Hádky s priateľom kvôli peniazom

dejna131
28. apr 2015

Poslednych par mesiacov mame s priatelom problemy kvoli peniazom a vycita mi nejake veci a mne to strasne lame srdce hadat sa kvoli peniazom :( Bývame spolu v podnajme 1 rok, chodime spolu 2 roky, podnajom je dost drahy, 420 eur a vzdy ho plati on (priatel je sikovny vo svojom obore a zaraba cca 2500 eur) a dohodnli sme sa ze mu mozem prispievat tych 30 eur co som davala aj za internat (mam 22 a som stale studentka, odisla som kvoli nemu z intraku). Pocas skoly mi davali stale rodicia peniaze ako ked som bola na intraku, slabych 25 eur na tyzden.. Zacali sme velmi pekne, obcas som zasla aj ja do obchodu nieco nam kupit, lebo ked sa priatel vracal z roboty bolo uz 7 hodin vecer, ale snazila som sa vyuzit aj tych 25 eur ako som mohla na nakup, aj ked z nich sa zilo tazko mne samej. V lete som si nasla aj slabo platenu brigadu aj bakalarske statnice som mala a od babky som dostala par drobnych. Som z chudobnej rodiny a nikdy som nemala to co som chcela, oblecenie, vylety. Prvy krat v zivote som mala odlozene nejake vacsie peniaze, straasne som sa tesila, uz som rozmyslala ktory zo svojich snov si splnim, ze pojdem na vylet alebo si kupim fotak ako som vzdy chcela. Autoskolu som potrebovala. Az jedneho dna mal uplny skrat a priznal sa mi ze uz roky ma problem s hazardnymi hrami a teraz su tie problemy dost velke, ze posledne vyplaty prehral. Citila som sa uplne hrozne a oklamane, vraj mi hocikedy klamal ze ide niekam a isiel hrat, aj z roboty si odbiehal hrat. A stala som pred rozhodnutim co teraz. Co ak sa toho nikdy nezbavi alebo ak sa to vrati v buducnosti. Ale pozbierala som sa, stala som pri nom, pozicala som mu vsetky moje nasetrene peniaze (co bolo mozno tak 700 eur) na to aby mohol chodit do prace, na najom a tak. Trvalo dlho kym sme sa z toho ako tak vymotali. Skutocne to bude trvat roky, lebo ma vraj nejake dlzoby kvoli tomu este z davnzch cias, pozicky a tak, vzdy na konci vyplaty sa nam tazko zije, nikdy nema dost penazi. Na konci mesiaca mi hocikedy povie, daj mi prosim ta 20 eur, daj mi prosim ta 15, kup mi cigarety, nemam vytiahnutu hotovost, alebo neprisla vyplata. A ono sa to nakopi.. a co je to pre neho?? ale pre mna je aj takych 40 eur vazne strasne vela, ved to je vsetko co mam. Nakupovat chodime na striedacku, tie vacsie nakupy plati vacsinou on. Ja proste nemam viac penazi. Ked som sa spytala kedy by mi vratil tie peniaze, ze by som si chcela kupit notebook, tak na mna neskutocnym sposobom vyletel, ze ako si tie peniaze mozem pytat naspat. Ale ved to je 700 eur, ktore som si cely zivot setrila a pride mi strasne smutne ze som o ne prisla zato ze on prehral v pokri neskutocne peniaze, mozno 6000 eur. Alebo keby sa so mnou chcel aspon v klude porozpravat, ale on sa tvari ze som diabol a ze som ho neskutocne sklamala. Predtym som si sice zila chudobne, ale vedela som si pekne hospodarit s tymi par eurami, ale tato financna situacia ma strasne ubija. Na zaciatku mesiaca super, rozhadzovanie a na konci tyzdna minie vsetko co, minieme vsetko co mam ja, a potom nemame co jest. X krat nam hrozilo ze nas vyhodia z podnajmu. Mam menej penazi ako hocikedy predtym, vazne takto nevladzem zit. Same problémy. Pred Vianocami mal dalsi skrat a dalsie hracske obdobie a prisiel domov s tym ze prehral peniaze na najom. Nemali sme ako zaplatit , chcel si od niekoho pozicat a nemal od koho , moji rodicia boli posledna zachrana, pozicali 500 eur (co mali odlozene na auto) ... preslo pol roka a doteraz im tie peniaze nevratil.. ale on sa niekedy strasne rozhadzuje. Nerobi mu problem prepit 300 eur mesacne, alebo ich nejak rozflafakt, k tomu ma stale tie pozicky. Posledne peniaze minie v krce. Je mi strasne luto ze nevie hospodarit s tolkymi peniazmi. Na vianoce sme na tom boli tak zle, ze sme nemali ani len vianocny stromcek. Neviem ci som prilis mlada, ale nejak sa neviem zmierit s touto financnou situaciou a krizami. Mame to tazke a ked do mna priatel rype, ze som leniva a malo doma upratujem, lebo on plati najom a ja mam upratovat, tak je ohen na streche. Dnes mi poslal toho a viete si predstavit ako brutalne sme sa pohadali :( http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/azEBv1N_46... On sa tvari ze ja som ta zla a neviem pochopit ze ma chudak problemy. Ja uz neviem kto ma pravdu :(

mirabellka8
3. máj 2015

@dejna131 hlavne ho stále neospravedlňuj!!!! je ťažké opustiť niekoho ku komu niečo cítiš, ale vytriezvi skôr ako bude neskoro

yidaky
3. máj 2015

@dejna131 Och prosím Ťa, hlavu hore dievča. Urobila si len to najlepšie čo si mohla. Baby Ti tu dobre píšu. Utrpelo len jeho ego a manipulátorská chorá myseľ. On si nikdy ani len neprizná, že by spravil chybu a bude obviňovať len všetkých dookola. A ešte sa v tom aj utvrdzovať. Na druhej strane sa tešiť ak mu dáš čo len trochu najavo, že Ťa to bolí a zraňuje. Takže, prestaň uvažovať a pýtať sa samej seba, či mu je bez teba dobre a či ťa vôbec ľúbil. To už nie je ani podstatné. Podľa všetkého jeho správania on ľúbil a ľúbi len seba samého. Na Tvojom mieste by som mu len raz odpovedala na jeho primitívnu sms v tom zmysle, že "si šťastná, že je aj on šťastný" a od tej chvíle nečítať žiadnu správu od neho. A po veci pošli kamošov! Už sa s ním určite nestretni. On je schopný ťa ešte stále deptať blbými manipulátorskými rečami. A Ty sa budeš len trápiť. Takže sa drž a neboj bude lepšie. A naozaj nemá zmysel sa umárať myšlienkami, či ťa ľúbil, či mu je naozaj lepšie bez teba....energiu zameraj na učenie a iné aktivity 😉.

nikka2610
4. máj 2015

Jedna rada,neber na seba žiadne pôžičky, ktoré bude od teba žiadať.zbal si veci a odíd.peniaze ti už nevráti...

timea7
4. máj 2015

@dejna131 nehnevaj sa, ale napísal ti pravdu - bola to nezrelá láska. Láska totiž nie je o tom, že jeden dáva a druhý berie, že jeden na toho druhého myslí, ako mu urobiť radosť a ten druhý ho má na háku. Čo ti dával vzťah s ním? Že ti platil ubytovanie? Veď to by platil tak či tak pre seba nie? Za to tam mal lacnú pracovnú silu - veď si ten byt udržiavala, prala, varila, keď potreboval prachy, tak si bola po ruke, keď sex, tak tiež. Čo si od neho dostávala? Keď to vezmem po finančnej stránke, tak nič, si hlboko v mínuse, tebe kúpil kravinu za pár euráčov, aj to až keď si mu pripomenula, že máš sviatok, sebe hodinky za 500 - dôkaz, ako si cení seba a ako si cení teba. Odhliadnuc od finančnej stránky, aj keď ja by som sa na jeho mieste hanbila zobrať peniaze od študentky, alebo od jej rodičov ako pes a kľudne 30 eur za večer prepiť....po citovej stránke ťa dokázal nádherne oblbovať. Fakt je šikovný, ale v tom, ako hrať na city mladým naivným ženám, ktoré ešte žijú v rozprávkach. Tak, ako ti už písali, prvý vzťah vyjde málokedy, aj keď si akokolvek zaľúbená, VŽDY musíš stáť nohami pevne na zemi, lebo zle dopadneš. Želám ti, aby si čo najskôr dokázala tento vzťah hodiť za hlavu, neber to ako tragédiu, takmer každá z nás stretla v živote podobný typ muža, ide len o to, čo s tým urobila. Alebo čím skôr rozchod, alebo sa čičíkať, ako sa zlepšuje, ako mu verí a o pár rokov písať na MK, ako je nešťastná, lebo muž pije, peniaze prehrá, požičiava, majú dve deti a nemá ani na mlieko...Buď rada, že si sa vrátila z kratšej cesty, nech je tento vzťah pre teba do budúcnosti ponaučením, že toto už nikdy nie. Začni si viac vážiť sama seba, máš príliš dobré srdiečko, ktoré takéto typy veľmi radi zneužívajú. Nereaguj na jeho priblbnuté SMS, maž ich hneď bez prečítania, alebo si zmeň číslo. Hlavu hore, dnes začína pre teba, iný, nový, krajší život v ktorom nájdeš najprv sama seba a neskôr aj ozajstnú lásku. Držím palce. 🙂

staronova
4. máj 2015

@timea7 pravdivo napísané

timea7
4. máj 2015

@staronova ďakujem, je mi ľúto každej ženy s dobrým srdcom,ktorá by spadla do pazúrov takému indivíduu 😝

peneloppe
4. máj 2015

@timea7
Perfektne si to napísala. Takto si ja predstavujem konštruktívnu radu. škoda že ich je na tomto fóre tak málo.

savory
4. máj 2015

@timea7 - múdro a výstižne

oldman50plus
4. máj 2015

@timea7 Toto je ženské rozmýšľanie čo rozbilo viac vzťahov než závislosti a týranie dohromady.
Ak neplatí aj naopak vzájomne formulácia: "Ak potrebovala sex, bol poruke" tak ten vzťah má dnes málo šancí aby ako tak znesiteľne vydržal po celý život.
V tom ostatnom máš samozrejme pravdu, ale ten sex si nemala ani spomínať, to je rozmýšľanie ako z minulých storočí.
Pokiaľ ten záujem nie je obojstranný tak to buď krachne alebo jeden vo vzťahu bude hlboko nešťastný a ak kvôli niečomu vydrží tak sú to deti (častejšie sú postihnutí muži ale dnes žiaľ čoraz viac aj ženy). Ak by si mohol vopred pozrieť čo ho čaká tak by sa otočil a utekal až si nohy poláme.
Či chceš vážne povedať že sex je niečo čo ako žena dávaš do vzťahu a za čo ti má byť muž vďačný a má sa ti revanšovať v iných oblastiach? Choď a povedz to svojmu a uvidíš čo sa stane. Len to skús a ak ti uverí, zbohom a šáteček. Dosť mužov "fyzickú" neveru odpustí veď človek je tvor slabý a občas podľahne pokušeniu, toto nikdy.

majulino
4. máj 2015

@dejna131 ahoj necitala som co ti baby pisali. pisem ti z vlastnej skusenosti. moj otec bol hrac alkoholik a neviem co vsetko este. ked sa brali s mamou ona mala 18 on 23 mama bola v 4mesiaci. behom 3 rokov 3 deti. prehral vsetko prepil vsetko doma robil bordel ked mala mama 38 narodil sa im syn aj vtedy pil a hral. prestal s tym az teraz ked ma 47. znicil zivot jej a nam. vsetky 3 nas v kuse vyhadzoval z domu. bral nampeniaze na skolu peniaze z prace.... odid pokial nechces zit ako moja matka!!!

martinaplum
4. máj 2015

Ahoj @dejna131, ja by som sa este vyjadrila k vymahaniu tych 7 stoviek, co si mu pozicala. Viem, ake je tazke nasetrit si v dnesnej dobe hocikolko a ako velmi musi zamrziet, ked tvoje peniaze splachol nejaky automat... Preto by som sa nevzdavala pri snahe ziskat ich spat. V rodine mame par skusenosti, ze sme pozicali peniaze a nevratili nam a vzdy je dolezite, aby to ta druha strana priznala, resp. aby ste uz pri pozicani mali tie veci podchytene zmluvne. Ked uz ste rozideni, nemyslis, ze by sa zmohol aspon na to, aby ti podpisal papier s tym, ze si mu pozicala (aby si priznal dlh)? Potom by si uz mala nieco v ruke pri jeho vymahani sudnou cestou...
Inak Ti zelam vela stastia v dalsom zivote a verim, ze cim skor sa z toho dostanes 🙂

timea7
4. máj 2015

@oldman50plus nerozumiem ti celkom - čo je ženské zmýšľanie? Ak myslíš len ten sex, tak som ho spomenula preto, lebo celkovo dopĺňal charakter toho muža. Bol celý hapy,že takúto naivnú babenku zohnal, čo prehliada to, čo by iné neprehliadli. Inak slovo sex nemám veľmi rada, teda radšej intímne spolužitie, teda aj objatia, bozky, maznanie považujem za veľmi dôležitú súčasť a obohatenie vzťahu, aj keď viem, že veľa žien má iný názor. Ale obohatenie života aj muža, aj ženy. Mňa v tomto nemusíš usmerňovať, nemám už dávno 25, nikdy by som nenapísala také niečo, že ak žena dáva do vzťahu sex, tak jej má byť muž za to vďačný, to si kde zobral? Prečo by jej mal byť za to vďačný, veď dáva aj sebe, či? To je ako ten vtip - dám ti pusu, ak sa ti nepáči, tak mi ju vráť 😎 . V tejto téme som to písala na margo toho, že sa jej autorka snažila toho muža obhajovať, že dával peniaze do bytu. Dával, áno, ale dával by ich tak, či tak,možno by o niečo menej dával za energie, ale nemal by full servis, ktorý mal a áno, mal aj jednoduchší prístup k sexu, ako má napr. dnes, keď už s ním nie je.

timea7
4. máj 2015

@oldman50plus inak vybral si si z toho príspevku len to, či ti vyhovovalo....ak by mal krachnúť vzťah muža, ktorý nemá problém pri svojom vysokom zárobku peniaze šlahnúť do hier, alebo chlastu a partnerke nekúpiť väčšinou nič, alebo len drobnosť, na drzovku si od nej požičať peniaze a dokonca aj od jej rodičov, tak je super, že krachne. O takého muža by som ja ani bicykel neoprela, dokonca ani vtedy, keby náš intímny život bol veľmi pekný, pestrý a zaujímavý. Je to pre mňa veľmi dôležitá súčasť vzťahu, ale nie natoľko, aby som prestala mať rada sama seba.

gurmanka
4. máj 2015

@timea7
Ja doteraz nechápem, ako mohol niekto z toho tvojho príspevku zaostriť iba na slovo sex... 😨

peneloppe
4. máj 2015

@gurmanka
Ked ide o chlapa, tak sa to pochopit da 😀 😉

rheia27
4. máj 2015

@dejna131 uprimne...kopni ho do zadku a tes sa ze si sa o tychto problemoch dozvedela teraz a nie az ked budete mat zalozenu rodinu

rychlo prec

timea7
4. máj 2015

@gurmanka tiež som sa tomu divila, ale keď som mrkla do iných tém, do ktorých @oldman50plus prispieva, zistila som, že tie ktoré sa točia okolo intímneho života, sú u neho number one.....mne pripadá dosť divné, že dospelý muž rieši na fóre, kde píšu z 95% ženy intímne problémy...teda úprimne povedané, neviem si predstaviť môjho partnera ani iného muža z mojich známych, ako prispieva na toto fórum, zvlášť do tém, týkajúcich sa intímneho života.....za ktorýmkoľvek nickom tu na MK sa môže skrývať ktokoľvek - žena, muž, pubertiak, úchyl, niekto kto má nejaké problémy, alebo si tu len niečo kompenzuje....

timea7
4. máj 2015

@peneloppe 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

peneloppe
4. máj 2015

@timea7
Presne toto som si dnes pomyslela aj ja, ze si neviem predstavit mojho muza vypisovat tu na forum. Ani ziadneho znameho chlapa. Velmi divne.

keziah
4. máj 2015

@oldman50plus pamatam si tvoju starsiu temu a presne viem, co ta popudilo
intimne spoluzitie, ktore je obostranne rovnocenne, je mozne len v kvalitnom rovnocennom vztahu
ber do uvahy, ze zena je pomerne kratko mlada a schopna reprodukcie, takze intimne vztahy, do ktorych vstupuje, su pre nu cosi ako investicia. vzdy je riziko, ze partner sa ukaze ako neschopny pre dobry fungujuci vztah a strateny cas sa tej zene uz nikdy nevrati. takze ano, pokial zena este nezije v trvalom a kvalitnom vztahu, je intimne spoluzitie skor davanim.

oldman50plus
4. máj 2015

@timea7 Predpokladám že aj ona má zložitejší prístup k sexu ako mala (teda asi skôr zbalí niekoho na ulici ako priemerný chlap ale nie som si istý či je to to pravé orechové). Samozrejme máš pravdu v tom že "mojkanie" je integrálna časť sexu aj keď by som chcel podotknúť pod čiarou že koitus to nesmie nahrádzať. Sám som na chlapa hodne mojkavý typ. Full servis nezahrňuje "intimitu", tá je vzájomná.
Samozrejme že som zaostril na to slovo sex. Pretože keby som bol tvoj partner (podľa veku som síce starší ale ten rozdiel asi nie je taký veľký aby to nepasovalo) a prečítal by som si tento tvoj príspevok, tak by som sa ťa opýtal či myslíš vážne to čo si v ňom napísala a keby si povedala že si za ním plne stojíš tak by od tej sekundy som bol bývalým partnerom. Uznávam že pre mňa vzhľadom k prežitým skúsenostiam je to extra citlivá téma ale pre každého chlapa schopného čítať s porozumením by toto bolo červené súkno. Len som na to upozornil, táto veta je veľmi nešťastne formulovaná a odvodíme si z toho presne to čo hovoríš že si nenapísala. Nedráždi taipana, kobru kráľovskú a gabunskú zmiju bosou nohou, tam máš aspoň šancu že ucukneš zavčasu 😵 .
Timea (aj ostatné), ak neveríš že som reálny vzdelaný a dúfam že napriek veku ešte stále inteligentý chlap kľudne ti napíšem do správy telefónne číslo a môžme chvíľu pokecať, aj keď voči učiteľkám mám predsudky (sám som bol kedysi dávno vysokoškolský pedagóg). Moje motivácie neskúmaj rovnako ako ja tvoje je to fuk. Samozrejme píšem len o tom čo sa mi zdá zaujímavé, piecť koláče ani štrikovať neviem. A myslím že toto fórum trochu mužského pohľadu na "intimitu" potrebuje takisto ako ja som sa naučil niečo o ženskom. 😀

peneloppe
4. máj 2015

@oldman50plus

Mozem jednu otazku, mimo temy? Pises ze si starsi, skusenejsi? Tak co robis na tomto fore? Pride mi to velmi divne, ze sa chlap zapaja do vacsiny babskych tem.

oldman50plus
4. máj 2015

@peneloppe Mal som osobný problém (modifikovaný stále mám) ktorý som nechápal napriek tomu že mám predsa aspoň aké také vzdelanie z psychiatrie. Tak som hľadal odpovede napríklad tu, čiastočne našiel. Nezapájam sa do žiadnych iných tém okrem tých kde si myslím že mužsky pohľad z druhej strany potrebujete. Zase tak často tu nie som ale ak napíšem niekam vetu dostávam správy o príspevkoch, pozriem a nedá mi to 😀 . Do dôchodku už skutočne až tak ďaleko nemám a som doktor aj keď v obore nepracujem.

mysicka36
4. máj 2015

Ale tu si prispel dosť odveci. 😀

timea7
4. máj 2015

@oldman50plus vieš čo, ja si radšej pokecám s tým mojím a rada 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

dejna131
autor
5. máj 2015

@timea7 pekne si to napisala 🙂 Vztah s nim mi nedaval nic. Na zaciatku som spoznala ake je to lubit a byt lubena a zato som bola velmi vdacna, ale casom som necitila ze by mi lubil, aspon nie v jeho cinoch, len slovach. Prazdnych slovak. A on mi stale dookola ublizoval, deptal ma, manipuloval so mnou, aby som sa citila nesabavedoma a potom mi vycital ze sa tak citim. Citila som sa kvoli nemu neschopne a potom mi to vycital. Uz velmi davno som sa zacala citit zle a odist, ale deptal ma aby som mala pocit ze ja som ta zla a preto som nedokazala odist.. od dokonaleho muza. A konecne to vsetko vidim. Uplne jasne. Ale stale maju jeho slova nadou mnou velku moc a on to vie, preto mi pise a dalej ma depta, jedna smska je taka ze ma nemiluje, ze je konecne stastny bezo mna, dalsia je pekna, so srdieckami, dalsia je zas hnusna. Dokonca sa znizil k tomu ze mi napisal ze uz spal s niekym inym, so smajlikom. ... Vazne sa mi hnusi.. Pomalicky ho zacina kazda moja bunka ktora ho milovala nenavidiet. A ano mas pravdu aj s tym sexom, to vsetko spolu suvisi. Ja som tu pre neho bola vzdy, aj ked mi nebolo dobre, namiesto toho aby ma isiel pomasirovat, ma este zmanupuloval aby som sa obetovala.... a on to svojim spravanim vzdy len kazil, daval mi pociti ze on toho tolko vela uz zazil s inymi. A ked som mala naladu ja, tak ma takmr vzdy surovo poslal prec, ze teraz nie.... To, ze ten clovek nie je v poriadku mi malo dost uz vtedy ked mi zacal rozpravat aky strasne priiiiiserny bol jeho zivot predtym ako ma stretol. A ja ze ma tak miluje. A pravda je ze ma problemy a nedokaze byt stastny, ani sam ani s nikym inym.

tattrankaa
5. máj 2015

@dejna131 moja neuraz sa, ale z toho čo píšeš mi príde, že máš 10 rokov, si hlúpa, sprostá a naivná...
požičať 700 eur chlapovi, ktorý je gambler a vylákať peniaze aj od rodičov?? ako neuraz sa, ale ty nemáš čo robiť ani na VŠ... :-/

dejna131
autor
5. máj 2015

@tattrankaa ak si nezazila to co ja, tak nemas najmensie pravo urazat ma. Zamilujes sa do niekoho, niekoho kto sa prezentuje ako uzasny najlepsi chlap na svete, zalubis sa po usi, pomaly tebou zacne manipulovat a nicit ta, ale ty mu slebo veris kazdu jednu vetu, ze to on je uzasny a ty si zla, na zaciatku sa snazi, je pozorny, poziada ta o ruku, neustale ti rozprava ze si laska jeho zivota, ze chce mat s tebou deti, priateli sa s celou rodinou, byvate spolu, plati vsetky ucty, snazi sa, pracuje.. a ked si totalne zaslepena tak pride prvy problem,... prizna sa ze prehral peniaze, ze nema z coho zaplatit ucty, ... bol to moj snubenec a byvali sme spolu... to som sa vazne mala otocit pri prvom probleme???? to by som bola vazna svina... a ja som dobry clovek. Preto si vybral mna ako svoju obet. Ja som verila ze sa pouci a ze nam bude dobre... Vzdy ked bol problem a musela som mu pozicat na najom, tak to bol stale moj snubenec a zili sme pod jednou strechou. Ani ja by som nemala kde byvat, nie v tom meste kde studujem. Takze ak ma chces urazat, tak skus najprv dva roky zit s egoistickym manipulatorom aby si vedela co som si prezila.

tattrankaa
5. máj 2015

@dejna131 som sa schuti zasmiala, je vidieť, že si naivná a o živote nič nevieš...🙂 mimochodom, ja nepotrebujem prežiť to, čo si prežila ty - mne by len raz chlap povedal, či mu nepožičiam - hneď by mi svietila kontrolka. možno som sviňa, ale posrať si dobrovoľne život s alkoholikom/gamblerom/magorom - ďakujem, neprosím 🙂

dejna131
autor
5. máj 2015

@tattrankaa ano presne, som naivna a verila som mu, verila som v ludske dobro. A cely cas ma manipuloval, takze som to nevidela