Rodičovský príspevok v Rakúsku

Dobry vecer. Mam problem s rodicovkym prispevkom v AT. Na Slovensku poberam mesacne tak ako mam kedze mi trva pracovny pomer. Takze mam nanho narok na SVK tak tiez. Pol roka som bola na materskej dovolenke kde som poberala najvvysiu sumu, kedze som m ala vyssi zarobok. Ale to s rodic.prisp. nema nic spolocne.. Od 22.5.2017 som mala narok na rod.prisp. na SVK ale aj v AT kedze manzel je tam zamestany. Ale Rakusko mi zamietlo Rod.prisp. z AT ze im vychadza NULA ked si to vsetko prepocitali.. Lenze ako to je mozne kedze rodicak sa mi rata od 22.5. ked som nan nastupila tak ako mam narok na SVK tak aj v AT!! moj nazor ze si spocitali moju matersku od nnarodenia dietata od 3.11.-21.5...Inac si to vysvetlit newiem... Maju v to narok nevyplatit mi to co nam patri!??? Dakujem za rady vopred

jenn7
8. okt 2018

nech ide manzel na prislusny urad v at a vysvetli im to tak, ako ty teraz tu. Pochybujem, ze tu najdes odpoved

malinajahoda
8. okt 2018

@patriciasekerakova nevie vám to niekto poriesit? My teraz riešime rodičák v DE.

le4
8. okt 2018

Materska - wochengeld - sa vyplaca v AT standardne 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode.

Potom sa vyplaca rodicovsky prispevok - kinderbetreuungsgeld (KBG), vypocitany ci uz podla prijmu (poberatelny tusim max 6 alebo 12 mesiacov) alebo podla dlzky materskej dovolenky, ktoru si zena zvoli.

Mozno je to prave tym, ze na Slovensku sa pobera materska dlhsie ako v AT (podla toho, co pises) a system nie je ekvivalentny, ze to poplietli a zaratali matersku nie ako wochengeld, ale ako rodicovsky prispevok KBG. Ako bolo spominane vyssie, treba ist na urad osobne aj s nalezitymi unterlagen a vykomunikovat si to. Mozno narok mate.

lula313
8. okt 2018

Mne to mavybavit jedna pani a hovorila, že rodicak sa musí riesit najneskôr do roka dcéry, lebo potom už nebudem mat nárok. Nie je to vás pripad?

lula313
8. okt 2018

respektíve, že do dovŕšenia jedného roku si musím uplatnit nárok a vyplatia ho polroka spätne.

elainedeclerq
9. okt 2018

@lula313 aj mne to ma riesit jedna pani a nic take nepovedala, kedze mala uz rok ma a iba teraz si vybavujeme pridavky. Povedala vsak, ze s rodicakom je to komplikovane

6mia6
9. okt 2018

@elainedeclerq rodičak odklepnu keď vám priznaju prídavky. Nič zložité len vypísať hŕbu papierov a doložiť co treba

malinajahoda
9. okt 2018

@lula313 to je pravda čo sa aj Nemecka týka.

patriciasekerakova
autor
9. okt 2018

Všetko bolo odosielane X razy riesim rodicak uz po druhy x v AT predtym v pohode sa vybavil teraz sa to zacalo riešiť hned po mesačnom odoslani žiadosti ale bohužiaľ nulovo

iva87
16. okt 2018

Ja som poberala z Rakuska rodicovsky 3x, ale vzdy az po skonceni materskej na SK, kedze som mala vzdy najvyssiu matersku a ta prekrocila sumu rodicovskeho v AT, proste ked si na SK poberala sumu vyssiu ako je rodicovsky v AT, tak ti tam nemaju co doplatit, len v pripade, ze by si mala matersku nizsiu ako je rodicovsky v AT by ti doplatili rozdiel...

monkop
19. feb 2019

@patriciasekerakova zaujímalo by ma ako ste pochodili s rodicovskym príspevkom z rakúska... Takisto sa mi dcéra narodila v novembri 2016 a žiadala som o doplatenie rodičovského prispevku z rakúska, keďže ja poberám rodičovský na SR a manžel pracuje v AT. A tiež pri výpočte bolo zarátané aj materské vyplatene na SR od narodenia dieťaťa....

paponko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
klaudia9051
21. máj 2019

@iva87 ako si to potom žiadala??? Dátumovo až od ukončenia materskej ??? Ja mám nástup na materskú teraz 25.5 ale ako živnostník dostanem to minimum cca 350e mesačne....Nejako sa v tom celom strácam 😏😏