Mám nárok na materskú počas nezamestnanosti?

natala23
26. júl 2020

Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na materskú a ak áno, tak z ktorej mzdy sa bude počítať.. Od 01.10.2018 do 31.03.2020 som bola zamestnaná (v tejto firme som mala vyssí príjem). Následne od 01.04.2020 som sa zamestnala a v skúšobnej dobe ma zamestnávateľka prepustila z dôvodu otehotnenia, dátum skončenia PP bol 30.06.2020 (tu som mala nižší príjem). Momentálne som evidovaná na UPSVaR, kde som si poziadala o nezamestnanecký prispevok, ktory by som mala poberat do decembra (vrátane). Ak mi priznajú materskú, tak budem ukrátená o nejaky mesiac-dva podpory v nezamestnanosti? Predpokladany termin porodu mam 03.01.2021.
Ďakujem Vám za odpoveď..

mogaa
26. júl 2020

@natala23 nemôžeš poberať súbežne materskú a podporu v nezamestnanosti......a materská sa ti bude rátať z toho vyššieho príjmu, lebo v novom zamestnaní si nemala NP 90dní....nástupom na materskú zrušíš podporu a po skončení materskej si doberieš zbytok podpory a na rodičovský prejdeš až potom.....prípadne rodičovský počas tvojej "podpory"bude brať manžel.....treba ale samozrejme rátať s tým že kedže budeš oficiálne nezamestnaná, budeš musieť chodiť po pohovoroch(či už ako tehotná alebo po ukončení materskej)

natala23
autor
26. júl 2020

@mogaa v novom zamestnani som mala NP 90 dni, kedze som tam bola 3 mesiace, ci? 🤔 Tie pohovory su mi jasne, ze ich budem musiet absolvovat do porodu len tie po ukonceni materskej to je aka doba? Tych 34 tyzdnov alebo do dovrsenia 3 rokov dietata?

mogaa
26. júl 2020

@natala23 MD je jedna vec a RD je druhá...do 3.rokov si na RD.....no ak ti to nové zamesntanie vychádza 90dní tak materská by sa mala rátať z toho, len viem že ak je to presne tých 90dní a príjem je vyšší teda aj materská sa má rátať toho príjmu SP to vyhodnocuje ako účelové a vtedy ráta príjem z toho nižšieho príjmu/vymeriavacieho základu

nikiki29
26. júl 2020

@mogaa má tam 91 dní, bude sa to rátať z toho bez ohľadu či to bolo 500 alebo 1500€ 😊 SP môže posúdiť zamestnanie ako podvod a vtedy neuznať, ale to by muselo dokázať a to je takmer nereálne ... a v tomto prípade to určite účelové nebolo keďže príjem nižší

vikusjk
26. júl 2020

@natala23 asi najlepsie by bolo este sa rychlo zamestnat, aj ked to uz je vypocitavost, ale takto je to uplne proti tebe :( Nemas moznost niekde sa zamestnat alebo aspon naoko, ze si budes tie odvody platit sama? Kamoska tak spravila a ma max. matersku, SP jej nic nedokazovala.
Inak tie pohovory neviem ako na vasom urade prace, ale tu v BA ja som si chcela oddychnut, tak som bola styri mesiaice na UP a niesla som len vytlaceny mail, ze som zareagovala na nejaku poziciu z profesie. Ziaden dalsi pohovor sa nekonal, cize mozno ani ty nebudes musiet chodit, aj ked ozaj by ti to teraz skrz tu matersku bodlo sa zamestnat.

natala23
autor
26. júl 2020

@mogaa takze pocas RD by som sa mala chodit hlasit na UPSVaR? 😏 @vikusjk dalo by sa vyspekulovat so zamestnanim sa a tam by stacilo byt zamestnana 3 mesiace aby som mala tych NP 90 dni? Na urade u nas je to zatial pohoda, nechodi sa hlasit, aspon na nieco je dobra ta CORONA 🙏😁

vikusjk
26. júl 2020

@natala23 no 90 dni sudim len z toho, co napisala @mogaa ale myslim, ze aj kamoska to mala tak nejak, neviem, ci 3 alebo 4 mesiace si to platila. Je to dost vela penazi, lebo platis aj odvody za zamestnavatela, ak je to na oko, takze treba preratat, ci sa oplati. Ak sa teda neda zamestnat naozaj

mogaa
27. júl 2020

@natala23 nie počas RD sa na UPSvR nechodíš hlásiť, hlásiť sa chodíš keď si vedená ako nezamestnaná ...ak by si sa zamestnala na tých viac ako 90dní - tam to musí byť bez PN aby sa ti to rátalo z toho nového príjmu a samozrejme nemôžeš byť súbežne vedená ako nezamestnaná....teoreticky sa vieš zamestnať u niekoho známeho fiktívne, ale samozrejme z fiktívnej mzdy musíš platiť reálne odvody a to aj za seba aj za zamestnávateľa a to ti urobí dosť veľkú položku, čiže počas tých 3mesiacov by si nielenže nemala žiadny príjem(teda ani podporu)ale ešte by si musela platiť odvody aby si mala vyššiu materskú - a ešte je otázne či to SP nevyhodnotí ako účelové.....

natala23
autor
27. júl 2020

@mogaa @vikusjk @nikiki29 ďakujem Vám veľmi pekne za rady 🙂