Som študentka a som tehotná. Na aké dávky mám nárok?

monika333slov
19. apr 2012

Mám 21r som nezamestnaná, študentka denného štúdia na VŠ-kedže je to denné kombinované chodím do školy len piatky a soboty + skúškové, slobodná.
Kedy mi začína materská a musím ukončiť / pozastaviť štúdium aby som dostala nejaky prispevok a na čo mám vlastne nárok?
Čo všetko musím vybavit pred a po porode?
Dúfam že mi niekto pomôže. :(

dm1
19. apr 2012

@monika333slov no na matersku zial nebudes mat narok lebo si nepracovala potrebnu dobu a pravdepodobne si si ani neplatila DNP. Tym padom budes mat narok iba na rodicovsky prispevok co je cca. 190 eur + rodinne pridavky. Skolu podla mna prerusit nemusis vobec ved vela mamiciek na materskej studuje ak to teda budes s malynkim stihat 🙂

oskvarka
19. apr 2012

@monika333slov nikdy si nebola zamestnana ale si v praci ?.. a patis si dobrovolne pripoistenie?... neplatila si si nikdy odvody do socialnej poistovne lebo ak nie tak v tom pripade mas narok len na rodicovsky prispevok, koli prispevku nemusis urcite prerusovat studium aj ked urcite nebude mozne aby si tam v obdobi porodu a kratko po porode chodila, ale to si skorej musis v skole vybavit...

monika333slov
autor
19. apr 2012

@oskvarka
@dm1
zamestnana som bola 285 dni minuly rok v lete som ukoncila pracu a zacala studium,dobrovolne som si neplatila.

monika333slov
autor
19. apr 2012

kedy mi vznika narok na ten rodicovsky? a co musim vsetko obehat?
@oskvarka

jurkovamiluska
19. apr 2012

@monika333slov nerob si stym starosti. tvoja gynekologicka ti da vsetky papiere a vsetko ti povie.

oskvarka
19. apr 2012

@monika333slov uf no dni by si to sice mala dost ale zial od leta uz preslo viac ako 9 mesiacou... kolko mas este do porodu ?... lebo ty by si este mohla mat aj narok na matersku... len by si sa musela prihlasit na dobrovolne pripoistenie z minima... tym padom by si mala narok na minimalnu matersku ale musis to teda stihnute sa prihlasit pred nastupom na matersku... tvoj pracovny pomer by sa ti zarataval do dni a podmienku 270 dni mas splnenu...
ten narok na RP ti podla mna zacina 6 tyzdnou pred porodom... v case nastupu na matersku dovolenku.

maria200981
19. apr 2012

ja neviem sice je to uz 6 rokov do zadu a ale ja som otehotnela ako studentka a matersku som dostavala....v pohode...neviem vela veci sa asi zmeniloo..

oskvarka
19. apr 2012

@maria200981 no dakedy za teba socialne poistenie pocas studia platil stat teraz nie...

jolly84
19. apr 2012

@maria200981 a kto ti ju platit tu matersku? a z coho ti ju vyratali?

monika333slov
autor
19. apr 2012

no do porodu mam uz len takych 12 tyzdnov takze ani to mi uz nepomoz platit to dobrovolne :( no keby som sa tomu rozumela alebo to mala naplanovane nic nehovorim ale takto je to spinavost od statu podla mna pre taketo pripady ako som ja studentka a ked si rok dopredu neplanujem dieta nemam narok na matersku no comment. a tak aspon ten rodicovsky a ten kde vybvim?a este ten prisspevok pri narodeni dietata k tomu co musim splnat a ako ho vybavim? (inak ked si to tak citam priipadam si ako uplny idiot ako by som nic nevedela len ked ono sa to stale vsetko meni a ked pocuvam spravy stale sa mi zda ze kazdy den sa rusia vseetky priplatky a tak a cim dalej tym viac sa len plati ☹ ) Dikyy baby za pomoc
@oskvarka

rebeka25
19. apr 2012

Budes dostavat RD+ rodinne pridavky. Materská je určená
pre tie mamičky, ktoré počas posledných dvoch rokov pred pôrodom boli zamestnané najmenej 270 dní - alebo boli dobrovolne pripoistene ....

lemurko
19. apr 2012

Co je na tom cudne, ze nedostanes matersku, ked si predtym nepracovala. Mne skor pride cudne, ze zeny, ktore pracovali a odvadzali statu peniaze aj 10 a viac rokov, dostanu po pol roku rovnako ako tie,ktore nikdy nic neodviedli.

lenkaa222
19. apr 2012

@lemurko aa mne zase príde čudné, že študentka, ktorá 5 rokov brigáduje aj tak nema nič z toho..nedostane matersku len rodičovský pretože nerobila..aa to sa možno viac namakala ako takáa čo robila 10 rokov...

lawrus
19. apr 2012

@monika333slov ahoj 🙂 tak ja som v podobnej situacii ako ty....koncim treti rocnik na dennom, no a narok mame len na rodicovsky prispevok plus pridavky, ale tie prispevky si este vybav, to sa az po narodeni dietat vybavuje...a ideš dalej pokracovat v studiu?

lawrus
19. apr 2012

@lenkaa222 no veru, to neni, ze by sme len tak riťááách sedeli 😀 ja tiez brigadujem non-stop od polky strednej ale je mi to na dve veci... ale tak je to nastavene, tak prezijeme no... 🙂

lemurko
19. apr 2012

@lenkaa222 Nejde o namakanie sa, ale z brigad sa odvody neplatia, ze ano. A dobrovolne platit moze kazdy. Ale kto by si z tej brigady "zbytocne" odvadzal, ked nemusi. Ide o to, ze ked niekto zarobi v hrubom nejaku sumu, tak ju nedostane celu, pretoze si z toho plati. Okrem ineho aj nemocenske poistenie, z ktoreho je potom narok na vyplatu materskeho. Je jedno o aku pracu ide. V principe ide o to, ze ked do systemu nieco vlozis, nieco z neho dostanes. Stat nie je dojna krava, aj ked sa to mnohym nepaci. Na druhej strane kopa ludi nedostane spatne na davkach ani to, co tam vlozi.

Ak brigadujes, platis si myslim len zdravotne poistenie, ak zarobis viac, tak aj dan. Ale nemocenske sa neodvadza.

monika333slov
autor
19. apr 2012

sak aj ja som brigadovala ale co ked tonestacilo
no ja som 1 rocnik a chcela by som pokracovat uvidime
@lawrus

lawrus
19. apr 2012

@monika333slov a nárok na sociálne štipko ti nevyjde? neskusala si si zistit? pretoze, ja idem tiez dalej a dam si aj ziadost o socialne stipko, kazda korunka dobra 😉

monika333slov
autor
19. apr 2012

@lemurko
Hahaha to som sa pobavila ze dojna krava :D ja si myslim ze vsetky tie miliardy ktore si napchavaju vysokopostaveny do vackou (vid priklad ako si odchadzajuci ministri ci kto to bol davaju pekne niekolkotisicove odmeny) podla mna by to islo len by a museli byt trosku menej chamtivy vsetci a myslim ze su to smiesne peniaze co dostavame na slovensku sak sme v unii malo by sa to pomaly vyrovnavat vsetko s ostatnymi staatmi napr rakuskom atd.

lawrus
19. apr 2012

@lemurko no ved jasne, zamestnanci zamestnani na dohody neodvadzaju ziadne odvody...a zamestnavetel tiez odvadza len urazove a garancne za nich, preto sa im viac oplati zamestnat dohodaka...tak to proste je, ze my ako brigadnici dostaneme celu sumu, ktoru zarobime...no ale koho by napadlo, ze by si siel dobrovolne z nej platit poistne...a hlavne studentov...no mna urcite nie 🙂

monika333slov
autor
19. apr 2012

@lawrus to som este ani nepocula take nieco.

lawrus
19. apr 2012

@monika333slov no teda neviem ako studujes ale ak si na dennom studiu, tak si mozes podat ziadost na skole o socialne stipko, tam sa beru do uvahy prijmy celej domacnosti...pokial su nizsie tak ti moze vyjst stipendium, ktore ti bude vyplacat skola mesacne pocas semestrov

katuska268
19. apr 2012

ty mas narok na rodicovsky prispevok a tzv.porodne..mne to vsetko vybavil manzel ked som bola v nemocnici po porode ,ale to porodne dostanes az po 28 dnoch od narodenia ,,lebo tam je podmienka ze sa musi dozit aspon 28 dni,teda aspon myslim...A ak si si neplatila dobrovolne nemocenske poistenie tak mas narok iba na rodicovsky prispevok a ak si si platila tak na matersku a este na pridavky na dieta....tot vse,ja mam iba rodicovsky 192 eur to je myslim plus pridavky to je spolu 212 eur

danusskaaa
19. apr 2012

@monika333slov Mila monika, skolu urcite neprerusuj, ak tak daj si len ziadost o individualny studijny plan z dovodu narodenia babatka-kazda skola takuto situaciu vyhodnoti a plan schvali!!! sama uvidis, ze si urobis taky rezim aby si vsetko stihla, v pripade ze nieco nepojde hladko daj si len odklad skusky! profaci vacsinou vsetci povolia, kedze sa jedna o mimi. Narok na matersku nebudes mat, ale na rodicovsky prispevok, ktory vybavis na Urade prace /vybavis to az po porode/ ked budes mat cas. Tam vypises kopu papierov ktore ti daju a potrebujes aj kopu kopii rodneho listu dietatka! Urad ti da aj papiere ku gynekologovi a detskej doktorky, ktore po sestonedeli das potvrdit aby ti stat vyplatil prispevok na narodene dieta /nejakych cez 600e/. Ked uz budes mat urad prace vybaveny, musis sa zastavit aj v socialnej poistovni, kde zase vypises papier na dochodkove setrenie /to ti bude platit stat/ a tu tiez budes potrebovat kopiu rod. listu dietatka. neuvadzas oca dietata, tak ak chces aby mimi malo priezvisko po nom, musis to ist vybavit este pred porodom na matriku v bydlisku kde chces rodit, ak nevybavis male ma hned tvoje priezvisko. Pred porodom si dohodni aj detskeho lekara, lebo sa budu pytat na meno doktora kde bude male chodit!po prepusteni z porodnice ides hned na prvu poradnu tak aby si mala iste, ze ta zoberu. pred porodom uz netreba nic. Co sa jedna skoly, ak budes vedena ako slobodna mamicka, mas narok aj na socialne stipendium,avsak to ti neviem povedat ako to je /pytaj sa na studijnom/ lebo kazda skola ma na to svoje podmienky. po porode treba zajst /alebo mailom/ kontaktovat este poistovnu, kde chces babo poistit a bude tiez treba kopiu rod. listu 🙂 /to ti treba vsade, tak urob zasoby/ karticku poistenca ti poslu /treba to do 60dni zivota dietatka/ dovtedy vsetko kryje tvoja poistovna! to je asi vsetko co treba 😉 proste vsade len kopa papierov, kde sa napises ako zandar 😀 😀 😀 tak nech ti vsetko dobre dopadne a uz sa tesis z prirastku... 🙂

monika333slov
autor
19. apr 2012

@lawrus no ved to a to si neviem predstavit ze nemame internet no tak to vazne neviemm co by som robila kamm by som sa isla pytat- je vela uradniciek ktore ked sa ich nahodou nieco naviac pytam sa tvaria ako kebby nikdy nemali 20 rokov a jakoze mam vediet vsetky paragrafy a akoze co ich vlastne zatazujem 🙂

monika333slov
autor
19. apr 2012

@danusskaaa no je toho dost dakujem za takyto podrobny opis moc mi to pmohlo 🙂

kukucg
19. apr 2012

@monika333slov Tiez som mala maleho ked som mala 21 a bola na vs, na matersku narok nemas, na rodicovky ano, a ja som este dostala socialne stipenduim, ale to ak si slobodna rataju este aj prijem tvojich rodicov tusim a neviem teda ci by ti nieco vyslo (mne neratali, tak som dostavala a dostavam 250 eur)

danusskaaa
19. apr 2012

@monika333slov nie je zaco, mam to este v cerstvej pamati, lebo som to vybavovala nedavno. este jedna rada ohladom toho priezviska. ak das po tatovi, zanika ti narok na stipko v skole, lebo uz ta neberu ako slobodnu maminu /aj ked nebudete zobrati/...

monika333slov
autor
19. apr 2012

to vazne? no ja som dala priatelove

monika333slov
autor
19. apr 2012

@danusskaaa ale asii by mi to aani neevyslo kedze som si dala taku kalkulacku stipendia a zhruba som tam natukala udaje a asi by mmi nic nevyslo