Návrat na rodičovskú dovolenku

linj
31. okt 2014

Ahojte babule,
potrebujem poradit ohladom navratu na rodicovsku dovolenku z prace. Ani nie z hladiska pravnych moznosti, ale vasho nazoru a skusenosti. Pred cca 3
mesiacmi som sa vratila do prace, nie vsak do svojej povodnej, ale nastupila som v novej firme, kedze som mala dobru ponuku. Maly je zatial s mojou mamou s tym, ze sme uvazovali neskor pripadne nad jaslickami. Velmi tazko si vsak zvyka, byva mrzuty, plakava a niekedy je az velmi nervozny a hneva sa. Skratka vidime na nom zmeny, lekarka hovorila, ze este asi nie je celkom pripraveny byt cele dni bez mamy. Velmi na mne od narodenia visi a separacia je pre neho narocna. Manzel chce, aby som sa k nemu vratila a viac sa mu venovala. Problem vsak je, ze sa bojim, ako by to prijali v praci. Nechcem sa s nimi pohnevat, rada by som sa tam casom vratila. Zazili ste nieco podobne? Ako reagoval zamestnavatel? Viem, ze ak zostanem v praci, bude ma to mrziet, ze som neuprednostnila potreby svojho syna, najma ak by to malo mat na neho nejaky dopad na psychiku a zdravie. Ale obavam sa aj reakcie v praci. Uz som uvazovala, ze radsej otehotniem a pojdem na PN, ale neviem, ci by to bolo lepsie riesenie ako navrat na rodicovsku (hoci druhe dieta planujeme). Co by ste robili na mojom mieste? Niekedy mam pocit, ze sklbit deti s karierou je neskutocne narocne a vzdy to ma dopad bud na rodinu alebo na buducu pracu a moznosti navratu...

saurian
1. nov 2014

@linj odhliadnuc od prace ked sa nad tym zamyslis - co ti vyde? byt s malim ci nie? do dochodku sa este do prace nachodis, ak citis ze ta potrebuje, ze to malicky nezvlada dobre, vrat s k nemu na RD.
co sa tyka prace - vedia ze mas male dieta. na rovinu povedz, co sa deje, popripade ak mas v robote este nejake terminy, dohodni sa ze dokoncis, pripadne budes ochotna tam parkrat prist.
dobra praca nie je len o vyhodnej ponuke - dobre zaplatenej s perspektivou, ale dolezite su tam aj vztahy. ak su v praci rozumni, nadseni nebudu, ale budu akceptovat. ak by ste sa "pohnevali" v praci, je to len znak toho ze to az taka skvela praca nemusi byt, mas predsa male dieta a planujete dalsie a do buducna by si sa musela velmi stresovat otazkami kde dat drobcov v pripade choroby, prazdnin, ak planujete druhe tak ci tak pojdes casom na RD.
proste - viac by som pozerala teraz na maleho, ako na pracu - malicky je predsa len raz.

janickacrazy
1. nov 2014

@linj Kolko má malý mesiacov alebo rokov? To je dost podstatná vec, ktorú nespomínaš. Ak má menej ako 2 roky, tak by som sa vrátila na RD, ak viac, tak by som vydržala v práci, tot moj súkromný názor. Neboj sa, v práci to pochopia, ved isto tam majú tiež deti, tak hádam sa už len nezbláznia. Drž sa.

linj
autor
1. nov 2014

Maly bude mat rok a pol. Ja to vnimam presne ako pisete, ze dolezitejsie je dieta a jeho spokojnost. Len sa bojim tej reakcie v praci, ze rovno po skusobnej pojdem na RD. Na druhej strane uz som zazila v minulosti, ze som viac hladela na zamestnavatela ako na seba a olutovala som to, lebo ma podrazili. Vlastne preto som aj zmenila po mnohych rokoch pracu a som teraz u noveho. Cize nikdy clovek nevie, ako sa zamestnavatel zachova v buducnosti. Na druhej strane nechcem mat zle referencie aj neskor u inych firiem, ze som niekam nastupila a po skusobnej sa na nich vykaslala. Ale vnutorne citim, ze by som mala byt viac so synom, ze to teraz potrebuje. Kolegovia ani nas manazer deti nemaju, cize tam tazko cakat nejake velke pochopenie, ked nahanaju iba karieru. Mozno casom, ked budu sami rodicmi, tak to pochopia...

silvia5677
1. nov 2014

Co keby si skúsila dat malého do jasieľ? Možno mu bude v kolektíve lepšie ako s mamou a nebudes musiet riešiť tuto dilemu...a ak sa mu nebude páčiť ani tam tak sa vrátiš na RD...ale v jasliach zase treba rátať s tým ze zo začiatku bude často chorý..

cenculinka
1. nov 2014

@linj ha som sla do starej prace hned po materskej,maly mal 7 mesiacov...bol u svokry no on tam bol zvyknuty,neplakal...po necelom roku ma chceli povysit a aj plat by siel.opat nahor,juchuuuu no ja som sla na pn lebo v tom istom case som planovane ostala tehotna...bolo to na konci juna,dovolenky,mali tam dvoch novych ktorych trebalo zaucat +plnit plany a este 1 kolegyna dala vypoved...no masaker...dlho mi bolo do placu ci som ivh nepidrazila a tak ale racionaln som si to vzdy zdovodnila...ano pocitovo by som sa kazdy den rozbehla naspat makat a plnit ocakavania inych,ale na druhej strane rodina he to co som vzdy chcela...skus polovicny uvazok ak sa da,skus jasle alebo kamosku s detmi,inak bude sy rwagovat ak ndbude cele disambez mamky alebo rovesnikov a ak sa neda tak skratka sa vrat domov...aj v tej najdokonalejsej praci si "len" cislo a vzdy nahraditelna,no doma si pre syna najdlezitejsia iba ty...chapem ta,aj pre mba moje dobre meno a kariera su nadradene skoro vsetkemu,ale ked to raz nejde tak zial bohu ☹

linj
autor
2. nov 2014

Jasle zatial urcite nie, to nevyriesi problem, ze chce byt viac so mnou. Akurat by to bolo este tazsie v tom, ze by sme ho rano museli budit a prezival by lucenie, ktore tazko zvlada. To nehovorim o zvykani si na cudzich ludi. So rada, ze na moju mamu si zvykol a ma ju rad, ked tsm nie som, tak sa tuli k nej.
Skor si viem predstavit ten polovicny uvazok, len to neviem, ci bude pri mojej praci mozne. Kazdopadne skusim a ak nepojde, vratim sa naspat na RD. Rodina je prednejsia ako kariera a nechcem si potom cely zivot nieco vycitat...