Koniec materskej dovolenky

drobcek26l
2. jan 2013

Chcem sa spýtať. 07.07.2012 som nastúpila na materskú dovolenku. Mám jedného syna a som vydatá. Kedy mi končí materská dovolenka a začína rodičovská a čo mám urobiť. Kam všade sa mám ísť nahlásiť, prípadne čo všetko treba vybaviť. Vopred Vám ďakujem za rady.

liz_lemon
2. jan 2013

@drobcek26l MD ti konci 01.03.2013, ak si na obycajnej MD, ktora trva 34 tyzdnov, RD zacina 02.03.2013
ak si zamestnana, min. mesiac pred jej ukoncenim musis ist do socialnej poistovne, a tam sa zahlasit ako poistenec statu na dochodkove poistenie
zaroven treba UPSVAR poziadat o rodicovsky prispevok

canama
2. jan 2013

@drobcek26l Podla zakona by si tiez mala aspon 1 mesiac pred skoncenim MD poziadat zamestnavatela o cerpanie RD a uviest do kedy ju chces cerpat. Zamestnavatel ti musi vyhoviet. Na UPSVAR ale mozes ist az po skonceni MD, pretoze potrebujes zo SP doklad o tom odkedy dokedy si cerpala MD, mas na to v podstate mesiac lebo rodicovsky prispevok je splatny mesiac dozadu, tak ako aj pridavky na deti.

mamina2208
9. jan 2013

@canama ja tiež som nastupila na MD 10.7.2012 takže aj mne bude končiť v marci ale chcem sa opýtať či nevieš ako to je či končí prvým dnom 34týždňa alebo až posledným dňom 34 týždňa. A pýšeš že sa treba zahlasiť u zamestnávateľa ale ja som v robote bola a zamestnavateľ mi povedal že treba isť na socialnu poistovňu a tam si to vybaviť a že mi stačí aj pár dni pred koncom MD. tak teraz neviem ako to je lebo čo som pozerala aj ostatné takéto príspevky na fóre tak každý píše niečo iné.

canama
9. jan 2013

@mamina2208 konci poslednym dnom 34 tyzdna, cize od prveho dna 35 tyzdna by si mala bud nastupit do spat do prace na povodne miesto za povodny plat alebo nastupit na RD. Z toho dovodu je tiez logicke ze zamestnavatel potrebuje vediet mesiac dopredu, ktoru variantu zvolis a v pripade RD aj pribliznu dlzku, kolko chces na nej zotrvat. Vacsinou sa toto neriesi, lebo normalne sa so sefom ustne dohodnes co a ako. Lenze mozes aj zmenit nazor pocas MD a aj tak je lepsie mat vsetko na papieri, a riadit sa podla zakonnika prace...aspon teda podla mna.

liz_lemon
9. jan 2013

@mamina2208 MD ti konci 04.03.2013, od 05.03.2013 budes na RD, min. mesiac vopred treba poziadat zamestnavatela o cerpanie RD
do socialnej poistovne treba ist, aby ta zaregistrovali na dochodkove poistenie, ako osobu za ktoru plati stat, z dovodu, ze sa staras o dieta
a nakoniec musis ist na UPSVAR, aby si si vybavila rodicovsky prispevok

mamina2208
10. jan 2013

@liz_lemon ďakujem konečne mi to niekto normalne napísal 🙂 lebo už som asi pred mesiacom pýtala a akosi sa baby nevedeli dohodnuť lebo z 10 mi každá napísala niečo iné tak ale spravím to teda takto ako si napísala šak ako vidím tak asi si to tiež prednedávnom tiež vybavovala kedže máš skoro rovnako staré dieťa 🙂 ďakujem

mamina2208
10. jan 2013

@canama ok ďakujem zbehnem teda dnes do roboty za vedúcim, vrátiť sa ešte do práce nehodlam kedže ešte kojím a aj tak teraz u nás prepúšťajú tak radšej nebudem riskovať žeby som bola doma bez peňazí

liz_lemon
10. jan 2013

@mamina2208 na to je taky lehotnik, ktory je na stranke socialnej poistovne http://www.socpoist.sk/materske/1293s
v casti obdobie poskytovania davky

mamina2208
10. jan 2013

@liz_lemon volala som aj do roboty a maš pravdu povedal mi zamestnávateľ že min. mesiac predtým ako pojdem na RD mu mám písomne oznámiť že odkedy pokračujem. 🙂 a kedy mi stačí isť na soc. urad a UPSVAR? stačí koncom februára?

liz_lemon
10. jan 2013

@mamina2208 do socialnej poistovne tiez treba ist min. mesiac vopred, takze najneskôr 04.02.2013
UPSVAR tiez dlho neodkladaj, lebo potom ti vyplatia RP az o mesiac

mirkamurko
10. jan 2013

@drobcek26l @mamina2208 ked budete na RD,tak pre istotu zajdite aj do zdravotnej poisťovne nahlásiť,lebo ked to nenahlási zamestnávateľ,čo by mal,tak vám tam bude rásť dlžoba za zdravotné.poist.každý mesiac,mne sa to tak stalo,že mi to zamestnávateľ nenahlásil.

mamina2208
10. jan 2013

@mirkamurko ok ďakujem za info 🙂

nel17
29. jan 2013

ahojte, ja som dnes volala na personalne do roboty, zevraj mi to budu oni posielat do socialnej aj do zdravotnej, materska mi konci teraz 3.2. potom by mi asi mal prist papier, s ktorym pojdem na UPSVAR alebo tam mam ist osobne? dakujem za radu ;)

gabrish
25. feb 2014

neviem či som tu spravne prosim poradite mi??????mam syna ktory bude mat 3 roky 4 juna 2014...skonči sa mi materska a nebudem poberat tích 194 euro či kolko to presne je...maleho chcem dat teda od troch rokov do školky v septembri...počula som že sa da predlžiť aj do 5 rokov s tym že by mali chodil do školky a že mam nárok na peniaze do jeho 5 rokov kedze nie sme s priatelom zobraty a som ako slobodna mama...kamaratka dostavala do dceriních 5 rokov matersku a pritom ona chodila do školky...asi na 5 hod..ale malá mala nejake zdrav,problemy....ale....zistila som,že som zasa tehotna v 2 mes....tak neviem čo mam robiť,kde ist...priatel odišiel pracovat do zahraničia som sama doma...tak neviem na čo mam narok a či netreba napr.potvrdenie alebo nejaky papier od neho že aky ma prijem,alebo ako to urobila kamoška že si medzi sebou napisali že kolko jej mesačne prispieva na dieťa ako to výživne.....dakujem vam

liz_lemon
28. feb 2014

@gabrish ak tvoj syn nema zdravotne problemy (posudzuje lekar), pre ktore by si mohla byt na predlzenej rodicovskej dovolenke, tak nebudes nic dostavat
slobodna matka nema narok na nic, zakon ani nepozna tento pojem, jedine na co sa prihliada je osamely rodic, a to je taky, ktory zije preukazatelne sam
a ak si osamela matka, tak si mas poziadat o vyzivne na syna, kym ho nemas, tak ti ani stat nic neda

marikla
30. aug 2014

ahojte neviete mi poradit som slobodná mamička a 13.1.2015 mi koncí materská pred materskou som nepracovala isla som z uradu na matersku ak mi skonci zas sa idem evidovat co vsetko mi treba vybavit a dostanem nieco od štatu

liz_lemon
30. aug 2014

@marikla konci ti rodicovska dovolenka, nie materska
mozno budes mat narok na davku v hmotnej nudzi, ale to ti povedia na UPSVAR, ci splnas podmienky, inak nemas narok na nic

nikitka27
29. júl 2015

Ahojte,dievcence ja som z tej materskej a rodicaku uplne mimo,pred porodom som pracovala,na MD som nastupila 3 januara 2015,malinku som prenasala a narodila sa 25 februara,tak kedy vlastne prechadzam z MD na rodicak?Jul bola posledna materska a v auguste uz len tych krasnych 223€?Dakujem

evittam
30. júl 2015

@nikitka27 Koniec MD ti vychadza niekdr koncom augusta. MD je 34tyzdnov,pôrod to neovplyvnuje. Cize rataj od nastupu na MD. Na rozhodnuti zo SP by si mala mat datumy,pripadne sa spytaj na SP.

evittam
30. júl 2015

@nikitka27 Cize poslednu matetsku dostanes za august v sept. a mal by ti vyjdt za august aj RP. Ak chces mat viac penazi a tvoj PP trva,daj sa do 7 dni od ukoncenia MD na PN😉

nikitka27
30. júl 2015

Dakujem velmi pekne,som mudrejsia 😉

zuzana_sterbova
6. aug 2015

Maminy poraďte mi prosím.
21.8.2015 mi končí materská dovolenka. Aký je ďalší postup? Na čo sa mám pripraviť. Alebo stačí ísť na UPSVaR a tam mi poradia? 21.8. je piatok a nerada by som "prešvihnúť" nejaké termíny. Pred nástupom na materskú som pracovala 7rokov. Ďakujem vám 🙂

2471986jajak
10. nov 2015

Zdravim aj ja sa chcem opytat na MD som nastupila 2 jula 2015, s tym ze som do 30.9.som bola riadne zamestnana no skončila mi pracovna zmluva a nepredlzili mi ju..do kedy mi trva MD?a kedy sa mam iat nahlasit na urad prace?Dakujem 🙂

dena1973
10. nov 2015

@2471986jajak Ak ti skoncil PP pocas poberania materskeho, tak materske sa ti bude vyplacat az do jeho ukoncenia.

tinkahalas
18. nov 2015

Ahojte dievcata prosim poradte .....dnes som prisla na to ze 6 oktobra mi skoncila MD a ja som sa nebola nahlasit na rodicovsky ...je to problem???...prisla som o peniaze za ten mesiac alebo mi to doplatia ....a co mam robit kam ist skor na socialku???? Prisla som na to tak ze som pozerala doplatky za lieky v dovere a vyskocilo mi ze dlzim sumu 150 eur za obdobie od 6.OKT. co mam robit dufam ze tu zdravotku nebudem musiet zaplatit PROSIM PORADTE

liz_lemon
18. nov 2015

@tinkahalas neboj sa, vsetko ti doplatia, o nic si neprisla
najprv chod do Socialnej poistovne, aby ta zaevidovali na dochodkove, a nech ti daju potvrdenie, ze si poberala materske
a potom s tym potvrdenim + RL dieta, pojdes na UPSVAR a poziadas o RP

julka31111
22. nov 2015

dobry den chela by som sa opytat teraz 25novembra mi konci materska od socialnej poistovni idem si vybavit rodicovsku dovolenku na urad ale chcela som sa opytat ako to je ked mi konci od 25 som uz pocula aj take ze dostanem normalne vyplatene od socialky do 25teho a od uradu normalne za cely mesiac november je to pravda?dakujem krasne za odpoved

dena1973
22. nov 2015

@julka31111 Ano materske bude vyplatene do 25.-teho a RP za cely mesiac.

michaelasofinka
17. jún 2016

Dobrý večer, poraďte mi prosím.... 25.5 mi končila MD ,vybavila som si RP , a včera mi prišiel na účet iba RP.nemala som mať vyplatenú ešte MD , ktorá mi trvala do 25.5.? Ďakujem.ako mám ďalej postupovať?

zuzana_sterbova
18. jún 2016

@michaelasofinka MD by vam mala byt vyplatena este v juni za maj. Myslim si. Skuste pockat do utorka a ked peniazky nepridu, zavolajte si do soc.poistovne co sa deje 🙂