Aká je ideálna svokra?

fra
16. júl 2013

Predpokladám, že behom pár rokov sa stanem svokrou, v "najhoršom prípade" 😀 až štvornásobnou... preto som začala rozmýšľať o tom, ako sa stať dobrou svokrou- inšpirovali ma tunajšie príbehy o svokrách, mám pocit, že každá svokra je zlá, či už nerozpráva vobec nič alebo rozpráva veľa, niektorým vadí že sa o vnúčata nestará, niektorým vadí že sa príliš stará, zlé je všetko od darčekov, pozornosti až po je výzor a dobré rady, zlé sú jej návštevy aj nenávštevy, proste pripadá mi, že je zlé už jednoducho to, že vlastne svokrou je ... som z toho jeleň, chcela by som byť raz dobrou svokrou ktorá si s nevestami a zaťmi rozumie, má ich rada a optimálne rodinám svojich detí pomáha k všestrannej spokojnosti, ale pri čítaní o svokrách začínam mať strach že sa mi to nemusí podariť 😝
Tak sa skúste zasnívať, aká by bola tá vaša ideálna svokra? Čo by mala robiť a ako by sa mala správať aby ste si s nou rozumeli?

briketa
16. júl 2013

idelna svokra by byvala na opacnej pologuli 😵 byvat v dome priamo pri plazi s malebnou tropickou zahradou a bazenikom. Pracovala by v aerolinkach, to znamena letenky zdarma ( pre nas)..
Nie som narocna, vsak? ;)

sisaha
16. júl 2013

@fra darmo budes idealnou svokrou, ked ziskas na h.vno nevestu, alebo zaťa.. Všetko so všetkym súvisí.. 😉

fra
autor
16. júl 2013

@briketa ty by si bola veľmi náročná nevesta, ešte šťastie že už si zadaná 😀

moon1979
16. júl 2013

keby som odpovedala úprimne, musela by som sa veľmi sproste vyjadriť 😅 😀 😀

sashabb
16. júl 2013

@fra idealna svokra? no napríklad tá moja 😀 😀 😀

briketa
16. júl 2013

@fra aby si mali zhruba predstavu na co priblizne myslim...

zuzana030
16. júl 2013

ideálna svokra - žiadna svokra 😀 😀 😀 😀

freyjanr
16. júl 2013

idealna svokra?pod kvetinkami

k_a_j_k_a
16. júl 2013

@fra ziadna :D idealna svokra neexistuje :D

zuzka_bluzka
16. júl 2013

Hovori sa, ze idealna svokra je 100 km daleko alebo 10 m pod zemou 😀 ale musim povedat, ze o mojej to neplati, je uzasna, miluje nasu malu najviac na svete, vie sa o nu super postarat ked treba. Je velka pohodacka a respektuje nasu vychovu aj zdrave stravovanie. Nikdy nam do veci nekafre a pritom je vzdy ochotna pomoct, proste pre mna ideal 🙂

titkovamiriam
16. júl 2013

@fra všetko je to urcite o vzajomnych vzťahoch-ja som prvu svokru mala strasnu mrchu a druhu si neviem vynachvaliť 🙂 ,aj mna máta aka budem ja,no to zaleží aké budú nevesty 😀 😀 😀
preto by mohla byť aj otazka aká je idealna nevesta?

briketa
16. júl 2013

@fra... popripade by sme mohli byt svatky (?)ked nase deti by sa dali dokopy. Pri plazi byvam, dom je, akurat este nerobim pri aerolinkach. Ale to by sa dalo dohnat...

fra
autor
16. júl 2013

@moon1979 myslíš tým že idealna svokra je napríklad už na cintoríne... a vyhrabaná do pol pása, aby sa sama postarala o svoj hrob, ako je v tom vtipe? Fakt by to nešlo ešte aj zaživa byť dobrou svokrou?

moon1979
16. júl 2013

@fra noooo, zase až tak nie, ale ideálna by bola vzdialenosť minimálne 10000 km 🙂
ja som tiež matka dvoch synov a budem mať raz (aspoň dúfam) nevesty, ale posnažím sa urobiť jedno - správať sa ku každej priatelke ako k potenciálnej matke mojich vnúčať ... nie je problém naštrbiť vzťahy, to ide veľmi rýchlo a povedala by som šmahom ruky, ale lepiť ich je potom dosť náročné a niekedy nezvrátitelné ...

laska1982
16. júl 2013

moja mama je idealna svokra mojmu muzovi...ten si ju chvali...poradi, ale svoj nazor nepreferuje pred nazorom niekoho ineho...vypocuje a nesudi...nieje vztahovacna a k vnucke (nasej dcere) sa chova ako k osobnosti(aj ked ma len sedem rokov), netlaci ju stale do niecoho, co ona sama nechce 🙂 ...moja svokra je uplny opak, stale mi nuti svoje nazory, len tie su najlepsie, len ona ma pravdu, malej robi program podla seba a ked sa malej nepaci, oduje sa(svokra, nie mala)... 🙄 ... tak si z toho zober, co potrebujes 😉
@fra

simca06022011
16. júl 2013

Idealna svokra je ako kamaratka, poradi, povie, pomoze, vypocuje a nestara sa do coho ju nic nie je.. vie zavolat, ze pride, ci moze, co nebude vyrusovat... neurazi sa, ked jeden vikend neprideme, neurazi sa ked je clovek povie nie a nemusime si pre nu vymyslat milion roznych vyhovoriek, len aby bola spokojna... a NESTARA sa do vychovy vnucat, pokym tieto nie su tyrane, preukazatelne podvyzivene atd... ;) A nebude sa hadat kvoli jedalnicku dietata, ze rocne dieta si kludne moze dat klobacu, vlastne olizovat to moze uz od 6 mesiacov, "aby si zvyklo"... a pochopi, ze aj voda je na pitie, nie len dzus... :P

winka99
16. júl 2013

tak ja si myslim, ze tak ako vsetky vztahy, tak aj tento je o komunikacii...ale zas aj prilisny zaujem je na skodu, takze vsetko s mierou...drzim palce 🙂 mna teda taka vec este nenapadla...ak na nieco prides, prid nam buducim svokram napisat par dobrych rad 😉

trish31
16. júl 2013

Idealna svokra je chladena svokra

ciusinka
16. júl 2013

@fra Idealna je asi silne slovo,ale mne velmi vyhovujuca je moja svokra-za normalnych okolnosti ju vidim tak raz za mesiac napriek tomu,ze byvame cca.5 minut chodze od seba..Nemam s nou ziadny problem,mam ju rada,nenuti nas do ziadnych navstev,nevynucuje si caste telefonaty,raz za cas si zavolame,spyta sa ako sa mame,ci nieco nepotrebujeme,keby sme nieco potrebovali viem,ze sa na nu aj na svokra da vzdy spolahnut.Ako napr.teraz,ked ja lezim uz 5 tyzdnov doma so zlomenou nohou a ona sem celu dobu chodi kazdy den mi pichat injekciu,ktoru musim mat,ale sama by som si ju nikdy nepichla,ona kazdy den pride,takisto nam vzdy prinesie navarene,kedze ja nemozem robit nic.Proste v tazkych chvilach mi ukazala,ze sa na nu da spolahnut..Ale necha nas zit si v klude svoj zivot bez nejakych jej zasahov..

Deti este nemame,ale bola by som rada,keby to v buducnosti bolo tak,ze bude respektovat moje nazory na vychovu,nebude ma tlacit do nicoho v oblasti vychovy,ked ju poziadam o radu alebo pomoc,pomoze mi..Proste bude respektovat to,ze matka som ja a nebudem mi vnucovat svoje nazory a metody..Tak dufam,ze to tak aj bude 🙂

masinka
16. júl 2013

@fra ono mozno ani tak nejde o to, aka ma byt idealna svokra alebo idealna nevesta ci zat, skor ide o kompatibilitu
😀 podobne ako v manzelstve . Proste bud si navzajom "sadnu", alebo nie.

monyccka
16. júl 2013

Pre mna by bolo idealne, ak by dodrzala pravidla slusnosti bez oduvania sa.. zavola aspon den vopred, ked chce prist na navstevu, neprehana to s pomocou v domacnosti, tj ziadne umyvanie riadov, ani kontrola, ci mame co jest. Obcas pozve nas. A co je najdolezitejsie, nejde vo vychove a vyzive vnucat proti rodicom. Ked raz uvazia rodicia, ze dietatko do dvoch rokov sladkosti meuvidi, tak ich neuvidi ani od babicky..

cat
16. júl 2013

3 metre pod zemou 😀 😀

gabikkas
16. júl 2013

Zdravim @fra,
ja mam podobne ako ciusinka velmi dobru svokru. Nebyvame sice 5minut od seba, ale 90km, ale myslim si, ze nic by sa na tom nezmenilo...
Svokrovci su obaja velmi v pohode, respektuju nas, ci uz ked sme sa brali a veci okolo svadby riesili, sme 4 roky manzelia, mame dve deti,, vzdy aj detom povie svokra ked cosi chcu "opytaj sa maminky,...alebo tak ako maminka povie...alebo ked som tam, tak sa ma opyta ci mozu, alebo nemozu napr. nieco sladke alebo ine veci..."...nase baby maju prisne diety, lebo su ekzematicky a vzdy respektovali co bolo treba...svoka aj svokor su napamocni ked cosi treba, ochotni, nevtieravi, povedia svoj nazor a uz je na nas ci ho budeme zvazovat ci nie...zavolaju, zaujimaju sa o vnucata aj o nas ako sa mame, co mame nove, ci netreba cosi pomoct a spravaju sa tak aj k manzelovemu bratovi a sestre a ich polovickam a vnucatam, snazia sa nerobit rozdiely....Viem, ze ked im zavolam tak sa stretnem s porozumenim a ochotou. Snazia sa aj o budovanie vztahov, napr kazdy rok organizuju pre vsetkych surodencov a ich rodiny spolocny gulas, grilovacku, teraz sme mali taky vikend, ze sme sa tam vsetci stretli....

mima4
16. júl 2013

@fra

idealna?

taka ktora sa k tebe sprava s uctou, bere ta ako rovnoceneho cloveka a respektuje to, aka si 🙂 a nesnazi ta menit na svoj obraz.

ale idealna neexistuje 😀 Ja napr. vnimam so svojou svokrou velke medzigeneracne rozdiely...

moon1979
16. júl 2013

@simca06022011 presne si opísala moju mamu ... len žial už nie je medzi nami ☹
moja mama bola najlepšia mama na svete a aj svokra ... o tom, aká bola babina ani nehovorím, to je samozrejmé

ivett1
16. júl 2013

@fra 🙂 veď to...pekne si to napísala ... 😀 ... nič nie je, keď si už raz tá svokra, pre nevesty a pre zaťov, dobré (resp. všetkočo urobíš a povieš je zlé-už z princípu...😀) ale...keď pozorujem, ako sa správa moja mama k svojim nevestám a ako sa správa k svojmu zaťovi (môjmu mužovi...) ...nemám až také obavy o moju osobu v úlohe svokry (pravdaže, ak sa toho vôbec dožijem...) ... 😉

moja mama je skvelá svokra 🙂...aj keď nie je ideálna ...(bolo už aj zopár rodinných "nedorozumení"...ale ...nefackovali sme sa😀... a zatiaľ sa veselo navštevujeme ... )
jednou zo zásad mojej mamy ako svokry je -že sa nestará do "života" svojich troch detí (ja a dvaja bratia), z dostatočnej vzdialenosti pozoruje ako sa nám darí a až keďˇsa ozveme, pomôže😉 ... drží sa hesla: "Ži a nechaj žiť!"...
takto nejako si aj ja predstavujem "ideálnu svokru"....😉

moja mama skoro 25 rokov prežila pod jednou strechou s "dvoma" svokrami (otcova mama-moja babka a otcova babka-moja prababka...) ... tak sa snaží vyhýbať tomu, čo sa nepáčilo jej... a zatiaľ sa jej to celkom darí...

inak, aj moja svokra (až na tých pár úletov - keď dá našim deťom kockový cukor, lebo "oni ho chceli"... 😝 .....) je v pohode... tiež nám nezasahuje do "života" (aj ona kedysi bývala so svojou svokrou...), keď môže pomôže a neublíži ... len je už trošku "postaršia" a už jej to niekedy tak nemyslí (to bude asi naozaj tým vekom - už bude mať 70) ...😉

ale, musím vziať do úvahy aj fakt, že ...my- v našej rodinke - máme len samé dobré nevesty a dobrých zaťov😀😀😀 ...

takže, kočky, nerobme si ilúzie....ak sa nám "nevydarí " zať či nevesta, asi nikdy nebudeme ideálne svokry ... čo už...

našťastie, pre mňa je to zatiaľ (vzhľadom na vek našich detí...5 a 7r.😉) ďaleká budúcnosť ... dúfam 😅

carmella
16. júl 2013

idealna svokra nenexistuje 🙂

mojong
16. júl 2013

@gabikkas ano aj ja som na tom podobne so svokrou aj svokrom, velmi som sa toho bala ako to bude fungovat ale po 7 rokoch je to stale take iste nemeni sa nic k horsiemu 🙂 Ked sa mi mala narodila tak mi bola pomahat svokra nie moja mamina kedze robi v skolstve a nemohla si zobrat volno, ...... My sice nebyvame blizko seba (asi 125km) ale svokrovci su u nas casto, nevnucuju sa my ich pozivame, mam ich rada a som rada ked pridu a trochu mi pomozu s malou, nema mi ju kto postrazit takze som snou 24 hodin denne a raz za cas dobre padne aspon hodinku dve si oddychnut a vypustit dieta z hlavy 🙂 lebo sa hra so starkou 🙂
Moji svokrovci dokazu pocuvat aj vnimat co im hovorime a respektuju nas sposob vychovy ak maju nejake vyhrady povedia ale nie sposobom vnucovania, skor je to typu ked bol malej tato maly tak sme take nemali a riesili sme to takto.....cize vacsinou sa len zasmejeme ze wau aky boli kreativny a zoberieme si poucenie 🙂

ivanka.7
16. júl 2013

@fra trosku ma mrzia tie radoby vtipne poznamky o svokrach pod zemou a velmi daleko. Moj manzel ma svokru 5 minut peso a ja mam svokru 5 minut autom... a ani jeden z nas by nemenil. Iste, ani jedna z nich nie je idealna, rovnako ako my nie sme idealni nevesta a zat. Akoby sme aj mohli byt, ked sme "len" ludia?

Ale dovolim si tvrdit, ze otvorena mysel, vzajomna tolerancia a respekt k tomu druhemu je dobrym zaciatkom akehokolvek vztahu. Ani jeden sme neboli v jednoduchej situacii ked sme tie svoje svokry spoznali a napriek tomu s nimi mame skvele vztahy. S prichodom Elianky sa sice niektore veci zmenili, narazili sme na rozdielne nazory, ale kym nasu vychovu obe nase mamy respektuju, vsetko je v poriadku. O benefitoch babiciek ani nehovorim 🙂
Moja svokra je skutocne vzacny clovek a moj manzel si s mojou maminou ma v niektorych veciach viac co povedat ako so mnou 😀

leishmania
16. júl 2013

@fra ak je dostatocne daleko tak je skoro kazda idealna 😀 ale ak je normalna svokra aj nevesta a dokazu sa respektovat myslim ze vztah nemusi byt proble maticky, ved taka babicka po ruke ma aj pre nevestu vela vyhod ak vedia normalne komunikovat a respektovat sa...mne sa zda ze na svokrach uz niektore kritizuju aj nemozne aj ked mne sa lahko hovori ked ju vidim raz za rok 🙂