Bývalý priateľ

safranca15
19. apr 2014

neviem co mam robit mam priatela s ktorim mam 8 mesacnu o chvilu dcerku a dokopy mi vobec nepomaha chodi na nocne do prace a ked ma volno tak dokopy s malou neni ani ked pride z nocnej tak nevstane skor ze by bol s malou aspon o hodku dve on pride o 4-5 cca rano domov z nocnej a spi do 4 pol5 poobede aj to ho musim ja zobudit inak by nevstal sam a to sa nachysta do roboty a behom pol hodiny tristvrte ide prec malej povie neake to tutumutu a bozka nas a odide a mala je stale so mnou a ked ma volno ze cely den je doma tak za malou nejde sam musim mu ju sa strcit aby s nou bol aspon 1-2 hod za cely den a ked zacne mrncat tak sa ma iba stale pyta preco mrnci a preco tamto a preco ono a ona sa za tebou iba taha a taketo vyhovorky neviem ako ho mam prinutit alebo neako povzbudit aby s nou bol aj to ked s nou je pol hodinu uz aj ide za jeho mamou s nou totiz byvame aj jeho otcom a da ju jej a potom mu len pindam ze preco ju dal jej ked chcem aby bola s tebou on mi povie ze on je unaveny z roboty on si potrebuje oddychnut ako keby ja nie ja som s nou vkuse a jako lubim ju ale niekedy aj ja chcem ist niekam si sadnut na kavu ku kamoske sama nie ze on ked je doma mi vecer alebo navecer povie idem do baru na kofolu alebo sa zobere a ide prec a vrati sa za 3-4 hodiny ked uz mala spi.to je asi v kratke dakujem za nazori

aliza
19. apr 2014

@safranca15 nuz, venovanie sa neda vynutit a nie je nic horsie, ako chodit za muzom s dietatom na rukach a strkat mu ho, popripade stale vycitat, preco si ho nezoberie na ruky a podobne. takto podla mna nedocielis to, co chces. Ak chces ist von, chod vtedy, ked je doma, normalne mu to oznam a dcerku mu nechaj, nech sa postara, ako chce, aj za pomoci rodicov. ked ma volny den, tak urob program a oznam mu, ze idete tam a tam a hotovo. A v dni, ked pracuje, s tym asi nic neurobis. ak potrebuje tolko spat, tak neviem, ci budenim a vycitkami nieco dosiahnes. dcerka je este mala, nie kazdy chlap si najde vztah k tak malemu babatku, niektorym to proste trva dlhsie, niektori si zvykaju dlhsie a najma nie kazdy vie, ako s takym malym babom a tak sa radsej takto 'zasiva' a vyvlieka zo starostlivosti. Natlakom to vsak nepojde, na chlapov tlacit je konecna, zial. Skus si robit pravidelny program pre seba, aby si si oddychla a trosku z toho stereotypu vypadla a mozno sa on chyti tiez.

safranca15
autor
19. apr 2014

@aliza pokusim sa a veru toto ma nikdy nenapadlo dakujem

sissy27
19. apr 2014

@safranca15 asi nič nezvyčajné... prídete mi obaja nezrelí na dieťa... a neviem, v nadpise píšeš "bývalý priateľ" - tak ako to máte? ak je to ex, tak si porieš zverenie malej do tvojej opatery a jemu nech súd určí návštevy, kedy si ju bude musieť brať a ty môžeš ísť na tú kávu ku kamoške - čo inak trojkombinácia "kamoška-káva-dieťa" sa dá v pohode zvládnuť...
každopádne vybrala si si byť matkou, a ja síce nevidím na tom nič zlé občas si vyraziť bez dieťaťa, ale ak nemáš okolo seba pomoc, tak bohužiaľ...
chce to normálny rozhovor, určiť si pravidlá, povedať vtedy máš voľno, budeš 3 hodiny s malou a ja si spravím svoj program... ale neviem prečo mám taký dojem, že to fungovať bude možno raz, potom si rýchlo on vymyslí program skôr ako ty... pointa je tá, že pokiaľ niekto nechce, tak neexistuje spôsob ako ho donútiť...

1katkas
19. apr 2014

ked sa narobi v robote tak samozrejme,ze potrebuje aj oddych... sme zeny sme matky sme na materskej tak sa starajme... chlapov netreba do nicoho nutit ani im prikazovat ani zakazovat

janinah
20. apr 2014

8mes. dieťa nie je pre chlapa partner,on jednoducho nevie,čo má s ním robiť,to neznamená,že ho nemá rád..ak potrebuješ čas pre seba alebo niekam ísť,tak mu to dopredu povedz,aby vedel,že dieťa bude s ním,nachystaj im jedlo a plienky a odíď,ak by si nevedel rady,tak mama mu poradí alebo ti zavolá na mobil....až okolo 3r. sa to zlepšuje ,lebo chlap môže s dieťaťom niekam ísť,je bez plienok už a dá sa ísť na prechádzku,na preliezky,"na pivo",začína sa pomaly obdobie krúžkov,na nákup ich pošli-na toto je chlap použiteľný....viac ako 10 minút sa nebude ťuťuľkať s babetkom,to od neho nečakaj,nevynucuj,nesiľ....

janinah
20. apr 2014

ešte doplním,že na RD s dvoma deťmi sme mali s mm dohodu,že každý štvrtok o 16tej som vypadla z domu a o deti staral on,vedel,že vtedy si nemá nič svoje organizovať a že musí prísť načas z práce/čo sa mu stávalo málokedy/chvíľu trvalo,kým si zvykol,ale potom to fungovalo 😉

mima4
20. apr 2014

@1katkas a ked mamka pojde do prace, kto sa bude starat o dietatko? 😉 Vtedy uz nebude unaveny? Ci bude mat na to on ludi - teda opat ona bude tahat aj za otca rodiny?

lead16
20. apr 2014

To ste si mali asi aj troška ujasniť pred tehotenstvom. Mne priateľ tiež robí len nočné 12. Je viac v robote ako doma. No napriek tomu chodí so mnou na poradne, na vyšetrenia, pomáha s nákupmi. Je to aj jeho dieťa tak sa on aj záujíma. A verím, že po pôrode sa určite bude starať aj on. Možno nie tak ako ja ale pomôže. Priateľovi treba vysvetliť, že dcérka je aj jeho nie len tvoja. Pekne ho skús zobudiť o tretej nechaj malú a vráť sa až keď pôjde do práce. Vyskúšaj bude sa musieť postarať 🙂

1katkas
20. apr 2014

@mima4 poviem svoj pripad.. mam dve deti z toho 1 - 7mesacnu dcerku...kedze ju kojim tak v noci k nej vstavam ja.. manzel robi cez tyzden 12tky takze ked je vecer doma tak mu nedam malu ze tu mas teraz ju maj ty... nehovorim pomoct sem tam pomoze aj so synom sa zahra, ale urcite sa nanho nemozem stazovat ze by som chcela aby mal deti 2hodiny v kuse

mima4
21. apr 2014

@1katkas OK, chapem, lenze ked nastupis do prace, tiez z nej prides unavena a som si ista, ze ty deti "nesmaris" niekomu inemu, ze ty si vycerpana. Zas verim, ze tvoj manzel nerobi kazdy den tu 12 hodinovu sichtu. Ked nastupis do prace a o piatej prides domov z nej, tiez si budes chciet odychnut...

zuzanockamt
21. apr 2014

uvediem svoj pripad - ja pracujem od 7:00 do 14-tej, rano vodim syna do skolky a poobede ho z nej chodim tiez bravat ja 🙂 ... väcsinu casu s nim travim opät len ja ... dovod? ... manzel pracuje 6 dni v tyzdni 10-12 hodin denne ... obcas aj dlhsie ... rano vstava 3:30, o 5-tej uz musi byt v praci ... iba nedelu ma volnu ... 2-krat do tyzdna chodi na anlictinu ... synovi sa venuje aj podvecer, ked pride z prace ... ale urcite mu nedavam take povinnosti, ze teraz urob ty veceru, ty ho chod okupat, ty si s nim precvicuj anglictinu a podobne ... manzel mi pomaha s nakupmi hlavne, v nedelu zvycajne berie syna von alebo k babke a ja som zatial doma

1katkas
21. apr 2014

@mima4 tak s trojrocnym dietatom to ide lahsie ako s parmesacnym dietatkom... netreba na chlapov tolko nadavat potom je zbytocne vela rozchodov / rozvodov

apendix
18. júl 2014

Ahojte, chcela by som ozivit tuto temu a poprosit vas o radu. S byvalym uz nie som 7 rokov. Mali sme mat svatbu a mesiac predtým som si uvedomila, ze by to bola chyba, tak som "vycuvala" a rozisli sme sa. Nasla som si priatela, z ktorého sa neskor stal manzel a klape nam to. Problem nastal, ked sa moj byvaly ozenil(svadbu mal v den mojich menin), co bolo cca 4 roky dozadu. Byt si zaobstaral nedaleko nas (2 zastavky autobusom) a chodil sa nam aj so zenou prechadzat pod oknami. Deti mame zhruba v rovnakom veku, a ked boli este v kociku, kazdy jeden den sa jeho zena chodila prechadzat k nam pod okna. Nepomohlo ked som si s kamoskou, s ktorou som kocikovala vtipkovala na jej adresu, pripadne som komentovala jej "vyskyt" v tesnej blizkosti nasho domu, aj tak chodila v zime, v lete, proste stale. Teraz su deti trosku vacsie a stale chodia k nam na ihrisko, ktore mame za domom, pritom cestou k nam musia prejst cez hlavnu cestu, semafor a hlavne min. dalsie 2 ihriska maju cestou. Neviem uz com mam robit, pride mi to chore a bola by som velmi rada, keby som ich uz nevidela, kedze za posledne roky toho uz bolo viac nez dost.

tajka1986
18. júl 2014

@apendix zakazat jej to nemozes a detom tiez nie aby sa prisli hrat na "vase" ihrisko. Obavam sa ze toto musis jednoducho prehryznut,nevsimat. Alebo podhodit byvalemu ci mu robi dobre ked sa okolo obsmieta jeho rodina 🙂

apendix
18. júl 2014

uz som to skusala a jeho reakcia bola, ze chodia na nase sidlisko, lebo je tu pekne. Podla mna je to pekne chore 😠