Nástup do práce počas rodičovskej dovolenky

marciixo
21. jan 2016

Ahojte. Ak tu mame medzi sebou pravnika/cku prosila by som o radu. Zamestnavatelovi som ustne oznamila, ze sa chcem vratit do prace predcasne k 1.2.2016 ( rodicak trva do 20.1.2017 ). Ten mi vsak oznamil, ze moje povodne pracovne miesto mi neda a chce si nechat moju nahradu. Ohradzuje sa tym, ze povodne pracovne zaradenie sa drzi len po dobu materskej a nie rodicovskej. Je to pravda? Plati pre vsetky firmy, ci su aj vynimky? Momentalne sa obsadzovalo ine miesto avsak ma tak trosku degradovali a neponukli mi ho automaticky ale musim prechadzat klasickymi pohovormi. Ssu v pripade, ak im dorucim pisomne navrat s rodicovskej ( samozrejme mesiac vopred ) povinny vratit moje povodne miesto? pozn. Clovek na mojom starom mieste ma v prac.zmluve jasne napisane, ze ja na zastup pocas MD. Dakujem za vsetky odpovede

eeffka
21. jan 2016

@marciixo takze zacneme tym ze odteraz len pisomna komunikacia s dorucenkou.
Ty oznamis ze sa vracias , minimalne mesiac vopred, ciez k 1.2. uz nestihas, tak k 1.3.16 a dostavis sa do prace, musia ti dat povodne miesto a tvoj zaskok prepustit, resp zamestnat inde. To co tvrdia ze plati len pri materskej bola pravda tak pred 6rokmi, teraz ked budes na RD aj 15rokov musia ti dat povodne miesto.
Takze ak ti to miesto stoji za to sa nedaj...

noa teraz trochu praxe ak ta tam naozaj nechcu. Tvoje miesto oficialne zrusia, tvoj zaskok preradia na ine miesto skor ako sa vratis. tebe ponuknu nejake miesto ktore bud vezmes alebo nie, mozu ponuknut hocico aj upratovacku! ak nevezmes dostanes odstupne podla odrobenych rokov.pol roka vydrzia, a zaskok robi dalej tvoju pracu.

marciixo
autor
21. jan 2016

@eeffka tomu sa hovori vydzubavanie so systemom.. velmi velmi dakujem za uzitocnu info..

marika_btt
21. jan 2016

@marciixo ahoj, nemusia ti vratit presne to iste miesto, ale adekvatnu poziciu, t.z. Poziciu zodpovedajucu tvojej kvalifikacii, schopnostiam a o.i platovo nesmies ist nadol. Cize ak si robila uctovnicku tak upratovacku ti urcite ponuknut nemozu. Ja som v podobnej situacii, vraciam sa k 1.2, moje stare miesto este existuje ale je obsadene a ponukli mi ine..mne to ale vyhovuje, je sice menej zaujimave ale je tam aj mensia zodpovednost a ten isty plat, tak to neriesim.

marciixo
autor
21. jan 2016

@marika_btt musis prechadzat pohovormi na toto nove miesto?

eeffka
21. jan 2016

@marika_btt musia ti dat to iste miesto ak existuje, a u nej existuje len tam sedi niekto iny, ina vec by bola ak medzicasom prebehla restrukturalizacia a miesto by neexistovalo , tak jej nedaju robit uctovnicku ale admin silu napr, ale ak ju chcu dostat prec hoc aj za cenu odstupneho ponuknu ti miesto, a zo zakona kazde prac miesto ktore by si zvladla trebars aj poduroven, lebo ked to mame hnat do extremu tak nikdy nevies ci pracovnik nema doma 6hladnych krkov a aj to "upratovacie miesto" za plat je vzdy viac ako nic...
u nas vo firme sme zatial takto natvrdo nikoho nevyhodili, ono sa vzdy da najs nejake riesenie..otazne je kolko kto ustupi... a vacsinou ustupi zamestnanec ( bud mu vyhovuje miesto, prac cas, resp iny nadriadeny... ) len treba chciet, ale vzdy taketo veci robime "dohodou" aby firma nebola napadnutelna, ze porusila zakon. Ak sa dohodnes pisomne ma sa za to ze sa dohodli 2strany, hoc by to nebolo celkom tak 50/50
No a samozrejme nikomu sa nenuka financne horsie miesto.

marciixo
autor
26. jan 2016

@eeffka prosim ta este dotaz.. ak sa budem dozadovat svojho miesta,na co mam narok, a prijmu ma, za ako dlho mi mozu dat vypoved? Nahodou nevies kolko dovolenky mi mozu nariadit? Zda sa mi,ze polovicu ale nie som si ista. Dakujem

eeffka
26. jan 2016

@marciixo ak mas zmluvu na dobu urcitu vyhodit ta nemozu len tak, bud pre hrube porusenie discipliny, alebo pre opakujuce sa mensie porusenia , musia ta upozornit pisomne alebo zrusia tvoje miesto uplne a tam mas narok na odstupne
dovolenku ti mozu nariadit cerpat 4t ale musia prihliadat aj na plan dovoleniek a tvoje zaujmy, detailne je to §111 zakonnika prace