tvoril zisk.

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

elise.. ano a ako? :D som rada, ze niekto za mna plati najom ktory je dost vysoky, ktory si ja na rizikovom nemozem dovolit platit...

kvojtanikova
10. nov 2010

@kwa_kwa huraaa.... som velmi rada ze sa ti to podarilo. no vidis, a to platenie bude len kratke lebo od nastupu na matersku uz platit nebudes musiet... mozno ta to bude stat nejakych 20E a oni ti potom budu davat kazdy mesiac 200E... a po skonceni naroku na matersku, prejdes na RP... jaj velmi som rada ze budes mat nejaky prijem...

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

kvojtanikova.. ano ano nejako takto mi to vyratala okolo 200 eur, kedze budem na marodke nemusim platiti ani zdravotku... a nakoniec dostanem aj rodicovsky prispevok.

gapa
10. nov 2010

@kwa_kwa
tak vidím, že tu je riadny chaos s informáciami. Môj názor na tvoju situáciu. Ak si pracovala tri roky do novembra 2009 a máš rodiť cca január 2011, si na rizikovom (asi máš vystavenú pn od lekára, aj ked v tvojom prípade ma nenapadá dôvod, na čo je vystavenie tohto dokladu dobré, ak nemocenské nepoberáš a ani povinné poistenie v SP platiť nemáš povinnosť) tj. nástup na MD vychádza v r.2010 podla teraz účinného zákona o sociálnom poistení, tak:

1. nie je pravda, že musíš nastupovať už 8týž. pred pravdepodobným termínom pôrodu, ak si pretým pn, ja som tak nenastupovala a nebol problém žiadny. Ale to pre teba vlastne nie je podstatné.
2. teraz aj ked si pn, tak podla mna platiť zdrav. poistenie musíš, lebo nepoberáš nemocenské (to to tvrdím tak na 99%)
3. ak sa teraz prihlásiš na DNP ešte pred nástupom na MD (je jedno či týžden alebo den pred nástupom, no nie neskôr ako 6týžd. a jeden den pred PTP. A je jedno, či ukončíš pn alebo nie, ale treba DNP zaplatiť v splatnosti!!! t.j. do 8.12.2010 za november ...), tak ti vznikne nárok na materské na 1kalendárny den vo výške 55% z ( 319,58:30 )= cca 5,86 eur na den, tj. za kalend. mesiac s 30dnami je to 175,8eur materské od soc.poistovne, za mesiac s 31 dnami je to 181,66eur, za február 5,86x28dní ....
!!!Čo je pre teba podstatné, je to, že počas POBERANIA MATERSKéHO nemusíš platiť odvody ako szčo (ak to nejako nezmenia, čo asi nezmenia) do zdravotnej poistovne (ak by si sa neprihlásila na DNP alebo nezamestnanla na prac.pomer, tak musíš platiť zdr. poistenie, lebo ti náro na materské nevznikne).
- nárok na materské ti vznikne z dôvodu, že splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (dni ukončeného zamestnania sa ti k dnom DNP prirátajú) a aj druhú podstatnú podmienku trvania nem. poistenia k nástupu na MD (lebo v tzv. ochrannej lehote po ukončené predchádzajúceho zaemstnia nie si.)
4. Ak zákon o rodič.príspevku zmenia tak, ako navrhujú, t.j. že bude možné poberať rodič.príspevok aj počas vykonávania zárobkovej činnosti (to podla teraz účnného zákona možné nie je), tak ti bude materské dorovnané z UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny do výšky rodič.príspevku (t.j. ak schvália tých cca 190eur, tak ti dorovnajú tých bud cca 175 alebo 181 dorovnajú do výšky cca tých 190, presnú sumu si nepamätám). Vzhladom na to, že je to taký malý rozdiel, tak je možné, že sa to dopláca jednorázovo a nie mesačne zo UPSVaR. Toto dorovnanie platí až od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, tj. ak sa narodí v januári, tak za nov + dec. ti nič nedorovnávanú.
5. Pre teba najlepšie by bolo ukončiť PN, zamestnať sa aspon na pár dní z čo najvyššieho vym.základu a nastúpiť na MD z tohto prac.pomeru. Len v takom prípade ti môže vzniknúť nárok na vyššiu materskú ako je tých cca 5,86eur na 1kalend. den. Nijakým iným spôsobom. Samozrejme nájsť takého zamestnávatela nie je jednoduché, to je každému jasné, no záleží, či máš takú možnosť, aspon 1den pred nástupom na MD.

kwa_kwa
autor
10. nov 2010

gapa.. presne tak konecne si mi to napisala, tak ako to je.. dnes som bola na socialke a vysvetili mi to.. preto idem zajtra ukoncit tu nezmyselnu pn a prihlasit sa na socialku ako DNP.. ale mam na teba jednu otazku.. vlastne ked sa narodi mala budem dostavat co?

gapa
10. nov 2010

@kwa_kwa
od nástupu na MD budeš dostávať materské. Po narodení, ak schvália, že je možné poberať počas trvania živnosti RP máš nárok na dorovnávanie materskoho do výšky rodič.príspevku. To ale zistíš až po narodení a treba vybaviť do 6mesiacov od narodenia. Od ukočnenia poberania materského už budeš poberať len RP, ak chvália ten návrh. Ak by neschválili, že je možné vykonávať zárobkovú činnosť počas poberania RP, tak máš nárok len na príspevok na starost.. o dieťa vo výške 25% z RP.

ako to bude u teba s dôch.poistením netuším. Ale TERAZ!!!!!!!! podla mna platí: ak nie si povinne dôch.poistená ako szčo a ak sa aj počas vykonávania práce na szčo budeš starať o dieťa osobne (t.j. máš pracovníčku v salone a ty tam nepracuješ), tak podla mna splnaš TERAJšIE podmienky na dôch.poistenie štátom. Nárok na RP podla TERAZ účinného zákona o RP však nemáš.

Preddavky na zdr. poistenie ak nepoberáš nemocenské alebo materské treba podla mna platiť a v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia sa ti to vyrovná (ti príp. vrátia preddavky) podla výšky tvojho príjmu za celý kalend. rok. Ale v ZP sa velmi nevyznám.

Ked si vybavíš potvrdenie zo soc.poistovne o období poberania materského a jeho výške, tak si určite urob kopiu, aby si aj v budúcnosti vedela a mala doklad o tom kedy si to poberala. Do ZP neviem, či treba nejaké potvrdenie o poberaní materského, nemám s tým skúsenosť u szčo. To si potom zisti.