Živnosť a súbežné poberanie rodičovského príspevku

forbym
8. apr 2013

maminky, chcela by som TERAZ založiť živnosť a získať príspevok na podnikanie z úradu práce. no od septembra nastupujem na materskú dovolenku - resp. budem poberať len ten rodičovský príspevok 199 eur. keďže som nepracovala a bola som doteraz študentkou. chcem sa opýtať, či môžem požiadať o tento príspevok, tým pádom min. dva roky nepretržite podnikať a zároveň súbežne poberať od septembra rodičovský príspevok???

harmancek77
8. apr 2013

@forbym Ahoj, tak Ti napíšem čo o tomto viem, ale dobre by bolo si to overiť. Som živnostníčkou a bolo mi to vysvetlené takto: Počas poberania rodičovského môžeš mať živnosť, teda v mojom prípade ju nemusím na živnostenskom prerušovať, ale nesmiem v tom čase vykazovať žiadne príjmy, teda žiadne faktúry a pod. V tom období si vlastne odhlásená z odvodov a tie neplatíš,platí ich za teba štát,preto nesmieš aj zarábať. ☹ Tak takto to viem ja. Ja mám nárok na materskú tých 6 mesiacov a počas nich môžem normálne aj zarábať, ale počas rodičáku už nie.Ale ešte si to over vieš iný kraj iný úradníci a iné vysvetlenie zákonov. Držím Ti palce 😉

forbym
autor
8. apr 2013

Ďakujem pekne :o) zistím hneď zajtra

denise.v
8. apr 2013

Ahojte baby.No ja si akurát chcem obnovit živnost.Som na materskej a poberám rodičovsky príspevok.Zatial som sa o tom neinformovala,ale minule som bola na úrade práce a zrovna som sa stretla s jednou známou ktorá tam pracuje a ona mi vravela že môžem pracovat oni to nekontrolujù ale nespomìnala že nemôžem zarábat...ja pracujem v kadernictve u kamarátky a ona k nám chodí,takže by povedala kebyže nemôžem zarábat

denise.v
19. apr 2013

Baby, bola som sa spýtat na živnostenskom a vraj sa môže pracovať aj fakturovať aj zarábať hocičo popri rodičovskom a nadalej platì štát odvody aj zdravotnú len ak by bol príjem vyšší tak môže príst nedoplatok v danovom priznaní,u mna to nehrozì lebo budem robit iba niektoré dni pár hodín,ale dá sa mesačne priplácat