Život vo Švajčiarsku a príspevky na dieťa

fetinko
16. jan 2013

prestahovali sme sa do Svajciarska a planujeme rodinu..sme obaja slovaci..priatel ma pracu,ja nemam..
ake su tu podmienky..rodinne pridavky,materska..?

veronikaswiss
12. mar 2018

@sense no v nemocnici mi povedali že ak chceme aby bol malý písaný v rodnom liste ako otec máme priniesť papier o potvrdení otcovstva.. ale ak do pôrodu nebudeme mať ešte otcovstvo schválené môže sa to doložiť aj dodatočne?

sense
12. mar 2018

@veronikaswiss ano, neviem ci je otec dietata slovak al aka narodnost ,my sme spravili otcivstvo na slivensku na pockanie to vystavili nechali len prelizit, nebola tam ani a postilla, a tuto to uznali,

veronikaswiss
12. mar 2018

@sense Áno je slovák.... tak to som netušila, že sa to takto tiež dá... mne v nemocnici povedali že mam isť na Zivilstandskreis a tam sa to vybavuje... no trvá potrebovali k tomu milión dokumentov a hrozne dlho to kontrolujú ...na Slovensku ste to dostali za počkaním? ale museli ste tam byt osobne čo?

sense
12. mar 2018

@veronikaswiss ano osobne kedze to musi chlap podpusat ze s tym suhlasi, ze je otcom este nenarodeneho dietata,.. a ze s akym menom rodicia suhlasia

A potom tu sme len dolozili ze mame otcovstvo so slovenska a tu sme uz len po porode podpisali dohodu o vyzivnom, zaplatili 100chf, a bolo zalezitost 10min

veronikaswiss
12. mar 2018

@sense No tak my sa už nemáme šancu dostať na Slovensko lebo mam o tyžden termín... žiaľ sme nevedeli že sa to dá aj tak ...tak uvidíme....ďakujem pekne za informácie 🙂

sense
12. mar 2018

@veronikaswiss by som sa mozno sla informovat ako dlho trva kym vam to tu daju, ale urcite sa to bude dat aj potom kedze je to v zaujme dietata....

veronikaswiss
12. mar 2018

@sense to ano da sa to aj po porode... a tu to vybavujeme no je to ovela komplikovanejšie....neviete mi povedať či by mi to spravili na ambasade?

sense
12. mar 2018

@veronikaswiss to neviem posli im tam mail alebo zavolaj, lebo tam sa tiez treba objednat ked od nich nieco potrebujes...niekedy aj viac ako mesiac dopredu su terminy prec

veronikaswiss
12. mar 2018

@sense ano už som s nimi telefonovala ... kedže som to riešila cez švajčiarsky úrad a nie cez ambasádu neostáva nič iné len čakať a po vydaní otcovstva vo švajčiarsku vie ambasáda ďalej pokračovať... no nevedeli sme že sa treba obrátiť na ambasádu, už by sme to mali všetko spravené... nevadí nabudúce budeme vedieť 🙂

veronikaswiss
6. apr 2018

ahojte vedel by mi niekto povedať kedy a ako sa dá uplatniť nárok na podporu v nezamestnanosti vo Švajčiarsku?
ďakujem 🙂

sense
6. apr 2018

@veronikaswiss pojdes sa zaevidovat na urad prace,vyplnis kopec papierov a pojdes este na arbeitslisenkasse a potom ti vyrataju kolko a ci a na ako dlho budes dosravat podporu

sense
6. apr 2018

@veronikaswiss a este na urad prace sa musus nahladit este pred koncom upkynutia vypivednej diby a aktivne si hladat pracu od dna kedy si dostala vypoved aj ked este pkynie vypovedna doba,ak si dala vypived ty mozu ta tri mesiace sankciivat a podporu nevyplatit, narok na podporu vznika ak si za posl dva roky aspon rok robila

99jane99
6. apr 2018

@veronikaswiss Musiet, nemusis (ako pise sense). Je to na Tebe kedy sa prihlasis. Mozes byt urcity cas aj dobrovolne nezamestnana, ale to asi nechces.
Vsetko rataju odo dna prihlasenia na urade, cize cim skor po vypovedi sa prihlasis tym skor budes mat narok na peniaze.
Po prihlaseni Ti daju termin na Erstesprache, tam Ti vsetko vysvetlia. Daju Ti formulare, vsetko treba vypisat, potvrdit od zamestnavatelov, dolozit vsetky pasky,...
Budu sa Ta na vsetko pytat, aka skola, kurzy, ake jazyky ovladas, o aku pracu mas zaujem,...
Hned musis byt aktivna a byt stale na telefone, pre pripad, ze by Ti nasli vhodnu pracu.
A ak si dala vypoved sama, budu Ta sankciovat urcite.

sense
7. apr 2018

@99jane99 ak chce byt dobrovolne nezamestnana nemusi sa hlasit ale podporu nedostane, ak chce podporu musi....

99jane99
7. apr 2018

@sense Preto som napisala, ze vsetko zacnu ratat az od prihlasenia na urad. Cize aj podporu az od prihlasenia.

cimpel
29. apr 2018

Dobry den zienky potrebujem poradit.kde vjem na akom urade vybavit papier ze nemam narok na rodicovcsku davku ?maly ma 9m. Na sk mam pozstavene lebo manzel predtym pracoval v D ale siel do CH a SK uradi mi nedaju rodicovsku pokym nedodam papier s CH ze mi tam nebudu vydavat ziadnu davku .muz je v kantone Turgau.poradte ak niekdo viete .dakujem

sense
29. apr 2018

@cimpel nech pyta od zamestnavatela alebo na prislusnej Ausgleichkasse kam mu chodia odvody

osobne777
14. feb 2019

Ahojte, planujeme si s priatelom v Svajciarsku zalozit rodinu. Dost ma prekvapuje nastup na matersku az v deviatom mesiaci a to dvoch týždňov pred pôrodom. Je nejaka moznost sa tu pripoistit a ist na materskú skor??

sense
14. feb 2019

@osobne777 nieje ale mozes ist na PN ak uz nevladzes..treba povedat lekarovi...vela lekarov uz ta necha posledny mesiac doma.