Prechod z PN na materskú a opäť PN

alica42
19. dec 2021

Ahojte idem si k vam opat po radu,momentalne lezim v nemocnici zomrelo mi babatko v brusku cakam na porod, no zaujimalo by ma kedze to musim tento tyzden poriesit ako to je ked som bola cca 4 mesiace na pnke a teraz ked sa mi toto prihodilo neviem ci mam pokracovat dalej v pnke alebo nastupit na 14 tyzdnovu matersku. Keby nastupim na 14 tyzdnovu matersku mohla by som potom v praci dobrat dovolenku, pravdepodobne ma prepustia a opat nastupit na pn? Alebo co mam spravit? Dakujem za rady

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ikonica
19. dec 2021

@alica42 je mi to velmi luto... Prajem vela sil... Z financneho hladiska je vyhodnejsia materska, len neviem ake su podmienky v tomto pripade, ale asi to uz mas zistene, ze sa to da cerpat (pn je 55%vz a md je 75%vz) a potom kludne cerpaj tu dovolenku v praci a nasledne sa daj vypisat znova na pn najlepsie este pred skoncenim zmluvy, ak sa dohodnes s dr.

alica42
autor
19. dec 2021

@ikonica praveze to nemam zistene len som zistila ze mam narok na 14 tyzdnov, zato ze co radsej spravit, ci by som i potom mohla opat ist na pn ked ju teraz prerusim.myslim ze keby po materskej doberem dovolenku mi daju vyppved a zato ci by bolo potom mozne ist marodit aspon na par mesiacov, alebo mam raddej ostat pn a nespekulovat

ikonica
19. dec 2021

@alica42 po skonceni zmluvy je niekolkodnova ochranna lehota, pocas ktorej mozes nastupit na pn... Neviem kolko je to teraz dni ci 3 ci 7...

ikonica
19. dec 2021

Teraz citam, ze je to 7dni...

alica42
autor
19. dec 2021

@ikonica len vyjde mi potom i nejaka pnka ked som uz raz bola?

ikonica
19. dec 2021

@alica42 ano...ak si nemarodovala viac ako 52 tyzdnov...

ikonica
19. dec 2021

Skus mozno oslovit @zalka ... ona je zbehlejsia v tomto...

alica42
autor
19. dec 2021

@ikonica ako sa jej da naapisat?lebo ja tu v tom zbehla nie som 😇

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka ahoj nevedela by si mi poradit s mojim problemom

alica42
autor
19. dec 2021

@ikonica volaco somnskusila

zalka
19. dec 2021

@alica42 dobre ti kočky radia ... materská je 75% z VZ tj. vyššia ako PN ...
takže vybrať materskú, cez ňu si chránená pred prepustením.
Po skončení MD tejto krátkej, stále môžeš čerpať dovolenku ... a zase prepustiť ťa nemôžu zo dna na den, to by si musela súhlasiť. Takže po návrate z MD ti môžu dať výpoved a tam je výpovedná doba 2-3 mesiace .. čiže počas nich môžeš čerpať dovolenku a po vyčerpaní môžeš ísť na PN, alebo potom po skončení PP máš na to 7 dní.

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka a ta pnka potim nebude nejak ponizena, tym ze ju budem cerpat druhykrat?

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka a s tou pracou uz v auguste som sa vracala po rodicaku a chceli ma prepustit, vsetky mamicky teraz co sa vracaju prepustaju koli znizeniu stavu, len vtedy mi to vyslo ze som presla na tych par mesiacov na pnku, oznamila som im to vcas a vypoved som nepodpisala, zato viem, ze ma caka podobny scenar

zalka
19. dec 2021

@alica42 nie nebude ponížená .. teda bude rátaná z roku 2021 a nie z roku 2020 ako ju máš rátanú teraz ...
no to hlúpe ale vieš sa na nich pripraviť ... pre teba stále platí, že ak vyčerpeš pár dní dovolenky, a zvyšok ti preplatia a skončíš PP tak vieš mať maximálnu podporu.
Ale i tú MD, i tú PN vieš ešte v pohode čerpať počas toho ako ti PP trvá ...

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka tak mozem to spravit tak ze teraz normalne nastupim na matersku, a nasledne vycerpam dovolenku, daju mi vypoved a do 7 dni mozem ist pn

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka a este sa ta spytam teraz tlaciva o materskej a ukonceni pn staci ked odovzdam v praci? Ci treba i na urad? A tlacivo ze zomrelo babo? Aj v praci aj urad?

zalka
19. dec 2021

@alica42 áno do 7 dní od skončenia PP na PN z OL
aký úrad máš na mysli ? ,,,, koniec PN zaciatok MD zamestnávatelovi , žiadosž o MD zamestnávatel potvrdí a ty odnesieš na SP, a tiež tam treba rodný list a úmrtný list na SP odniesť ..

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka lebo nastup na matersku mi vychadza teraz 23.12.no neviem ako ked som v nemocnici a nic sa so mnou nedeje estr nemam po, stale len cakame. Tak uz mam.stresy z toho, bo.predsa idu este i sviatky. A tu ziadost o materske tu zamestnavatel neposle miesto mna? Pri prvom si pamatam, ze som nic neriesila.

zalka
19. dec 2021

@alica42 neni to povinnosť zamestnávateľa, ale ak posielal predtým tak asi pošle aj teraz ...
mimochodom mi je lúto čo sa stalo, držte sa.

alica42
autor
19. dec 2021

@zalka ja dakujem pekne za rady a pomoc 🙏

alica42
autor
12. jan 2022

@zalka ahoj mozem ta poprosit este o radu 😇

zalka
12. jan 2022

@alica42 no pýtaj sa ...

alica42
autor
12. jan 2022

@zalka chcela by som este vediet, 26.3 mi bude koncit materska potom predpokladam, ze ma povolaju do prace, s tym ze mi budu chciet dat vypoved. Narok mam este na dakych 20-25 dni dovolenky az by mi dovolili by som si ju dobrala. Teraz beham este po testoch no az bude vsetko vporiadku mozno to este raz vyskusame, pokusime sa o babatko. Teraz co sa nam narodilo babatko zial mrtve som mala narok na tehotensky prispevok, predpokladam, ze i na matersku este cakam na papier. No keby chceme teda vyskusat akoby som to mala spravit aby som si zachranila tehotensky materssku, do akeho datumu otehotniet alebo nejake rady naaco si dat pozor 😇 no vypoved mi urcite daju

zalka
12. jan 2022

@alica42 no ak by si otehotnela do skončenia MD tak už ťa zase vyhodiť nemôžu, resp. ak po skončení MD pôjdeš na PN tak ani počas PN ťa nemôžu prepustiť.

alica42
autor
12. jan 2022

@zalka len to ze do skoncenia materskej to nestihnem, zas chcem si aspon 2 mesiace dat prestavku na zregenerovanie a nemusi sa nam hned podarit na prvy krat. Cize to nestihnem. a s tou pnkou to uz asi tiez neubranim, lebo uz teraz,ked som ostala tehotna mi chceli dat s odstupnym. A vraveli, ze pocas pnky ma mozu prepustit, ved uz ked ako tehotnej sa ma chceli zbavit.... Tak ked nebudem tehotna si isto najdu nejaky ten chodnicek, aby sa ma konecne zbavili. Zato, ze co mam spravit, mam nejaky ten caas pripravit sa 😇 ty mi teda navrhujes nepodpisat vypoved ist hned po materskej marodit, 26 mi konci tak vypisat na pn by som sa mohla i od 25?

zalka
12. jan 2022

@alica42 Ak ti MD končí 26, tak PN 27. najskôr ... a počas PN ťa nemôžu vyhodiť, jedine že by si ty súhlasila. Alebo oni rušili prevádzku ... určite im nič nepodpíš .

alica42
autor
12. jan 2022

@zalka a keby je druha varianta, blbe mi je sa tam tlacit, ze nepodpisem uz po 2 krat vypoved. Ze by som teda dobrala dovolenku od toho 26.3 do polky aprila podpisala vypoved potom. A keby otehotniem napr maj jun tak by som nemala na nic narok. To, ze ako je to s tou ochraannou lehotou....

alica42
autor
12. jan 2022

@zalka povedali mi minuly rok ze zrusilo sa moje miesto nemaju pre mna pracu, hlavne, ze tam pracuju druhe osoby.

zalka
12. jan 2022

@alica42 no momentálne OL majú len tehotné, čo im skončí PP. Čiže ak skončíš PP, a otehotnieš až po skončení PP, tak nárok na PN, MD nebudeš mať.
To budeš mať ked sa ti podarí zamestnať ..