PN a nárok na materské

olinka91
26. mar 2023

Dobry den, viete mi niekto poradit... mam 2 deti, s mladsim som stale na rodicovskej dovolenke, teraz bude mat 2 roky len...v novembri som nastupila do prace kvoli hypoteke, odrobila som 3 mesiace potom som sa dala vypisat od 1.2...stale som pn...poberam aj rodicovsky prispevok... lenze...teraz sme sa dozvedeli ze som tehotna s 3.dietatkom...otazka ..... kedze som teraz PN, budem mat narok na materske a tehotenske ? Trosku komplikovany pripad ale dobre by bolo vediet... :( zmluvu mam na dobu neurcitu od roku 2016. Ked som isla na PN som nevedela ze budem tehotna :( alebo co treba spravit aby som mala narok na materske? Musim opat nastupit ..? Ak ano tak na kolko dni?

Dakujem za odpovede

sasesoe
27. mar 2023

@olinka91 ahoj, do prace si sa "vratila" na povodne miesto? Na plny uvazok? Al ciastocny? Al v "povodnej praci" si stale na RD a toto bolo nieco nove/ine?
Podmienky na MD su:
270 dni NP za posledne 2 roky pred nastupon na MD/porodom, pricom sa tam pocita i RD, Pn za predpokladu, ze pracovny pomer trva
+ v case nastupu na MD mat aktivne NP (byt zamestnana) alebo byt v OL (ochranna lehota).
U Teba pravdepodobne vznikne narok na MD, ale vyska z ktorej sa Ti bude pocitat zavisi od detailov, kt si neuviedla a jeden z nich moze byt, ci tych dni od nastupu do prace po nastup na PN bolo viac ako 90 alebo menej... a dalsie veci, na kt som sa pytala vyssie...
Blahozelam k babatku.
P.s. mozete potom kvoli hypo zvazit i spolocnu MD - manzel so starsim a Ty s mladsim, ak on uz nebol v case, ked si sa Ty vratila do zamestnania...

olinka91
autor
27. mar 2023

@sasesoe ano, na povodne miesto, odkial som isla na matersku s 1.synom, v novembri som nastupila, 3 cele mesiace som odrobila , od 1.2. som PN, hypo uz mame vybavene, plat mam vyssi,

sasesoe
27. mar 2023

@olinka91 na MD nastupujes v tomto roku 2023? V tompripade by Ti MD mala ist z prijmu z r 2022, levo si tam bola zamestnana cely rok (prac pomer trval), ale RD je vylucene obdobie, cize len november + december deleno pocet dni. Mozes ostat na PN az do porodu alebo sa mozes este vratit naspat, ako rozhodne lekar, na vysku MD to uz nebude mat vplyv

olinka91
autor
27. mar 2023

@sasesoe anooo v tomto roku.. z 2 mesiacov bude vypocitana materska? Nic mos potom :( ano trva od roku 2016... materska na 2.syna bola vypocitana z predpokladaneho vym zakladu ..dostavala som velmi slusnu sumu..ale teraz kedze mam len tie 2 mesiace no neviem :( ale dakujem za vasu odpoved

sasesoe
28. mar 2023

@olinka91 no malo by to byt cca vo vyske cisteho prijmu, kt si priemerne dostala za tie 2 mesiace/min rok