Domáce zvieratá a dieťa

katkamatka7
16. dec 2020

Aké sú vaše skúsenosti a názory na kontakt dieťaťa s domácimi zvieratami? Od akého veku alebo od akých zvládnutých zručnosti dieťaťa už možno dovoliť dieťaťu zvieratko napríklad pohladiť? Od narodenia alebo až keď zvládne chôdzu? Máte obavy z prenosu nejakej nákazy zo zvieraťa na dieťa? Rozdiel pes a mačka. Rozdiel pes v byte alebo pes na záhrade RD.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubuzu
16. dec 2020

@katkamatka7 mam fenku,12 rocnu,uz skoro nevidi,nikdy nemala rada deti,nieto este aby sa dala pohladkat,vrcala po nich,takze som k nej ziadne deti ani nepustala.ked maly zacal lozit,mali sme respekt a davali bacha,byva s nami vnutri v dome.maly ma rok a tristvrte a je to super,maju sa radi,necha sa mu hladit,bacilov sa nebojim.vidim na synovi,ze ju respektuje,je si vedomi,ze na nu musi brat ohlad,neboji sa psov a je k nej velmi empaticky,kedze aj vencenie poloslepeho psa je zlozitejsie.za mna super.

hors
16. dec 2020

Tak toto je tema kde budu dve katergore za a proti.
Ja sobne mam doma civavky a deti s nima vyrastaju od mala .Nikdy sme nemali problem dokonca ta najmensia ked bola malinka tak ju strazili na posteli a ked prisla navsteva pozriet malu tak vystartovali po nasteve a branili malu🤣Ja som dovolila kontakt od malinka.Do dnes su dobre partacky 😀
Kamaratka ma petulant psa a vyrastal s jej dcerkou a upne v pohode .V noci spaval pri postielke a vzivote jej nic nespravil a mala ma uz 10r.Co sa tyka nakazi nebojim sa maju vsetky ockovania a ostatne co potrebuju.Deti namaju alergie ani ekzémy. Dokonca sa nam casto stalo ked boli dcerky male a pqpqli uz same ,ze nase potvorky si oblizali aj jogurt na ruke alebo tricku. Ja som nazoru ,ze deti ked vyrastaju so zvieratám akymi kolvek ,vyratu s nich lepší ludia. (a moze ma zožrať kto chce za tuto vetu )😜
Ale velq zalezi aky je psik .Moja mama mala civavu a ta doslova neznasala deti .

maminka123abcd
16. dec 2020

No, tak my máme doma malé vtáčiky z juhoamerickej Afriky, a moji synovia sa ich doteraz nedotkli, ani ja, lebo hneď ako sa ich snaží niekto dotknúť začnú pípať a sú agresívne. A potom máme krokodílika a ten je zlatý, priateľský a dobrosrdecny.

melkor
16. dec 2020

Máme v byte 4 mačky. Boli s nami o dosť skôr ako prišlo dieťa, takže jediné čo sme upravili je zákaz ich voľného pohybu do detskej (zatvárame dvere keď tam malý spí). Ale čo sa týka kontaktu, nie je problém. Zo začiatku sa ho trochu báli ale nejako sme ich neobmedzovali ani neodháňali keď začali za nim chodiť. Teraz už má syn viac ako rok a majú sa všetci radi ( až na jednu mačku ktorá je však celkovo taká individualistka, takže tá si od neho drží odstup). Ale učíme ho už od mala ako sa treba k mačičkám správať, ako ich jemne hladkať a vidím hlavne teraz keď sa už vie sám hýbať po byte že ich má rád. Lozí za nimi, hrá sa s nimi s hračkami alebo dokonca s mávatkom na paličke, rád pri nich leží atď..
Takže za mňa je určite veľmi fajn aby dieťa vyrastalo s nejakým zvieraťom (pes/mačka/..) Je to pravdaže podmienené dobrou starostlivosťou o dané zviera (očkovanie, odčervovanie, kastrácia, kvalitná strava) a aj správnym prístupom k výchove dieťaťa.

sissy27
16. dec 2020

@katkamatka7 mali sme psa v byte, kontakt mali od príchodu z pôrodnice. U nás sa absolútne nič nezmenilo voči psovi s príchodom dieťaťa, ani si neviem predstaviť čo vlastne by sa zmeniť malo. Pes bol súčasťou rodiny, ja ako tehotná som s ním bola v normálnom kontakte, mojkanie, hladkanie, atď. Veď bol pravidelne očkovaný, odčervovaný, umývaný.

cimage
16. dec 2020

My mame doma 3psov, 1ma pristup vsade a spava s nami. 2su na chodbe, obcas aj s nami v obyvacke. 3psov v posteli by som uz asi neprezila. Za mna je to urcite lepsie pre dieta ked vyrasta so zvieratkom. Nas yorkshire nema moc rad deti, ale nikdy im neublizi, zavrci a odide ked sa citi v ohrozeni. A ti 2 si nechaju robit so sebou hocico. Myslim, ze cim vacsie plemeno, tym je viac trpezlivejsie voci detom. Nakazy sa netreba bat, lebo ked ma niekto zviera v byte/dome, tak sa o neho aj stara. Urcite si nenechas poskakat postel blatovym psom a taktiez s nim pojdes k veterinarovi ked bude treba.

anjika44
16. dec 2020

Ja mám mačku od decembra 2014 a malý sa narodil v oktobri 2015. Pri tom divokom dieťati trpí skôr mačka. Syn našťastie alergiu nemá a mačka je taká, že odíde, ked sa jej niečo nepáči, skrátka nie je agresívna. Ale nejako sa k nemu nemá, lebo ked mal asi dva roky, tak ju stiahol z okennej parapety dole za chvost. ☹ Len treba dávať pozor, lebo u nás sa stáva, že mica niekdy so žiarlivosti ociká posteľ.

llucciaa
16. dec 2020

@melkor robili ste na začiatku nejaké zoznamovanie alebo ste ich nechali aby prišli k nemu samé keď budú chcieť oni? nemali ste problém napríklad so značkovaním? lebo nám sa mačka zvykne niekedy tak na truc vycikať niekam keď je napríklad pár dní po sebe dlho sama doma, že sme v práci od rána do večera, trochu sa bojím toho ako bude reagovať keď tu bude niekto nový zase komu budeme venovať pozornosť. brali sme si ju už až keď sme mali staršieho syna takže si na seba celkom zvykli ale bojím sa ako to bude teraz s novým bábätkom

danica2711
16. dec 2020

my dvaja s bratom sme vyrastali od malička so psom, moje aj bratove deti od malička so psom - takže za mňa je to rozhodne super. Pri mojom synovi bol náš pes prakticky od jeho narodenia, pretože si sám uložil za povinnosť strážiť ho, keď malý spal v kočíku na záhrade a začal mrnčať, Max mu strčil hlavu do kočíka (bol to bernardín, takže si viete predstaviť, že mu tam občas naslintal, nevidela som, ale myslím si, že ho zo samej lásky občas aj oblízal, potom ma prišiel zavolať) - a chalan zdravý ako repa...

margaretkava
16. dec 2020

Mame 3 macky, a oocas tehotenstva sme si este osvojili psa🤦🏽‍♀️ Ziadny problem, jedna mica ani nevie ze mame dieta, druhy zvykne spat v detskej na koberci (pocas tehotenstav musel mazdy den spat aspon chvilu na alebo pri brusku) a najmladsia mica je ako pestunka... maly zaplace a bez so mno pre neho, ked kojim pradie a opiera si hlavu o maleho... nebojim sa nicoho, su ockavne, odcervene. Vyrastam s mackami cely zivot a nikdy som nemala alergie ani toxo

margaretkava
16. dec 2020
melkor
16. dec 2020

@llucciaa Nejaké extra zoznamovanie sme nerobili. Iba sme prišli domov a mali malého na rukách a mačky tak pomaly postupne prichádzali a odchádzali a z diaľky ho pozorovali a potom prišli oňuchať a zase šli preč. A tak sme s ním sedávali v obývačke a aj spať sme ho dávali do hniezda v obývačke aby si mačky zvykli na jeho zvuky a ruchy a vône. 🙂
Čo sa týka značkovania alebo žiarlivosti to u nás nehrozí, nakoľko máme mačiek viac 2+2 (tj. nie sú to jedináčikovia) a aj mávame mačiatka v dočasnej opatere kým si nájdu domovy takže naše mačky sú zvyknuté že noví "votrelci" prichádzajú aj odchádzajú a zvyčajne sa veľmi rýchlo prispôsobia. Všetci boli samozrejme včas vykastrovaní takže nejaké značkovanie sa nikdy nekonalo. A ani nevadí ak sme dlhšie v práci, lebo sú viacerí a navzájom sa zahrajú, ponaháňajú takže im nie je dlho a nenudia sa.. 🙂

andreatytler
17. dec 2020

@katkamatka7 My mame macku, ktora vie aj poskriabat ked sa jej nieco nepaci. Kym bol maly miminko ignorovali sa. Ked zacal stvornozkovat, zacal sa zaujimat o macku a tak sme ich nechali sa onuchat ale bola som neustale pri nich a pri najmensom naznaku nevole zo strany macky som zasiahla. Teraz uz chodi a macku otravuje velmi rad. Zaujimave je ze macka ho ma rada... casto sa o neho obtiera. Muz syna naucil ze macku treba tapkat po chrbte dlanou ako tap, tap, tap a teraz uz len staci povedat malemu tap, tap a on ju zacne tapkat po chrbte. Ale rad ju tiez taha za chvost a usi. A macka ho uz aj zaskrabla na ruke, co som sa strasne hnevala na muza ze to dovolil. Ked je so mnou, nikdy ich nenecham osamote.
Co sa cistoty tyka, tak to mi sice trochu vadi, tie chlpy ale verim tomu ze to pomoze synovi nemat alergiu. Prilisna cistota nie je dobra na imunitu dietatka.

katuskapd
20. dec 2020

Ja napisem za moju moju susedu,mala ich mala asi rok a pol a zobrali si labradora stena,ten tu malu vkuse hryzol do ruk a tak,lebo hrave šteniatko, psika potom darovali po par týždňoch ale ta malá ma doteraz strach.
My sme kupili civavu ale deti uz mam väčšie (12,6) a idealny čas, pretože aj starostlivosť o zviera zaberie čas, treba ho naučiť vencit vonku(psa) na zaciatku kazdu hodinu von,v noci to iste. Neviem ako s mackou,pisem len pes v byte.
A ta susedka mala,ked pride ku nam ma dozivotny strach zo psov a uteka uz ked len vidi naseho v jej blizkosti.

ktochytavzite
21. dec 2020

Deti mju lwpsiu imunitu ak vyrastaku so zvieratom ale ja si neviem doma nejakeho smradocha predstavit co plune alwbo si v kuse olizava zadok,nor take macky plis tie ich macacie wcka za mna humus a k malwmu dietatku nie.Ale m zahrade mat osa je super

llucciaa
21. dec 2020

@melkor aha super, ďakujem moc za skúsenosť. nám ale práve všetci tiež tvrdili, že keď bude vykastrovaná tak so značkovaním prestane a bohužiaľ je to zostalo :/ Jednoducho keď má pocit, že sa jej málo venujeme tak nám to dá takto vedieť

kristind
21. dec 2020

Mám v byte borderku a ročného syna. Sú spolu od malička, len ona sa ho najskôr stránila. Postupne som pracovala na ich vzťahu a teraz je to celkom na parádu. Je veľa výskumov, že pes v domácnosti upevňuje dieťaťu imunitu. Nevidím dôvod ich separovať.