Tehotná a nezamestnaná - nárok na materskú

kosatka123
2. mar 2022

Chcela by som poprosiť o radu. Som 17+3tt a som vedená na urade prace. Vypoved som dala v novembri 2021 a o 5dni na to som zistila, ze som tehotna. (Predtym som robila nepretrzite dva roky od augusta 2019 do augusta2021. Narok na tehotensku davku podla informacii nemam ale nerozumiem celkom ci mam narok na materske. Vie mi niekto poradit?

ivkazba
2. mar 2022

Pravdepodobne nemáš, potrebovalo by to prepočítať. Aby si mala nárok na MP musíš mať splnených 270 dní poistenia, čo by si splnené mala. Ale zároveň musí byť poistenie buď aktívne alebo musíš byť v ochrannej lehote. Tá je pri tehotných 8 mesiacov. Aby si bola v ochrannej lehote, tak je zväčša potrebné, aby si otehotnela ešte počas trvania PP. Čiže od termínu pôrodu si odpočítaj 8 mesiacov, Ak sa trafíš do doby, kedy si ešte bola zamestnaná, tak by si mohla mať šancu. Alebo sa ešte zamestnaj.

mouse14
2. mar 2022

@kosatka123 si overte či ozaj,podľa mňa na materské máte nárok,keď budete v ochrannej lehote 8 mesiacov od ukončenia pracovného pomeru...

lesnajahodka
2. mar 2022

Taky istý prípad sme mali v rodine, aj známeho na soc , ale nárok nevznikol.

ivkazba
2. mar 2022

@lesnajahodka záleží, kedy otehotnela. Mohla otehotnieť aj 2 mesiace pred koncom PP a zistiť to až spomínaných 5 dní skončení PP. Podstatné je, kedy otehotnela a nie kedy to zistila.

zalka
2. mar 2022

@kosatka123 čo bolo medzi augustom 2021 a novembrom 2021
lebo spomínaš, že si pracovala do augusta 2021
a tehotenstvo vieš zistiť najskôr v 5-6 týždni, čiže si pravdepodobne ak ti PP trval aj v novembri už bola tehotná v čase skončenia PP.
Požiadaj o tehotenské z OL.

lesnajahodka
2. mar 2022

@ivkazba pravda, každopádne my jej žiadne potvrdenie nedáme, treba poslať žiadosť na úrad🙂

kosatka123
autor
2. mar 2022

@zalka od 1.9.21 do 22.9. Som bola nezamestnana. 23.9. Som zacala pracovat a k 25.11. Som dala vypoved. Otehotnela som zrejme v polovici novembra.

kosatka123
autor
2. mar 2022

Snazim sa zamestnat ale nedari sa mi.

natka16
2. mar 2022

@kosatka
Podla mna by sa mala na teba vztahovat ochranna lehota 8 mesiacov, kedze si otehotnela pocas toho ako si bola zamestnana..a mas odrobene 2 roky.

Skus zavolat na kontakt socialnej poistovne, je tam priamo linka kde riesia nemoc. davky a materke..mne to tam pekne vysvetlili🙂

zalka
2. mar 2022

@kosatka123 v čase skončenia PP si bola tehotná , to ti vydá potvdenie lekár, môžeš ísť na PN kedykoľvek, tiež požiadať o tehotenskú dávku, a detto o materské.

kosatka123
autor
2. mar 2022

@natka16 ďakujem pekne

kosatka123
autor
2. mar 2022

@zalka o tehotenskom som sa informovala ale pracovnicka mi povedala ze nemam narok ze prva podmienka je byt zamestnana a az druha podmienka je mat odpracovanych 270dni. Ze ak nesplnam prvu tak proste automaticky nemam narok

zalka
2. mar 2022

@kosatka123
Kto má nárok

Na tehotenské má nárok:

zamestnankyňa
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
dobrovoľne nemocensky poistená osoba
......... poistenka, ktorej vznikol nárok na tehotenské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote -........
poistenka, ktorá má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyňa) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO)
https://www.socpoist.sk/kto-ma-narok-irg/69383s#2
to len k tej informácii čo ti poskytla tetuša na SP ... požiadaj o tehotenské, už máš právo na neho 4týždne

tehula2016
2. mar 2022

@kosatka123 presne ako pise zalka,na tehotenske mas narok,teta na SP ti zle povedala..si proste v OL..

natka16
2. mar 2022

Urcite si poziadaj aj o tehotenske, prinajhorsom ti ho neschvalia. Ako zamestnavatela do ziadosti napis toho posledneho kde si pracovala. Ja teraz presne takto tehotenske poberam..doplatia ti aj vsetko spatne.
Drzim palce🍀

kosatka123
autor
2. mar 2022

@zalka
@tehula2016
@natka16 ďakujem baby, pomohli ste mi vyskusam to 🙂

zalka
2. mar 2022

@kosatka123 lekár ti dá potvrdenie o tom, či si bola tehu pri skončení PP. To je základ. A ináč patrí ti všetko čo som písala.

kosatka123
autor
2. mar 2022

@zalka dakujem dam vediet ako som pochodila 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kosatka123
autor
2. mar 2022

@evamarek77 matersku budem ziadat az neskor na to je este skoro, ale skusim aspon to tehotenske

kosatka123
autor
18. mar 2022

Ahojte kočky, takze podala som si o davku a odpisala mi pani, ze mam dolozit potvrdenie ze som bola uz 24.11.21 tehotna ak ano tak som v ochrannej lehote a davka mi patri. Isla som teda za doktorkou a ta mi bez problemov vydala potvrdenie o tom ze graviditu u mna eviduje od 31.10. Cize od poslednej MS. Tak som sla na socialnu a tam som odovzdala potvrdenie od lekarky, povedali ze to je vsetko. Dakujem vsetkym za rady ❤️