Materská na rok 2012. Oplatí sa platiť sociálne?

ferdik4
16. máj 2011

Kto vie, ako to bude s materskou na buduci rok? Rozmyslame, ze budeme mat babo, vzhladom na to, ze ide o planovane tehotenstvo, tak ma napadlo, ze ci sa oplati si platit dochodkove v soc. poistovni. Ci to bude platit aj na buduci rok. Co o tom viete? Dakujem

annamary27
7. dec 2011

@nelly3 ja som už chcela prestať platiť,vôbec neviem čo dalej.

nelly3
7. dec 2011

@annamary27
kopirujem od jednej baby z temy DNP a kuk bod.2 to by mal byt nas pripad, takze do 31.1.2012 musime otehotniet

Dňa 2.12.2011 bola V NR SR schválená novela zákona č. 461/2003 Z.z. o zociálnom poistení, ktorá okrem iného mení systém dobrovoľného poistenia po 1.2.2012. Novela bude platná po podpise prezidentom a po uverejnení v Zbierke zákonov.

Dobrovoľne poistená v Sociálnom poistení môže byť len fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov, ak má trvalý pobyt na Slovensku, alebo povolenie na prechodný alebo trvalý pobyt v SR.

Po 1.2.2012 je možné dobrovoľné poistenie iba „v balíkoch“ :

1. Samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie môže mať každý, kto nemá priznaný predčasný starobný dôchodok. Toto poistenie si môže platiť aj zamestnanec alebo povinne poistená szčo. Sadzba poistného je 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% príspevok do rezervného fondu solidarity.

2. Samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti môže mať len povinne poistená szčo. Povinne poistená szčo môže byť dobrovoľne poistená v nezamestnanosti aj počas prerušenia poistenia z dôvodu poberania rodičovského príspevku, ak v tomto čase nevykonáva činnosť szčo a počas prerušenia z dôvodu ošetrovania člena rodiny po 11. dni. Dobrovoľne poistený v nezamestnanosti nemôže byť ten, kto má priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a ten, kto je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzba poistného je 2%.

3. Dobrovoľné nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie (NP+PvN+DP) môže mať každý, kto nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a nie je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzby poistného sú NP 4,4%, PvN 2%, StP 18%, IP 6%, RF 4,75%. Spolu 35,15%, ale každé poistenie sa počíta a zaokrúhľuje osobitne.

Vymeriavací základ dobrovoľne poistenej osoby si určuje dobrovoľne poistená osoba. Ak je osoba súčasne dobrovoľne poistená pre viac poistení, určený vymeriavací základ platí pre všetky dobrovoľné poistenia! Vymeriavací základ je v r. 2012 najmenej v sume 339,89 € mesačne. Maximálny vymeriavací základ v r.2012 pre nemocenské poistenie je 1153,50 €, pre dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti 3076 € mesačne. Ak si dobrovoľne nemocenaky, dôchodkovo a v nezamestnanosti poistená osoba určí vymeriavací základ vyšší ako 1153,50 €, poistné na nemocenské poistenie platí zo sumy 1153,50, ostatné poistenia z určeného vymeriavacieho základu.

Dobrovoľné poistenie vzniká dňom prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká odo dňa odhlásenia sa, najskôr odo dňa podania odhlášky, alebo odo dňa, kedy nie sú splnené podmienky pre dané dobrovoľné poistenie.

Poistné aj VZ sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Poistné je splatné do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Prechodné obdobie od 1.2.2012.

Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám a dobrovoľne poisteným osobám v nezamestnanosti toto poistenie zaniká k 31.1.2012. Dobrovoľné dôchodkové poistenie, ktoré trvá k 31.1.2011 nezaniká pokračuje ďalej aj po 1.2.2012.
Výnimka je pre dobrovoľné nemocenské poistenie – ak toto poistenie vzniklo pred 1.2.2012 a trvalo k 31.1.2012 a DNP osoba nezískala k 31.1.2012 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, toto dobrovoľné poistenie pokračuje aj po 1.2.2012 podľa zákona platného do 31.1.2012 až do podania odhlášky z DNP, najdlhšie do získania 270 dní nemocenského poistenia. Takáto DNP aj po 1.2.2011 platí iba poistné na DNP vo výške 4,4% z ňou určenej sumy. V tomto prípade jej môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské) v ochrannej lehote po skončení poistenia. Ochranná lehota trvá 7 dní. Ak ide o tehotnú ženu (v čase skončenia poistenia) ochranná lehota je 8 mesiacov. POZOR! Ochranná lehota zaniká vždy pri vzniku nového poistenia!

V prechodnom období od 1.2.2012 do 29.2.2012 sa fyzické osoby môžu prihlásiť na dobrovoľné poistenie aj spätne, najskôr od 1.2.2012.

Ak poistencovi zo zákona zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie k 31.1.2012 a od 1.2.2012 mu vzniklo nové dobrovoľné nemocenské poistenie, považuje sa toto nemocenské poistenie za nepretržité.

Príklad 1.
Pani Anna je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade prevzatia do starostlivosti) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP

Príklad 1a.
Pani Anna z predchádzajúceho príkladu sa od 28.5.2012 opäť dobrovoľne poistí (NP+ PvN + DP). Ide o nový vznik poistenia a ak nárok na nemocenskú dávku vznikne v prvých 26 týždňoch od vzniku poistenia, dávka sa vypočíta automaticky z minimálneho VZ, bez ohľadu na určený VZ dobrovoľne poistenej osoby.

Príklad 2.
Pani Beata je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.1.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej zanikne zo zákona k 31.1.2012.
a) Od 15.1.2012 je práceneschopná (príp. poberá materské) a táto PN trvá aj po 1.2.2012. Táto PN vznikla počas trvania poistenia a aj po 1.2.2012 je naďalej platená aj z dobrovoľného nemocenského poistenia až do skončenia práceneschopnosti (materskej).
b) Ak k 31.1.2012 je tehotná, plynie jej ochranná lehota 8 mesiacov, inak 7 dní. V prípade PN, OČR, nároku na materské, ktoré vznikne v ochrannej lehote má nárok na nemocenské dávky.

Príklad 3.
Pani Dana je nezamestnaná, platí si dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Predtým si DNP neplatila. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade adopcie a pod.) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.

Príklad 4.
Pán Peter je povinne poistená szčo. Popri povinnom poistení si platí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Toto dobrovoľné poistenie pánovi Petrovi zanikne k 31.1.2012. Pán Peter sa môže po 1.2.2012 znovu prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (bez DP a NP) v období kedy je povinne poistenou szčo. V termíne do 29.2.2012 sa môže prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 1.2.2012.
Na PvN bude platiť poistné vo výške 2% z vymeriavacieho základu, ktorý si určí. Ak
Dnes o 20:37 • 1 dieťa - snaží sa • Odpovedz • 2 užívateľom sa to páči • Páči sa mi to • •

annamary27
8. dec 2011

@nelly3 dík,som z toho ešte väčší jeleň ako som bola.asi sa dohodnem so zamestnávateľom na polovičnom úväzku a budem mať pokoj a aj viac peňazí,keby som bola tehu.

marcelkatomas
9. dec 2011

Zdravim vas vsetky mamicky, potrebovala by som poradit asi ako vy vsetky. Ja mam troska chaos v tom ze zatial sa tu hovori iba o tom ze mamicky ktore si platia si budu moct platit aj po zruseni DNP kym nedosiahnu tych 270 dni ale okrem nich je potrebne splnit aj podmienku 26tt nepretrziteho platenia si do nastupu na matersku. Pri rodicovskej dovolenke som si v januari zacala platit to minimu az do konca aprila, v maji som sa zamestnala a ked som zistila ze som tehotna hned som sa znova poistila v septembri a platila som si do maxima, v novembri mi zamestnavatel oznamil ze mi nepredlzuje zmluvu takze od decembra som znova na rodicovskej. Ked sa zacalo hovorit o zruseni DNP nabehla som na SP a zistovala co mam robit. Pani bola velmi ochotna a vysvetlila mi ze podla stareho zakona splnam vsetky podmienky ci uz z pripoistenia alebo zo zamestnania, ale po novom teraz neviem ci budu brat do uvahy aj splenenie tych 26t, ja totiz 270 dni dosiahnem 6.2.2012 kedze sa napocitava poistne za obdobie 2rokov. Prosim neviete mi niekto poradit, nikde som to totiz nenasla? Dakujem

monikamojka
10. dec 2011

ahoj mam otazku,planujeme dieta a chcela by som poberat vyzsiu matersku co preto urobit?mam si zacat platit dnp?

klaudialip
10. dec 2011

@jankatt1 dobry den,mozem sa opytat?vidim ze sa do toho vyznate a ja tomu vobec nerozumiem,neviem ci sa mi oplati si zacat platit aby som mala narok na matersku.
teraz som na RD,a na buduci rok by sme chceli zacat pracovat na babatku,cize by sa narodilo v roku 2013 ak sa zadari. to bude mat dcera 2a pol roka,takze na MD nebudem mat narok. neviem ci si mam zacat platit a ani co,aby som mohla mat pri 2.babatku MD kedze ta je vyssia.
kolko sa to plati asi mesacne?a aka je potom vyska MD?ci sa to oplati abo to nechat tak.vopred dakujem

marcelkatomas
16. dec 2011

Mile maminky takze dnes prezident podpisal novelu zakona ohladne materskej a dobrovolneho poistneho. Ak mate taky isty problem ako ja ze si platite dobrovolne poistne ktore si budete platit do podmienky 270dni ale nesplnate nou aj podmienku 26t nepretrziteho platenia poistneho do nastupu na matersku tak hned po dovrseni 270dni sa musite prihlasit na druhy den na ten balik a platit si ho do nastupu na matersku teda do podmienky 26t. No co ine nam ostava len si do zaplatit aby sme aspon tych par mesiacov mohli normalne zit z danej materskej, vsak? Vsetkym vam drzim palce a prajem pekne sviatky 🙂

natalia6
16. dec 2011

@marcelkatomas no podla vsetkeho to nie je tak celkom pravda. 270 dni podla prechodneho ustanovenia sa ti pocita od posledneho prihlasenia na DNP, tj. ze ak si sa napriklad 31.10.2011 odhlasila a 1.11.2011 nanovo prihlasila, mozes ostat v starom rezime az do cca 27.7.2012 (az vtedy ti DNP zo zakona zanikne) a teda budes splnat aj podmienku 26tt nepretrziteho poistenia. Skus si precitat poradnu http://moje.hnonline.sk/node/9086?page=3#commen... , tam to pani Navratilova zrozumitelne vysvetluje.🙂

marcelkatomas
16. dec 2011

@natalia6 dakujem za informaciu, zda sa ze na SP nemaju riadne informacie, alebo som si s pani z SP nerozumela. Urcite si to precitam. Vsetky tie zmeny su take neprehladne, ze clovek nevie kde je sever :( dakujem este raz a prajem pekne sviatky

natalia6
16. dec 2011

@marcelkatomas rada som pomohla. na pobockach este nemali pracovnici informacie, lebo to este len dnes prezident podpisal. ale konkretnu informaciu mozes ziskat na poradni soc.poistovne (v centrale). a aj tebe pekne sviatky.🙂

macka23
16. dec 2011

Ahojte...tak ja mam zo vsetkeho taky galimatias ze az. Som nezamestnana na RD /konci mi v januari/ hladam si pracu, ale neviem ci sa podari ☹ A ked aj najdem, ako dlho musim pracovat, aby som mala narok na matersku od zamestnavatela? DNP si platim z minima uz vyse roka. Chceli by sme babo buduci rok /keby sa podarilo. Neviem co teraz robit. mam ist do SP a odhlasit sa a prihlasit sa z maxima? Clovek pocita kazde euro ☹

epaula7
27. dec 2011

@jankatt1

velmi pekne dakujem za odpoved

horalka2
27. dec 2011

baby, čítali ste dnešnú pravdu? nebolo by dobré DNP zrušiť a do konca roka si prihlásiť nové? tiež plánujeme bábo a počítame každé euro.

poisonblu
27. dec 2011

@horalka2 na nove sa mozes prihlasit do konca januara..mam to priamo od pracovnicky SP..ja som sa odhlasila k 31.12 a prihlasila k 1.1.2012

horalka2
27. dec 2011

@poisonblu ja som z toho už taká dopletená, čím viac o tom čítam tým mám z toho väčší guláš. takže do konca januára? keby som nastúpila na PN napríklad v marci, dostanem nemocenskú dávku z nového DNP alebo toho starého?

poisonblu
27. dec 2011

@horalka2 dostanes PN z minima, lebo musis mat 26 tyzdnov nepretrzite, aby si dostala z takeho VZ, z akeho si platis

danjelca
29. dec 2011

takže ak plánujem otehotniet v 2012 oplatí sa mi začat platit teraz v januári?

kvetka111
30. dec 2011

baby, potrebovala by som poradit, co by bolo najlepsie urobit. Od novembra 2010 si platim DNP, cize dobu 270 mam splnenu. Chystam sa otiehotniet zac. roka 2012, samozrejme dufam, ze to pojde.Ak by som otehotnela, isto by som sla na PN. Bolo by vyhodnejsie v januari sa odhlasit a nanovo prihlasit este podla starych podmienok, aby som ziskala aj daky cas, keby sa nedarilo? A ked sa znovu prihlasim,teraz v januari, po uplynuti 270dni bude daka ochranna lehota, ci uz by som bola moc narocna 🙂 ?