Z čoho sa mi vyráta materská?

1slavuska
24. okt 2022

Dobrý deň, prosím o radu. V januári a februári tohto roka som pracovala na dohodu. Potom som si začala platiť dobrovolné nemocenské poistenie 26 týždňov aby sa mi z neho rátala materská. Toto poistenie mám v pláne zrušiť v novembri pretože už budem mať 26 týždňov. Na materskú nastupujem až v roku 2023 a moja otázka znie z čoho sa mi bude rátať materská či z celého roku 2022 alebo len z toho dobrovolného poistenia? Ak by sa to malo rátať z celeho roka viem urobiť ešte niečo pre to aby to bolo len z toho dobrovolného poistenia? Podmienku 270 dní spĺňam. Vopred ďakujem za rady

lenuska9999
24. okt 2022

@1slavuska pokiaľ viem musíš mat v čase nástupu na MD aktívne nemocenské poistenie

klarissa25
24. okt 2022

No keď už nebudeš platiť nebudeš mat ani nárok na MD

lesana25
24. okt 2022

Ale keď prestaneš platit, nebudeš spĺňať podmienku aktívneho NP.

1slavuska
autor
24. okt 2022

@klarissa25 prečo nie keď budem v ochrannej lehote?
@lenuska9999 myslím že keď som v ochrannej lehote tak nemusím mať aktívne a keby aj zaktívniť ho na pár dní je najmenej. Ide mi o to z čoho to bude rátané

1slavuska
autor
24. okt 2022

@lesana25 podmienka je aktívne nemocenské alebo ochranná lehota. Bola by som v ochrannej lehote. Prípadne zaktívniť si poistenie na pár dní neni problém. Skôr mi ide o ten výpočet. Či to bude z celého roku 2022 alebo len z toho dobrovolneho nemocenského

lucka_ke
24. okt 2022

https://www.socpoist.sk/materske/1293s
ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
- v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

z tohto vychádza, že ak si budeš platiť DNP 26 t. tak sa ti bude počítať len z toho

1slavuska
autor
24. okt 2022

@lucka_ke ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veľmi ste mi pomohla ☺

lilinka88
24. okt 2022

@1slavuska ano, počítalo by sa ti z ochrannej lehoty z DNP a keďže trvalo dlhšie ako 26 týždňov, bolo by z toho VZ,z akého platíš. Pokiaľ by si si potom už iba na pár dní zaktívnila DNP, netrvalo by uz 26 týždňov a išla by si z minima

manusik
20. dec 2022

Ahojte dievcata mozno mi budete vediet poradit , platim si DNP som v 5tt a mam moznost sa zamestnat na TPp- chcem sa opytat z cohomi bude ratana MD? Na tpp by som chcela odrobit 90dni a potom ist Pn a nasledne na Md… bude mi to ratane z noveho prijmu? Dakujem