Samostatne zárobkovo činná osoba a materská

dezzdemona
10. nov 2015

Ahojte dievčatá.
Zaujíma ma, či budem mať nárok na materskú, ak teraz platím odvody(v marci to bude presne 270 dní), ale budúci rok nebudem kvôli príjmu. Ak by mi vychádzal termín pôrodu v 2. polovici budúceho roka (v kt. nebudem platiť odvody), mám nárok na materskú? Budem musieť ako SZČO platiť odvody?

evittam
10. nov 2015

@dezzdemona Ak chceš materskú musíš spĺňať 270 dní NP pred pôrodom a musíš mať aktívne NP.

dezzdemona
autor
10. nov 2015

@evittam v marci to bude 270 dní.. ale či nevadí, že v podstate potom už nebudem platiť odvody... či je to nejako obmedzené, že 270 dní zaplatené a koľko potom to ešte platí, kým nárok prepadne... ak som zrozumiteľná

liebling98
10. nov 2015

@dezzdemona prečítaj si posledné 4 slová príspevku od @evittam. ...musíš mať aktívne NP

dezzdemona
autor
10. nov 2015

@liebling98 :D čo je NP?

liebling98
10. nov 2015

@dezzdemona nemocenské poistenie

dezzdemona
autor
10. nov 2015

@liebling98 &ďakujem, už mi to docvaklo 😀

gapa
10. nov 2015

@dezzdemona ešte doplním, bud musíš mať aktívne nem.poistenie alebo musí zaniknúť v čase tehotensstva, to by ti vyšlo. Ale odhadujem, platíš z minima, však? Potom nevadí, ak by aj netrvalo, z minima získaš nárok, ak sa znovu prihlásiš z minima do cca 15mesiacov od ukončenia poistenia (aspon podla teraz účinných zákonov). Tj. ak budeš tehotná pri ukončení povinného nem.poistenia szčo, nárok ti vznikne.

dezzdemona
autor
11. nov 2015

@gapa dakujem