Nástup na rodičovskú dovolenku po materskej otca

ivsa355
10. nov 2021

Ahojte, prosím poraďte, priateľ bol na materskej dovolenke, ja som nenastúpila do prace, zdravotné odvody som si hradila sama, priateľovi skončila materská 29.09. 2021. Za september som si uz odvody nezaplatila, keďže od tohto dátumu by som mala prevziať starostlivosť o malú ja a poistné by mi mal už zaplatiť štát. Bola som už na urade práce, podala som si žiadosť o RP a šla na zdravotku, len tam mi pani povedala, že bez potvrdenia o tom, že som na RD nemôže nič spraviť. Na urade mi žiadne potvrdenie nedali. Cakala som na rozhodnutie, ale teraz pozerám, že úrad práce neposiela žiadne rozhodnutie o schválení RP. Ci sa mýlim? Aj by som zavolala na urad ale neviem ani komu neriešila ma konkrétna pani, len mi na chodbe podali žiadosti a dovidenia. Je uz december a neviem ci si mam zdravotku ešte doplatiť alebo počkať? Ďakujem za odpovede.

9lf9
10. nov 2021

@ivsa355 o prizaní sa rozhodnutie nevydáva, pokiaľ je už žiadsoť spracovaná, nepíšeš kedy si ju na údar podávala- na spracovanie je 30 dní od podania, tak ti potom na úrade na občiansky vytlačia potvrdenie o poberaní rodičovského, čo ti pri podaní nemohli dať nakoľko žiadosť musí byť najskôr spracovaná a nahodená v systéme.

ivsa355
autor
10. nov 2021

@9lf9 ďakujem za odpoveď, tak na upsvar môžem ísť po potvrdenie až po 30 dňoch, odkedy som si dala žiadosť? 🙂

lucka_ke
10. nov 2021

ale ak by ti aj priznali RP tak od 30.9.2021 a za dni do 29.9.2021 si musíš poistné do zdravotky zaplatiť sama (rodičovský dostaneš za celý mesiac, ale na RD budeš až od 30.9.2021)

kikush2000
10. nov 2021

Ahoj, ja ti ale odporúčam, aby si o RP požiadal tvoj priateľ, keďže on bol na materskej, tak mu bude vyplácaný vyšší RP 378,10 eur mesacne. Ty ak si nebola na materskej, mala by si iba 275,90 eur mesačne. Tvoj priateľ môže pracovať a popri tom poberať rodičovský príspevok.

ivsa355
autor
10. nov 2021

Ďakujem za info 🙂 ja som matersku poberala aj zvýšený RP, potom som si dala žiadosť na prerušenie vyplácania RP, keďže priateľ prebral malú do starostlivosti. Cakala som, že keď prídem na urad, ze vypíšem jednu žiadosť, ze chcem obnoviť vyplácanie RP. Ale vypisovala som to celé nanovo, tak som sama zvedava, aký RP mi schvália.

9lf9
10. nov 2021

@ivsa355 az po mesiaci aby sisa neprehnala ak to nebude este spracovane a nebudu ti schopni vygenerovat potvrdenie. Sumu budes mat rovnaku ako pred odnatim. Kedze ti bol odnaty tak trebalo celu ziadost a prilohy nanovo.