Otec na materskej a matka poberá rodičovský

22. feb 2023

Ahojte,

prosim o radu, ak viete odpoved, pretoze ja som zatial nasla rozne info, tak som z toho dost zmatena. Mame momentalne taku situaciu, ze v maji bude mat starsie dieta 2 roky a zaroven sa nam ma narodit babatko. Manzel planuje ist v tom case na matersku so starsim dietatom a moja otazka znie: ,,Moze manzel byt na materskej so starsim dietatom a ja zaroven poberat rodicovsky prispevok na novorodenca?" Mne narok na matersku nevznikne, iba by som poberala ten nizsi rodicovsky prispevok. No neviem, ci je to mozne alebo ak bude manzel na materskej, tak ja nemozem poberat nic?
Dakujem pekne za info 🙂

yvanielka
22. feb 2023

Ak vznikol nárok môžte poberať dve materské, rodičovský príspevok súbežne s materskou nie.
Ak bude manžel poberať materskú má potom nárok aj na ten vyšší rodičovský príspevok.

autor
22. feb 2023

@yvanielka vdaka, cize nemozem poberat rodicovsky na novorodenca a manzel materske na starsie dieta? vychadzala som z toho, ze su to dve rozdielne deti a pride mi zvlastne, ze si mam trebars platit zdravotne odvody sama, ked som doma s novorodencom, o ktoreho sa v podstate manzel starat nebude...tomuto celkom nerozumiem

autor
22. feb 2023

@yvanielka ❤ dakujem

yvanielka
22. feb 2023

Ty sa môžeš prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (nie je tam nič vyplácané, ale ZP za teba bude platené)

autor
22. feb 2023

@yvanielka aha super, tak aspon to...cize takto sa mozem prihlasit vlastne na toho novorodenca, hej?

nekonecna_katastrofa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. feb 2023

@nekonecna_katastrofa vdaka, no pisem, ze mne narok na matersku nevznika

nekonecna_katastrofa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca0510
23. feb 2023

Neboj,len ti tu rano napíše jedna pouzivatelka,ako sa máš účelovo zamestnat,keď pôjde manžel na materskú a hneď na druhý deň ísť na pandemicku OCR.

aschkimka
23. feb 2023

@nelca0510 pandemicka OCR ešte stále je?

yvanielka
23. feb 2023

Tak to neviem veru na 100% či sa dá aj na novorodenca, zavolala by som do zdravotnej poisťovne, nemám s tým skúsenosti

nelca0510
23. feb 2023

@aschkimka je mimoriadna situácia,takže áno. Myslím,že ešte stále sa to volá pandemicka.

aschkimka
23. feb 2023

@nelca0510 lebo sestra mi povedala ze ona to už nedostáva, keďže deti sú už v škole a v škôlke. Ci ona by to poberala len v tom prípade keby sa opäť zavrú alebo by boli choré? A čo.y to pani pomohlo s tou OCR? V jej pripade