Som nezamestnaná a nemám nárok na materskú

ni13
27. apr 2015

Ahojte vie niekto poradit kto bola uz tejto situaci ja som nezamestnana a som vedena na urad prace ked gynekolog vypise ten papier ziadost na materskej tak to treba poslat do socialnej alebo treba aj na urade prace kde chodim este hlasit? a ked nemam narok na materske tak do porodu treba ist aj hlasit? Dakujem odpoved aj vopred

liebling98
27. apr 2015

@ni13 papier od gynekológa odnesieš na Sociálnu poisťovňu, príde Ti od nich papier, že nemáš nárok na materské. S týmto papierom po narodení dieťaťa pôjdeš na UPSVAR, kde požiadaš o rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa. Nezabudni aj na prídavky na dieťa.
Po 28 dňoch od narodenia dieťaťa odnesieš žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na UPSVAR, dostaneš jednorázovo cca 830 €.

ni13
autor
27. apr 2015

@liebling98 dakujem Ti odpoved to akurat viem ako treba po porode vybavit ale pred porodom ked nenastupim na matersku dovolenku tak ja budem do produ vedena na urad prace? aj pred porodom 6tyzni musim ist hlasit?

michaela1711
28. apr 2015

Ja som sa hlásila na úrad prace kím mi nezačala Rodičovská dovolenka. Ja ten papier o materskej zanesiem na UPSVAR a tam potrebuješ aj tehu knižku ja som to tak aj pri prvom vybavovala a dali my tlačivo ktoré som odovzdala do druhých dverí na hlásenie sa na poberanie rodičovského príspevku a potom už len po pôrode som doniesla okopírované rodné listy a aj originál pre istotu a dali my vyplniť ale tri tlačivá neviem presne koľko ale to boli papiere na všetky tie príspevky po pôrode.

ivet1371
28. apr 2015

@ni13 treba ist na urad prace a tak ti daju tlacivo a potom sa podpisovat nebudes.a ked sa babo narodi treba zaniest kopiu rodneho listu a mat pri sebe aj original a vyradia ta s evidencie.

ni13
autor
28. apr 2015

@michaela1711 ale ziadost na materske od gynekologa treba aj do socialke odovdat ne? Treba aj na urade prace? Ja preto mam problem pretoze bratislave byvam ale trvaly pobyt mama vo vychode 300km a ked nenastupim na matersku dovolenku tak aj hlasit podpisat pred porod nemusim ist domou pretoze teraz chodila som kazdy 3 mesiace a ja termin porodu mam auguste a neviem este auguste musim ist domou? Hlasit?

ni13
autor
28. apr 2015

@ivet1371 a ked ziadost na matersku donesiem na urade prace nebudu viradit?

ivet1371
28. apr 2015

@ni13 vyradia ta az ked donesies rodny list .do vtedy to tlacivo plati a nebudes sa chodit podpisovat

ni13
autor
28. apr 2015

@ivet1371 tak ten ziadost kopiu staci ked poslem na urade? a original do socialnej?

ivet1371
28. apr 2015

@ni13 myslim ze tak.ja som bola vsade osobne lebo sa tlacivo piše

michaela1711
28. apr 2015

@ni13 myslím že by sa dalo aj na prechodnom pobyte hlásiť a záleží či máte nahlásený prechodný pobyt. A ten papier od gynekológa som sa mi zdá ale nie som si istá dávala aj na úrad práce ale sa my zdá že som im dávala až rodný list keď sa narodilo bábo už si to presne nepamätám. Ale lepšie je sa opýtať na úrade trebars v Bratislave alebo na východe odkiaľ budete poberať tie rodičovské prídavky. Toto presne neviem.

9lf9
28. apr 2015

@ni13 s tlacivom od gynekologa ked ta vypise na matersku pojdem tam kde chodis na kontakty sa hlasit si to prefotia a nebudes uz chodit na kontakty, original zanesies na soc. poistovnu a ked sa dieta narodi na RL budes vyradena z evidencie aby si nesuela chodit na kontakty.

slavka034
28. apr 2015

@ni13 hlásiť sa musíš v mieste trvalého pobytu,teda na východe.Ak máš prechodný pobyt v BA ,treba požiadať UP v mieste trvalého bydliska o "preloženie" agendy do BA..tak ako to žiadaš na UP,tak aj na odbore sociálnych vecí,aby si si príspevky po narodení dieťaťa vybavila potom v BA..bez toho sa to bohužiaľ nedá

ni13
autor
28. apr 2015

@9lf9 a to mozem poslat aj spostou a potom zavolam pani kde hodim hlasit? este to opytam ako to treba vybavit

ni13
autor
28. apr 2015

@slavka034
@michaela1711 zatial dakujem Ti odpovedi