Príspevok na súkromné jasle po troch rokoch

daniela4321
26. jan 2016

Chcem sa spytat na nejaky prispevok pre deti ,ktore chodia do sukromnych jasli kedze sa nedostali do statnych.Syn ma 3,5 roka skoro a platim mu sukromne jasle a niekde som pocula ze aj deti po troch rokoch maju narok na nejaky prispevok zo statu ak sa nedostali do statnej skolky.Nikde som to vsak nenasla,vsade len pisu ze dostanes do troch rokoch.Vie niekto nieco o tom a ak ano ake su podmienky,je to dost nefer ak nepomahaju rodicom aj s tymto.Vsak co zarobim ide na sukromnu skolku.Dakujem.

evittam
26. jan 2016

@daniela4321 Nedostaneš nič. Príspevok je len do 3 rokov a to do výšky nákladov na škôlku-max.280,- Eur/mesiac. Po 3 rokoch jedine ak by si mala predĺženú platenú rodičovskú zo zdravotných dôvodov dieťaťa.
Chápem ťa, sú to iné peniaze na súkromné škôlky - ale čo je prosím ťa na tom nefér?! S čím by si ešte nechcela aby ti tento štát pomáhal, preboha?! Áno, mohol by zriaďovateľ - t.j.mesto - obec mať viac štátnych škôlok, ale to už je o niečom inom...Ukáž mi, ktorý štát dotuje tak dlho matku na RD?

angelinja
26. jan 2016

@evittam no zase sme da stretli inak coozme chcet mlade rodiny ked ludia co msju deti napisu toto.Vies byvat v Ba je ine ako v ziline a este k tomu bez rodiny t.j. Babiek a pod...ja len tolko.vies kolko skolok co boli vystavane je schatranych a mohli by byt statne?nechcem sa dotknut ale mad 37 a mozno sa treba vcitit aj do mladych rodin

libka1
26. jan 2016

@daniela4321 taky prispevok neexistuje. zial, statnych skolok je malo. tento problem ma vela ludi.

angelinja
26. jan 2016

@evittam a ja len tolkko lebo sa ti zdaa. Ze stat je. Stedry tak precco davaju prispevky do trroch rokov kedyx je regulerny narok na rodicovsku a kedd sa ma ist. Do roboty ta uz nedavaju?to je podpora rodin?

libka1
26. jan 2016

@angelinja nemozes pisat tak aby clovek rozumel co pises? naco su taketo prispevky 🙄

maminee
26. jan 2016

@evittam coo nas stat je stedry? akoze ta chudobna materska a rodicak? mame malo skolok a sukromne v Bratislave nestoja tolko co v Hornej Dolnej,. Nech sa paci nech platia sukromne mamicky ktore na to maju ale co osamela mamina s dietatom, keby nemala rodicov, ze sa jej o dieta nema kto starat, zarobi su chudobnych 500€ lebo sa do prace musi vratit a teraz da z toho aspon 350€ na jasle? a potom ze ludia su na uliciach...

libka1
26. jan 2016

@maminee tak zato ze je niekto osamela mamina snad nemoze stat 🙄 miesto roznych davok co tu kazdy na tomto fore zhladuva by mal stat radsej obnovit skolky co pozrusoval, ale to sa im asi neoplacko. to je ako s pracovnymi agenturami. ciste zderstvo a uzera, ale tak snad nezrusim kamosovi kseft 😅

maminee
26. jan 2016

ja si nemyslim ze osamela mamina si to vybrala sama... ale to bol len priklad @libka1

libka1
26. jan 2016

@maminee ale ani stat to nesposobil. vela razy ked vidim s kym su tie zeny schopne si zalozit "rodinu" rozum mi stoji. a potom sa dozaduju davok, ved som osamela. a pritom na 99% to vyzeralo ze osamela ostane este predtym nez vobec pocala, keby rozmyslala trochu aj rozumom a nie len niecim inym, tak nam osamelych matiek rapidne ubudne 🙄
ale co sa tyka skolok, je to naozaj cele naprd a za to moze len a len stat a tamta cvarga hore...

mawka
26. jan 2016

uz sa raz zeny uvedomte, ze dieta je otazkou penazi a nic nie je iste, ani chlap, ktory vam spravi dieta. a uvedomte si aj vase moznosti, schopnosti a limity, ci ste schopne uzivit dieta/deti ked ostanete same.
namiesto fnukania si skuste zariadit zivot tak, aby sa vam normalne zilo. a ked zijete v hladovej doline a nemate babky a neviem koho, co vam brani si najst robotu vo velkom meste a aj sa tam prestahovat a najst si au pair tam? zase asi milion vyhovoriek. oichhhhhh 😠

siska53
26. jan 2016

@daniela4321 zial,nie je ziaden prispevok. Tiez sme boli v takej situacii... Z mojho platu ostalo ledva tolko,co som.mala rodicak. Nastastie len 3m.a prazdniny sme nejak poplatali.
@mawka som z veelkeho mesta,ale nemame take veelke platy,aby nam.prijem vydany na sukromnu skolku nechybal.
A daj pokoj,je tu uz pol Slovenska a domacim sa deti do skolky nedostanu (ako sa to stalo nam,esteze som bola doma s malou a aspon tu nam uz vzali od septembra..zial,uprostred roka nie.

Stat by mal obnovit statne skolky,aby si clovek mohol vybrat podla svojich moznosti. Nie byt nuteni dat do sukromnej,ked nie je na tom.financ etak super.

angelinja
26. jan 2016

@libka1 nie mam tu dieta zle sa mi pise

siska53
26. jan 2016

@evittam mozno inde tak dlho tym ubohym prispevkom nedotuju,ale zas matky maju kopec inych vyhod na skratene uvazky..dalej kopec inych socialnych davok,z ktorych rodiny v pohode vyziju (videla som zopar dokumentov) alebo ten chlap zarobi tolko, ze zena do prace nechodi vobec. Takze tam na vyber je. Tu velmi nie. Mam kamosku v USA,sestra zas vo VB. Ani jedna nerobi. A takych je tam kopec.
Asi ze,kebyze tie dotacie v inych statoch su take ubohe,nebolo by tu tolko tem na to,ako si vybavit to ci tamto,co sz tyka materskej.

kristinaanna
26. jan 2016

a ja nechápem prečo hneď útočíte, keď niekto položí otázku, otázka bola že, či neexistuje nejaký takýto príspevok, veď tá mamina môže kľudne ostať s dieťaťom doma, ale to zas tu budete nadávať, že prečo je doma a prečo nepracuje. Inak sú napr. príspevky na lyžiarsky alebo na letný tábor, tak možno je aj takýto príspevok, ale to by bolo skôr od zamestnávateľa, ako od štátu.

libka1
26. jan 2016

@angelinja tak sa venuj radsej dietatu, takto to musi clovek 10x citat aby pochopil co pises 😅

mircalla
26. jan 2016

@daniela4321 Nic take, presne ako pise @evittam
PS: Moj syn chodi do sukromnej skolky uz viac ako 3 roky....a tiez platime, hoci ho po roku aj do statnej zobrali. Mne v statnej kvoli praci nevyhovovali otvaracie hodiny a ani nemame ako pokryt vsetky prazdniny.

ved mozes skusit statnu skolku, mne syna ako 4-rocneho vzali, ale nakoniec sme to zrusili

evittam
26. jan 2016

@angelinja
@maminee No tak v prvom rade - ja nemám žiadne babky, starké, strýkov, ochotné kamošky každý deň - nič a chlap robí 5 týždňov preč a týždeň je doma - na všetko som vlastne sama....No a keď sa vám, dievčatá, tak nepáči v BA a fňukáte tam tak sa presťahujte. A Žilina nie je žiadna horná-dolná.....
A ja sa mám vcítiť do mladých?!!! Prepáč, ale ja nie som stará, len kvôli tomu že nemám 20 - ale mňa uraziť nemôžeš. My sme si napríklad deti nerobili kvôli peniazom - ja som napríklad pracovala 10 rokov, potom rok SZČO a kvôli tomu, že som necelý rok neplatila NP tak som od tohto štátu dostala veľké viete čo?! A čo spravím - nič taký je zákon.....Nikde nemajú platenú RD do 3 rokov to len toľko a materskú si každá vieme ovplyvniť svojim príjmom, takže tak. Ale kľudne fňukajte aj naďalej ako vás štát neživý lebo ste chúdence matky malých detí a kydajte nech sa páči na mňa ako si myslím, že nás nemá štát prečo "dotovať" od troch rokov dieťaťa. Áno, mali by byť lepšie podmienky kam umiestniť dieťa ale to je už o niečom inom. Pekný večer želám.

daniela4321
autor
26. jan 2016

Dakujem za prispevky,je to trochu na hlavu ze matka moze pracovat pocas materskej s tym ze jej to zoberu ale stale dostane od statu po novom 280 e a este moze pracovat na plny uvazok cize si privilepsi a doplati len dalsich 150 dajme tomu a po troch rokoch ked ti nevezmu dieta tak musis do sukromnej pokial nechces sediet doma a chces aby dieta bolo aj s inymi detmi v kontakte a nedostanes nic,vsak by to mali trochu prehodnotit,ale to by som chcela vela,aspon viem ze nemusim hladat dalej,dakujem kocky 🙂

mircalla
26. jan 2016

@daniela4321 No ved ti ho mozno vezmu, u nas velmi prekvapivo nebol problem...

evittam
26. jan 2016

@daniela4321 Pozor ak myslíš popri RD, tak tam pracovať normálne môžeš koľko chceš a kde len chceš a rodičovský ti nevezmú....
A ešte jedna vec - no u nás je so štátnymi škôlkami dosť veľký problém už cca 5 rokov ale ešte som sa nestretla s niekým, komu by dieťa nevzali do škôlky ak spĺňa všetky podmienky - a to hlavne dovŕšenie 3 rokov do 31.8. v danom roku....V tých súkromných škôlkach sú väčšinou mladšie deti, tie čo im "zle vychádzajú roky" a podobne....prípadne aj staršie ak sa tak rodičia rozhodli....

kajoma
26. jan 2016

Zvlastny nazor ze si sa nestretla s nikym komu nevzali dieta do statnej skolky....neviem odkial si ale v BA je to tak,ze vacsinu deti nevezmu (ak nemas znamosti),lebo skolok je extremne malo alebo preto ze ma dieta urcite zdr.problemy,na ktore udajne "nemaju kapacity", ale to je o inom..... Otazka znela,ci je daky prispevok, ano je, prispevok na starostlivost,kt.mozno poberat do 6 rokov veku z dovodu dlhodobo neprianiveho zdr.stavu, posudzuju to posudkovi lekari na upsvar. Potom je to max. 280 eur mes.,co samozrejme nestaci na sukr.skolku,ale lepsie ako nic. Ak je dieta zdravotne ok, asi prispevok neexistuje,ale urcite by som mala radsej zdrave dieta ako ten prispevok, kedze s chorym dietatom su aj okrem skolky ine zvysene naklady na lieky, pomocky, psychologov atd.atd.....ale to je ina tema ;(

evittam
26. jan 2016

@kajoma No pozor ale tam je pri tom zdravotnom predĺžení RP nejaké obmedzenie - neviem, či nemôže byť to dieťa len 4 hod v škôlke, fakt toto presne neviem ale viem, že sú tam nejaké podmienky-závisí aj od toho zdrav.stavu...
A nie je to zvláštny názor - len skúsenosť - a áno ako som už napísala - chápem, že v BA je iná ešte horšia situácia lebo je to väčšie mesto....

kajoma
26. jan 2016

O inych podmienkach neviem, ani casovych obmedzeniach, my ho mame priznany posudkovym lekarom a akurat.o rok sa to bude nanovo prehodnocovat.

evittam
26. jan 2016

@kajoma No veď však áno - a dieťa ti chodí do škôlky? A ty do práce?

kajoma
26. jan 2016

Ano

evittam
26. jan 2016

@kajoma Tak potom som zase múdrejšia - myslela som, že sú tam ešte nejaké podmienky.... 😉

kajoma
26. jan 2016

No ono je to ozaj na tom posud.lekarovi,kt.zdr.problem uzna ktory nie atd., my toho mame zial velmi vela,takze to uznali ale aj tak to bude treba rok po roku absolvovat nanovo hoci je jasne,ze zdravotne sa tam toho moc k lepsiemu nezmeni....aj keby som bola najradsej keby ano ;(

majka99999
26. jan 2016

@evittam ak si na neplatenom, tak max. 4 hodiny do skolky. Ak si na platenom,tak moze ist dieta na cely den.

maary11
14. feb 2016

@evittam Tak len pre informaciu: v Cechach, co je stat hned vedla nasho, maju tiez materske platenu, mozes ostat az do styroch rokov dietata doma s nim 😉

evittam
15. feb 2016

@maary11 Ja viem. A nie je to materská ale tiež rodičovská a tam si môžeš dokonca rozložiť koľko chceš brať RP mesačne - máš sumu na celé obdobie a ty si povieš koľko chceš mesačne. 🙂