Príspevok na jasle v Anglicku

zuzanaklin
11. sep 2013

Ahojte maminy chcela by som sa opytat ci pytal niekto z vas si prispevok na jasle v anglicku. Ja zijem v Londyne a vo februari mi konci materska od zamestnavatela , tak uz teraz mam z toho obavy ze co dalej, Kedy si o ten prispevok zaziadat, a aj o benefity, kedze mi ziadne neschvalili teraz ked este poberam matersku.

radusiq
11. sep 2013

@zuzanaklin ktory prispevok na jasle myslis? Ak si na benefitoch v niektorych counties mozes dat dieta do nursery na 15 hodin tyzdenne zdarma od 2 rokov, ak nepoberas benefity tak az od 3. Ak by si sla do prace, niektori zamestnavatlia davaju childcare vouchers ktore ti strhnu z platu a z tej sumy neplatis dan a odvody..o inom prispevku neviem :-/

zuzanaklin
autor
11. sep 2013

no kolegyne z roboty mi hovorili ze ked sa vratim do roboty tak stat ti moze prispievat 70 percent na jasle, Moj maly bude mat len 9 mesiacov neviem ci sa mi to vobec oplati ist do roboty, ale aj to s tymi benefitmi ak by som s nim este chcela zostat doma tak kedy o ne poziadat, lebo ono kym to pride tak to urcite trva ja som dostala iba child benefit vlastne aj na ten uz vyse 2 mesiacov cakam. A este ked skonci materska tak sa da zaziadat este nejaky rodicovsky prispevok ale ten je len mesiac

radusiq
11. sep 2013

@zuzanaklin zijes s muzom alebo si slobodna mamicka? Ak mate rodinny prijem nad 26k rocne mas narok len na child benefit a skolku az od 3 rokov. Tych 70% je working tax credit childcare element. Ak by ste mali velmi nizky rodinny prijem alebo si single parent, mozes zaziadat o working tax credit a vramci toho je ten prispevok. Ziada sa ked sa vratis do prace na aspon 16 hodin tyzdenne. Inak ked si bola tehu mala si na booking appointment dostat knizocku Parent's guide to money - tam je vsetko prehladne vysvetlene. Jednorazovy prispevok je Sure Start maternity grant, £500, ale tiez musis byt na benefitoch. O to si mala poziadat hned ked sa maly narodil a ked zamietnu ziadat zo Slovenska (tam to zatial davaju vsetkym, nielen sockam)

zuzanaklin
autor
11. sep 2013

zijem s priatelom, ziadala som o maternity grant ten mi zamietli lebo nemozem poberat ani work tax kredit ani child tax credit tak mi to mamina vybavuje na slovensku. Takze ak sa vratim do roboty len na part time mam na rok na ten working tax credit and child tax credit?

zuzanaklin
autor
11. sep 2013

ty si v anglicku? a zijes s muzom? Ako si to riesila ako dlho si zostala doma?

radusiq
11. sep 2013

@zuzanaklin ano ja som tu aj s muzom a synom 🙂 bohuzial ak mate dokopy nad 26k nemas narok na nic len na ten child benefit. Aj my to tak mame, ja si hladam pracu teraz, ale muz ma nad 26k takze name smolu :-/ childcare budeme asi riesit cez vouchers ked nastupim do prace, trosku to usetri, muzovi v praci ponukli, u mna bude zavisiet akeho zamestnavateka najdem 🙂
Inak ja som sa akurat po skonceni materskej nahlasila na jobseeker's allowance, to mi uznali na pol roka (cca £70 na tyzden) ale to si musis hladat full time job a chodit sa podpisovat, ukazovat kde si poslala CVcko, atd. Ale su s tym v pohode ak odmietnes job lebo proste plat nevykryje childcare, alebo je to vela hodin atd, to mi sama ta pani na jobcentre povedala ze to je normalne. Ja si tu pracu ale fakt poctivo hladam, nevyuzivam system 🙂 alebo ak by si ostala doma a tvoj muz zarobi menej, moze on ziadat o tax credity aj na dieta, ale kym si doma ten prispevok na jasle ti nedaju. Bohuzial ten system je taky ze vela mamiciek by sa vratilo do prace ale proste ostanu worse off ako keby ostali doma...