Povinnosť zamestnávateľa pri nástupe na materskú

sjuz13
4. dec 2015

Mam otazku...pracovala som na ekonomickom a po mne nastupila kolegyna bez praxe...nastupujem na matersku a ani ja som sa s tym este nestretla....ak mate niekto skusenost...poradit ako prihlasujem matersku do socialnej a zdravotnej a ako sa vedie zamestnankyna v mzdach pocas trvania materskej?zistila som ze na socialnu prihlasujem cez reg.list ako prerusenie a dovod materska dovolenka...a na zdravotnu s kodom 1O...je to spravne?a na tlacive materskej je potrebne uviest datum kedy som naposledy pracovala....tlacivo od dr.mam ale na matersku nastupujem az 18.12.teraz cerpem dovolenku takze tam uviest 17.12.?

gapa
5. dec 2015

@sjuz13
ten dátum áno, je jedno, či si fakticky pracovala alebo čerpala riadnu dovolenku.
SOC.POISTOVNA- nahlasuješ zmenu- začiatok md
- až ked bude končiť md a nastupuje na rd tak nahlásiš:
- zmenu - ukončenie md
- zmenu - začiatok RD (možno sa dajú tieto dve na 1tlačivo, nie som si istá)
- prerušenie - prerušenie z dôvodu čerpania RD (ona si najneskôr prvý den RD musí dať sama prihlášku na soc.poistovnu, aby bola dôch.oistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, nedá sa to vybaviť spätne, ale radšej popredu)
pozri napr. na stránkach www.porada.sk, tam je to viackrát prebraté a aj aktuálne tam môžeš zistiť, či sa uvádzajú v počte prafovníkov v mesačnom výkaze ...
predpokladám nástup na md má 6týž. pred termínom (ak je termín napr. piatok, tak nástup tiež najneskôr v piatok 6týž. pred, no najskôr 8týž. pred