Výpoveď a odchod na materskú

spartakt
30. okt 2018

Dobry den... mam velmi zlu situaciu v praci, kde som podpisal od 1.9.2018 pracovnu zmluvu a nemam v nej dohodnutu skusobnu dobu... takze plati pre mna zrejme 1-mesacna vypovedna doba... mam vsak este jednu moznost a to odist na matersku do 11.1.2019 kedy dcerka dovrsi 3 roky... je tu niekto kto by mi poradil ako mam toto vyriesit? ze by som nastupil teraz na matersku a ci vypoved ked podam bude plynut aj pocas materskej? resp. ci ju musim najskor dat a potom ist na matersku alebo ci mozem odist na matersku okamzite a pocas nej dat vypoved? dalsia vec co ma trapi je to ze nikde neviem najst to ake su podmienky odchodu otca na matersku... aj ked skor by sa tu jednalo o prava, kedze zamestnavatel nakolko pracujem v skolstve sa bude urcite branit tym aby som odisiel takto okamzite a nebude ma chciet pustit? ma na to pravo? alebo ake mam pravo ja? ak sa rozhodnem od pondelka odist na matersku MUSI mi to umoznit alebo nemusi? prosim o nejake rady v tomto smere ak niekto by vedel poradit... DAKUJEM

katrin21
30. okt 2018

@gapa poradis?

lubik87
30. okt 2018

@spartakt musíš mať za sebou platené np aspoň 270 dní za posledné 2 roky presne na teba platí to čo na ženu..odchod na materskú je rovnaký ako u ženy ..prídeš dáš papier a ideš netreba žiadne výpovede. Čakáš na schválenie od SP .najlepšie by ti bolo ísť osobne na SP a upsvar po tlačivá aj informácie

spartakt
autor
30. okt 2018

to vsetko mam obehane... mne sa jedna o to ze tento zamestavatel ma nebude chciet pustit... ja sa tam skratka nechcem vratit a pracovat uz ani den!!! chcem to spravit tak ze odidem na matersku a po nej budem poberat podporu a nakolko som ucitel, tak cca do septembra by som bol financne vykryty... pracujem nepretrzite 15 rokov cize narok mam... jedna sa mi o to ako odist tak ako som to vyssie pisal... skratka aby bol spravny postup krokov... neviem najst zakon ktory toto riesi... a na strane zamestnavatela ocakavam problemy a preto chcem vediet ako postupovat sprvne 🙂

gasinka1983
30. okt 2018

@spartakt zamwstnavatel vas musi pustiť, take neexistuje že nie...😊 odovzdat papiere odkedy nastupujete a hotovo..

spartakt
autor
30. okt 2018

@gasinka1983 dakujem... a ktory zakon toto riesi? chcel by som si to precitat ale nic som nenasiel... vsade len rady casopisov a webovych stranok... a tiez kedy mam dat tu vypoved aby som sa nemusel po materskej vratit...

lubik87
30. okt 2018

@spartakt no tam musia pustiť žiadne že nie ...to je akoby nechcel zamestant.pustit ženu na materskú...doniest papiere a doby dopo....oznamit že po ukončení materskej sa už nevrátis naspäť .ukončenie zmluvy k dátumu ukončenia MD ak sa podarí a dostaneš aj dovolenku preplatenu

lavender21
30. okt 2018

No, ale nepomôžeš si, lebo zamestnávateľovi musíš oznámiť odchod na materskú mesiac vopred. To je podmienka. A ak dáš výpoveď naozaj je výpovedná lehota mesiac, takže ten mesiac tam jednoducho ešte budeš musieť pracovať. Jediná možnosť je dať sa vypísať na PN-ku. Inak sa odchod na rodičovskú dovolenku oznamuje a nie je to teda žiadosť o ktorej by mal právo rozhodovať zamestnávateľ. Výpovedná doba plynie aj počas materskej.

spartakt
autor
30. okt 2018

a tooznamenie je ako vypoved? lebo vypvoed ak dam tak sa zacina pocitat az od 1. v nasledujucom mesiaci... cize ak to nestihnem zajtra co neviem ci je niekto na pracovisku kvoli dovolenkam tak mu zacne bezat vlastne az 1. decembra a budem tam este dva mesiace ☹

spartakt
autor
30. okt 2018

@lavender21 vies mi napisat ten zakon kde je toto popisane? velmi by si mi pomohla

silvia5252
30. okt 2018

@spartakt preštuduj si zákonník práce, tam máš všetko uvedené. Zodpovie Ti to všetky Tvoje otázky. Čiže zamestnávateľovi oznámiť odchod aspoň mesiac vopred a on Ťa musí uvoľniť. Odkázať sa môžeš na slovenské zákony a Zákonník práce. Konkrétne paragrafy nájdeš v tomto linku : https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legisla...

lavender21
30. okt 2018

@spartakt je to v zákonníku práce § 166 ods.3. Píše sa mesiac vopred, takže v tvojom prípade je to výhodnejšie ako výpoveď, lebo tú je naozaj otázne ako stihneš doručiť...

spartakt
autor
30. okt 2018

dakujem pekne...