Otec SZČO na materskej?

niba0717
27. jún 2018

Ahojte, rada by som sa poinformovala ako je to keď ide otec na matersku, či s tým máte niekto skúsenosti.

Muž je szčo, od oktobra platí odvody aj do soc. poistovne. Čiže by splnil povinnosť platit 9 mesiacov aby mohol nastupiť na matersku? Z čoho sa potom počíta vyška?

Ja som poberala materskú, pred porodom som bola zamestnaná. Teraz poberám rodičovský príspevok.

Ide o to, že som sa dočítala, že ked otec prejde ako szčo na materskú, nemusí platit odvody do soc. poistovne. plati to aj na odvody do zdravotnej poistovne? Ušetrilo by nám to tým pádom 200 e v rozpočte, čo nie je mala suma. Dcera ma 10 mesiacov.

A čo potom ja? Nadalej by som chcela zostat doma, pracovný pomer mi sice trva ale po porode som sa prestahovala a určite sa už do prace do ba nevratim. Musela by som teda ukončit prac. pomer a nahlasiť sa napriklad na urad prace aby som si nemusela platit odvody do zdrav. poistovne? Možem poberat aj davky v nezamestanosti ked som si ich nikdy nečerpala?

Ak by mi to niekto vedel po lopate vysvetliť bola by som vdačna dakujem krasne 🙂

conspi
27. jún 2018

@niba0717 ahoj. Na konci mája sme to riešili.
Mužovi vyrátali materskú z odvodov z minulého roka. Odvody teraz pol roka platiť nebude musieť ale týka sa to iba sociálnej poisťovne. Zdravotnú musí platiť ďalej.
Ja som ostala doma. Nehlásila som sa ani na úrad práce nakoľko sa musí podpísať papier, že dieťa nie je prekážkou pri hľadaní novej práce. Tiež sa mi nechce vysedávať po úradoch so 7 mesačným dieťaťom. Čiže zdravotnú poisťovňu si musím platiť sama. Pokiaľ Ti toto nevadí, tak si skoč do poisťovne a zisti si, či máš nárok na podporu a ak áno, tak sa na úrad práce nahlás.

conspi
27. jún 2018

@niba0717 sociálnej poisťovne

majusqa77
27. jún 2018

je tu uz minimalne 10 takych istych diskusii
- ty ostanes na RD, bez poberania RP
- muzovi sa bude ratat z VZ pre odvody
- zdravotku platit treba, ak nebude preddavky, vyjde mu nedoplatok v RZ

niba0717
autor
27. jún 2018

Ja viem ja by som chcela zistit hlavne to či stači že už tých 9 mesiacov platil soc. poistovnu alebo sa to rieši až tak že tento rok plati a nabuduci rok može ist na md s tým že mu budu ratat vyšku z tohoto roku , dakujem 😉🙂

vloky
27. jún 2018

Môj je od januára, už mu konci... neplatí odvody ani soc.p. ani zdr.poi. pre istotu som sa 10x pýtala na úradoch čo s odvodmi... Materská sa mu počítala z odvedených odvodov za minulý rok... výška materskej žiadne terno...

majusqa77
27. jún 2018

@vloky ak ma prijem, bude mat na zdravotke nedoplatok

vloky
27. jún 2018

Sa pripravíme na rz... Som zvedavá na jún 2019... Ale keď som sa jej 10x pytala či bude mať platiť odvody keď popri md pracuje bola si to overiť u nadriadenej, ale neprekvapilo by ma to už pri mojej tam niečo dozubali a museli prerábať...

lubik87
28. jún 2018

@vloky koľko vychádza materská ? Platil najnižšie odvody ? Pýtam sa lebo to budeme riešiť budúci rok tak nech viem čo čakať 🙂

vloky
29. jún 2018

@lubik87 cca 485e ... Nič moc... ...platí zvýšené odvody takmer každý rok... Aj pr d md platil

lubik87
29. jún 2018

@vloky no tak ozaj taká "klasika" ale zasa lepšie ako 220 rodicak ...🙂

nivea777
29. jún 2018

@vloky moj plati do ZP kedze ma prijem,radsej priebezne ako potom 500€ naraz

evittam
29. jún 2018

@lubik87 Z minima je MD cca 342Eur.

lubik87
29. jún 2018

@evittam dik za info 🙂

nivea777
29. jún 2018

@lubik87 presne 337,50€ za 31dnovy mesiac a 326,60€ za 30dnový mesiac

vloky
29. jún 2018

@nivea777 to áno... Ale môj mal zas tento aj minulý rok nižšie príjmy tak pri ročnom zúčtovaní by vracali... Dúfam že sa to nejak vynuluje😉

evittam
29. jún 2018

@vloky Tak z minima musis platit vzdy

vloky
29. jún 2018

@evittam tak ja neviem... Ked je na ocr,pn, odvody neplatil /nemusí... Uvidíme ako je to s md... To sme výskusali prvy raz...

evittam
29. jún 2018

@vloky No ved nemusi. Ale ako sme tu uz napisali,pokial bude zárobkovo cinny tak bude mat nedoplatok. Btw.pocas PN ani nemôže fakturovať. Cize keby bol polroka na PN tak ziadny prijem.

conspi
29. jún 2018

@vloky kočky majú pravdu. Na ZP bude mať nedoplatok. Odvody počas materskej platiť síce nemusí, ale týka sa to iba sociálnej poisťovne. Zdravotke platiť musí... na začiatku tohto mesia
ca sme to riešili tiež

vloky
30. jún 2018

@conspi nám to pomohlo aj keď sa zdr. musí platiť... Aj keď zaplatíme zdr. a prišli sme o rodicak tak to je spolu približne čo by sme museli len do sociálky platiť každý mesiac 😉... Chvalabohu mu vyšli od júla minimálne 😉

conspi
30. jún 2018

@vloky samozrejme, že to pomôže. My sme to tiež riešili práve preto, že to vychádza aj napriek plateniu zdravotky lepšie ako rodičák... a ako sa hovorí: ,,babka k babce, budú kapce. " ☺

jana005
1. sep 2018

@conspi ahoj,nemusis si platit sama zdravotku, preco nejdes na neplateny rodicak?

conspi
1. sep 2018

@jana005 úprimne nechcelo sa mi behať po úradoch a zisťovať či môžem alebo nemôžem a všetky tie papiere a podobne... Tak si to radšej platím a pokoj...

evittam
2. sep 2018

@conspi Staci ist na ZP a prihlásiť sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Btw.aj tak si tam bola a musela si sa prihlasit ako samoplatca.😁 Ale komu nie je rady tomu nie je pomoci. Tak si radšej plat ako by za teba platil štát.

conspi
2. sep 2018

@evittam nebola som. Všetko som vybavila cez telefón a e-mail.

nivea777
2. sep 2018

@conspi ja ta velmi rada pojdem prihlasit a tych necelych 64€ mozes posielat mne :D ked ti nechybaju

jana005
2. sep 2018

@conspi dievčatá ti tu chcú len dobre,fakt načo platiť tie peniažky,keď nemusíš. Jedna návšteva poisťovne a máš to 🙂

evittam
2. sep 2018

@conspi Tak nepochopim preco si sa neprihlasila ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a dobrovoľne platis čo nemusíš. Ako si sa mailom prihlasila ako samoplatca tak isto si sa mohla prihlasit ako píšem. Ale to je tvoja vec.

conspi
2. sep 2018

Dievčatá. Ja neberiem nijak zle, že mi tu radíte čo a ako ale táto diskusia nebola moja a o mne. A už vôbec nie o mojom platení ZP. Ale o platení/neplatení ZP muža/ živnostníka, ktorý ide na MD. Ale už v rámci toho keď budem niekde pri pobočke ZP skočím si tam teda aj ja alebo teda zavolám nech mi to pošlú mailom 😀

evittam
3. sep 2018

@conspi No tak vôbec prepac,ze sme sa unuvali. Ako som uz napisala-je to tvoja vec.