Predĺženie rodičovskej dovolenky o 5 mesiacov

lusyke
9. sep 2015

Potrebovala by som poradiť. Pred materskou som bola nezamestnaná nejaký čas no dcérka bude mať 3 roky v apríly. Chcela by som si hľadať prácu aby som neostala od apríla na podpore. V našej obci ale dcérku neprijali do škôlky tak sme to skúsili v susednej obci kde majú síce 2 miesta voľné no nevezmú ju lebo ešte má iba 2,5 roka. Vzali by ju od troch rokov hneď ale v apríly ju nevezmú lebo majú plný stav. Vraj sa máme prísť pýtať keď bude mať 3 roky a ak sa nejaké miesto uvoľní tak ju vezmú. Nemôžem si začať hľadať prácu ak nemám isté že ju vezmú do škôlky. Nemám kde dcérku nechať. U svokry nechceme (ani ja ani priateľ) aby ostala a moji rodičia sú ďaleko. Dá sa nejako rodičovský príspevok predĺžiť o 5 mesiacov? Od septembra mi ju totiž vezmú určite. Alebo mám iné možnosti?

majusqa77
9. sep 2015

urad prace, neplateny rodicak alebo sukromna skolka

lusyke
autor
9. sep 2015

@majusqa77 sukromne skolky su prilis drahe a ked ostanem iba na podpore tak nam nebude vychadzat rozpocet

loginexistuje
9. sep 2015

@lusyke no ale podporu nedostanes ked tvoj pracovny pomer netrva jedine praca z domu mozno opstrovat ine diets

lusyke
autor
9. sep 2015

joj myslim davku v hmotnej nudzi + prispevok na dieta. Co je smiesna suma. Potrebujem zacat pracovat alebo dostavat aspon tolko co doteraz aby sme vysli z peniazmi. Momentalne riesime aj byvanie a musime zobrat pozicku takze davky nestacia.

loginexistuje
9. sep 2015

@lusyke a si si ista ze dostanes davku v hmotnej nudzi. Mas urcene vyzivne na dieta

majusqa77
9. sep 2015

@lusyke ved ked si najdes robotu male do skolky..

lusyke
autor
9. sep 2015

tu nejde o to ci dostanem davku alebo podporu. Nerozoberajte tu veci na ktore som sa ani nepytala. Potrebujem vediet ake mam ine moznosti pretoze davky nam nestacia. Citala som ze sa da poberat rodicovsky prispevok do 6 rokov dietata. Ake musi splnat podmienky? Niekto mi hovoril aj ze stat da prispevok na opatrovatelku ak zena potrebuje nastupit do prace a nemaju skolku.

majusqa77
9. sep 2015

@lusyke plateny rodicak - do 6 rokov je len v pripade nepriazniveho zdravotneho stavu dietata. Nedaju to len tak. Prispevok na starostlivost (skolka, jasle) - ked sa matka zamestna je iba do 3 rokov veku dietata - je to miesto rodicaku - ak je dieta v sukromnej skolke. Resp.na opatrovatelku so zivnostou

dai
9. sep 2015

@lusyke rodicovsky prispevok sa neda poberat len tak do 6teho roku dietata - toto je urcene pre deti chore, ktore nemozu nastupit do skolky kvoli zdravotnemu stavu... ty mozes byt na rodicaku do 6teho roku ale neplatenom - cize stat bude za teba platit poistenie ale nebudes nic dostavat

mas este 6 mesiacov nato aby si si nasla pracu a pre malu opatrovatelku , pripadne miesto v sukromnej skolke ( ked budes zarabat tak to hadam zvladnes na 6 mesiacov )

loginexistuje
9. sep 2015

@lusyke pri zdravom dietati nemas narok na dlhsie poberanie rp

denisenko
9. sep 2015

@lusyke predlžiť sa to dá, ked nechceš ísť na úrad a vysvetlovat im, že nemožeš hladat prácu lebo nemáš kde dať malú...ale nemáš nárok na rodičovský príspevok, len ti budú platiť sociálku a zdravotnú....ja som tak..... 😖 tiež od apríla....

lusyke
autor
10. sep 2015

@dai Ja neviem teda kolko zarabas ty ale vies kolko stoji taka sukromna skolka? Schvalne som pozerala jednu v Ziline. Mesacne 280 eur + 3,00eur strava/den = 340eur. K tomu ked si priratam cestovne do prace cca 50eur + 100eur obedy. Dohromady ma to vyjde na 490 eur...co bola vlastne aj moja cista mzda ked som pracovala. A to uz nebudem mat na ziadne necakane vydavky + strava na doma...Ak priratam ze budeme mat este pozicku tak to asi sotva utiahneme co i len mesiac..nie to este 5 mesiacov.

dai
10. sep 2015

@lusyke zarabam viacej ako ma stoji skolka... v tvojom pripade - ty vlastne teda chces peniaze ak to spravne chapem... pises o nejakej sume co si zarabala pritom v tom prvom prispevku pises ze si bola nezamestnana - tak neviem... k tym obedom... no 100 euro za obedy neminam v praci ani ja a to teda by som kludne mohla - to chodis do restauracii? ved ked nemam peniaze tak si varim doma a beriem si so sebou 😖
zial stat ta z tohto nevytiahne - treba hladat riesenie u seba - najdi si nejaku staru pani teda ktora sa ti postara o malu dajme tomu za nejakych 200 euro - pre pani krasna suma a tebe zostane viac ako mas teraz rodicak... alebo si ty daj inzerat ze sa budes na toho pol roka starat okrem vlastneho dietata este o nejake dalsie a budes na neplatenom rodicaku opaet za podobnu sumu ako keby si rodicak mala... pripadne si hladaj pracu na doma, ci na sichty - prestriedate sa s muzom...
ja neviem, ale podla mna toto tu nikto za teba nevyriesi - takych co by potrebovali viac ako prave maju je myslim viac ale kazdy si svoje vydavky nejak musi pokryt☹

moni244
10. sep 2015

@lusyke a ty si myslis, ze si jedina, co toto riesi? Moja bude mat 3 v januari, do skolky ju tiez nezobrali, my tu ani rodicov nemame, sukromna skolka stoji 400 eur bez stravy, minimalne, co pri nasich vydavkoch a platoch nie je realne. Ale namiesto toho, aby som vyplakavala, ako nam to nebude vyhadzat a podobne, od februara robim na polovicny, pri malej sa striedame s manzelom, on pride domov z prace, ja idem a takto si robim rezervu, aby sme potom vykryli tie mesiace, ked mala nebude v skolke a ja nebudem dostavat rodicak

majusqa77
10. sep 2015

@lusyke a? pytala si sa moznosti. dali sme ti vsetky dostupne, uz ty si musis vybrat ktora je pre teba realna..

lusyke
autor
10. sep 2015

@dai Ja nechcem aby tu za mna niekto nieco riesil. Len som chcela vediet ze ake mam ine moznosti..ci niekto nema ine napady ako ja. Pisala som ze som bola isty cas nezamestnana...nepisem ze stale. Som normalny pracujuci clovek. Niesom statny prizivik. Tych 100 eur za obedy som pisala ako priklad...a ano chodili sme po restauraciach na menu ako vsetci moji kolegovia. No neviem si predstavit ze by som mala este doma vyvarat po prichode domov z prace o siestej vecer. Radsej sa budem po prichode domov venovat rodine a nie vareniu. Aj tak je toho doma na robote stale dost ineho. Ale to uz fakt zachadzame do tem ktore ani niesu podstatne. Samozrejme ze mi ide o peniaze...o co asi ine...preco asi ludia chodia do prace. Ja by som sla velmi rada ale nemam kde dceru nechat...aspon to momentalne tak vyzera... Urcite ju nenecham nejakej cudzej zenskej ktoru sotva poznam ked ju nechcem nechat ani len vlastnej svokre. Velmi dbam na vychovu svojej dcery a nenecham si ju niekym dototo....
Mam este stale sancu ze mi ju nakoniec do skolky od aprila vezmu ale tomu neverim. Dalsia moznost je ze dovtedy uz konecne budeme prestahovani a pride ku nam moja mama a ta sa o malu postara. A tiez mame v plane mat aj druhe dieta a tym by sa moj problem na dalsie 3 roky vyriesil. No zatial si druhe dovolit nemozme pretoze nemame izbu pre malu, a tiez som povedala ze druhe tehotenstvo chcem mat kludne pretoze byvame u svokrovcov a ked som cakala malu tak som bola v neustalom strese a v depkach..co urcite ani malej v brusku neprospievalo. Ti ktori byvate u svokrovcov tak urcite viete o com pisem.

lusyke
autor
10. sep 2015

@moni244 Ved tu nikto nevyplakava...no dalo sa cakat ze sa najde aj niekto kto ma tu zacne osocovat...Viem ze nas takych je vela. Ved aj ja pracujem z domu ale to mam nepravidelny prijem. Myslis ze len sedim na zadku a prizivujem sa na state? Ved ten smiesny rodicovsky ani nepokrije mesacne naklady. Ved to vsetky dobre vieme. Tiez sa chcem skusit dohodnut na polovicnom uvazku alebo na praci z domu ak to inak nepojde.