Rodičovská dovolenka - pohoda, klídek a cigarko

javejvoda
21. máj 2013

Rozmýšľam, či je to mnou, alebo si neviem zorganizovať čas, ale mám pocit, že čo som na materskej, tak absolútne nič nestíham. Máme 14 mesačnú dcérku a psíka. A keď sa chystáme na prechádzku, tak vždy s obomi. A je to teda niečo, to vám poviem. Jeden chce ísť tam, druhý práve na opačnú stranu. uf..aby mal jeden oči aj ... 😉 Doma sa postarať, aby bolo uvarené jedlo a prádlo vypraté a vyžehlené..fakt neviem, kedy mám stíhať nájsť si čas sama pre seba. Termín u kaderníčky alebo kozmetičky, o tom už ani nehovorím. Dievčatá, ako to robíte? Ako relaxujete? Poraďte, ako to vymyslieť?

monika15
21. máj 2013

Materska dovolenka-pohoda, klidek a cigarko?????

no ja som doma uz 3 rok a u nas to nehrozi !!!!
Ja sa venujem malemu 100% 🙂)) a vsetko ostatne ide na bok,
relaxujem ked uz maly spi.... po 8 vecer pri telke 🙂))

ela2710
21. máj 2013

@javejvoda ja mam dve male deti, takze viem o com hovoris 😀 ale zda sa mi, ze prave teraz toho zacinam stihat nejako viac, varím, upracem, zahram sa s nimi, a vecer ked spia, tak sa venujem sebe - citaniu, uceniu, vysivaniu...ale pritrafi sa aj den ,,blbec" 😀 ked si objedname obedove menu a cely den sa mi nechce robit voooobec nic 😎

sakura77
21. máj 2013

Tak tak..treba druhe dieta..🙂😉 ja stiham ovela viac ako len s jednym, kedze kym bol sam, bol nalepeny len na mne a teraz sa uz ma s kym pohrat ( pripadne pobit 😀 )a po druhe potom uz mas niektore veci viac " na salame " 🙂

kattrin5
21. máj 2013

Ja zasa stiham vsetko co chcem..mala mi cez den krasne spinka takze uvarim upracem zehlit nemusim nakolko mame susicku s wrinkle free systemom🙂 a ked muz pride vecer o 5 domov tak je s malou on a ja mozem ist von 🙂

nikolet_89
21. máj 2013

ahoj recept na toto nema hadam ziadna mamina mozno trochu viac zatazit tatinka nech mas cas aspon na kadernicku 🙂 aj my mame psika a riesime to tak, ze nasa 15 mesacna dcerka si vezme voditko a idu si spolu :D mame maleho hava cize je to ok neviem akeho mate vy

nikolet_89
21. máj 2013

@javejvoda jaaaj jasne a ja nezehliim este to by mi chybalo 😀

danim
21. máj 2013

@kattrin5 pozeram na vek dietata.. 7 mes.. cize " kde ju polozis, tam ju najdes" ked zacne lozit, a hlavne chodit.. potom napis 😀 😀 ( pripadne ked pride prvy vzdor, alebo druhe dieta )

danim
21. máj 2013

@javejvoda ked budes mat deti 2 si uvedomis, ze:
1. ovela lepsie vies zorganizovat cas, lebo budes musiet
2. neriesis nepodstatne veci ( pre mamy s 1 dietatom je podstatne vsetko 😀
3. budes zrucnejsia, resp si zvyknes na ten zivot 😉
4. budes mat zazrakom aj viac casu 😀 😀 a prides k zaveru.. ze kolko vela casu si pri 1 dietati mala 😀 😀 😀
5. nad nazvom materska dovolenka sa bud zasmejes, alebo ani nepozastavis 😉

kattrin5
21. máj 2013

@danim hehe ona uz stvornizkuje cize ked ju polozim za 5 minut ju najdem na konci izby alebo pod stolom🙂 vsetko je vzdy o rozvrhnuti casu🙂 ja verim ze ho budem mat stale dostatok

danim
21. máj 2013

@kattrin5 kym nie stat na stole.. tak este vzdy leharo... zistis neskor 😝

dejka77
21. máj 2013

@danim Suhlasim s druhou polovicou bodu 4 😀

anjelicek26
21. máj 2013

@javejvoda -suhlasim, clovek s dvoma detmi zvlada zazracne viac ako s jednym.... cele je to o organizacii, samostatnosti a toho, co si clovek nalozi a toho, co dovoli dietatu robit aj samemu. Niektore maminy to s tou starostlivostou aj prehanaju, ci uz je to dieta, ci domacnost, varenie, chciet byt dokonaly v kazdom ohlade nebude fungovat, teda bude, ale za cenu uplneho vycerpania.. ja si matersku uzivam... pred mesiacom som este bola praci a lietala navyse okolo domacnosti, dvoch deti, to bolo chlp narocnejsie 😅 Ja sa drzim hesla, vsetko sa da, ked sa chce ;)

kika112
21. máj 2013

@javejvoda ja som bola na materskej pred 7-10 rokmi. Kym bolo jedno dieta, dalo sa stihat vsetko. Potom bribudlo druhe a stihala som aj tak 🙂 Ziadna kadernicka, kozmeticka a ine veci.. 😀 Bavilo sa starat sa o deti, "pomahali" mi upratovat aj varit, bola to zabava 😀 tolko neporiadku co potom zostalo. Kazdy den sme si dali prechadzku... Skoda ze uz je to prec 🙂 a deti mi tak rychlo vyrastli. Teraz je to kolobeh praca - domov - ulohy... uz sa tesim na prazdniny a moju dovolenku 😉

prahaxx
21. máj 2013

@javejvoda no materska nie je praca na 8 hodin denne a potom relax :-/ musia sa zapajat aj ostatni clenovia domacnosti, pokial su pritomni, a je to vsetko o prioritach.
ja som zo zaciatku vstavala o 4 rano, varila, chystala manzela do prace, potom zasa k malej, upratala, potom zasa k malej, na prechadzku, jedla a upratala , pol hodku spanok, a zasa kolotoc, latkove plienky prat, zasa 2 hodiny prechadzka, susit, chystat veceru, kupat, cvicit, a 2 hodiny tisit vecerne place.. zalahnut po upratovani o 10tej, v noci 3x kojit a rano zas o 4 dobre rano..
po roku som bola na prasky, teraz vstavam o 7mej, manzel sa uz zvlada sam, varim na 2 dni, nemame uz plienky, je toho ovela menej a na ceste druhe babatko ... 🙂

sakura77
21. máj 2013

Jo jo jasne ,este taky "detail" som zabudla, treba zadovazit umyvacku riadu, susicku na pradlo a podobne odbremenujuce sikovne vecicky 😉

monyccka
21. máj 2013

@javejvoda 🙂 no podla mna ano, nevies si zorganizovat cas. Moja prva dcerka bola velmi narocne dietatko - reflux, spanok max 10 hodin do dna (aj s dennym spankom), od 10 mesiacov chodila a sama nechcela byt ani minutku. Sijem, vyrabam bizu, hackujem, mam psa, s manzelom stale niekam chodime na vylety atd.. Mam velku rodinu, ktora nas casto navstevuje a rodinny dom o ktory sa treba starat. A vzdy bol cas aj si umyt hlavu, aj nalakovat nechty, aj stihat vsetky povinnosti (pranie, zehlenie, varenie, upratovanie atd..) a cim bola dcerka starsia, tym to bolo jednoduchsie. Teraz mam aj druhu - ma 5 mesiacov a ked je starsia v skolke, neviem co so sebou, ako nemam co robit len s jednym dietkom. Takze asi treba poprehodnocovat, co sa moze robit v case, ked sa robi aj nieco ine - pracka moze prat, aj ked varis, vyvesit pradlo sa da aj s drobcom - podava stipce a uci sa zaroven farby, nakupit sa da spolu s prechdzkou a kocikom, nemusi to byt stres.. Vsetko je to o nastaveni.. Pre mna ano - obe materske pohoda-klidek-leharo 🙂 a podotykam, ze nemam nikoho na strazenie, pratanie ani inu pomoc v domacnosti.

ewca
21. máj 2013

ja ked sa nam narodila mala, mala som pocit, ze je toho vela a nic nestiham...a ako rastla, som zistile, ze cim bola mensia, tym menej casu som jej musela venovat, viacej spala, mala som na vselico cas.... potom som mala depky, ze spi chvilku cez den a kym vsetko porobi tak to si ani neoddychnem, muz chodil na sluzobky, takze stale sama... teraz sa snazim navarit kym mala pozera nejaku rozpravku, samozrejme jedla, ktore su rychle a nenarocne na pripravu... potom sa spolu najeme, uz sa da, ked papa vsetko co my a potom mam cca 1-1,5hod a seba.... akurat teraz som tehotna a mame aj psa tak za chvilku to bude vesele...ale dcera teraz zacala chodit do skolky, na tri dni v tyzdni, tak uz je to v pohode celkom...aj ked ked ju mam doma, a ma blbu naladu, tak to som vecer zbita ako pes a ani nic neurobim

blancon
21. máj 2013

len do porodu

lemurko
21. máj 2013

@danim no nemyslim, ze mas az tak pravdu, ja mam odmala narocaka, teraz ma 21 mesiacov a odkedy sa sam pohybuje a nie je az taky nachylny na pady a ma uz trosku aj rozum, je to s nim ovela lahsie. Su deticky kludne, ktore naozaj polozis a robis co potrebujes, ale su aj deticky, ktore proste nepolozis. My sme scasti jaslickovy, takze ja nemusim aspon varit na kazdy den. S malym jedine co zvladnem je dat pradlo do pracky, vesat niekedy ano a niekedy nie, mame poschodie a nievzdy ho udrzim na tom poschodi kde som ja. Inak s nim tazko, upratujem, ked je s tatom vonku , ale zvykli sme si, ze nestihame - obaja. Oddychujeme v uvodzovkach v praci....

danim
21. máj 2013

@lemurko v com nemam pravdu ? tvoje dieta je nejake dni ( neviem kolko, a ako dlho ) v jasliach.. vy v praci.. tak vam doma nikto bordel cez den nerobi, ked tam nie ste. ja som pisala o tom terne s 2 detmi hlavne.

lemurko
21. máj 2013

@danim reagovala som na tvoj prispevok "pozeram na vek dietata.. 7 mes.. cize " kde ju polozis, tam ju najdes" ked zacne lozit, a hlavne chodit.. potom napis ( pripadne ked pride prvy vzdor, alebo druhe dieta )"

Ze napriklad u mna nebolo nikdy kam ho polozis tam ho najdes, lebo aj ked este nelozil, tak velmi plakal, ked bol len tak polozeny. U nas neexistovalo napriklad dat ho na zem a pri nom napriklad varit, zehlit. Za vykon som povazovala, ked som sa nim dokazala vytrepat s kocikom bez toho, aby nebol od placu komplet spoteny. Proste aj taka banalita, akoze kedy sa mam ja obliect a obuv moze byt u niekoho problem. A toto sa zlepsilo prave ked bol starsi a vedel sa sam pohybovat. Potom som ho sice musela stale odniekadial vytahovat, ale celkovo ako zacal viac vnimat, tak pomaly prestaval tolko plakat.

danim
21. máj 2013

@lemurko jaj ? chapem.. no ano pri takych plackoch je to isto tak ako pises...

lemurko
21. máj 2013

@monyccka no som sa pousmiala, sa musim zastat tej maminy, co pisala otazku, lebo teda nie vzdy je to len o organizacii casu. Ked ti dieta nevydrzi podavat stipce a vkuse ti uteka, lezie po nabytku, prisuva si stolicky, aby dociahol... tak toho moc nenaorganizujes. Rovnako nakupy pocas prechadzky, ak ti pekne spinka alebo sedi v kociku a diva sa, tak ok, ale ak dieta v kociku nechce sediet, respektive iba ked sa kocik hybe, tak aj z takej banalnej hovadiny ako nakupovanie moze byt pekelny stres. Pridaj si k tomu vstavanie x krat za noc a ranne budenie pred piatou a mas to na maslu.

Ja by som povedala, ze hlavne sa treba prisposobit situacii a tomu svojmu dietatu. Nepocuvat tie ostatne maminy, a nepozerat na nich ako oni zvladaju a neporovnavat. Pretoze vsade je to ine. Aj deti aj my sme rozdielne. Len sa treba zmierit s tym ako to je a co najviac z toho vytazit. Z mojej skusenosti, cim skor clovek akceptuje skutocnost a nehlada sposob ako ju zmenit, tym lepsie to vsetko zacne znasat. Darmo ti bude napr. kolegyna tvrdit, ze varit mas vtedy, ked ti dieta pozera rozpravku, ked napriklad tvoje dieta rozpravku pozerat nechce a nebude.

@monyccka este by si mohla napisat, ze kedy konkretne si stihla hackovat a robit rucne prace. Kym ti deti spali, alebo kym sa hrali? Lebo ja okrem prace mam tiez aj "hobby", ktore teda chcem aby ma v buducnosti aj zivilo, ale na tomto pracujem zvycajne po nociach. A mozem zodpovedne prehlasit, ze odkedy sa maly narodil som cas na lakovanie nechtov nasla presne 1x.

danim
21. máj 2013

@lemurko no proste "dovolenka" 😀 😀 😀

stardust
21. máj 2013

mne teda materska dovolenka pripadala ako skutocna dovolenka.....chce si to stanovit sipriority, neriesit sprostosti a hned sa najde kopec casu.

lemurko
21. máj 2013

@stardust Skoda, ze si nenapisala viac, ze co teda boli tie priority a co naopak sprostosti. Mozno by si vela maminkam pomohla

kvetinka211
21. máj 2013

@javejvoda nic si nerob z prispevkov superzien ktore maju stroj casu na predlzenie dna 😀
Zavisi to od vela faktorov - ake mas dieta, aky mas byt, vzdialenost sluzieb, hygienicke naroky, stravovacie naroky, tvoja potreba spanku, pracovna vytazenost manzela .. da sa urcite nieco zoptimalizovat, ale ked ti napr. dieta cez obed spi 40min a vecer zaspi o 22.00 a o pol hodinu je znova hore, zobudi ho kazde buchnutie takze upratovanie pocas spanku velmi nehrozi, tak s tym moc neurobis ...
Co pomaha je co najviac veci robit spolu s nim ... to sa vekom meni, cim bude starsie tak uz nebude tolko aktivit nebezpecnych. Pomaha tiez pozeranie rozpravok ako prva pomoc pri neodkladnych aktivitach. Na zehlenie je dobre sa vykaslat takmer uplne. Kadernicka a kozmeticka, take velmi nepoznam, ak mam par krat za rok volno, tak vdaka babickam ale uz si to ani neviem uzit, vzdy to pride neskoro. Robila som aj nejake veci z domu a to bolo dost psycho, nakoniec som to riesila do hlbokych noci a bola som dost unavena.
Uplne najlepsie je zmenit uhol pohladu ak sa to da ... ze ta prechadzka s dietatom je vlastne ta super vec na ktoru sa treba tesit a nie ta hodina-dve v noci ked konecne zaspi. Nie vzdy sa to da, ale ked si to uvedomim tak mi je hned lepsie. Nemusim sediet niekde v sedivej kancelarii s blbymi kolegynami, ale som na slniecku s mojim babatkom, mozme sa pozerat na chrobaciky a pocuvat spievajuce vtaciky 😉
A najdolezitejsie, zminimalizovat modreho konika, toto je zabijak akehokolvek volneho casu ...

sante81
21. máj 2013

@javejvoda mam 2 deti, a všetko je to o tom , ako si dokázes zmenezovat čas. ja napr varím polievku vzdy večer ked uz deti spia. ráno si nachystam všetko na druhy chod, zanesiem starsieho do skôlky , dovarím obed, a idem s mladsou - 1 rok, na prechádzku. domáce práce su rozvrhnuté na cely tyžden, 1 den vysávam + dlázky, druhy den práčka + zehlenie, robím to popri tom ako sa starsí hrá, mensia beha v pavuku alebo sedí oproti mne v sedačke. inak je to skoro cely den o detoch, ale pre mna je relax aj poobedna prechádzka, park, preliezky, detské centrum - mladsiu merkuje muz a ja si dám kavicku a časopis a starsí je v detskom kutiku. víkendy som rada ked sme všetci 4 spolu, nakolko chlap je vačšinou mimo, v práci. tak sme vonku, na záhrade, prechádzka, grilujeme. dokázem relaxovat aj s detmi , ale len vtedy ked nemusím riesit vdorovanie, to som vdačna za ticho večer, ked uz deti spia.

monyccka
21. máj 2013

@lemurko 🙂 no ako vidis, je to o organizacii casu. proste to stiham. ale mozno by stalo za to spomenut, ze nepozeram telku - vobec. Na nete som vzdy maximalne hodinu do dna. varim vzdy na dva dni. necitam casopisy, beletriu ani romany, len odbornu literaturu. to v preklade znamena, ze nestracam vecer cas pri nejakom blbom seriale, ani pri citani populistickych platkov. statnicovala som s bruskom, rigorozku som dorabala s 5 mesacnym babom. vsetko sa da. Len to netreba brat tragicky. vela veci som robila s malou v manduce, vela s malou za ruku. a stale je to o zaujati dietata. Ked raz moje dieta nebavia rozpravky, tak mu ich nebudem pustat. ale najdem nieco co ho bavi. Nasa je zaba, clapkala by sa hadam vkuse, stalo sa mi dokonca, ze som cistila a krajala zemiaky v kupelke(kedze nemoze byt sama vo vani) alebo som si k tomu vzala pradlo a triedila ponozky a skladala spodne pradlo, kym sa mi drobec clapkal. alebo som si nalakovala tie spominane nechty. alebo som umyla sanitu, zrkadlo, kachlicky (nepouzivam chemiu ale ekoprostriedky ako ocot a mydlo) a popri tom som si s malou spievala, debatovala odpovedala na milion otazok. a ako tu niekto spominal, povinnosti mam tiez podelene - jeden den vysavam a utieram prach, druhy umyvam dlazku, treti zehlim atd.. teda mi staci okrem varenia kazdy den cca hodinka na servis domacnosti. velku cast veci som vzdy stihala s malou, co neslo (okna, presadzanie kvetov, chemicke cistenie apod), urobila som vecer alebo ked bol manzel doma. A po veceroch a pocas obednajsieho spanku som teda mala cas na hobby, seba, cokolvek..

danjelca
21. máj 2013

@javejvoda téma by sa mohla remenovať na "pochválme sa ako to všetko stíhame":DD
Pozrii moj malý začína sa stavať celý den -každu minutu okrem spánku som s ním niečo stihnem vela nie, výsledok je že nestíham a nehanbím sa zato:DD