Maródka a materská dovolenka

kati1303
13. jún 2017

Ahojte,

mám takú otázku ohľadom materskej. Som zamestnaná 3 mesiace, práve mi skoncila skúšobná doba. Od budúceho tyzdna idem na Pnku, pretože som v 15tt ale dalej v tejto práci zo zdravotných dovodov nemozem pracovat (nemozem tu ostat az do nastupu na materskú). Predtým som 4 mesiace pracovala v inej robote, tiež na trvalý PP. Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na materskú aj ked nemám odpracovaných 270 dní a či sa mi do týchto dní zaráta aj Pnka? A ak áno, materskú mi vypočítajú z Pnky?
Ďakujem za každú odpoveď. 🙂

minnehaha2005
13. jún 2017

@kati1303 musis mat odpracovanych 270 dni za posledne 3 roky ku nastupu na matersku. Cize, to je cca 210 dni spolu pred nastupom na matersku. Mozes byt PN do porodu, to budes mat presne okolo 270 dni a az potom nastupit na matersku a potom by ti materska bola vyratana z poslednej prace, nie z PN. Teda nie som odbornik, ale tusim, ze to tak je.. inak, musi tam byt presne tych 270 dni, ak porodis o den skor :( tak nebude materska. Ale zase, nie som odbornik.

evittam
13. jún 2017

@kati1303 Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat 270dni NP za posledne 2roky pred porodom, ak PP trva tak tam patria aj dni na PN. Dalej tvoj PP musi trvat alebo musis byt v ochrannej lehote,kt.je pre tehotne 8mesiacov. Co sa tyka VZ pre MD ak si u noveho zamestnávateľa odpracovala minimalne 90dni bez PN a OCR tak sa ti bude MD pocitat z tohoto zamestnania. Samozrejme,ze nie z PN-to je nezdanitelny prijem.

evittam
13. jún 2017
juliet86
13. jún 2017

Ale ved nechod na pn. Ohlasila si uz svoje tehotenstvo zamestnavatelovi? On je povinny ti dat robotu co mozes vykovavat. Ak ti taku nevie dat mas pravo byt doma a dostavat plat. Prestuduj si zakon!

kati1303
autor
13. jún 2017

v podstate mi uz teraz vychádza ze mam odpracovaných na TPP 210 dni, do materskej mam este daleko, nastupujem na nu az 1.11 v podstate...takže uz mi chýba iba 60 dní...takze by som tie podmienky mala mat splnené, ci nie? dufam ze tomu dobre rozumiem 🙂

minnehaha2005
13. jún 2017

@evittam pardon, 2 roky 🙂 3 je podpora, ale ako to je? Bude musiet nastupit na matersku v den porodu, aby mala tych 270 dni? Dobre to ratam?

kati1303
autor
13. jún 2017

@juliet86
tehotenstvo oznamim buduci tyzden v pondelok nakoľko mi skusobka konci teraz vo stvrtok. este som to neoznamovala aby ma neprepustili v skusobke. lenze mna gynekolog chcel vypisat uz na prvej poradni kvôli problémom so stitnou zlazou...takze urcite ma vypise teraz nakblizsie ked tam pojdem...mam sedavu pracu, vôbec mi to neoporuca...chcela som pracovat az do MD ale budem musiet ist na PN.

evittam
13. jún 2017

@minnehaha2005 Prečo? Ved uz ma 210dni...-neviem k akemu dátumu-pocitajme,ze k 1.6.2017 cize cca 31.7. splni podmienku...

evittam
13. jún 2017

@kati1303 Ano,podmienku budeš mat splnenu. Aj ked pojdes na PN budeš mať nárok na MD. A VZ bude z novej práce-teda ak v nej mas 90dni bez PN a OCR,ako som uz napisala.

kati1303
autor
13. jún 2017

@evittam
ano 90 dni budem mat odpracovanych. Paragraf som mala dva krat, ale tiez nejdem na PN hned po skonceni skusobky ale az o dva tyzdne neskor. takze by mi to malo vychadzat...dakujem za rady 🙂

evittam
13. jún 2017

@kati1303 Za malo.😉

minnehaha2005
13. jún 2017

Ak by si oznamila aj pocas skusobnej doby, tak si v podstate nevyhoditelna...

kati1303
autor
13. jún 2017

@minnehaha2005
pocas skusobnej doby ta zamestnavatel moze prepustit bez udania dovodu. cize neuda dovod tehotenstvo a kludne ta prepusti. stalo sa to uz mnohým ženám preto som opatrna 🙂

minnehaha2005
13. jún 2017

no praveze, ja som mala kolegynu a ju chceli prepustit, ale pocas skusobnej doby im oznamila, ze je tehotna, tak ju nemohli... ak by velmi chceli, ale to by riskovali... mohla by si ich udat, ze ten dovod bol naozaj tehotnost.

evittam
13. jún 2017

@minnehaha2005 Lenze to je tazko dokazatelne. A budes sa sudit, na SVK..

kati1303
autor
13. jún 2017

@minnehaha2005
poznám par takých pripadov, že zeny oznamili tehotenstvo v skusobke a o tyzden mali na stole vypoved...proste im povedali ze sa na tu pracu nehodia atď. citala som aj pravnu poradnu na nete a neodporucali tam oznamenie tehotenstva v skusobnej dobe, pretoze naozaj ta mozu prepustit zo dna na den. proste bez udania dovodu, je bez udania dovodu....

evittam
13. jún 2017

@kati1303 Presne ako pises, len to nesmie byt tehotenstvo....

martina618
21. jún 2017

niektoré firmy to majú v kolektívnej zmluve že tehotnú v skúšobnej dobe môžu vyhodiť, ja som otehotnela v čase ked som do firmy nastúpila, ešte som si dokončovala kurz aby som mala väčšiu šancu sa zamestnať po RD vo firme, takže tehotenstvo som oznámila až ked som bola v 18 týždni, ale chvalabohu nemala som žiadne problémy všetko bolo tak ako má byť