Život vo Švajčiarsku a príspevky na dieťa

fetinko
16. jan 2013

prestahovali sme sa do Svajciarska a planujeme rodinu..sme obaja slovaci..priatel ma pracu,ja nemam..
ake su tu podmienky..rodinne pridavky,materska..?

wikin27
18. aug 2014

@bubelko dakujem velmi pekne za info, pojdeme to zistit. 🙂

domenyova
30. aug 2014

Ahojte su tu nejake zienky maminky v okoli Buchsu?

bubelko
30. aug 2014

@domenyova ktory kanton?

cekankacamomille
30. aug 2014

@pammy moja sestra sa stahuje z zurichu do st. Gallen cca v polke sep. 🙂

pammy
31. aug 2014

@cekankacamomille tak nech potom napise 🙂 stahuje sa sama, ci s rodinkou?

cekankacamomille
31. aug 2014

@pammy ona nie je na mk, ale poviem jej o Tebe 🙂 aj s rodinkou 🙂

bazz
13. jan 2016

Ahojte..ak este niekto je v tejto teme..chcem sa opytat..zacinam pracovat v svajci no doma mam tehotnu priatelku. Porod je v lete a nie sme zosobaseni..koncom roka ak bude mat male 6mesiacov chce prist za mnou. Ako to je ak rovno zo svk pride za mnou aj s babom bez toho aby v svajci pracovala ? Ma narok na nieco? Ak tak na co a ako to vychadza financne? Ci daka materska..alebo ako to tam je? Dakujem..😊

bubelko
19. jan 2016

@bazz ona nema narok na nic...
na svk bude pravdepodobne dostavat matersku (ak robila), plus pridavky na deti a neskor rodicak. ty si tu mozes poziadat o dorovnanie pridavkov.
ak pride potom oficialne - treba poziadat o povolenie k pobytu - bud ona si sama poziada, ze ide hladat pracu alebo ty ako familiennachzug. bude musiet platit poistenie za seba aj za dieta. ked potom zrusi pridavky na svk, mozes ty poziadat o vyplacanie plnej sumy. ona vsak pride aj o rodicovsky, kedze sa nebude zdrzovat na svk.

sense
19. jan 2016

@bazz ako pise bubelko priatelka nebude mat vo svajciarsku narok na nic, ty budes musiet poziadat o familiennachzug, ak zarobis dost na to aby si ich uzivil tak ti ho udelia. Narok budete mat len na Kinderzulage. Okrem toho materska vo svajciarsku ej tyzdnov, ale to sa jej uz tyka nebude kedze dieta by malo polroka a keby ma aj menej tak kedze neodpracovala nic tak narok nevznika...

bazz
25. jan 2016

@bubelko
@sense dakujem aj som si myslel ze to tak bude..dalsia vec ako som sa docital ze je lepsie byt zobraty ze je to jednoduhsie ak pride za mnou..? A este jedna vec..ak by chcela robit a male by malo cca 1rok je tam je moznost ze bude opatrovatelka a na nu daky prispevok?..dakujem

cawes
25. jan 2016

@bazz ak budete v kantone zürich mozte mat narok na tzv kleinkinderbetreuengsbeitrsg je tam vela vybavovania a papierovania dostava sa to do 2rokov dietata. Kolko dostanete alebo by ste dostali ti povedat neviem zalezi od toho kolko zarobis/te neviem ci neni podmienka ze dieta ma byt narodene tu to sk fakt nie som ista. Ak bude mat dieta rok a budete chciet obaja robit tak nie ziadny prispevok na opatrovatelku neni,mozte poziadat o miesto v jaslickach beru tu od 3mesiacpv v statnej ale su dlhe cakacie doby a tam prispieva z casti stat. Zase zavisi od vadho zarobku.

bazz
26. jan 2016

@cawes dakujem za info a tu mam zase otazku je lepsie byt zobraty?..no budem to musiet zistit..

cawes
26. jan 2016

@bazz to ti neviem povedat ono ak ste spilu mate jedno bydlisko a ty si otec tak budete vzdy zohladnivani obaja bez ohladu nato ci ste manzelia ci nie.

sense
26. jan 2016

@bazz ak aj budete zobrati tak najprv preveria tvoju financnu situaciu, ak zarobis dost na to aby si ich uzivil tak ti daju familiennachzug - povolenie , a vtedy je jedno ci ste al. nie ste zobrati....

ak by aj sla do prace prispevok na opatrovatelku mat nebudete co ale mozete ako doppelverdiener, poziadat o upravy dane, kedze dvaja zarabajuci platia vacsie dane, ale pozor opatrovatelka bude musiet byt oficialne, cize musi mat riadnu zmluvu, a neodrataju ti komplet sumu len urcitu cast.

v kantone Fr je to 6tis rocne , kt. ti odrataju zo zakladu dane....robi to v daniach rozdiel ason u nas asi 800chf ale jasle nas vyjdu mesacne 660chf a nechodi tam kazdy den a je to obecna skolka cize vyska mesacne poplatku sa vypocitava podla vysky prijmu rodicov...

bazz
26. jan 2016

@sense no dost informacii..😊..a ako sa tam vlastne casto platia dane? Podla akeho prijmu? Aka velkost? Na co vsetko?..

sense
26. jan 2016

@bazz zalezi od kantonu a dane ti idu kazdy mesiac z platu, cim viac zarobis tym viac dani ti strhnu, ...takisto zalezi ci pracuje aj partner, ci mas deti zijuce s tebou atd....

bazz
26. jan 2016

@sense cize percentualne dakych cca 20 percent z platu?

sense
27. jan 2016

@bazz AK zarobis velmi vela tak ano...dane nie su 20perc z platu, jedine zeby si zarobil aspon 20tis brutto, ale s odvodmi a so vsetkym to moze byt dokopy tolko ale aj nemusi ale zas zalezi od platu

bubelko
29. jan 2016

@bazz pokial zarobis do 120.000 rocne, tak si quellensteuerpflichtig - danove preddavky - tie ti strhavaju z platu kazdy mesiac. ak zarobis nad 120.000 rocne, tak sa dane robia raz rocne - ku 31.3. a robis ich sam.

a co sa tyka sobasa - ako pise sense - je to jedno, ci ste alebo nie ste manzelia. dolezite je, ci dokazes utiahntu z tvojho platu 3 osoby, kde byvate a pod.

99jane99
30. jan 2016

Ahojte.
Byva prosim Vas niekto v kantone Schaffhausen? Ako je to tam s povolenim? Zdaju sa mi dost prisny.
Priate mal prac.zmluvu na skusobnu dobu 3 mesiace tak samozrejme dostal povolenie L na tuto dobu, to chapem.
Teraz ma zmluvu na dobu neurcitu, dolozili sme vsetky papiere, zmluvu o byvani, tyzdenne robi 40 hodin. A prislo mu vyrozumenie ze bude mat zase len L na dalsie 3 mesiace a do buducna budu potrebovat dolozit financnu situaciu. Neviete preco ??
Uradnicka na Gemeinde sa tiez cudovala, povedala ze mal dostat B. No zial nedostal :-/ Dakujem sa odpovede.

bubelko
30. jan 2016

@99jane99 a kolko % ma napisanu zmluvu? byvate spolu? ty pracujes?

99jane99
30. jan 2016

Bubelko Plny uvazok-40 hodin tyzdenne. Doba neurcita.
Byvame spolu, Ja som este len prisla takze pracu si hladam. Ale omne nevedia, zatial som len ako turista.

99jane99
30. jan 2016

@bubelko Nerozumiem co kolko % ?

bubelko
30. jan 2016

@99jane99 ma aj v zmluve 100% uväzok uvedeny? v tej, co ste odovzdavali? lebo to, ze je na dobu neurcitu, je jedna vec, ale dolezite je, na kolko %. lebo niekedy je sice ludia robia 40h, ale v zmluve maju menej.
ake dokumenty ste este odovzdavali... lebo to, ze dostal len L je naozaj divne. este moze byt, ze zaraba na uvedeny uväzok malo.
a pokial neuvadzal, ze zije s tebou, tak by teba do toho ratat nemali.
v akej brandzi priatel pracuje?

99jane99
30. jan 2016

@bubelko V zmluve % nema uvedene vobec. Ale mal zvlast papier potvrdeny od zamestnavatela ze 40hodin.
Robi na stavbe. V zmluve mal mzdu 28 Fr./hod. Co si myslim ze by nemal byt po financej stranke problem. (V skutocnosti ma samozrejme menej ale to je uz druha vec).

bubelko
30. jan 2016

@99jane99 ta hodinova sadzba je problem... je to malo. lebo to mas brutto a z toho odvody - to je velmi na hrane. takze preto dostal L... aspon podla mna.

99jane99
30. jan 2016

@bubelko Myslis ze je to malo a koli tomu ? Kolko teda byva normalna hod.mzda v stavebnictve ?
Uradnicka si bola na 100% ista ze dostane B.

A nevies prosim Ta ako zistuju tu financnu situaciu ? Ci vypisy z banky alebo vyplatne pasky ? Lebo ked odratame naklady, cestovne, strava atd. na ucte moc nezostane :-/ Mohlo by sa stat ze mu potom povolenie nepredlzia ?

Dvaja jeho kolegovia mali taku istu zmluvu aj mzdu a dostali hned B, ale v kantone Zurich.

bubelko
30. jan 2016

@99jane99 jednak vyplatne pasky a jednak vypis z uctu. ako malo. 25-30chf/h dostavaju upratovacky. je to dost malo.
a hej, moze byt, ze mu nepredlzia povolenie, pretoze je tam riziko poberania socialnych davok. ale to je naozaj tazko povedat.
ono kazdy kanton ma ine predpisy a pravidla a ine normy. aj ked - na zürich je to tiez velmi malo.

99jane99
30. jan 2016

@bubelko No bude sa asi musiet porozpravat so sefom ci sa stym da nieco spravit. Dakujem velmi pekne za radu.

bubelko
30. jan 2016

@99jane99 moze to skusit, ale neviem, ci to pomoze. kazdopadne, za opytanie nic neda. 😉