Práca v Anglicku, pôrod na Slovensku a cestovanie

evka_marcelko
11. sep 2017

Dobrý deň. Prosím o radu všetky baby ktoré majú skúsenosti. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer v UK ale chystáme sa vratit domov, takže aj pôrod by bol už na Slovensku s tým že by som materskú povedala ešte ž UK keďže tam budem ešte zamestnaná...
Bola som sa informovať na VŠZP a povedali mi ze musim doniesť papier S2 ktorý má bude kryt na pôrod a poporodnu starostlivosť len že bábo mi na Svk nepoidtis, nakoľko som zamestnana v UK.

Neviete mi prosim poradiť ako to celé funguje? Máte skúsenosti?

Taktiež ked ste odchádzali domov, leteli ste, isli autom??? Vlastne ani neviem ako sa idem dostať ž tejto krajiny😏

Ďakujem veľmi pekne. Eva

emi16
11. sep 2017

My sme leteli a veci si poslali cez dorucovatelsku spolocnost z domu do domu.
Neviem ako je to teraz, ale pred 5. Rokmi to fungovalo tak, ze kde je poistena matka je aj dieta.
My sme s malou skoncili v nemocnici na SVK a zdravotku sme mali v UK
NHS by nam zaplatilo vsetko
Pobyt, lieky pre malu a pobyt pre mna. Tak nas informovalo NHS.
My sme to ale prehnali cez Barclays kde mal drahy cestovne poistenie a vyplatili do centu cely pobyt a lieky plus 20 libier na den v nemocnici ako uhrada pokazenej dovolenky.
Vyplaca sa aj osetrenie od lekara len musi byt vyzsie ako 50 libier.
A peniaze boli do mesiaca na ucte
Takze tohoto by som sa nebala.
Ale ani si neviem predstavit ako je to s povinnymi prehliadkami a ockovaniami na SVK ked dieta nieje poistene
Ty si budes davat vypoved az ku dnu ukoncenia materskej predpokladam.
Neviem ale ako to budes mat s NHS number pre dieta, ako to vybavit ked budes rodit na SVK
Ja som rodila v UK a az potom sme sa stahovali ked som ukoncila matersku. Takze asi jednoduchsie.

unctadorg
11. sep 2017

Vybavila som si s2 na porod ale zaroven aj s1 a tym nas poistila aj s dietatom do poistovne na preukaz poistenca poisteneho v zahranici. S1 ti schvalia ak uvedies dovod ze matersku stravis na SR. Ked mi skoncila materska z UK som dala vypoved a nahlasila sa na rodicak a rodinne pridavky. Kludne sa pytaj 🙂

evka_marcelko
autor
24. okt 2017

Ďakujem. Požiadala som o S1 certifikát a taktiež o S2 applications -
relating to maternity are processed differently. For more information, see Giving birth outside the UK.

Takže verím že to bude v poriadku. S priateľom sme sa dohodli ze si pozastaví živnosť v UK a prihlási sa doma na zdravotnú a tým pádom bábätko bude tiež bez problémov prihlásené do VšZP. Boli sme aj v zdravotne a vlastne tam nam to poradili tak verím že všetko bude v poriadku.

Ďakujeme moc za rady 😉

filodendron
26. mar 2020

Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?