Išli by ste do takéhoto bývania?

29. aug 2023

Ahojte, mám možnosť ísť pracovať do Prahy, ubytovanie by bolo riešené cez zamestnávateľa. Už som tam bola minulý rok a ubytovanie bolo riešené ako malá samostatná garzónka (jedna izba- kuchynka, kúpeľňa a potom spoločná práčovňa atď...), vtedy som mala na izbe spolubývajúcu (boli sme ako študentky na stáží), ale dala sa vybaviť aj samostatná izba.
Keďže by som tam teraz nastúpila na plný úväzok, tak som myslela, že by sa dala vybaviť tá samostatná garzónka, ale pani v telefóne povedala, že to bývanie je riešené ako viac spolubývajúcich v jednej bytovej jednotke, izba samostatná ale kuchyňa a kúpeľňa spoločné (na jednotke 2-3 ľudia). Išli by ste do takého bývania? Neviem akože či chcem bývať zas s cudzími ľuďmi, po rokoch internátoch atď... Chápete. Lenže inak sa mi neoplatí do tej prahy ísť, keďže tam sú nájmy také aké sú...

zuzpap
29. aug 2023

nie, nešla

majlo1234
29. aug 2023

Ja by som sla, aspon vyskusat. Pokial to nie je zdielana izba, tak to nie je ako na internatoch. Ja som po par rokoch v korporate vyhorela a sla takto do zahranicia robit, a byvala som v zdielanej izbe, to ti bolo len peklo😄samostatna izba je luxus. Plusom tiez je, ze v cudzom prostredi budes mat hned nejakych znamych(spolubyvajucich), z ktorych mozu byt neskor kamosi

lindous
29. aug 2023

Záležalo by od toho akú prácu/zázemie mám tu a akú prácu by som mala tam, platovo, kariérne atď... toto by pre mňa bolo na tých menej podstatných priečkach pri rozhodovaní sa...

autor
29. aug 2023

@majlo1234 áno, izba by nebola zdieľaná, iba spoločné priestory. Ja som tiež bola rôzne v zahraničí (kde nás bolo 5 na izbe) ako študentka, ale dúfala som, že keď už skončím školu, tak budem už sama bývať 😆

pribinak
29. aug 2023

Kľudne. Nebude fobre, nájdeš si iné bývanie
Velka výhoda je, že pravdepodobne to bude veľmi lacné.
A ďalšia výhoda je, že hneď sa zoznamis s novými ľudmi a budeš mat kamosov

zuzanaam
29. aug 2023

ja by som šla ak by práca stála za to. Kým nemáš rodinu, deti, nevidím v tom problém. Ja som tak bývala ako doktorandka na internáte a bolo to v pohode, teda pre mňa. Ale Ty musíš vedieť, či to bude v pohode aj pre Teba.

veronika1754
29. aug 2023

Ja by som nešla, mám vysoké nároky na čistotu a ísť do kúpeľne po niekom kto tam nechá vlasy, chlpy.. Ak si mladá bez záväzkov hľadaj niečo iné.

autor
29. aug 2023

@lindous platovo je to ok, ani to ubytovanie nie je drahé. Čo sa týka môjho zázemia, tak bývanie u rodičoch a prácu tu nemám, nemali voľné miesto 😅

zmrzlinka2021
29. aug 2023

V BA tak funguje kopec ludi a ja osobne, kebyze som na tovjom mieste, nemam s tym problem. Vlastna oddelena izba by mi uplne postacovala a zvysok mozeme sharovat. POdstatne je, aby spolubyvajuce boli normalne.
Napr. v BA urcite je lepsie takto platit 250 eur za izbu, ako 550-600 za samostatnu garzonku / jednoizbak.

A ak by som nemala pracu, ako ty pises, ani by som neuvazovala a sla.

kacena4
29. aug 2023

však chod do zdielaneho a casom ked si mozes dovolit prenajmi si nieco vlastne ked ti to nebude vyhovovat.

zuzuyati
29. aug 2023

Pekne starosti, verim,ze najdes dobre vychodisko z tohto. Ja by som na tvojom mieste šla, a vyuzila situáciu v prospech seba. Vzdy sa mozes vratit domov. Neskusiš, nevieš. Ale je to na tebe. Drzim palce, nech sa správne rozhodneš.

lindous
29. aug 2023

V tom prípade by som šla určite, nečakala by som doma u rodičov bez práce, kým mi padne dokonalá ponuka 🙂 prinajhoršom sa vrátiš... a možno to bude ok, vypracuješ sa a niečo vlastné, samostatné nebude problém

emma022
29. aug 2023

Veľa mladých ľudí po škole začína tak, že si vezmú do prenájmu iba jednu izbu v 2-3 izbovom byte. Málokto má peniaze na celý byt, aj keď len garsónku. Ak za to tá práca stojí, tak by som šla. Podla mňa to je na začiatok super.

ivangeline
29. aug 2023

Ked by som bola cestvo po skole,tak ano.;D Tak bezne byvaju studenti. Inac nie.

majlo1234
29. aug 2023

Ved ak si po skole, hadam si este nevysla z cviku😄 teraz tak byva kopec mldych ludi, lebo cost of living je vo velkych mestach nad ich moznosti. A nie len teraz, ved si spomen naprikld na Priatelov, ako sa mali super. Mozes mat vlastnych Priatelov😂 a potom si najdes frajera a odstahujete sa spolu. Pripadne ta povysia a uz si budes moct dovolit aj nieco vlastne

deginko
29. aug 2023

Samozrejme,určite by som išla.V Anglicku som takto bývalá viac ako 4 roky

mima1608
29. aug 2023

Moja sestra tak funguje už 4 roky a je spokojná ☺️

mimirka32
29. aug 2023

Ja som tak po skole fungovala az kym som si nenasla manzela. Moje kamaratky presne tak isto. Vo vacsich mestach je to bezne, z absolventskeho platu si samostnatne byvanie zaplatis tazko.

luccija
29. aug 2023

Išla, nebudeš tam úplne sama, vyskúšas možno o rok sa posunies inam.Praha je na začiatok super.Vela nenavyberas čo by si mala z luxusu samostatného bývania, keby Ti to ukrojilo veľa z platu?daj si ty prioritu čo Ti je viac súkromie či peniaze?

tosomja
29. aug 2023

Ja by som chcela vidieť to ubytovanie. Ani by mi nevadilo zdieľané spoločné priestory, ale muselo by to byť na úrovni, čisté. Nič plesnivé, hrdzavé.

autor
29. aug 2023

@luccija no ale to zdieľané ubytovanie a samostatná garzonka stojí rovnako, lebo to proste spadá pod to ubytovanie od zamestnávateľa. Proste 200€ za posteľ v podstate. Preto ma to trocha mrzí, že som mohla byť sama a platila by som rovnako. Ale uvidím, skúsim sa ešte dohodnúť s nimi, či by som nemohla byť na tej istej ubytovni ako minule

sara07
29. aug 2023

@veronika1754 nemocnicu ako zvládaš

sara07
29. aug 2023

ceny išli medzičasom všade hore
ak máš samostatnu izbu do pohody , však kuchyna ak sa ti nebude chciet varit naješ sa aj vonku skromne sa dá aj v prahe, kupelna zase nie si tam celý den
ak máš prácu ani by som neuvažovala že nie, však časom možno pride aj samostatná garsonka ale budeš mat lepšiu poziciu viac prachov a už to pôjde ale Začať proste musíš bez toho to nejde
a k rodičom sa vratiš predsa vždy môžeš a uprimne praha je praha šla by som aj hned bosá

veronika1754
29. aug 2023

@sara07 veľmi ťažko a to ani nehovorím o tom že tam sú upratovačky ktoré aspoň ako tak pozmyvajú, ale na intraku som vydržať nemohla, ani v takom bývaní

sara07
29. aug 2023

@veronika1754 u nás skôr preletia ako upracú ,ja teda znesiem dosť toho , také byvanie by som zniesla ale nemocnice dost tažko nesiem a strava to trpím doslova

veronika1754
29. aug 2023

@sara07 u nás v nemocnici čo sa týka čistoty celkom fajn a to už keď ja poviem je to niečo 😁 ale strava hrôza, po cisárskom prvé jedlo vyprážaný syr s hranolkami 🤷‍♀️ samozrejme studené, syr ako podrážka, našťastie som sa tam nedržala dlho, neviem si predstaviť byť tam mesiac dva

zeldia
29. aug 2023

Ono na začiatok pri nástupe do prace to môže byt aj výhoda nebudeš sa cítiť úplne sama a zas nemusíš sa neako veľmi socializovať ak nechces. Možno sa až veľmi budeš chcieť socializovat ak tam bude neaky volny fešák. Asi viacerí sme takto začínali a po pol roku alebo roku keď sa lepšie usadis rozhliadnes predsa môžeš bývanie zmeniť…

limoncino
29. aug 2023

Šla by som, do Prahy aj do takéhoto bývania, základom je, že máš samostatnú izbu a nikto nehovorí, že tam musíš byť navždy

wade
29. aug 2023

Pozri sa na to strednodobo. Je to lepsie ako ostat doma bez prace. Ale podmienka by bola, ze viem ze ak tam rok vydrzim, tak je moznost postupu, budem mat lepsie CV, moznost lepsej prace, a teda aj samostatneho byvania. O to by som sa usiloval. A co najskor aj tak oddelil byvanie od prace. Aby ma v pripade zmeny prace nevyhadzovali aj z byvania (vacsinou ti staci jeden problem, nepotrebujes 2).

Dalsi benefit je, ze v cudzom meste ti dobre padnu spolubyvajuci. Inak - vacsina ludi, ktori zacinaju v novom vacsom maste, zacina prave takto. Nevidim na tom nic zle.

raffaella
29. aug 2023

Ako idealne to nie je, ale pozerala by som sa na ciel, t.j. ci mi to pomoze profesne, financne alebo inak a ja verim ze ti to pomoze. Ja som v zivote neriesila intrak ci nejake zdielane byvanie, takze neviem sa realne do toho vzit, no zase niekedy si clovek nevyberie a ludia, ktori su v zivote flexibilnejsi, lepsie reaguju na zmeny a vedia sa prisposobit sa maju aj lepsie v konecnom dosledku.
Urcite sa naskytne casom moznost to aj zmenit, zatial by som to brala ako to je a co ty vies, mozno casom bude aj vlastne byvanie v Prahe 😉