Kotlíkový vegan guláš a reakcie rodiny

2. nov 2022

S mužom sme vegetariáni, Ted a skoro,jeme občas,ale veľmi zriedka maso. A chceli by sme urobiť kotlíkový guláš a pozvať rodinu. A premýšľame, že vegan, cícerovy lebo fazuľovy. len si neviem predstaviť reakcie rodiny. Ako by ste to vy vzali ? Že fuj to čo je alebo že je,môžem vyskúšať niečo nové ?

eeffka
2. nov 2022

Vies len navsteva by nemala od teba ist hladna. To je dost trapas a ze som uz take oslavy zazila. Ze gulas. A plvalo tam maso v priehladnej vode. Po oslave sme sa sli najest.

zuzitko74
2. nov 2022

Pre autorku: V istom zmysle chápem, ako to myslíš, ak sa to týka jedál, ktoré sa varia v zásade totožne, ako originál, len sa v nich nepoužije mäso.
Čo však vôbec nechápem sú tie rôzne rastlinné výrobky s honosnými názvami veggie syr, veggie jogurt....sorry, ale tam mi to príde vyslovene zavádzajúce. pre mňa sú syr a jogurt mliečne výrobky a ak to okolo mlieka ani neprebehlo, tak by sa to tak nemalo nazývať. Aký má niekto problém nazvať veggie jogurt normálnym názvom kokosový krémový dezert? Pod tým názvom by som si ho možno aj kúpila, ale ak mi niekto ponúka jogurt a v skutočnosti to nie je jogurt, tak s tým mám trochu problém.

lujza123
2. nov 2022

Presne toto iste robím aj ja, pozývam rodinu ci kamarátov a zásadne varím iba veganske jedla.
A keďže neskromne uznávam ze viem naozaj vynikajúco varit vždy majú veľký úspech. Pre mňa ako kuchárku je najväčšia odmena keď ma ľudia chvália a sú prekvapený ze vege verzie klasických jedál dokážu byť tak chutné.

Lebo samozrejme veľa ľudí má predsudky, ako aj tu veľa žien v komentároch... "z vege sa ľudia nenajedia, je neslušné ponúkať masozrutom niečo vege, nebude im to chutiť, chlapi skolabuju ked nedostanú maso, bla bla bla"
Je super keď o tom zistia ze sa mýlili

Guláš z mäsa dokáže navarit každý. Ale dobrý vege guláš je umenie.

Ak máš možnosť sprav kotlikovy, oheň dodá gulášu tu pravú chuť.
Investuj do korenín, paprika je základ, no žiadnu lacnú supermarketovu kúp v zdravej výžive ci na nete.
Trochu na prášok rozomletých hribov, lyžička horčice a údená paprika je top kombinácia do každého akože masového jedla.

Co sa týka náhrady ideálne viackombinácia kľudne trochu fazule, goody-foody robia "gulasove kocky" (je to oveľa lepšie ako klasické sójové), dobrý je aj tempeh. Ak chceš klobásovu chuť skus klobaňu

nikolka1986
2. nov 2022

Nešla by som touto cestou, urobila by som dva druhy, jedno pre návštevu, druhú pre Vás. To ako keby si ty nejedla vôbec mäso a na návšteve ti ho dajú a jednoducho nemáš na výber, buď to alebo nič. Ako by si sa k tomu postavila? To už radšej objednaj pizzu :D

akbara77
2. nov 2022

No ja neviem, robíte akciu pre rodinu, ktorá asi ie je vegetariánska.

lujza123
2. nov 2022

@nikolka1986 vegetarián ktorý si dá mäso sa akurát tak povracia. Kto neje mäso viac rokov chýbajú mu enzimy, nedokáže ho strávit.

Masozravy človek keď si dá jedlo bez mäsa nestane sa mu absolútne nič, normálne sa naje . Neverím ze existujú osoby ktoré jedia mäso 3 x denne 7 x v týždni a nedokážu zjesť nič bez mäsa.

Takže vegetarián naozaj nemá na výber, masozravec ma.

autor
2. nov 2022

@lujza123 ďakujem za podporu, vyskúšam tvoju kombináciu korenín a uvidím čo to dá. Najprv doma pre nás, lebo my sme zatiaľ varili tak jednoducho,že nám to chutilo aj také bez korenin, ale pre návštevu by to malo byť už také lepšie.

A áno,máš pravdu že ak je niekto vegetarián tak to má tazsie,lebo spoločnosť je nastavená masovo, proste nejesť mäso,ok dám ti len polievku bez mäsa,neboj, (a pritom sa tam varilo údené a klobásy alebo čo ja viem čo). Nejesť mäso,ok tu daj si prílohu,alebo ti dám len omáčku a mäso nenaberiem. S takýmto som sa stretávala a stretávam sa, najmä 20 rokov doma pri rodičoch,čo v každej polievke sa varilo dáke mäso a mne to strašne vadilo,ale nebolo na vyber ak som nechcela byť hladná. Aj keď mám od vegetriana ďaleko ešte ,pracujem na sebe, lebo je to pre mňa dôležité, je to spôsob ako žiť udrzatelnejsie. A áno ,aj ja vnímam predsudky že z veggie jedla sa nenajes, že ak sa chces najesť treba ti plát mäsa. Mala som spolužiačku takú, na intraku a ona mala stále mäso,ráno šunka,obed mäso,večer mäso a naučila sa aj bez mäsa, že viem že teraz raňajky minimálne tu šunku,obed už nemusí byť plát mäsa, že takým tým nenásilným spôsobom to odkukala.

autor
2. nov 2022

@eeffka tak toto je iné,že mäso vo vode plávalo, z ktorého sa nenájde nik. Ja by som chcela normálne hustý guláš, čo aj zasýti. Ale tak ja keď idem tak prijímam čo hostiteľ dáva,nefrflwm,aj keď jem inak. Každý chce dať to najlepšie ,pochváliť sa že vie dobre niečo navariť a tak. Tak to je aj u mňa.

autor
2. nov 2022

@zuzitko74 tak mne to napr nevadí,že veggie jogurt,veggie klobása a iné názvy. Viem že veggie jogurt nebude z mlieka,ale že konzistenciu je to ako jogurt a vie mi to v receptoch nahradiť klasický jogurt, taktiež veggie syr a iné. Lebo vieš,ak niečo nazves krémový kokosový dezert, tak si pod tým predstavím skôr niečo ako ten jogurt že kokosové/jahodové kúzlo od Tami.

janickacrazy
2. nov 2022

@lujza123 haha, mám taký exemplár doma, bez mäsa sa proste nenaje 😛

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
osky
3. nov 2022

No..to uz by ale nebol gulas,ale polievka.
Pozri,ja tiez skusam nove veci a aj veganske.
Ale zasadne ich nevnucujem okoliu.
Ak chces spravit gulasparty,tak ju sprav klasicky,o to skor, ak aj vy obcas to mäso jete.
Lebo väcsina je klasika-vsezravci a gulas je gulas .
A napokon,asi neporiadas tu Party kazdy mesiac...tak naco spekulovat?
Pokial budes robit Party pre veganov ci vegetarianov,na nich skusaj nieco nove.

A ja osobne,aj ked mam take veci rada,musim vediet, co presne v Tom je.inak to proste neochutnam.

yoxinka
3. nov 2022

Ja mám vegetariánske/vegánske jedlá celkom rada. Taka vegan plnená paprika vie byť veľmi slušná mňamka, tiež som jedla ozaj výborný vegan stroganov. Chcem tým povedať, že to nijako neodsudzujem a som týmto alternatívam otvorená. Ale za mňa, guláš je o mäse a žiadna strukovina by ma ani neohúrila ani mnou neotriasla v zmysle “hm, tak dá sa to aj takto”. Asi by som to zo slušnosti zjedla, ale to by bolo celé. Nijako dramaticky by to môj názor na mäso nezmenilo. Neviem, aká je tvoja rodina, či by to vzali takto alebo by ťa poohovárali cez polku okresu 🤷‍♀️. Pokiaľ sú to vyslovene mäsožravci, skôr ako vegan guláš by som zvolila nejaké iné jedlo na prezentáciu vegetariánstva. Chápem tvoju pointu, že dá sa robiť aj veľká akcia bez mäsa, ale budú ľudia čakať guláš a dostanú strukovinovú polievku, nečakaj nejaké mega nadšenie … ale skúsiť možeš 🤷‍♀️.

svetlonos
3. nov 2022

@sisaka
davam ti za pravdu az na tie veganske jogurty 😂 Pokial ma niekto alergiu na mlieko alebo mu treba obmedzit mliecne vyrobky, tak tieto vegi jogurty su super 🙂 Aj ked nie vsetky druhy.

lujza123
4. nov 2022

@elizabet173 keď to správne odkomunikuje s rodinou ze ich pozýva na VEGE guláš tak snáď ľudia nebudú rozčarovani.

Ono je to totižto obojstranne, tak ako hostiteľ chce aby sa hostia dobre najedli tak isto aj hostia musia chápať ku komu na obed idú a co asi môžu očakávať. Vegetariáni su ešte mierni, ale taky vegani sú väčšinou velmi zasadovi. Takže keď idem na pohostenie k veganom je mi jasné že tam nič živočíšne nebude, pretože to nieje o tom ze oni také nejedia ale o ich životných zásadách podľa ktorých nebudú nijako podporovať živočíšnu výrobu, ani jedením ani kupovaním výrobkov.

Rovnako ako keď idem na obed k moslimom je mi jasné že bravčové rezne nebudú, keď idem k babke na tradičný slovenský vidiek viem ze čínske rezance 🍜 mi na tanier nenalozi, na vianoce u kresťanov nedostanem pečenú morku.....

lubina
4. nov 2022

ak obcs jete aj maso, tak ste flexitariani 😉. Ale preco chces rodine,ktora maso normalne jedava gulas bez masa?? Nerozumiem, ako pokus na nich? Skor by som mozno kupila vegetarianske "maso" a to pouzila. Ja ho z casu na cas pripravim a je skoro na nerozoznanie 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaka
6. nov 2022

@lujza123 to všetci dobre chápeme, hostiteľka ale nie je vegetarián, je aj mäso, takže jeho príprava nebude v protiklade s jej zásadami a taktiež, ak ľudia vedia, že konzumuje mäso, tak asi ťažko si budú myslieť, že im ide navarit vegansku fazulovicu, ak ich pozýva na guláš.
Ja nemám problém s fazulovou polievkou, keď mi niekto otvorene povie, že ma na ňu pozýva. Ale keď ma niekto zavolá na kotlíkový guláš, tak sa teším na guláš, čakám guláš a odmietam sa tváriť, že tá fazuľová polievka v mojom tanieri chuti ako guláš.