Život vo Švajčiarsku a príspevky na dieťa

fetinko
16. jan 2013

prestahovali sme sa do Svajciarska a planujeme rodinu..sme obaja slovaci..priatel ma pracu,ja nemam..
ake su tu podmienky..rodinne pridavky,materska..?

bubelko
5. jan 2014

@lienkka2784 my sme pri badene. odklad ide mat na slovensku alebo vo sui? po prestahovani vam gemeinde prideli priamo skolu - lebo tu ju zaradia do prvej triedy, pripadne ak maju, tak najskor do triedy pre cudzincov - aby sa naucila po nemecky, ak nevie. ak chces, aby chodila este do skolky, tak to sa treba spytat na schulleitung, pod ktoru budete spadat.
a ako si zvykne - väcsina deti si zvykne rychlejsie ako rodicia. ale su aj ine pripady. tazko vopred povedat. zalezi aj od nej, aka je povahou - ci asertivna, hanbliva... 😉

lienkka2784
5. jan 2014

Ahoj ďakujem za odpoveď ,ona je skor asertívna a tu na sk mi odporučili odklad a ja koncom febrauara by som mala prísť do sui Baden..veru neviem či nemam ja skor väčší strach ja ako moja dcera.bola som na navšteve teraz v sui a nejak sa mi tam nepačilo, 😒

domkaa
1. máj 2014

Ahojte všimla som si, že sa to tu veľa rieši, ale aj tak si niesom istá
Manžel začal pracovať vo švajčiarsku a v zmluve má zakotvené že má nárok na childbenefit, čo nás samozrejme zaujalo a radi by sme ho získali o to viac že o chvíľu nám pribudne druhý anjelik, Zamestnávateľ si zatiaľ v tomto smere vyžiadal len údaje o synčekovi a z fóra tu som sa dočítala, že by bolo dobré dať preložiť rodný list, ešte niečo k tomu? alebo aký postup asi nasleduje

@bubelko

bubelko
2. máj 2014

@domkaa manzel ma narok na kinderzulagen - je to cca. 200chf (zalezi od kantonu). ale ty nesmies poberat p pridavky na deti na svk. ak to vybavuje zamestnavatel, mal by povedat, ake papiere k tomu potrebuje. väcsinou chcu rl - ak mas len svk, tak potom ho treba apostilovat a nechat prelozit.

arobrab777
26. máj 2014

Ahojte baby, chcela by som radu, priateľ začal pracovať vo Švajčiarsku, s tým že mu v agenture povedali, že má nárok na rodinné prídavky alebo čo to je, cca 300 frankov. Ja som si ich bola na SVK pozastaviť s tým že mi pozastavili aj rodičovský príspevok( tých cca 199 € ) s tým že to oni prešetria a ak oni uznajú za vhodné, budú mi ho vyplácať. A teraz otázka, je možné aby priateľ poberal rodinné prídavky tam a ja na SVK rodičovský príspevok? Ak áno, aké tlačivá je potrebné k tomu doložiť? Pýtam sa preto, lebo nemám chuť čakať na slovenské úrady, kým s tým pohnú, zatiaľ mi vraveli doniesť preloženú pracovnú zmluvu a potvrdenie od detského obdvodného, že chodíme na pravidelné prevedntívne. Ďakujem za všetky rady a postrehy.

iwanka23
5. jún 2014

Ahojte baby aj my by sme sa chceli do švajcu presťahovať ako trojčlenná rodinka, okolie St. Gallen ale hocikde inde ak by sa dalo len neviem potrebujeme mať pracu hlavne moj manžel a neviem ani ako to tam je so skolkou poradíte niekto????

pammy
9. júl 2014

@iwanka23 Ivi uz ste prestahovani?

culia1
9. júl 2014

@iwanka23 my byvame v SG, skolka - je uplne iny system ako na svk, dieta nastupuje do statnej skolky v 4. roku zivota, prvy rok chodi do skolky len na 3 hodiny, druhy rok chodi + 2 poobedia. Ak chces normalne hodiny v skolke ako u nas, tak si musis zaplatit sukromnu skolku a to je teda riadna palka.

bubelko
9. júl 2014

@iwanka23 ako pise culia1 - skolka je od 4r. prelomovy datum je podla kantonov rozny - 30.4.-31.7. deti maju skolku len dopoludnia, podla poctu deti aj po obede. strava v skolke nie je - deti si nosia desiatu, na obed chodia domov alebo na mittagstisch - ten sa plati (cena je cca. 15chf plus-minus podla miesta). niektore mensie obce mittastisch ani nemusia mat. takze vtedy jedine prestriedat sa so susedmi...
ak chces celodennu skolku a'la svk - tak KiTa alebo jasle. cena je cca. 110chf/den., s tym, ze moze byt zlava podla vysky platu - ak maju dotovane miesta.

pammy
10. júl 2014

@bubelko Prosim mohla by som sa opytat, manzel dostal ponuku vo Svajciarsku (teraz sme v Rakusku, chceli sme sa tu usadit), len on nemoze zacat pracovat, lebo nie je clen EU (Korea), najprv musim zacat pracovat ja. Chcem sa opytat, co musi clen EU (ja) urobit, aby som dostala povolenie? aky je rozdiel medzi B,C,L? Ja by som chcela pracovat len na 50%, ak najdem pracu, lebo mame 2 mensie deti (2,5 a 5,5) a nikoho naokolo, takze aj o nich sa musime postarat 🙂 Funguju skolky aj cez prazdniny? Mame moznost dostat nejaku skolku? Alebo funguju aj nejake daycaremothers? Tie stoja ako si pisala tych 110chf/den? Mozem sa este opytat kolko sa asi plati zdr.poistenie pre celu rodinu? Musime vsetko zvazit, ci sa nam to vobec oplati sa prestahovat a zacat v CH, len nemam vela info 😖 Dakujem pekne za odpoved! Ide o kanton Appenzell, alebo St.Gallen. Manzel by mal pracu v Appenzell.

bubelko
10. júl 2014

@pammy ty si ako clen eu mozes poziadat o povolenie s tym, ze si chces hladat pracu - dostanes L na 6 mesiacov. osobne by som ale najskor hladala pracu a potom ziadala povolenie k pobytu. je to jednoduchsie, ako opacny postup. 😉
L - je kratkodobe povolenie - väcsinou na 6m alebo podla pracovnej zmluvy - ak je na dobu urcitu pripadne sezonnu. nepredlzuje sa, po uplynuti zanika a treba ziadat na novo. okrem toho nie je pravny narok na familiennachzug - mozno on poziadat, ale nemusia ho povolit.
B - je klasicke povolenie na 5 rokov, je tam moznost predlzit - automaticky pridu papiere na vyplnenie. existuje pravny narok na familiennachzug - zamietnu len ak maju na to dovod - t.j. financne nie je partner schopny uzivit partnerku, etc.
C - je niederlassung - to sa len kontroluje, predlzuje sa automaticky a ziskava sa az ak je clovek vo sui 10 rokov, z toho 5 rokov v jednom kantone a 3 roky v jednej obci, niekde mozu vyzadovat skusku z nj. podmienky mozu variovat podla kantonu.
skolky cez prazdniny nefunguju vobec.
jedine krippe alebo kita, pripadne sukromne skolky - ale tie, ak su certifikovane spadaju pod skolstvo, takze to neviem na 100%.
existuju este tagesmutter (to ti najlepsie povie @mirka414 ako to funguje). zdravotne poistenie - basis, franchise pre dospelych 2500chf (na osobu), deti bez - je okolo 600-700chf mesacne (zalezi od poistovne, modelu).

Inak ak manzel dostal ponuku na pracu vo sui, tak firma, ktora mu tu ponuku dala, ak ma ozajstny zaujem, tak by mala byt schopna vybavit aj pracovne povolenie bez ohladu na to, ci budes pracovat ty.

pammy
10. júl 2014

@bubelko
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Co to je prosim krippe / kita?
A ako si to myslela s tym poistenim? 2500chf/osoba, to je mesacne? a deti 600/mesacne? takze pre celu rodinu???

No manzel dostal pracu v restike, lenze vraj v tomto obore, kedze je mimo EU, nemaju sancu mu pracovne povolenie vybavit ☹

pammy
10. júl 2014

@mirka414 Mirka prosim mohla by si mi napisat ako funguju cez prazdniny tagesmutter, ako sa hladaju a kolko to stoji?

mirka414
10. júl 2014

@pammy ahoj ak potrebujes tagesmutti spýtaj sa naGemeinde v mieste kde bývaš ja fungujem skoro stále po dohode a maminkami,ktorým strážim deti sa dohodneme kedy ma nepotrebujú a vtedy ak je možné si beriem voľno ja 🙂

bubelko
10. júl 2014

@pammy aha - takze to mu asi fakt tazko vybavia...
zdravotna funguje na principe spoluucasti. 2500 je rocna spoluucast - to sa neplati, ale do tej vysky si navstevy u lekara hradis sama.
600 je mesacna splatka pre vsetkych 4, vychadza to pri basis-poistke 200 na dospelaka a 100 na dieta. deti nemaju spoluucast - teda maju, ale odporucam nedat si spoluucast, lebo deti byvaju castejsie chore.
plus nezabudnut pripoistit zuby a pripadne ak uznavas alternativne riesenia - tak alternativnu medicinu.

krippe - jasle
kita - kindertagesstätte - beru deti od narodenia (mavaju vlastne jasle) az po deti ,ktore idu do 1.triedy.

pammy
10. júl 2014

@bubelko
My sme teraz v AT, zatial, ale dostal tuto ponuku tak zvazujeme.
Z toho poistenia som stale zmatena 😖 Co znamena, ze do sumy 2500chf si platim lekara sama? Mam poistenie za 600chf a pridem 1.x k lekarovi.... kolko budem platit?

krippe a kita su sukromne zariadenia? znamena to, ze sa plati denne 100chf (ako som tu uz vycitala niekde)?

@mirka vdaka a prosim ta kolko to asi stoji, taka mila tagesmutti 🙂

bubelko
10. júl 2014

@pammy takze kita a krippe su sukromneho charakteru. priemerna platba je 110/den, ale mavaju moznost zlavy, ktora je odvodena z vysky platu. niekde moze byt az 50% 😉

to poistenie funguje tak, ze mesacne za vas zaplatite 600chf, ty s muzom mate spoluucast 2500chf (kazdy). pojdes ku zenskemu - rocna prehliadka je podla toho, co vsetko robi od 150-300chf. tak tie spadaju pod spoluucast a to si zaplatis sama. funguje to ako poistka na auto. platit ju musis, vyska mesacnej splatky zavisi od vysky spoluucasti.
pri detoch je nulova spoluucast - takze navsteva lekara (ca. 100chf) ti preplati poistovna, max. si zaplatis 10% plus lieky.

mirka414
10. júl 2014

@pammy u mna podla dohody s rodinou,ak sú obe strany spokojné tak ja mam 50,-pol dna,100 celý den..teraz uz mam menej detí vcera som dokonca jedno dieta mojej kamoške na pol dna ,,ukradla,, :D lebo mi to stráženie trošku chýbalo a ona je tehotná tak som chcela aby si odýchla a my sme mali spolu s dcérkou srandu a krásne popoludnie 🙂..
No nie každej mamine sa u nás páči,lebo máme doma malé Zoo dvoch psov,dve mačky,ponika,zajace a tak dávam každej mamine slobodne povedat : dakujem túto ,,Zoo rodinu,, 🙂 pre moje deti nechcem a takisto aj ja si pri prvom pohovore nechavam možnost povedat : nehnevajte sa nevezmem vaše dieta ,lebo ... a rešpektujeme to.

pammy
11. júl 2014

@bubelko, @mirka414

Dakujem baby za rady 🙂

Takze ak to spravne chapem, do vysky 2500chf si platim sama, takze ako keby mesacne (2500/12=cca200, to bude pre celu rodinu 600+200+200=1000chf na mesiac). a co keby sa mi napr. zlomila noha - hned prvu navstevu, to mozno zaplatim 600 alebo 1000chf hned na prvy sup? Prepacte, ze tolko otazok, len tomu chcem spravne porozumiet 😉

pammy
11. júl 2014

A este mam otazku ked si najdem pracu, potom poziadam o povolenie k pobytu. co k tomu potrebujem? ake dokumenty? apostille, preklad je mozny len svajciarskym prekladatelom? alebo akceptuju aj preklad z Rakuska? mame napr. rodne listy deti, moj rodny list, sobasny list prelozeny sudnym prekladatelom z AT bez apostillu. To mi asi neprejde? 😖 😕 😕

bubelko
11. júl 2014

@pammy ak si zlomis nohu,tak by to malo ist cez urazove poistenie. ale tiez neviem presne ako to funguje, nastastie sme este nikto uraz nemali 😉

ta poistka funguje uplne rovnako ako autopoistka: platis poistku a mas spoluucast na poisteni 500 euro. naburas. skoda na aute je 1500 euro. ty zaplatis 500, poistovna 1000...
tych 2500 neplatis - ak nie si chora - nezaplatis. ak ides raz k dr, tak zaplatis 150 a hotovo. cize je to 12*600chf poistenie pre rodinu, plus jednotlive vydavky, ktore mate vy dospeli.

bubelko
11. júl 2014

@pammy to ti najlepsie povedia priamo na gemeinde alebo na migracnom. to je totiz zas od kantonu ku kantonu inak. niekde potrebuju dokumenty nie starsie ako 6m a apostilovane, inde si vystacia so starsimi a bez apostily. to sa neda dopredu jasne povedat. skus pouzit tie, co mas, pripadne si zavolat na migrationsamt prislusneho kantonu, kde najdes pracu 😉

pammy
21. júl 2014

@bubelko Dakujem za rady 🙂

V kantone Appenzell zda sa, prijimaju aj dokumenty bez apostillu a prelozene v rakusku, aspon tak nam na migrationamt a na gemeindeamt povedali.

BTW, je tu niekto z katonov appenzell, alebo st.gallen?

pammy
3. aug 2014

@bubelko @mirka414
Baby, neviete nahodou ako sa daju najst nejake obchody so second hand nabytkom?
Ked pozerame tie ponuky nabytku na nete, tam je zase problem s odvozom, tak premyslame, ci aj take obchody niekde su, kde sa da toho pozriet naraz viac.

bubelko
3. aug 2014

@pammy skus pozriet brockenhaus niekde v okoli, kde budete byvat. inak najlacnejsia varianta - ikea alebo conforama... dovoz ale väcsinou nema nikto. pripadne este lacnejsie - nemecko a nechat doviezt odtial. väcsina nemeckych nabytkovych centier v pohranici ponuka dovoz aj do sui, plus preclenie 😉

pammy
3. aug 2014

@bubelko A ja to hladam pod pouzitym nabytkom... a jasne ze som nic nenasla, teraz uz ano 🙂 dakujem.

mirka414
3. aug 2014

@pammy ricardo.ch

sense
3. aug 2014

brockenhausy, olx.ch, tutti.ch, anibis.ch

wikin27
18. aug 2014

@bubelko Ahoj prosim ta aka je vyska familiennachzug.(kanton Zurich). Rodinne pridavky na syna uz poberame. 🙂

bubelko
18. aug 2014

@wikin27 familiennachzug nie su peniaze. to je len moznost, ktora existuje pri povoleniach, pristahovat si rodinu. 😉 svajciari okrem kinderzulage (pridavky) nemaju ziadne prispevky. kanton zh ma este vraj kleinkindbetreunggeld - na to sa treba opytat na gemeinde a ak splnate podmienky, tak si podat ziadost. taktiez, ak nemate vysoky prijem, tak sa pozriet, ci nespadate pod prämienverbilligun pre zdravotnu... na to su tiez zvlast formulare. na vsetko sa treba opytat na prislusnej gemeinde alebo kreisbüro. 😉