Má nezamestnaná nárok na materskú?

livila
9. dec 2013

Baby potrebujem poradit. 31.12.2012 som dostala v praci vypoved s 2-mesacnym odstupnym. Na urade prace som zaevidovana od 2.1.2013 a pol roka som dostavala podporu v nezamestnanosti. Momentalne som tehotna, zacinam 4 mesiac. Myslite, ze mam narok na matersku alebo dostanem len tych 197 € akokeby rodicovsky prispevok. Viem, ze su tam nejake ochranne lehoty, ale vobec sa v tomto nevyznam... Dakujem za kazdu radu.

choka
9. dec 2013

Len na rodičovský príspevok. Ochranná lehota 8. mesiacov by platila pre teba len v prípade ,že by si bola tehotná už počas trvania PP.

livila
autor
9. dec 2013

@choka A neda sa ochranna lehota nejak predlzit, napr v pripade ze by som marodovala??? Ci vlastne mne uz tych osem mesiacov aj uplynulo a nic s tym neurobim?

natalienka12
9. dec 2013

Ak si si neplatila dobrovoľné nemocenské, tak nárok na materskú mať nebudeš, len rodičovský príspevok a prídavok na dieťa, od 1.1.2014 sa tieto dávky zvyšujú a budeš dostávať spolu 203,20+23,52 eur

natalienka12
9. dec 2013

@livila nie nedá, nárok na materské sa posudzuje samostatne a žiadna PN ti už nepomôže, aj keby ťa lekár vypísal na PN je to zbytočné, nedostaneš žiadnu dávku. Ochranná lehota 8 mesiacov platí len vtedy, ak by ti nemocenské poistenie zaniklo počas tehotenstva takže dostaneš len rodičovský.

choka
9. dec 2013

@livila presne tak už je to pasé

livila
autor
9. dec 2013

@natalienka12
@choka ☹ Dakujem baby

natalienka12
9. dec 2013

Ešte by som ti poradila, aby si naďalej zostala evidovaná na úrade práce, inak by si si musela zaplatiť sama zdravotné poistenie. Ak preukážeš, že si tehotná lekárskym potvrdením, tak úrad práce ti neurčí termíny, kedy sa musíš chodiť hlásiť sprostredkovateľke. Do pôrodu prečkaj na úrade práce a potom si požiadaš o rodičovský.

freyjanr
9. dec 2013

@natalienka12 ahoj,ja len tolko ze UP nerobi ziadne vynimky 😒 ja som rodila na konci augusta a na zaciatku jula som este vystavala rad s papierom ze som si hladala robotu...
@livila bohuzial mas narok iba na rodicovsky prispevok 😖

zalka
9. dec 2013

@livila no môžeš ešte dostať MD ... ale si už dlho tehu takže max. MD to nebude ... môžeš dostať MD z minima z DNP ...
alebo ak sa zamestnáš tak zo zamestnania...
DNP aj zamestnanie ti musia trvať aspon do dna pôrodu.
Takže na tvojom mieste by som to urobila asi takto ... 2.1.2014 by som sa šla zaevidovať na SP na DNP z VZ 402,50 eur ... od 3.1.14 by som šla na PN ... za DNP zaplatíš 4,50 eur /1 deň DNP... PN dostaneš cca 216e .. počas PN odvody neplatíš .. ak ostaneš na PN do nástupu na MD tak MD potom dostaneš cca 260 eur ...

Originály PN dáš na SP , kopie na UP .. a nebudeš sa musieť hlásiť.
Ak by si chcela sa prihlásiť na DNP už tento rok .. tak VZ je 393 eur a MD z toho výjde cca 255 eur ...

Alebo môžeš mať max. MD ak sa zamestnáš 30.12. ... a zamestnanie bude trvať do pôrodu ... pričom mzda za december 30.12 a 31.12. bude vo výške 80 eur .. od januára môže byť aj minimum alebo aj na pol úväzku... ale v takom prípade nesmieš marodovať 90 dní .. takže najskôr na PN by si mohla ísť 1.4.2014 ale aj táto PN by potom bola maximálna cca 640 e

zalka
9. dec 2013

@freyjanr no nechápem kočka že si sa nedala vypísať na PN ... nemusela by si šaškovať s hladaním práce na UP ... lebo počas PN sa to nemusí ....

freyjanr
9. dec 2013

@zalka keby som sa dala vypísať musela by som trčať doma a čakať ci nedojde kontrola :-/ kamarátka bola vypísana a ked sme niekam chceli ísť musela si vybavovať od doktora razitko

tinushka13
9. dec 2013

@zalka
@freyjanr Baby ja som bola tiež ako tehuľka na úrade práce. akonáhle som mala tehu knižku, odfotila som im ju, odovzdala a hotovo. Iba som im posielala naskenované potvrdenie od Dr. že chodím na tehu prehliadky. Žiadnu prácu som si hľadať nemusela. Bolo treba iba mať potvrdenie od Dr. že pravidelne chodím na vyšetrenia a tehu stále prebieha. 😉

natalienka12
9. dec 2013

@freyjanr mýliš sa, je rozdiel či si PN a poberáš nemocenské zo Sociálnej poisťovne alebo si PN a nepoberáš nemocenské. Ak nárok na nemocenské nemáš, tak si dávaš lekárovi potvrdiť len akože PN-ku na tlačive, ktoré dávajú na úrade práce. Na kontrolu môžu prísť ale len z úrade práce, čo pochybujem, že robia. Tvoja kamarátka preto dodržiavala liečebný režim, lebo brala aj nemocenskú dávku a preto sa to kontroluje.

freyjanr
9. dec 2013

@tinushka13 no pekne ja som im tam tehotensku knižku otrcala zakaždým a úradníčka ze je jej ľúto ale musím prísť,až 6 týždňov pred termínom mi dal gynekológ papier ktorý som tam odniesla a tým to skončilo...
@natalienka12 škoda ze ked som bola tehotná a sťažovala som sa tu na to mi nikto toto nepovedal :( veď to bolo úplne odveci ked bolo vonku 40 stupňov ja som ledva fucala,brucho som mala jak keby som pätorčatá čakala a nenašlo sa ani len toho debila co by ma pred seba pustil :-/ 3 rôznych úradníčok som sa pýtala ze ci ozaj musím nosiť tie potvrdenia,veď to nedáva zmysel a vsetky ze ked chcem mat zaplatenú zdravotnú musím