Rozdiel medzi materskou a rodičovským

stana1990
24. sep 2013

aky je vlastne medzi tým rozdiel.. materska sa pobera 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom a jej dlzka je 34 tyzdnov.. rodicovsky prispevok je potom co?? poradte lebo uz som s toho na nervy

dena1973
24. sep 2013

@stana1990 Materské sa poberá vtedy keď si zamestnaná (t.j. nemocensky poistená v SP). Musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Ak to splňaš tak môžeš nastúpiť na materské a to 6 až 8 týždňov pred pôrodom. Materské sa spravidla poberá 34 týždňov, ak si slobodná matka tak 37 týždňov.
Po ukončení poberania materské sa následné ďalším dňom uplatňuješ poberanie rodičovského príspevku, ktorý vypláca ÚP. RP sa vypláca do 3 rokov veku dieťaťa.
V prípade, že zamestnaná nie si resp. nesplňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia, tak si uplatníš RP na ÚPSVaR od narodenia bábätka.

hradnapani
24. sep 2013

@dena1973 nemusi to byt len zamestnana osoba, ale aj zivnostnicky ci dobrovolne poistene osoby, nie? podstatne je, ci so dana osoba plati nemocenske poistenie , ci uz sama alebo jej to plati zamestnavatel

jofradiga
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dena1973
24. sep 2013

@hradnapani predpokladala som, že ak vôbec nevie rozlíšiť materské a RP, tak je buď zamestnanec resp. nepracuje (nezamestnaná), preto som to takto formulovala. Ale nemocensky poistená môže byť ako zamestnanec, dobr. nemocensky poistená osoba resp. samostane zárobkovo činná osoba..... 😉

lubina
24. sep 2013

@jofradiga tato reklama sa objavi dnes v kazdej teme??

havana_frost
24. sep 2013

Rozdiel je v: 1. oprávnenej osobe, 2. výške dávky/príspevku a 3. v dĺžke poberania.
1. Oprávnenou osobu na materskú dávku je osoba nemocensky poistená v Sociálnej poisťovni najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch predo dňom pôrodu, poistný vzťah trvá (alebo ochranná lehota) a poistné je zaplatené.
2. Výška materského je 65% denného vymeriavacieho základu, maximálne cca 750 € mesačne, výška rodičovského je rovnaká pre všetkých cca 200 €
3. Dľžka poberania materskej dávky je 34 týždňov (viac pre osamelé matky a keď sa narodia viacorčatá) a začína najskôr 6 - 8 týždňov pred pôrodom, dĺžka poberania rodičovského príspevku je do 3 rokov dieťaťa (alebo do 6. pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa).
Ak nemá matka (alebo osoba ktorá sa o dieťa stará) nárok na materské (keďže to sa vypáca len pri splnení podmienok), má od pôrodu nárok na rodičovský príspevok. Na rodičovský príspevok má nárok každá matka, či už pracovala alebo nie, je študentka a podobne, na to netreba splniť žiadne podmienky, len sa riadne starať o (svoje) dieťa do 3 (resp. 6) rokov.
Materská je dávka nemocenského poistenia - t.j. treba mať poistný vzťah v Sociálnej poisťovni.
Rodičovský príspevok vypláca Úrad práce, rodiny a soc. vecí a rodiny.

dena1973
24. sep 2013

@jofradiga to si sa asi trocha pomýlila.....či? Téma je úlne iná..... 😒

stana1990
autor
24. sep 2013

@dena1973 tak mne vysla nejaka minimalna.. čítala som niekde že si môžem požiadať na upsvare doplatenie do výšky rd?

stana1990
autor
24. sep 2013

@dena1973 este raz... Vyšla mi nejaká minimalna materska.. takže si môžem na upsvare požiadať o doplatenie do výšky rodicovskeho príspevku?

artep87
24. sep 2013

Dievcata a ked som slobodna matka a chcela by som poberat matersku 37 tyzdnov treba aj nejake doklady priniest na socialnu poistovnu? Myslim nieco take ci netreba nejaky papier zo dudu ci mi otec prispieva a podobne...

slavka034
25. sep 2013

@artep87 stačí tam podpísať iba Čestné prehlásenie ,že si osamelá matka starajúca sa sama o dieťa...To OSAMELÁ je smerodatné

havana_frost
25. sep 2013

@stana1990 áno máš právo na minimálne takú materskú, ako je RP (rodičovský príspevok). Treba požiadať o RP, ktorý ti počas vyplácania materskej bude vyplácaný v takej výške, že bude pokrývať ten rozdiel medzi materskou a RP.

dena1973
25. sep 2013

@stana1990 Ak máš nižšie materské ako 199,60 eur, tak môžeš požiadať o poplatenie do tejto výšky t.j. rodičovského príspevku. O doplatenie sa môže požiadať od narodenia dieťaťa.Od budúceho roka (2014) by sa mal rodičovský príspevok zvýšiť na sumu 203,20 eur.

sjuznk
26. sep 2013

@stana1990 materska sa vyplaca len v tom pripade, ak si pracovala a zacina sa poberat 6 alebo 8 tyzdnov pred ocakavanym porodom. po polroku sa prechadza na rodicovsky prispevok a jeho vyska je urcena statom bez ohladu na to, ci si pracovala a kolko si zarobila...