Nevznikol mi nárok na materskú. Ako ďalej postupovať?

maraja
21. nov 2015

Ahojte, prosím poradte mi čo by ste robili vy prípadne aké mám možnosti v prípade, že mi nevznikol nárok na materskú ( chýba niekoľko dní k tým 270 za dva roky ) a momentálne som PN - rizikové. Pracovný pomer mi skončil počas PN, pretože mi skončila zmluva ktorú mi nepredĺžili, takže nie som evidovaná na Úrade práce ale nadalej oberám nemocenské. Čo mám teda robiť keď budem 6 týždňov pred pôrodom a lekár mi bude chceť vypísať papier na materskú?Požiadať ho, aby som mohla ďalej marodovať a po pôrode tak začať poberať rodičovský príspevok?alebo treba si nechať ten lístok aj tak vypísať a odniesť na SP aj ked na materskú nárok nemám?Prosím poradte...dakujem

zaba21
21. nov 2015

Mala som podobny pripad nedavno v praci. Nastupila do prace absolventka, hned otehotnela. Nemala narok na matersku. Pred nastupom na matersku bola na PN az do porodu. Odo dna porodu jej vznikol narok na rodicovsky prispevok , cize lekar jej ukoncil PN ku dnu pred porodom. Na UPSVAR, ktory vyplaca rodicovsky prispevok musela dolozit potvrdenie od Socialnej poistovne, ze nema narok na materske. Tvoj pripad sa trochu lisi v tom, ze uz nie si v pracovnom pomere - ale snad by bolo mozne, aby si mohla poberat PN az do porodu - urcite tam vsak musi byt dovod na poberanie PN.

Urcite sa este niekto vyjadri.

vydrnik
21. nov 2015

S Pn neporadim ako to je az do porodu.Bola som na UPSVRpred porodom.Mala som rizikove tehu.Ale nutila ma ist do roboty.Lrkar ma vypsal na pn.Tu mi ukoncil dva mesiace pred porodom dostala som papiere na vybavovanie.alle z dovodu ze som nemala poistenych 270dni.nevznikol mi narok na matersku tak mi na Soc poistovni dali papier a ten som odniesla na UPSVR.Takze som po porode dostavala rodicovsky

maraja
autor
21. nov 2015

@zaba21 Velmi pekne Ti dakujem za odpoved, myslela som si ze to takto moze byt no potrebovala som sa uistit...Dovod na poberanie PN je, kedze som na rizikovom tehu, bola som vypisana na PN este pocas pracovneho pomeru, ktorý skončil až o tri mesiace neskôr, takže PN nie je účelová....to že nemám nárok na materskú som zistila len nedávno,chýba mi 29 dní do splenia tých 270 dní.Prosím Ta a tu PN mi môže teda lekár ukončiť aj spätne?napr. že hneď v deň pôrodu ( ak nebude víkend ) môžem napr. manžela poslať za lekárom aby PN ukončil ku dňu pred pôrodom?nič tym teda neporuším?dakujem moc este raz

dena1973
21. nov 2015

@maraja PN ti moze ukoncit aj v predstihu napr. prides k lekarovi v pondelok a on ti ukonci napr. od stvrtku. Ak ti vyjde nastup na materske napr. v nedelu, tak ti PN ukonci sobotou...

maraja
autor
21. nov 2015

@dena1973 ano len ja nepotrebujem ukoncit den pred nastupom na matersku ale den pred porodom a to neviem kedy nastane...potrebujem marodovat do narodenia dietata a odo dna narodenia mi zacne rodicovska a kedze budem v porodnici budem muset poslat manzela aby mi lekar ukoncil PN preto som sa pytala ci moze aj spatne napr.

liuliu
21. nov 2015

Ja mam tu istu situaciu ; zistivala som to priamo na socialne. Pn mozes ostat az do porodu. Moja obvodna ani gynekologicka o tom nevedia ; takze uvidim co vybavim na komtrole...

liuliu
21. nov 2015

Lebo napriklad gyn. Mi tvrdila ze na matersku musim nastupit. Ale tak hovorim ze ja na ziadnu narok nemam. A je sprostost aby som behala na urad prace v 9tom mesiaci; to uz som akoze sibnutim carovneho prutika praceschopna ? . Takze som fakt zvedava ci to vybavim nabuduci tyzden

zaba21
21. nov 2015

@maraja

Ja som mzdarka a tento problem som riesila s mladou mamickou pred rokom. Ukoncenie PN jej lekar urobil spatne = v jej pripade to trvalo viac nez tyzden, kym mi doniesla ukoncenie PN. Myslim, že by nemal byt problem ukoncit PN 1-3 dni po porode.
Odporucam, aby si to overila v Sociálnej poisťovni aj na UPSVAR a takisto aj v zdravotnej poistovni kde co treba predlozit a nahlasit - dá sa zavolat aj na infolinku. Mne ochotne poradil, lebo tiez som sa s takym stretla prvýkrát.

zaba21
21. nov 2015

@liuliu

Na matersku sa musi nastupit 6 alebo 8 tyzdnov pred dnom porodu - aby bol narok na plnu matersku. Keby si nastupila na MD a nevznikne ti narok na materske - ostanes toto obdobie bez prijmu. Ja som si to pred rokom overovala,. Ked vies, ze naisto nebudes mat narok na materske, tak je lepsie vyuzit PN do terminu porodu. Ale odporucam overit si to v SP - ja som to riesila pred rokom - mohli sa odvtedy zmenit predpisy.

ajkava
21. nov 2015

@liuliu existuje aj pošta. Však stačí, keď pošleš, prípadne pošleš manžela, mamu.... alebo neviem koho. zavolaj na úrad a povedia ti. Takto sa dohadovať...

maraja
autor
21. nov 2015

@liuliu no ja len dufam ze moj gynekog s tym nebude mat problem lebo presne ako hovoris sak ked som cele tehu rizikova tak 6 tyzdnov do porodu nemozem byt predsa len tak praceshopna...drzim palce nech vybavis potom daj vedet ci sa podarilo...

maraja
autor
21. nov 2015

@zaba21 moc si mi pomohla,dakujem som rada ze si sa ozvala a potvrdila mi ze je to mozne a neporusim tak nejake pravidla a zakony.ale ako hovoris este si to obvolam co kde budu potrebovat.

zaba21
21. nov 2015

@maraja

Určite si to over na všetkých úradoch - najprv skús telefonicky, prípadne aj poslať dotazy mailom. Ja mám dobré skúsenosti, snažili sa mi poradiť - s výnimkou jednej arogantnej pracovníčky v SP.

vydrnik
21. nov 2015

@liuliu mne na UPSVR vraveli ze tehotenstvo nieje nemoc a i ked som mala rizikove musela som robotu zhanat a ked som nekde zasla kukali na mne glupo.preco chcem nastupit v 6 mesiaci do roboty.a ze tehotnu nikto nezamestna tak mi urednicka dala papier ze sa mam hlasit u nas v dedine na VPP opytala som sa svojho gyn co on na to A hned mi napisal pn Urednicka sa len opytala ze ci je pn nutna povedala som jej oprt ze mam rizikove tehu.a aj tak som musela kazdy mesiac dochadzat na UPSVR az do doby ked mi gyn 8 tyzdnou pred porodom dal papier na zacatek rodic.dovolenky

vydrnik
21. nov 2015

@maraja u nas pre urednicky na UPSVR nieje tehu prekazka ist do roboty i ked je tehu rizikove

maraja
autor
21. nov 2015

@vydrnik no tak taketo jednanie by som si vyprosila.pani uradnicka porusila zakon a je velka skoda ze si toto nechala lubit.akonahle si na PN a este aj rizikove tehu tak nie si povinna sa nikde hlasit,si praceneschopna a si povinna dodrziavat liecebny rezim v sulade s PN.nie si povinna sa chodit hlasit ani pocas svojich vychadzok ktore ti vypise lekar.takze si narazila na poriadnu kravu ktora bud neovlada svoju pracu alebo nechce...ale ja som iny pripad ja nie som vedena na urade prace nie som povinna im nic oznamovat dokedy PN lekar neukonci.mne PN vznikla pocas prac. pomeru a ten nasledne skoncil pocas PN takze ja v nej pokracujem a nemusim sa tak evidovat

maraja
autor
21. nov 2015

@vydrnik a mimochodom odkedy uradnicka rozhoduje o tvojom zdravotnom stave?ako ta mohla posielat hladat si pracu pocas rizikoveho tehu?okamzite by som na nu podala staznost a riesila to s jej nadriadenymi

liebling98
21. nov 2015

@maraja ale gyn jej PN napísal až po tom všetkom. Na úrade práce samotné tehotenstvo (hoci aj rizikové) nie je dôvod nevykonávať prácu. Veď koľko tehotných pracuje. Kým neprinesie papier od lekára, že je práce neschopná, zákon na ňu hľadí ako na práce schopnú.

maraja
autor
21. nov 2015

@liebling98 to je vsetko pekne suhlasim a aj som napisala ze ked si PN tak sa nemusis nikde hlasit.ked si precitas este raz jej prispevok pise ze lekar jej hned vypisal PN a ona aj tak musela kazdy mesiac dochadzat na UP az do doby kym jej lekar nevypisal papier na matersku...toto nechapem a to ma zarazilo

vydrnik
21. nov 2015

@maraja neviem ako to chodi tu na SVK ja som z Cr.ale mala som papier kde mi lekar potvrdil ze som tam bola na kontrole a to som musela ukaxat tej urednicke ako keby na mne nebolo vidno ze som tehu.a dokoca som u tej urednicky dostala papier ze sa mam hlasit u nas v dedine na VPP.dokonca mi.poslali aj predvolanie a ked som tam dosla tak sa zeny cudovaly aj zeny z osady kukali glupo bola tam aj ta urednivka a vravela ze na VPP sa musi hlasit tie co su dlho nezamest.co msju deti nad 3r.a vravela ze i tehotne sa musia hlasit na VPP a tam vravela aj nejake zakony std.

maraja
autor
21. nov 2015

@vydrnik no pozri neviem ake zakony mate u vas a nerozumiem preco si teda reagovala v tejto diskusii na moju otazku ked v podstate trosku tu miesas jablka s hruskami...neuraz sa prosim ak si mi chcela poradit vazim si to ale naozaj mi tvoje skusenosti nijak nepomozu lebo ja som sa pytala na nieco celkom ine,moja otazka nesmerovala na urad prace ale ci mozem marodovat dalej az do porodu kedze mi nevznikol narok na matersku.je mi luto tvojich zlych skusenosti s uradmi a zelam vsetko dobre

vydrnik
21. nov 2015

@maraja natrafila sim na taku neprijemnu ze sa ku mne doravala tak ze som radsrj tehu nez aby som isla do roboty.sak sa vsade cudovali ze ako tehu hladam robotu a ze by ma nikto v tak pokrocilom tehu nezamestnal moj lekar mi skor pn nedal lebo nevedel ze este pred porodom musim hladat robotu

vydrnik
21. nov 2015

@maraja pisala som ti ze neviem ako to je z pn az do porodu mbe ju ukoncil 8 tyzdnou pred porodom.av Cr to bolo tak ze zena ked mala pn tak ju ukoncili bud 8 tyzfnou alebo 6 tyzdnou pred porodom.a nez zena dostala matersku bola bez peniazi.viem o takych pripadoch

liebling98
21. nov 2015

@maraja ja som to pochopila tak, že gyn jej napísal PN až keď sa mala ísť hlásiť na VPP a ona sa ho pýtala na názor. Ale súhlasím, že akonáhle dala papier o PN na úrade práce, nemali po nej chcieť, aby sa tam každý mesiac hlásila. Ešte možno záleží od toho, ako lekár tú PNku vypísal...

liebling98
21. nov 2015

@maraja a k Tvojej otázke, tak ako Ti radila @zaba21. Ten papier o nástupe na MD si nechaj vypísať, pošli na Sociálnu poisťovňu. Od nich Ti príde papier, že nemáš nárok na materské. S týmto papierom potom po pôrode pôjdeš žiadať na UPSVAR o rodičák. Tiež tam budeš žiadať o prídavky na dieťa a po 28 dňoch aj o príspevok pri narodení dieťaťa.
PN ostaneš až do pôrodu.

vydrnik
21. nov 2015

@liebling98 pochopila si to spravne.moj lekar netusil ze ked som nezamestnama a ma rizikove tehu ze budu trvat aby som sa zamestnala.na pn mi napisal diagnozu rizik tehu a s akym problemom.a na urade mi dala papier ze ked mam pn lekar mi musi potvrdit ze som bola na kontrole a ze tehu trva.a dalsie ked som lexala v nemocnici dali mi peciatku a potvrdenie ze tam lezim moj to odnesol na urad a kukala na neho ze preco to doniesol on.v tej doma som tam mala ist ja a podpisat ze som stale tehu.no cele som to nechapala lebo v Cr som nic tale nezazila.tam ked je zena tehu a doniese potvrdenie nrmusi sa hlasit.takze dodnes nechapem tu urednivku tady.no nic po narodeni som tam dala vsetky potrebne papiere a vrzvela vy uz ste porodila sak termin ste mala v Auguste.maly sa narodil v Juli o tri tyzdne skor.

dena1973
21. nov 2015

@maraja S tym ukoncenim spatne by nemal byt problem, co sa tyka SP. Im ide hlavne o datum ukoncenia. Kedy to lekar urobi to pre SP nie je podstatne.
Na ZP je potrebne zaniest potvrdenie do kedy trvalo PN, lebo nemocenske je vyplacane v ochrannej lehote t.j. uz po ukonceni PP.

maraja
autor
21. nov 2015

@dena1973
@liebling98 dakujem Vam dievcata po dohode s lekarom to tak spravim

ifoneta
21. nov 2015

@maraja ja by som sa sla spytat a informovat na socialku (alebo staci ich kontaktovat aj mailom - mne stale privetivo odpovedali)...pises, ze ti chyba iba par dni k tym 270, aby si mala narok na matersku. Neviem, ako je to s materskou, no mne chybal mesiac k tomu, aby som mala odrobene 2 roky a tak mala narok na podporu v nezamestnanosti, no poradili mi, ze staci aby som si ten jeden mesiac platila dobrovolne poistenie a tak mi ten narok vznikol - mozno to bude podobne aj materskou.

maraja
autor
21. nov 2015

@ifoneta ano chyba mi necely mesiac aj ja som si to zistovala ked mi preratali kolko musim zaplatit tak sa mi to neoplati pretoze mne vychadza velmi nizka materska kedze na papiery som mala slabu mzdu...