Predĺžený rodičovský príspevok, keď dieťa neprijali do škôlky

1. jún 2023

Predlzili rodicovsky prispevok ak dieta neprijali do skolky treba na UPVAR odniest rozhodnutie o neprijati.ale otazka znie kto NEMÁ narok na toto poberanie ???
Npr.Ak je matka od 1.5 na urade prace a ziadala o davku v nezamestnanosti ( ale este vyplatena nebola ked maju 60 dni na rozhodnitie) ma takato zena narok na predlzeny rodicovsky prispevok ?Moze on poziadat?Viete poradit?

mamina7070
2. jún 2023

ak mas aktualne cerstve rozhodnutie ze neprijimaju od 1.9.2023 tak narok na RP vznika az od septembra 2023 (pocas prazdnin nie je a na maj az jun 2023 by si musela mat minulorocne zamietave rozhodnutie)
a RP sa neda poberat v subehu s podporou v nezamestnanosti a to nezavisi od vyplatenia to oni doplatia samozrejme ale podla datumov ziadosti

x_mery_x
2. jún 2023

Ked budes poberat podporu, tak nie, daj na muza on moze

zojanka
2. jún 2023

Tak ako píše @mamina7070
(akurát len, že bude sa aj počas prázdnin poskytovať, nie len do júna).

mamina7070
2. jún 2023

upresnuem ak mas rozhodnutie o neprijati na sk rok 2023/2024 dostanes RP az od septembra lebo sa poskytuje na sk rok

petamich
2. jún 2023

@zojanka nie nebude 🙂 schvalili znenie zakona, kde je uvedene, ze narok je od 1.9.-30.6. (takze za jul a august narok nevznika)

petamich
2. jún 2023
zojanka
2. jún 2023

@petamich Tak som zvedavá ako to bude, lebo na stránke upsvaru je info ze sa poskytuje do 31.augusta.

zojanka
2. jún 2023

@petamich Určite je to návrh ktorý schválili? Bez zmien? Lebo pozerá na slov-lex.sk zákon o rodičovskom príspevku, verziu predpisu účinnú od 30.05.2023 a nevidím tam tento odstavec že by sa mal poskytovať do 30.júna.
(Nehádam sa, len ma zaujíma ako to je.)

maciatkolulu
2. jún 2023

@x_mery_x manžel by nebol v práci? Zaujímavé...

maciatkolulu
2. jún 2023

Inak fajn, muž v práci, výplata beží, mama na UP, podpora beží a decko za štátne pekne doma s príspevkom 🤪👍ale inak fajn, lebo raz to skončí a zase bude stáť sviňa, čo nepodporuje 6 ročne deti, keď sú často choré napríklad. A zamestnávatelia zase svine, čo diskriminuje mladé ženy, matky... Ja sa im vôbec nečudujem, najskôr vypadne ženská na 6 a viac rokov a potom trčí na ocrkach
Doteraz hol vresk, ako je možné dostať dieťa do sopky a teraz začne opak, ako nedostať decko do škôlky. 🤣

maciatkolulu
2. jún 2023

Ja som len extra zvedavá, ako to bude riešiť polovica Petržalky, Ružinova v ba napríklad. TP v hornom dolnom, kde im dieťa vezmú ale ba nie... Pruser...

petamich
2. jún 2023

@zojanka ja mam info, ze to schvalili takto, ze cez skolske prazdniny narok nie je (ale ruku do ohna ja uz nedam za nic tohto typu), riesili to aj na stranke p. Mihala a napr. aj tu davali info https://www.facebook.com/groups/468875566984715...

x_mery_x
2. jún 2023

@maciatkolulu moze chodit do prace

tarra6
2. jún 2023

@zojanka veď tam ďalej pod tým čo si zakrúžkovala je že od 1. septembra 2023.

zojanka
2. jún 2023

@tarra6 áno, ale bavili sme sa o tom, či sa bude vyplácať do júna, alebo do agusta (všeobecne, nie pri tom konkrétnom príklade). Teda či sa za školský rok pre účely tohto zákona ráta obdobie september - jún, alebo september - august.

adelka177
2. jún 2023

Treba uviesť aj všetky dôležité,podstatné, reálne a pravdivé informácie o tomto rodičovskom príspevku, kvôli neprijatiu do MŠ. Rodičovský príspevok sa vypláca do 31.8. tak ako je školský rok.
Nárok na tento príspevok má rodič dieťaťa, ktoré dovŕšilo do 31.8 2022 tri roky a má rozhodnutie o neprijatí do spádovej MŠ ( podla trvaleho pobytu dieťaťa) z kapacitných dôvodov. Rozhodnutie nemôže byť staršie ako 12 mesiacov.
Teda deti ktoré dovŕšili 3 roky po 31.8.2022 a máju rozhodnutie o neprijatí, nemajú nárok na rodičovský príspevok.
Tiež na rozhodnutí musí byť dôvod neprijatia do MŠ z kapacitných dôvodov, nemôže byť dôvod, lebo dieťa nemá ešte 3 roky.
A dôležitá je spádová škôlka, podľa trvalého pobytu dieťaťa. Rozhodnutie musí byť zo spádovej škôlky. Nie inej škôlky v meste.
Samozrejme školský rok 2023/2024:
Nárok na tento príspevok má rodič dieťaťa, ktoré dovŕšilo do 31.8 2023 tri roky a má rozhodnutie o neprijatí do spádovej MŠ ( podla trvaleho pobytu dieťaťa) z kapacitných dôvodov. Rozhodnutie nemôže byť staršie ako 12 mesiacov.
Žiadosť o rodičovský príspevok si podá v auguste, septembri 2023 a vyplácať sa bude od septembra 2023, vyplatené v októbri 2023.
Samozrejme nesmie chodiť no inej štátnej škôlky.
Aby nevznikli preplatky.

nikasmile
2. jún 2023

@adelka177 a nesmie poberať RP na mladšie dieťa.

adelka177
2. jún 2023

@nikasmile to je samozrejmé, súbežne pozeranie RP nie je možné. To je uvedené aj na stránke. Ja som len doplnila informácie, ktoré niesú zverejnené zatiaľ nikde. A hlavne zrozumiteľne som sa ich snažila spísať.

nikasmile
2. jún 2023

@adelka177 no kamoške povedali priamo na úrade že môže poberať 2 😄 takže aj také info niekto má a priamo od nich. Preto som doplnila.

autor
2. jún 2023

@x_mery_x nemam muza preto som aj musela ist zatial na urad prace a ziadat o davku v nezamestnanosti ked este nechodi do skolky min.rok ju nevzali tak ju nemam kam dat zatial.

autor
2. jún 2023

@maciatkolulu nemam muza som sama do skolky ju min.rok nevzali.Teraz ako skoncil rodic.prispebok som musela ist na urad prace a aj poziadat o davku v nezamestnanosti.Ja len dufam ze ju uz v septembri vezmu.Nehadz vsetkych do jedneho vreca prosim.

maciatkolulu
3. jún 2023

Nehadzem, bolo to myslene všeobecne. Ja som bola tiež rozvedená s dvomi deťmi.... Kopec ženských bolo pred koronovymi opatreniami samé s deťmi a museli riešiť a išlo to. A nazývať teraz niečo pandemicke je podľa mňa vrchol

zojanka
3. jún 2023

@adelka177 Prosím, kde uverejnili tieto info? Chcem si to prečítať. Ďakujem

@adelka177 prepáč, toto je takto uvedené v zákone presne? Lebo uvádzaš, že dieťa musí mať 3 roky do 31.8. Mne dieťa neprijali z kapacitných dôvodov, no tri roky bude mať v novembri. Mám za to, že keď teda dovŕši tie 3 roky v novembri, môžem vtedy žiadať o predĺženie RP z dôvodu neprijatia do MS. Veď čo inak s takými pripadmi. Toto by bolo divne postavené potom. Alebo? 🤔

adelka177
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janna88borin
3. jún 2023

@adelka177 a ktory paragraf skolskeho zakona to uzakonuje? Lebo ods. 1 § 59 predmetneho zakona uvadza, ze: "Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.". Je viacero MS, kde prijimaju deti, ktore dovrsia 3 roky v sep., okt. a pod. Aj sam p. Mihal na svojom fb profile to uviedol, ze ak spadova MS neprijme z kapacitnych dovodov dieta, ktore dovrsi vek 3 rokov hoci az v oktobri, nie je to dovod na neschvalenie prdlzeneho rodicovskeho prispevku ak on opravnena osoba poziada a dodrzi lehoty.

adelka177
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janna88borin
3. jún 2023

@adelka177 ved samotna dikcia ods. 1 § 59 skolskeho zakona vymedzuje, ze vynimocne sa prijima dieta od dovrsenia 2 rokov veku. Prijima. Nikde sa neuvadza, ze dvojrocne deti sa neprijimaju. Ak pride rodicom rozhodnutie o neprijati dietata z kapacitnych dovodov zo spadovej MS a rodicia ho poslu UPSVaRu za ucelom ziskania predlzeneho rodicovskeho prispevku, neskuma sa uz vek dieta pri nastupe do daneho skolskeho roka - v novele taka podmienka veku nie je uvedena. Rodicovsky prispevok bude priznany. A su aj MS, ktore v sulade so skolskym zakonom uvadzaju, ze prijimaju sa deti, ktore dovrsia 2 roky (prednost ovsem maju 5-rocne, 4-rocne a 3-rocne).

evar16
6. jún 2023

Takže prosím Vás ako to je, raz čítam tak raz tak 🙂..malý bude mať 3 roky na začiatku októbra...ja už pracujem on chodí do súkromnej škôlky. Podala som prihlášku do spádovej škôlky..ak ho nezoberú..môžem si požiadať po skončení klasického RP, tento predĺžený? Dakujem

zuzinka888
6. jún 2023

@evar16 prave bola o tom reportaz na markize- ze to nebude take jednoduche