Ako to utiahnuť sama s dieťaťom ?

6. jan 2020

Ahoj maminky tak ostala som slobodná matka s jedným malým dieťaťom (skoro 2 roky). Viem niesom prvá ani posledná 🙃 zatiaľ s ex partnerom bývame spolu kým si niečo nájdem a chcem sa spýtať vás ktoré ste boli na tom rovnako - dieťa pod 3 roky, jediný príjem iba RD, k rodičom sa Vám nedalo ísť
Ako ste takúto situáciu riešili? Moja predstava je dať dieťa do jaslí? Neviem 🙊 a ísť do prace aspoň na polovičný úväzok a nájsť nám 1 izbový byt? Utiahli ste to tak niektorá ? Bývam v krajskom meste takze nájmy sú tu dosť vysoké neviem si to nejako predstaviť 🤷🏼‍♀️ Ex partner nás nevyhadzuje no mne je ťažko takto žiť s ním lebo je medzi nami napätie čo je síce normálne ale ja som z neho len zbytočne nervózna.
Bola by som radšej keby sa sem vyjadrovali mamičky ktoré sa ocitli v rovnakej situácii lebo tie čo si to zažili vedia pochopiť 🙂 Maminy s dokonalými rodinami a mužmi radšej sa zdrzte ustipacnych komentov 🙂 ďakujem

osky
6. jan 2020

S ex byvate spolu-rozisla si sa ty s nim ci on s tebou?
Lebo ak ta nevyhadzuje,pride mi to ,ze teda je ferovy....mohla by si napisat mozno daco viac.
Preco sa rozchadzate?

Skusenosti nemam,ale napadlo ma,ze urcite ti partner bude musiet prispievat na syna.cize aj tam bude nieco malo do prijmu.

sandra1910
6. jan 2020

ja nemam osobnu skusenost ale kamaratka takto ostala sama s 14 mesacnym synom tiez nemala kam ist..ostala takto s muzom byvat ešte 4 mesiace ked mal maly 1,5 roka dala ho do jasli a isla pracovat ( miesto jej vybavila jej svokra ako pomoc a za to ze sa hanbila ze ju jej syn takto nechal s dietatom)..teraz zaraba okolo 600 eur jasle preplaca stat a ešte od muza dostava 300 eur vyzivne..takze vyzije celkom dobre ..najom plati okolo 200 eur..

sandra1910
6. jan 2020

a plus jej ešte finance pomahaju svokrovci..hovorila ze svokra jej zvykne taku stovku obcas dve dat..ze je posiela na ucet ako omluvu za syna..

missdiva
6. jan 2020

dieta by som dala do jasli a nasla si pracu na plny uvazok. neviem aku mas kvalifikaciu ale 1izb. byt isto utiahnes ak vies dobre hospodarit. viem, ze na jasle byva nejaky prispevok od statu. plus este budes mat vyzivne na dieta.

lujza123
6. jan 2020

Bola som v rovnakej situácii. Mala šla do súkromnej škôlky, ja do prace, bývala som v prenajatej izbe v spoločnom byte so študentami.
Keď sa situácia trochu ustalila tak som prenajala dom na seba a spolubývajúcich som si vybrala, to bola super alternatíva aj koli dvoru pre dieťa

Nad 1 izbakom som nikdy ani nerozmýšľala, s maličkým dieťaťom nereálne, neuplatila by som to, výživné som nikdy nevidela tak som si musela poradiť iba s jedným okresaným prijmom .. Zo starším dietatom je to iné, nieje toľko choré, dá sa byť v práci aj vyše 8 hodín predsa len ten plat vyzerá inak

autor
6. jan 2020

@osky tam je viac dôvodov ale hlavný čo nedokážem prekusnúť a odpustiť je podvádzanie z jeho strany
Áno to odhadujem na + - 100€... poslala som si životopis už do jednej práce tam by som mala plat okolo 480€ Nič moc no ale aspoň dačo

autor
6. jan 2020

@sandra1910 ja take vysoké výživné určite nebudem mat rátam že okolo 100€ max. by mi dával
Tak to mala zlatu svokru keď jej takto pomáha to naozaj nemá problém vyžiť 🙂

autor
6. jan 2020

@lujza123 no ja si zas neviem predstaviť byt v jednej izbe s dieťaťom 🙈 a s cudzími ľudmi v byte.

patriq11
6. jan 2020

Ahoj. Ja osobne by som nevedel bývať s ex už len preto že ked sme tak dopadli na rozchod tak dráždiť zbytočne jeden druhého.

autor
6. jan 2020

@patriq11 veď práve toto dráždenie

A čo teda by si robil?

deti95060810
6. jan 2020

zažila som...musela som len k rodičom či som chcela a či nie...😉

patriq11
6. jan 2020

Ja som sa hned odsťahoval hned preč. Som si aj malého vybojoval. Ked chcela iného tak výživné odomna nedostane.

autor
6. jan 2020

@deti95060810 ja si to pri rodičoch neviem predstaviť majú maly byt iba 2 izbový a ešte k tomu psa 😏

autor
6. jan 2020

@patriq11 tak ale nemám ako a kam keď ešte ani nerobím. Nie je to take jednoduché.

deti95060810
6. jan 2020

tiež som si nevedela...mali dom, ale musela som tancovať ako oni pískali...😉

autor
6. jan 2020

@deti95060810 tak dom je úplne niečo iné ako 2 izbový byt všakže 🙃

mandy552
6. jan 2020

Ja som zostala sama uz ako tehotna. Ked som sla na matersku, byvala som v podnajme az do 1 roku maleho. Potom som si s maminou pomocou vzala hypo na byt (vtedy to slo bez dokladovania prijmu s dostatocnou zabezpekou - kupovany byt + mamin 3-izbovy). Mamina mi pomahala s financiami, inak by som to nedala. Ked maly nastupil do skolky, nasla som si pracu, vypustila z hypo mamin byt a tahala vsetko sama. K vyzivnemu som sa dostala az ked mal maly 3 roky, kedze sudy sa neponahlali. Museli sme sa uskromnovat, aby som vsetko zvladala. Po roku som zmenila pracu, kedze som zarabala malo. Teraz zarobim dost na vsetko a aj usetrim. Som uplne samostatna, nezavisla zena s 8 rocnym dietatom. Drzim ti palce, urcite to zvladnes, len musis zabojovat, mas kvoli komu 😉

0kristina0
6. jan 2020

Sama si musis vyratat, kolko u vas stoja najmi, kolko budes zarabat, ake mas vydavky a kolko by si mala vyzivne. Aspon priblizne vyratat a budes vediet ci dokazes vyzit.

autor
6. jan 2020

@mandy552 zlata mamina že ti pomohla ako vedela 🙂 a kde robíš teraz v akej práci ?

mandy552
6. jan 2020

ano, velmi mi pomohla 🙂 pracujem na logistike v sklade .... som velmi rada, ze mam tuto pracu, ktora ma hlavne bavi a plat mi staci na vsetko 🙂

autor
6. jan 2020

@0kristina0 nájom pod 300€ nenájdem takže asi tak... RD sa mi zruší keďže by mi štát preplácal jasle no a ak by má vzali do práce tak okolo 480€ by som mala + cca 100€ výživné
Tak dalo by sa asi LTT

lujza123
6. jan 2020

Ani ja som si to nevedela predstaviť ale rozpočet mi nič iné nedovolil. U nás prenájom 1 izbaku bol vtedy okolo 300 - 400 eur (a to ta väčšinou poslali do kelu keď zistili ze matka samozivitelka s malým dieťaťom), ... Na súkromnú škôlku som doplácala 120 e mesacne vtedy, v jasliach nemali miesto..
A to som mala celkom dobre platenú pracu ale tak isto zo začiatku časté OCR...
Boli dni kedy som mávala na večeru suché cestoviny s vegetou, nerada spomínam na to obdobie. Ale dostala som sa z toho.

Ja som zase nikdy nemala problém so spolubyvanim, bola som dlho v zahraničí a tam je to pomerne bežne že viac ludi si prenajme byt, dom. Takže mne to prišlo ako celkom normálne, akurát som musela dlhšie hľadať aby sme si vzájomne sadli a nevadilo nikomu moje dieťa, aby to bolo pekne, prerobené, žiadny panelák....
Nakoniec som mala prenajatu obrovskú izbu v peknom tehlovom mestskom byte s terasou za nejakých 190 eur

patriq11
6. jan 2020

Tak to ti verím. Ja som bol na úplnom dne. Začal som sám a bojujem stále. Je to ťažké ale nič iné mi neostáva. Aj domácnosť aj malý.

0kristina0
6. jan 2020

Musis ratat so vsetkym, s castymi chorobami, liekami, nehovoriac o tom, ze ocr je platena na h.vno. pokial ste sa s partnerom rozisli normalne mohol by ti na zaciatok pomoct. preco si myslis, se budes dostavat len 100€?

clarissa96
6. jan 2020

Ja som odišla s malou od partnera, keď mala 4 mesiace. K rodičom, vydržali sme to a teraz od januára pracujem, mala má rok a pol. Sme v hlavnom meste, prenajatý 2 izb, súkromné jasle, úspory minute, súd v nedohľadne, výživné smiešne. Pred rokom som si ani len nevedela predstaviť, že by sa to mohlo takto vyvinut, a stále neviem čo nás čaká, ako to budeme zvládať, ale pozitívne myslím a verím, že to bude už len lepšie. Neboj sa, ešte raz prehodnot všetky tvoje možnosti, či vieš ísť do práce na plny úväzok, či v prípade choroby by sa ti mal, kto postarať o dieťa. Teraz sa dvíha RP, ak máš naň nárok, je to viac ako príspevok na jasle. Bývanie skús sa popýtať aj na obecne nájomné byty.

autor
6. jan 2020

@0kristina0 áno presne toho sa bojím kvôli tomu by som to asi sama nezvládla keď ono sa to všetko na začiatku zdá strašne zložité a nepredstaviteľné 😏
Má vysokú hypotéku na byt myslím si že viac by mu nevyratali

autor
6. jan 2020

@clarissa96 na plny úväzok určite nie iba ak polovičný
No mne sa aj tak dvihne len o 50€

clarissa96
6. jan 2020

No to že on má hypo, v zákone je to takto Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. ty keď budeš mat dieťa v starostlivosti, mal by ti prispievať na nájom. Mal 🙂 aj u nás nič neprispieva 🙂

autor
6. jan 2020

@clarissa96 no tak to tiež pochybujem že by mi prispel na nájom, neviem ešte sme sa o tom až tak nebavili lebo s ním sa nedá momentálne baviť o ničom

mogaa
6. jan 2020

skús si odpovedať sama na 2otázky - či je u vás reálne zohnať súkromné jasle/školka+cena a či si schopná výžiť len z RP + výživné.... ak si zoberieš prenájom, musíš ho platiť ...ak dáš dieťa do škôlky/jaslí máš ho kam dať keď bude choré? lebo deti po nástupe do kolektívu sú v kuse choré - niektoré menej, iné viac, ale ty musíš mať riešenie čo s dieťaťom v čase choroby....ak budeš v skúš.dobe a nastúpiš na OČR tak na 90% ti PP ukončia a môžeš si hladať novú prácu....takže ak nemáš rodinu alebo niekoho kto ti vie pomôcť s dieťaťom, nájdi si študentku,dôchodkyňu ktoré ti dieťa v čase choroby budú vedieť sa symbolickú čiastku povarovať....alebo miesto práce si nájdi mamičku čo chodí do práce a potrebuje vypomôcť sama s dieťaťom(vyzdvihnutie zo škôlky/školy, varovka v čase prázdnin....)len si to skús premyslieť, ideálne je určite mať prácu aj RP+dieťa v škôlke ale počítaj aj s tým čo s dieťaťom cez prázdniny a v čase choroby....